Allaha tanri dememiz doğrumudur?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hazar Türkleri'nin yahudiliği seçmesi tamamen siyasi bir hamledir. O dönemde Hazarlar iki cephe arasında kalmıştır bir taraftan İslamı yaymaya çalışan Araplar bir tarafta Hrıstiyanlar. Taraf seçip toprak kaybı yaşamamak için daha kendi halinde takılan Yahudilerle yakınlaşıp o dini benimsemişlerdir. Haritayı açıp bakıp mevzuyu tam olarak oturtabilirsiniz.
Türklerin genel yapınaında zaten bu var. Adam asker. Stratejik hamle düşünüyor ilk önce. İnançlar sonra. Kısacık cumhuriyet tarihine bakın. Ne kadar hızlı akım değiştiyoruz. Binlerce yıl avcı toplayıcı ( kar zarar ) hesabı yapmışız Köken bilgimiz fayda zarara bakıyor inançtan çok.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bir postta okumuştum :
Arapça kutsaldır çünkü soldan sağa istikamette okunuyor. Sol beyinden sağ beyne bir aktivasyon sağlıyor, analitik bilgiler göz koordinasyonu ile duyguya dönüşüyor gibi bir yaklaşımı. Len dedim bu tam benlik bir Keşif.. Offf bu da mı tesadüf dedim..

Altına bir sümerolog (olduğunu iddia eden kişi) ta yazmış ki :
Sumerliler güçlü elleriyle çekici, zayıf elleyiyle de çiviyi tuttukları için o yazıları soldan sağa yazmak hem daha koordineli hem daha az zahmetli oluyordu. Uçmayın hemen, bu eski bir alışkanlığın devamı diye)))
(sumerlilerin devamıdır bu arada Arap kültürü)

Hayallerimi yıktı klavye sümerologu ama doğruya da doğru demek lazım 😀
Yani bu yüzden mi kutsal. Sağdan yazılmış olsa kutsal olmayacak mı.

her dil kutsal bence ama yine de böyle zorlama şeyler bana garip geliyor. Araplarla sümerlilerin bağı yok. Hiç bir açıdan birbirine benzemeler.

Alakan

Kayıtlı Üye
Türklerin İslama geçmeleri bana kalırsa aradıkları herseyi İslamda buldukları için olmuş ta olabilir. Yoksa savaş mağlubu olmanın bedeli olarak inanç ve törelerini satmaz türkler. Bilakis Törelerine yaslanarak daha büyük inanç motivasyonu ile savaş için hazırlık yaparlar.

Bununla birlikte türklerin kendi dinleri de bir havuz oluşturmuș zaten. Sadece șamanlardan kalan bilgelik değil, budizmden de, totemizmden de, göçebelikleri ve fetihleri boyunca kendilerine avantaj sağlayacak tüm kilit ruhani önderleri kendi bünyelerine katarak ta zengin bir inanç, marifet, ilim havuzu oluşturmușlar.

Bana kalırsa tüm bu zenginliklelerini tek bir konseptte toplamada ve formülize etmede bir çözülme yaşamıș olabilirler ileriki dönemlerde. O da zaten İslamiyete gönüllü geçişleri ile açıklanabilir bir durumdur. Sonuçta aradıkları tüm referanslarlara atıflar olan bir din.
Türkler'in İslamiyet'e gönüllü geçişi söz konusu değil. Arap işgaline daha fazla direnemeyerek geçiş yapıyorlar. Bu işgallerin temeli inancı yaymak olarak görülse de daha önemli bir sebebi var; Türkler'in o dönem hakim olduğu zenginlik. Deri imalatı, pamuk işçiliği ve madencilik. Semerkant, Buhara, Baykent... Önemli yollar Türkler'in elinde ve Araplar bu zenginlikleri ele geçirmek için sürekli Türk yurtlarını işgal etmeye çalışır. Devamında zaten Kuteybe ve ordusunu araştırabilirsiniz. Soykırıma uğrayıp çocuklarınıza kadar kılıçtan geçirilip ağır vergiler ve zulümler altında ezilince başka seçenek kalmıyor.

