Allaha tanri dememiz doğrumudur?

ChiReiki

Kayıtlı Üye
Göktengri denir Gök kutsanır paganik bir inanç vardır ama Kuranda Allah ne yerdedir ne gökterir doğmamıştır doğurulmamıştır yazar eski İbranice aramice adlardan gelmesi bence bu kelimenin etkisini kanıtlıyor zaten 124 bin 224 bin peygamber gelmiş ellah denmiş Arapça'da Allah olmuş...Tabiki haklısınız sizde dayatma yapmıyorum evet Havas ilmiyle ilgileniyorum aşk Niyet çok önemli Allah Sonsuz kapılar açar Havas ilminde tasavvufta arapça bilmek gerekiyor her ekolun tarzın sistemi kaynağî var başka majikal ekollerde enokyan ve farklı usuller uygulanıyor selametle...

abc123

Kayıtlı Üye
neden O'na ne dediğimizin O'nun umurunda olduğunu düşünüyoruz
ya da bizim kendimize ne dediğimizi umursadığını
bence bir meselesi var. bu tartıştığımız şeylerin hiç birini umursamıyor hatta daha da fazlasıyla hiç bir işi yok. meselesi neyse onun nihayete ermesini istiyor. geri kalan şeyler sadece bilgisi dahilinde olan ayrıntılar

peki meselesi nedir? hiç bir şey durduk yere olmaz. yaratıcı bir menfaat öngörmüş olmalı tüm bu olanlardan. ne gibi bir çıkarı var varoluştan. bilinçli varlıklar amaç mıydı yoksa sadece başka bir amacın parçası olması gereken araçlarmı

evrimi 3 yönlü düşünebiliriz.

1-tüm evrimsel süreç in amacı bilinçli varlıklar meydana getirmekti.
2-bilinçli varlıklar bizim hayal bile edemeyeceğimiz bazı şeylerin meydana gelebilmesi için sadece küçük araçlardı.
3-ya da tüm bunlardan ayrı bilinçli varlıklar planlanmamış ama evrimsel süreç sonunda meydana gelmesi kaçınılmaz olan gereksiz yan etkiler. ve bu yan etkiler hiç bir plana dahil olamadıkları, kendileri için öngörülen hiç bir amaca sahip olmadıkları için oldukları yerde yırtınıp duruyorlar hayatlarını bir plana bir amaca dayandırmak için

konudan saptım gene

Ü

Üye silindi 45859

Göktengri denir Gök kutsanır paganik bir inanç vardır ama Kuranda Allah ne yerdedir ne gökterir doğmamıştır doğurulmamıştır yazar eski İbranice aramice adlardan gelmesi bence bu kelimenin etkisini kanıtlıyor zaten 124 bin 224 bin peygamber gelmiş ellah denmiş Arapça'da Allah olmuş...Tabiki haklısınız sizde dayatma yapmıyorum evet Havas ilmiyle ilgileniyorum aşk Niyet çok önemli Allah Sonsuz kapılar açar Havas ilminde tasavvufa atapça başka majikal ekollerde enokyan ve farklı usuller uygulanabilir selametle
Gökte olduğu için değil en ulu gördükleri gök olduğu için öyle bir söyleyiş var. Paganizm altında şamanizm görülüyor ancak tek tanrılı tengrizm din anlayışı da çok ciddi yoğunlukta hakim. O yüzden tüm Türklere şaman diyemiyoruz. Ki baktığımızda şamanizmin daha çok moğol toplumlarında hakim olduğunu da görüyoruz. Burada muhalefet olmuyorum zaten görüşlerimiz birçok konuda örtüşüyor. Yalnız Türk tarihi hakkında bilgim çevresinde konuşmaya çalışıyorum. Selametle :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Yayılmayı emreden dinlerde genel bir korku vardır. Dinimiz diğer dinlerle karışmamalı. Dinimiz gerçek din diğerleri yalan o yüzden onların gelenekleri bizim inancımızı kirletmemeli. Bu sebeple
Türkçe Tengri özel isimden türemiş Tanrı Sıfatlamış ifadeyi kullanmayı doğru bulmazlar.

Arapça ilah ile Türkçe Tanrı aynı şeyi anlatır.
Allah ise özel isimdir. Kökleri ve nerden geldiklerini ayrı olarak tartışabiliriz lakin. İslama göre Allah dışında Tanrı diyebilir miyiz.

