Agresiflik, kendini tutamama, susamama sorunu...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

borderline

Kayıtlı Üye
İş
Mühendis
Arkadaşlar iyi geceler. Başlıkta belirttiğim gibi, agresif bir yapım var. Kimseye karışmam ancak haksızlığa/saygısızlığa uğradığımda, susamıyorum, ses tonum yükseliyor ve haklıysam bile manipüle edildiğim için haksız oluyorum.

Kendi kendime sahip olmam ve sakin kalabilmem için, devamlı olarak okuyabileceğim bir esma var mıdır? Bu konulardan çok anlamıyorum, sadece zikri ilk çözüm olarak denemek istiyorum. Teşekkürler.

Pocahontas

Kayıtlı Üye
Herkesin fıtratı farklıdır yaradılış gereği.. haksızlığa karşı susmaman gayet iyi bir durum ama kantarın topuzu biraz kaçıyorsa Ya Halim esmasını okuyabilirsin bildiğim kadarıyla ayrıca sabrımı zorlayan durumlarda ben genelde "la havle ve la kuvvete illa billahil alliyil azim" tekrar ederim içimden. Manevi olarak çok rahatlattığı durumlar oldu.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Neye karşı agresif tutum sergilediğinizde önemli.Durup dururken değilde yukarıda yazdığınız gibi sebepler varsa ,agresiflikte olsa anlaşılır tarafı vardır.Bende damarıma basıldığında sakin kalamam mesela..Hiç kimseninde tamamen sakin olduğunu ,hiçbirşeye kızıp sinirlenmedığini de düşünmüyorum.Sürekli çok sakin görünen insanlarında pasif agresif olduklarını hissetmişimdir.
Dualarınızı okuyun tabiki ,Allah yardımcıdır her daim her konuda..

bittersweet

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Eskiden aynı durum bende de vardı maalesef. Bazen öyle bir an geliyorduki karşımdakiler beni gözü dönmüş olarak tabir edebiliyorlardı. O an hiçkimseyi gözüm görmüyor ve kendi çocuğuma veya anneme bile öfkelenebiliyordum. Tabii o an sabrımı taşıran son noktaysa bu durum gerçekleşiyordu. Veya haksızlığa uğranılan bir durum varsa hala öfkelenir ve sesimi çıkartırım. Ben de "la havle vela kuvvete illa billahil alliyil azim" diye içimden tekrarlıyorum ama yeterli gelmiyor. Ya Halimi'de eklerim bundan sonrası için. Fakat ben şunu keşfettim insan kendine ait zaman yaratmaya başlayınca ve gerçekten kendisini mutlu edebilecek aktivitelerle uğraşmaya başlayınca (bu deniz kenarında yürümek, çimlere veya kuma basmak - ki bende negatif enerji boşaltmasını bu şekilde yapıyorum- , kitap okumak, spor yapmak, dans etmek, yüksek sesle şarkı söylemek, vb..) inanın daha sakinleşiyor. Olaylar karşısında farklı bir ğencereden bakmaya başlıyorsunuz ve kendiniz iç huzurunuzu dengelediğiniz için o kadar kolay öfke nöbetlerine girmiyorsunuz. Başka çözüm önerisi olan var mı?

mina00

Kayıtlı Üye
Aynı sorun bende de var.Öfke nöbetlerim oluyordu çevremdekilere beni yakinen tanıyanlara bir uyarıda bulundum. Sinirlenince üzerime gelmemeleri için kendimle baş başa kaldım bir müddet. Kendimle baş başa kalınca çok iyi geldi. Sürekli Ya SABIR YA HAKİM çektim ve namaza başladım abdestsiz gezmemeye özen gösterdim. Ve sürekli "inna lillahi ve inna ileyhi raciun" günde 100 kere. Ve ne zaman sinirlensem nefsime zor gelsene Kuran okumaya çalıştım arapca bazen meali o kadar iyi geldi ki kardeşim. Şuan eskiye göre çok çok iyiyim. sürekli pozitif arkadaşlar edin güzel şeyler konuş seni öfkelendirecek şeylerden ve kişilerden uzaklaş. Allah yardımcın olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...