Türkler bilge ve savaşçı bir toplumdu. Gök Tanrı inancı bir mitos gibi anlatılsa da felsefi, sosyolojik ve aynı zamanda politik açıdan mükemmel dizayn edilmiş bir inanç sistemi. Gök bilimlerine son derece hakimlerdi. Atmosferin tabakalarından, gezegenlerin özelliklerine kadar daha o dönemlerde tasvirini yapmışlardı. Yani tamamen bilinmezlik üzerine inşa edilmiş değildi. Tıkır tıkır işleyen bir toplum dizaynları vardı. Öyle ki üzerinden yüz yıllar geçmesine, bir çok kültürle karışmamıza rağmen hâlâ Türk töresi yaşamaya devam ediyor. Yani zengin inanç, ilim ve marifet kısmına katılıyorum fakat Türkler'in tek arayışı olsa olsa cihan hakimiyetidir. İlim konusunda herhangi bir arayışları olduğunu düşünmüyorum. Zaten üzüm yiyerek biraz felsefi sohbet yapalım tarzında bir millet değil.
Sizin de söylediğiniz gibi aslında kilitleri bünyeye toplamak. Yani verilen kararlar siyasi olarak verilmiştir ya da siyasi açıdan mecbur bırakılmışlardır.

Asıl konuya gelecek olursak Tanrı kelimesi her şeyi karşılayabilir. Ben neyi kendime tanrı ediniyorsam Türkçe konuşurken ona tanrı derim. Bu İslam'ın tanrısı da olabilir bambaşka bir dinin tanrısı da olabilir. Burada kişinin neyi kastettiği önemli. İslami açıdan bu söylem ne kadar doğrudur o kısmı bilemiyorum.

Retro

Kayıtlı Üye
Araplarla sümerlilerin bağı yok. Hiç bir açıdan birbirine benzemeler.

Bu bence güzel.

Mezapotamyayı bütün olarak okuyorum ben.
Hz. İbrahimin sumerli olduğu söyleniyor o yüzden.

Hatta 2000 yıllık medeniyet sürmüşler sümerliler, belki de etrafındaki medeniyetleri de linguostik olarak ta domine etmiş olabilirler. Türkçeye bile 80 yılda en az bin İngilizce kelime girdigine bakarsak.

Peygamber soylarının biliniyor olması açısından da güzel yani. Sonuçta İslamiyetin araplara maledilmesi beni de rahatsız ediyor. O soy Nuh tufanına kadar mısır medeniyetinden bile geçmiş te gelmiş çünkü. Bedevi geleneklerinden ayrı tutmak gerek.

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye
Türklerin genel yapınaında zaten bu var. Adam asker. Stratejik hamle düşünüyor ilk önce. İnançlar sonra. Kısacık cumhuriyet tarihine bakın. Ne kadar hızlı akım değiştiyoruz. Binlerce yıl avcı toplayıcı ( kar zarar ) hesabı yapmışız Köken bilgimiz fayda zarara bakıyor inançtan çok.
Alakan.Hazarların güç için yahudiliğe geçtiği konusunda emin misiniz?Farklı hukuk sistemleri ve din adamları vardı.Hristiyan rahip şaman müslüman ve yahudiler için din adamları vardı.İslamın kafkaslara yayılmasını engelleyen bir devlet.Moğollar gibi alakasız din değişimleri olmamıştır diye düşünüyorum.

Retro

Kayıtlı Üye
Retro Türklerin din savaşları yüzünden gördükleri eziyet sorunu dönüşümlerini ne kadar romantik anlattın öyle. İnanç böyle bir şey işte. 💐

Savaşlar olur. Eziyetler de olur.
Atilla, Metehan, Teoman, bunlar eziyet etmedi mi?

Ezdi geçtiler. Yakıp yıktılar.

Tanrının kırbacı kimdi? Atilla. Kralları köle yapan korku saçan lider. Namına zeval kondurmamak için alacağını aldıktan sonra bile zulme devam eden lider.

Şimdi türkler korkusuz savaşçılar olabilirler. Ama madalyon çift taraflı. Müslümanların bu ekolde savașmaları zaten yasak.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Peygamber soylarının biliniyor olması açısından da güzel yani. Sonuçta İslamiyetin araplara maledilmesi beni de rahatsız ediyor. O soy Nuh tufanına kadar mısır medeniyetinden bile geçmiş te gelmiş çünkü. Bedevi geleneklerinden ayrı tutmak gerek.
İslamiyet'in Araplara mal edilmesinden niçin rahatsız oluyorsunuz?

Peygamber soyu firavun soyu mu?

Retro

Kayıtlı Üye

Çünkü öncesi de var.
Sümerliler, mısırlılar, ondan da öncesi var.

Genel bakarak, derin bir dinler tarihi projeksiyonu yaparak Nuh tufanına kadar götürülürse, kadim bilgeligin her medeniyete aynı ekolle dokunduğu ve evrenselligi daha iyi anlaşılır.

Rahatsızligim Arap kültüründen değil, Arap kültürü ile sınırlı kalınmasından.

Hiç alakası yok bununla.