99 tane belirlenmiş güzel ismi var iken neden genel bir tabir olan Tanrı kelimesini kullanılım diyorlar.

hakılılar mı haklılar

Sonuç. tanrı kelimesinin kullanılması ile ilgili bir yasak yoktur. Tercih edilemesi istenmektedir.

Retro

Kayıtlı Üye
Tanrının gökte olması gerektiği fikri son derece anlașılırdır da. Gökler gizem unsuruydu çünkü. Düşünsenize tepenizde asılı bir lamba var. Düşündürüyor iște, Truman gibi hissettiriyor.

Bugün gök cisimleri, astroloji, astronomi bilinirlik sınırları içine girmeye başladı ve ne hikmetse "enerji" kavramı esas sır haline getirildi.

Tanrı bugün bir çeşit enerji türü olarak atfedilir hale geldi.

Gizem ve bilinmezlik nereye kayıyorsa, tanrı da orada aranıyor. Cern deneyinde bile başka hiç bilimsel kavram kalmamıș gibi "tanrı parçacığı" aradı durdu adamlar.

Bu arada eski insanların tanrı diye taptiklari her ne varsa; taș, toprak, ateş, güneş, kabile reisi, firavun farketmez.., bugün plasebo etkisi ve inanç yasası üzerinden de biliyoruz ki işe de yarıyordu, sonuç ta veriyordu, kendi gerçekliklerine doğrudan etki de ediyordu.

İslam sadece içindeki inanç yollarını en direkt hale getirmekle kalmadı, üzerinden tüm tanrıların yan etkilerinin yükleri de aldı. Çünkü inancın çıkmaza girdiğinde, tanrıların seni affetmesi için olmayacak hallere girerek aptal durumuna düşmekten ve totemlerle kafayı yiyerek başını belaya sokmaktan seni kurtarmış oldu.

Son düzenleme:

ChiReiki

Kayıtlı Üye
Yayılmayı emreden dinlerde genel bir korku vardır. Dinimiz diğer dinlerle karışmamalı. Dinimiz gerçek din diğerleri yalan o yüzden onların gelenekleri bizim inancımızı kirletmemeli. Bu sebeple
Türkçe Tengri özel isimden türemiş Tanrı Sıfatlamış ifadeyi kullanmayı doğru bulmazlar.

Arapça ilah ile Türkçe Tanrı aynı şeyi anlatır.
Allah ise özel isimdir. Kökleri ve nerden geldiklerini ayrı olarak tartışabiliriz lakin. İslama göre Allah dışında Tanrı diyebilir miyiz.

99 tane belirlenmiş güzel ismi var iken neden genel bir tabir olan Tanrı kelimesini kullanılım diyorlar.

hakılılar mı haklılar

Sonuç. tanrı kelimesinin kullanılması ile ilgili bir yasak yoktur. Tercih edilemesi istenmektedir.

Kültürel milli sosyolojik bir değer olmuş ve totem tabu olmuş kimlikleşmiş insanlar bu ismi diğer isimlere göre daha çok tercih ediliyor daha çok güvenip seviyor bu ismi

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Göktengri denir Gök kutsanır paganik bir inanç vardır ama Kuranda Allah ne yerdedir ne gökterir doğmamıştır doğurulmamıştır yazar eski İbranice aramice adlardan gelmesi bence bu kelimenin etkisini kanıtlıyor zaten 124 bin 224 bin peygamber gelmiş ellah denmiş Arapça'da Allah olmuş...Tabiki haklısınız sizde dayatma yapmıyorum evet Havas ilmiyle ilgileniyorum aşk Niyet çok önemli Allah Sonsuz kapılar açar Havas ilminde tasavvufa atapça başka majikal ekollerde enokyan ve farklı usuller uygulanabilir selametle
Maalesef Türk tarihini yozlaştırma üzerine eğitim kurumlarında da anlatılan çok yanlış bir bilgi.

Tengri tektir. Heryerdedir, doğmamış ve doğurmamıştır.

Kök Tengri ise Göktürkler tarafından devlet dini olarak kabul edilen Tengri inancı için seçilen bir isimdir.