Alakan

Kayıtlı Üye
Alakan.Hazarların güç için yahudiliğe geçtiği konusunda emin misiniz?Farklı hukuk sistemleri ve din adamları vardı.Hristiyan rahip şaman müslüman ve yahudiler için din adamları vardı.İslamın kafkaslara yayılmasını engelleyen bir devlet.Moğollar gibi alakasız din değişimleri olmamıştır diye düşünüyorum.
Eminim. Güç kazanmak için değil aslında zaten o dönem Yahudiler güçsüz. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin izlediği politika gibi düşünün. Hazar kağanlığının alt tarafının bir yanı Bizans diğer yanı Abbasiler bir de Harzemler var. Ciddi akınlar oluyor o dönem. İki arada kalmak istemiyorlar. Tamamen denge stratejisi. Tabii ki din adamlarını kabul etmişler ama bu da Hazarlar'ın denge politikasında inançlara ılımlı gitmesinden kaynaklı.

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye

Farklı bir millete düşmanlık hoş değil.Osmanlının son dönemlerinde arapların isyanları nedeniyle bile kötülemek doğru değil.Osmanlı o zaman garba(kuzeye) yüzünü dönmüştü sırtı o topraklarda kaldı hançerlendi.Fakat dini konuda birinde hafif bir soğukluk olması bana mantıklı geliyor.Atatürk ün gökten inen kitaplar demesi gibi.Yıllarca okuduğumuz ve deneyimlediğimiz bazı olaylar bunu sağlıyor.Bu soğukluk mesafelilik olmadığı zaman taraftarlık yapılan mantıksız sonuçlar olabiliyor.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Çünkü öncesi de var.
Sümerliler, mısırlılar, ondan da öncesi var.

Genel bakarak, derin bir dinler tarihi projeksiyonu yaparak Nuh tufanına kadar götürülürse, kadim bilgeligin her medeniyete aynı ekolle dokunduğu ve evrenselligi daha iyi anlaşılır.

Hiç alakası yok bununla.
İslam dini Arap milletine gönderildi. Öncesi dersek, Türklerin zaten önceden beri Hanif Müslüman olduklarını söyleyebiliriz anca.

ChiReiki

Kayıtlı Üye
İslam dini ve Tasavvufunda zikir halkaları da zikir meclislerinde Kalbden Mürşidlerinden öğrendiği Allah Hu Allah Hay Allah Hakk Huu...Muhammedde hem çok yoğun ve hemde ince bir ses frekansı veriyor gibi deģilmi arkadaşlar :)

Alakan

Kayıtlı Üye
Bu arada şunu da eklemek istiyorum. Türkler'in savaş stratejisi İslamiyet'e kadar bir dini yaymak ya da bir dinin yayılmasını engellemek olmamıştır. Kaldı ki bizim İslam temelli imparatorluklarımız bile cihan hakimiyeti anlayışı ile hareket etmiştir.
Türkler'in tarih boyunca tek bir hedefi vardır Türk yurdunu genişletmek. Bunun için dinin yayılmasını engelleyebilir veya bir dinin geçişine izin verebilirler. Burada kaçırılan esas nokta mevzunun inanç olmadığı. Tamamen toprak kazanma/ kaybetmeme stratejisi.

S

Schwarzenegger

Islamiyetten önce de birsürü tanrı vardı.
İslamiyet ise tanrılık çıtasını açık ara farkla yukarıya çekti ve seçimi kişinin kavrama kabiliyetine bıraktı.

Cinlerin foyası ortaya çıktı, eski tanrıların bazı demonlar olduğu ortaya çıktı, İslamin inişi ile cinler alemine doğrudan bir kozmik alan sınırlaması getirildi. Böylece gökleri dinleyip gelecekten haber getirme marifetlerinin önüne geçilecek tanrıcılık oynamalarının önüne geçildi.

Tevhidin, yani tekil bütünlükte kalmanın insan fıtratına çok daha uygun olduğu ortaya kondu.

Yani İslamiyet bir geldi ve sadece lafta, şiirde, hikmette, felsefede, kadim bilgeligi kendi bünyesinde toparlamada ve ayıklamada değil, kozmostaki gök kapıları ile bile kendini belli etti. Ifșalarla iktidara geldi tabiri caizse. İblisin cinlerden olduğu, mahiyeti, amacı, ahdi ifșalandı. Halbuki o iblise ve ona tabi olanlara tanrı diye tapiliyordu.

Allahtan başka ilah yok demek,
Real Madrid'ten başka takım yok demek gibi bișeydir.

Halbuki bir sürü takım var fiilen. İşte Allah ta diğer tüm tanrılara meydan okuduğu için, açık ara üstünlük ortaya koyduğu için kendisinin asıl ilah olduğunu söylüyor. Diğer tanrıları tamamen yok saymıyor, ama onların temsilcilerini meydana davet ediyor.