Türk inanınca kök ve gök birdir. İkisi de kutsaldır. Yaşam ağacının kendisi Tanrı değildir. Evreni anlatmak için bir metafordur.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Tanrının gökte olması fikri son derece makbuldür. Gökler gizem unsuruydu çünkü. Düşünsenize tepenizde asılı bir lamba var. Düşünürüyor iște, Truman gibi hissettiriyor.

Bugün gök cisimleri, astroloji, astronomi bilinirlik sınırları içine girmeye başladı ve ne hikmetse "enerji" kavramı mesur oldu,

Tanrı bugün bir çeşit enerji türü olarak atfedilir hale geldi.

Gizem ve bilinmezlik nereye kayıyorsa, tanrı da orada aranıyor. Cern deneyinde bile başka hiç bilimsel kavram kalmamıș gibi "tanrı parçacığı" aradı durdu adamlar.

Bu arada eski insanların tanrı diye taptiklari her ne varsa, bugün plasebo etkisi ve inanç yasası üzerinden de biliyoruz ki işe de yarıyordu, sonuç ta veriyordu, gerçekliğe etki de ediyordu.

İslam sadece içindeki inanç yollarını en direkt hale gelirdi.

Türk kozmolojisi ve mitolojisi o kadar geniş ve özeldir ki bu kadar basit değildir. Türksüzleştirme politikasından biri olan Türk tarihini rezilet etme çalışmalarından biri de bu. Gök inancı.

Türklerde gök ve yer bilinirdi. Gizem değildi.
Her bir yıldız için ayrı ayrı tanımlamalar bulunur.

Türk inanışında herşeyin bir ruhu olduğu inancı olduğu için her şey kutsaldı. Elbetteki göğe ve yere ait olanlarda kutsaldı.

Tengri ise bambaşka bir şey. Yani herhangi bir doğa durumu ile ilgilisi yok. Onları yaratan ve yöneten bir ilah.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Kültürel milli sosyolojik bir değer olmuş ve totem tabu olmuş kimlikleşmiş insanlar bu ismi diğer isimlere göre daha çok tercih ediliyor daha çok güvenip seviyor bu ismi
Kültürel bambaşka bir şey
Milli başka
Sosyolojik başka
Totem başka
Tabu başka

kimlikleşmiş ifadesi ile bambaşka yani bu kelimeler bu şekilde bir araya getirilip gettoymuş göstermek ve tercih unsuruna sahip olduklarını söylemek doğru olmaz.
zira bir inanç da kullanan kelimenin kendisi totem olamama tabu hiç olamaz

ChiReiki

Kayıtlı Üye
Türk kozmolojisi ve mitolojisi o kadar geniş ve özeldir ki bu kadar basit değildir. Türksüzleştirme politikasından biri olan Türk tarihini rezilet etme çalışmalarından biri de bu. Gök inancı.

Türk inanışında herşeyin bir ruhu olduğu inancı olduğu için her şey kutsaldı. Elbetteki göğe ve yere ait olanlarda kutsaldı.

Tengri ise bambaşka bir şey. Yani herhangi bir doğa durumu ile ilgilisi yok. Onları yaratan ve yöneten bir ilah.

Merhaba urum bey size birşey sormak istiyorum
İnsanlardan bazıları medeniyetin ortasında türkülerle başladığını Türk kimliğini sümerlere kadar götürüyor
Diğer bir bazısı ortadoğuda arabistan sınırlarında peygamberlerin fars İran kökenli olduğu söylenir sizce hangisi doğru?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Merhaba urum bey size birşey sormak istiyorum
İnsanlardan bazıları medeniyetin ortasında türkülerle başladığını Türk kimliğini sümerlere kadar götürüyor
Diğer bir bazısı ortadoğuda arabistan sınırlarında peygamberlerin fars İran kökenli olduğu söylenir sizce hangisi doğru?
Türklerin Araplarla uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Fiziksel, kültürel olarak bir benzerlikleri de bulunmaz. Sümerlilerle çok ortak noktamız var. İskandinavlarlada aynı şekilde.
Türkler bilinen en eski toplumdur ve göçebedir. Her yere gitmişler ve yeni kültür oluşturmaktan çekinmemişler. Bu sebeple her inançtan her kültürden Türk görmek mümkün.

yahudi Türk soyu var düşünün.