Yani ilah mi arıyordunuz? İşte o benim, yeryüzündeki temsilcin Muhammed (sav) tir. Arkasında ben varım. Hodrimeydan diyor.
detaylandırabilir misin , kafam karıştı dostum ya

Retro

Kayıtlı Üye
İslam dini Arap milletine gönderildi.

Bence İslami herkes anladı Bi araplar anlamadı.

Öncesi dersek, Türklerin zaten önceden beri Hanif Müslüman olduklarını söyleyebiliriz anca.

Türklerde her yol vardı açıkçası. Pozitif anlamda diyorum bunu. Göçebe oldukları için. Heryere ulaştıkları için. Büyüdükçe yayıldıkça etraftan etkilendiler. Göçebe isen zaten yenilik, gelişim, değişim vardır tarihsel sürecinde. Öyle de oldu.

Son düzenleme:

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye
Bu arada şunu da eklemek istiyorum. Türkler'in savaş stratejisi İslamiyet'e kadar bir dini yaymak ya da bir dinin yayılmasını engellemek olmamıştır. Kaldı ki bizim İslam temelli imparatorluklarımız bile cihan hakimiyeti anlayışı ile hareket etmiştir.
Türkler'in tarih boyunca tek bir hedefi vardır Türk yurdunu genişletmek. Bunun için dinin yayılmasını engelleyebilir veya bir dinin geçişine izin verebilirler. Burada kaçırılan esas nokta mevzunun inanç olmadığı. Tamamen toprak kazanma/ kaybetmeme stratejisi.
Günlerdir hazarlar olmasa ruslar müslümandı diye kafamı kurcalıyor.Tabi ne hazarlar islamı engellemek ya da osmanlı yaymak veya engellemek istememiştir.Küçükken cihat yapıp bu kadar niye ileri gittiler diyordum.Daha sonra gazneli mahmutun hindistana altın için ganimet için gittiğini öğrendim.Osmanlı nın hindistandaki Babür sultanlığına kadar faaliyetleri olduğu doğru ama bu ne kadar inançla alakalı sorgulanır.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Bence haklı bir görüş. Her devrin kendi adamı var.

Muhammed de kendi devrinin adamı. Hem karakter olarak hem de din düsturu olarak ne kadar arap kavmine gelmiş gibi görünse de evrelsel bir bağdaştırıcılığı var. Toplumları anlamak için din bir kalıptır fakat toplumlar bu kalıbı kendi örf ve adetleri gereği biçimlendirerek devam ettirirler.

Ne demek istediğin çok açık. Üstünde daha fazla durup anlatıcam stresine girme :D Ben şiştim burda.

Retro

Kayıtlı Üye
Asıl konuya gelecek olursak Tanrı kelimesi her şeyi karşılayabilir.

Iste en başta vurgulanmasi gereken bence buydu. Mesela inanç felsefelerinde, psikoloji alanında, toplumun seküler alanında daha tarafsız yaklaşımlar icin tabi ki "tanrı" tabirini kullanıyoruz hepimiz.

Daha dün bir çeşit kişilik bozukluğu ile ilgili video izledim "tanrısal ego" tabirini işittim.

Tanrı kelimesi gerçekten birçok şeyi karşılıyor. İlginç bir kapsama alanı var. Rahatsız etmiyor. Anonim yani.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bu bence güzel.

Mezapotamyayı bütün olarak okuyorum ben.
Hz. İbrahimin sumerli olduğu söyleniyor o yüzden.

Hatta 2000 yıllık medeniyet sürmüşler sümerliler, belki de etrafındaki medeniyetleri de linguostik olarak ta domine etmiş olabilirler. Türkçeye bile 80 yılda en az bin İngilizce kelime girdigine bakarsak.

Peygamber soylarının biliniyor olması açısından da güzel yani. Sonuçta İslamiyetin araplara i

Savaşlar olur. Eziyetler de olur.
Atilla, Metehan, Teoman, bunlar eziyet etmedi mi?

Ezdi geçtiler. Yakıp yıktılar.

Tanrının kırbacı kimdi? Atilla. Kralları köle yapan korku saçan lider. Namına zeval kondurmamak için alacağını aldıktan sonra bile zulme devam eden lider.

Şimdi türkler korkusuz savaşçılar olabilirler. Ama madalyon çift taraflı. Müslümanların bu ekolde savașmaları zaten yasak.
Din savaşı bambaşka bir şey, ülkelerin savaşması bambaşka bir şey. Kültür asimilasyonu soy kırımdır.