ChiReiki

Kayıtlı Üye
Türklerin Araplarla uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Fiziksel, kültürel olarak bir benzerlikleri de bulunmaz. Sümerlilerle çok ortak noktamız var. İskandinavlarlada aynı şekilde.
Türkler bilinen en eski toplumdur ve göçebedir. Her yere gitmişler ve yeni kültür oluşturmaktan çekinmemişler. Bu sebeple her inançtan her kültürden Türk görmek mümkün.

yahudi Türk soyu var düşünün.

Evet hazar türkleri yahudidir aslında yahudilikten hz ibrahimden gelen ihud beraber demek yaratanla bütünleşmiş adam olmuş bizdeki insanı kamil gibi bir sıfat bizdeki mümin müslüman gibi yahudi ismi hz.yakubun ismidir ondan sonra gelen ibrahim musayla devam etmiş hz ismaildende hz muhammedle bitmiş hatta Türk soyunun hz nuhun oğullarından yafesin soyundan geldiği inancı hakim

Retro

Kayıtlı Üye

Türklerin İslama geçmeleri bana kalırsa aradıkları herseyi İslamda buldukları için olmuş ta olabilir. Yoksa savaş mağlubu olmanın bedeli olarak inanç ve törelerini satmaz türkler. Bilakis Törelerine yaslanarak daha büyük inanç motivasyonu ile savaş için hazırlık yaparlar.

Bununla birlikte türklerin kendi dinleri de bir havuz oluşturmuș zaten. Sadece șamanlardan kalan bilgelik değil, budizmden de, totemizmden de, göçebelikleri ve fetihleri boyunca kendilerine avantaj sağlayacak tüm kilit ruhani önderleri kendi bünyelerine katarak ta zengin bir inanç, marifet, ilim havuzu oluşturmușlar.

Bana kalırsa tüm bu zenginliklelerini tek bir konseptte toplamada ve formülize etmede bir çözülme yaşamıș olabilirler ileriki dönemlerde. O da zaten İslamiyete gönüllü geçişleri ile açıklanabilir bir durumdur. Sonuçta aradıkları tüm referanslarlara atıflar olan bir din.

Son düzenleme:

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Tanrı demeyi uygun görmeyen kesimin dayanaklarından biri de ; Tanrı kelimesi karşısına Tanrıça kavramını koyabiliyor olmaları.
Tanrı ve Tanrıça arketipi tabanda erkeklik ve dişillik atfıdır. İlah ve ilahe kavramı gibi..

Bu yüzden Allah demek uygun görülmüştür ki, Allah : La İlahe İllallah olandır. Erillik ve dişillik söz konusu olamaz.

Tanrı ve Allah arasında ; Mümkinül vücud / Vacibül vücud ayrımı bulunur.
Allah tek yaratıcı ( ezel, ebed ) vasfındayken, Tanrı yalnızca birin arketipi vasfında kalır.

Dilde söyleniş bakımından da Allah kelimesini tercih etmek daha doğru geliyor (şahsıma) Kelime telaffuzunda nefesin çıkış şekli bile Tanrı kelimesi ile kıyaslandığında, daha derin, daha boğuk ve içsel bir hissiyat veriyor.

Tanrı, boğaz çakrasından aşağı inemiyor. Allah, kalp çakrasına dokunuyor.

Retro

Kayıtlı Üye
Tanrı, boğaz çakrasından aşağı inemiyor. Allah, kalp çakrasına dokunuyor.

Değişik bir yaklașımmıș.
Denedim vallahi de öyle. Boğaz, kalp, hatta solar plexus, bölgesine kadar iniyor gibi, sondaki H'yi ohhhh çeker gibi söyletiyor resmen, işkembeye kadar iniyor. Bu da mı tesadüf. Çarpılmasam bari. Mesela tanrı, ı' da tıkıyor. Değişik, sevdim. XD

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Değişik bir yaklașımmıș.
Denedim vallahi de öyle. Boğaz, kalp, hatta solar plexus, bölgesine kadar iniyor gibi, sondaki H'yi ohhhh çeker gibi söyletiyor resmen, işkembeye kadar iniyor. Bu da mı tesadüf. Çarpılmasam bari. Mesela tanrı, ı' da tıkıyor. Değişik, sevdim. XD
H sesi, bırakma hissiyatı veriyor.
Allah de gerisini bırak cümlesi çok düşündürmüştü beni. Bazen düz mantık bakmak gerekiyor sanırım.

Çift L ise ( LL ) nefesi daha derinden ve içten çıkarıyor. Dil damakta birkaç saniye..
Rabıta yaparken dilin damağa yapışması da aynı şey aslında ama meditasyon ile kullanmak bana daha doğru geliyor.
Sesi dışarı vermek gerektiğini düşünüyorum. Güçlü biçimde.

Dediğin gibi neredeyse solar plexus da hissediliyor. Doğru çalışılsa kök çakraya kadar iner eminim :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Ses benzetmeniz maalesef Türkçe düşündüğünüz için aslında biraz zorlama olmuş lakin hoşunuza giden bir düşünce ise olabilir tabi.

Bizim dilimiz de iki sesi çıkarmamız çok zor. Zamanla ezberlenir elbet lakin günlük hayatta kullanmıyoruz.

Zaten tanrı mantra olarak kullanılamaz. Masa, bardak gibi bir isim.
Allah bir tanrıdır gibi.

bir de çift l değil .

Al la hu şeklinde
O yüzden pek çok zikirde hu olarak çekilir.

o manasına geldiğini söylerler bazıları ama o da yanlış hu Arapça erkek için kullanılır he gibi.

Burdaki hu sizin anlattığınız nefes ile ilgili. Okyanus nefes terapisi de çok benzer.

Şamalarda ise gırtlak müziği vardır zaten. Tek bir kelime için değil tüm kelimeler ile yapılabilir dediniz

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Al la hu şeklinde
O yüzden pek çok zikirde hu olarak çekilir.
Hu sesinde ki U unsuru doğal eklenim zaten. Kendi nefes taliminizde dikkat ederseniz sonuna gelen harf gizli U çıkarıyor.
Kalbe verilen Hu sesiyle, Allah terkibi aynı değil bence.

Yalnızca Allah kullanıldığında ortaya ; bırakma, salıverme, üstünden atma gibi etkiler çıkıyor.
Bireysel deneyimimde gözlemlediğim, üstümdeki gerçeklik örtüsünü kaldıran bir kuvvet gibi hız almasıydı.

Hu kullanımı ise aşk ile ilgili. Bedene verilen yakıt. Siz kalbe hu verirseniz, Allah ile terk ettiğinizi aşk ile koyarsınız.

Birbirinden ayrı görünen ama birbirinin devamı iki tertip sadece.

Retro

Kayıtlı Üye
Bir postta okumuştum :
Arapça kutsaldır çünkü soldan sağa istikamette okunuyor. Sol beyinden sağ beyne bir aktivasyon sağlıyor, analitik bilgiler göz koordinasyonu ile duyguya dönüşüyor gibi bir yaklaşımı. Len dedim bu tam benlik bir Keşif.. Offf bu da mı tesadüf dedim..

Altına bir sümerolog (olduğunu iddia eden kişi) ta yazmış ki :
Sumerliler güçlü elleriyle çekici, zayıf elleyiyle de çiviyi tuttukları için o yazıları soldan sağa yazmak hem daha koordineli hem daha az zahmetli oluyordu. Uçmayın hemen, bu eski bir alışkanlığın devamı diye)))
(sumerlilerin devamıdır bu arada Arap kültürü)

Hayallerimi yıktı klavye sümerologu ama doğruya da doğru demek lazım 😀

Son düzenleme:

Alakan

Kayıtlı Üye
Evet hazar türkleri yahudidir aslında yahudilikten hz ibrahimden gelen ihud beraber demek yaratanla bütünleşmiş adam olmuş bizdeki insanı kamil gibi bir sıfat bizdeki mümin müslüman gibi yahudi ismi hz.yakubun ismidir ondan sonra gelen ibrahim musayla devam etmiş hz ismaildende hz muhammedle bitmiş hatta Türk soyunun hz nuhun oğullarından yafesin soyundan geldiği inancı hakim
Hazar Türkleri'nin yahudiliği seçmesi tamamen siyasi bir hamledir. O dönemde Hazarlar iki cephe arasında kalmıştır bir taraftan İslamı yaymaya çalışan Araplar bir tarafta Hrıstiyanlar. Taraf seçip toprak kaybı yaşamamak için daha kendi halinde takılan Yahudilerle yakınlaşıp o dini benimsemişlerdir. Haritayı açıp bakıp mevzuyu tam olarak oturtabilirsiniz.