Peki Tanrıyı kim yarattı?

Perina

Banlı Kullanıcı
Allah dilemese şeytanın esamesi okunmazdı..Allah izin verdiği için şeytan güçlü..Yada aslında güçlü değil de biz O'nu güçlü kılıyoruz Onun sesini dinleyerek..

dewil66

Kayıtlı Üye
Evet size katılıyorum ama yine de Tanrınında bir yaratıcısı var diye dusunmekten de kendimi alıkoyamıyorum.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
felsefe dine girdiğinde filozoflar şunu der din tertışılmaz şüphe duyulmaz eleştirilemezdir.bunlar bam telidir. tanrı yaratılmışolsaydı bu onun yaratıcısı olduğu anlamına gelmezmiydi. ya herşeyden önce vardıysa insan beyninin alamayacağı sonsuz güdüsüz bi kavramı görüyorsak burda. çünkü bizim ailemiz annemiz babamız var yani tohum ve tarla ama adem yada isa onların ebeveyn kokusunda bizden farklı oldukları açık değil mi. yada en azından deniz atlarını ele alalım dişi taşıma görevini üstlenmezken bu işi erkek gerçekleştiriyor demekki evrenden yaradılıştan bahsediyorsak çok geniş düşünmek zorundayız

Perina

Banlı Kullanıcı
Geniş düşünmekten de öte bazen düşünmemek en iyisi galiba..Çünkü bazı soruların cevabı hakikaten yok..Çünkü dediğniz gibi insan beyni sınırlı bir yapı..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Güzelde arkadaşım, bunları bilmek için dine gerek varmıdır ki acaba!!.. Bir insanda manyaklık potansiyeli varsa yapar bunları zaten.. Ben din icabı yardım yapmıyorum.. Alkolü bünyem kaldırmadığı için içmiyorum.. Ama dozunda içeni de severim hani.. Pek tatlı olur muhabbetleri..

ee o zaman nasıl diyebilirsin kendine saygı duymanı engelliyor diye?
e eğer engelliyorsa ve sen bunları kendi kendine yapıyorsan sen kendine saygı duymuyorsun demek olur.
Bende içkimi içerim bana kimse karışamaz Allahla benim aramda.Günahı varsa var.Bak Bir dine mensup olmak hiç birşeyi engellemez ister uy ister uyma.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Din din olmaktan çıkıp siyasi bir olgu haline geldi zaten. İnsanları yönetmek için seçilmiş çok akıllıca artı çok şeytani bir yol...

Ben herşeyin biçim, zaman ve mekandan ötürü böyle göründüğüne inanıyor, herkesin Tanrısının da şeytanının da içinde olduğunu düşünüyorum ve sadece Tanrının değil herşeyin sonsuz ve bir bütün olduğu kanısındayım. Üzerinde yaşadığımız dünyayı bile düşünürseniz, o da aynı bizim gibi yaşayan, dönüşen ve bilinci olan bir bütün aslında...

Herşey birdir...

mişa

Kayıtlı Üye
ee o zaman nasıl diyebilirsin kendine saygı duymanı engelliyor diye?
e eğer engelliyorsa ve sen bunları kendi kendine yapıyorsan sen kendine saygı duymuyorsun demek olur.
Bende içkimi içerim bana kimse karışamaz Allahla benim aramda.Günahı varsa var.Bak Bir dine mensup olmak hiç birşeyi engellemez ister uy ister uyma.

Yazılanlar Osho'nun kitabından alıntıdır..

Ayrıca insanın bazı değerlerinin olması, anlamıyla -insan- olmasından geçer.. Ben iyilik yapmak için, dine ihtiyaç duymam.. (Bu paragraf da kendi fikirlerim:))

MarlaSinger, yazdıklarına aynen katılıyorum..

alin

Kayıtlı Üye
Bu dünyada yaşadığımızdan, bu dünyanın kurallarıyla algılıyor, bu dünyanın yöntemlerini uyguluyor, bu dünyanın doğrularıyla yargılıyoruz. Her şey bir mantığa oturtulamıyorsa şayet ne yapmalı?

Bu kestirmeden gidilen, yanıtsız yanıtlardan değil. Size elmanın kokusu neye benziyor denilse, kırmızı demezsiniz. Algılarınız, doğrularınız bu yöndedir çünkü farklıdır ikisinin de sınıfı.

Bir kere şu var, bu işin mutlaka bizim dimağımızın almadığı bir tarafı var ki ne ateisti, ne dini inancı tamamiyle yaşayanı, bakın gerçek budur diye açıklayamadı, ispat edemedi neden? Çünkü bu zihin, bu mantık, sadece bu dünyada işler halde....Bir çok şey iddialanıyor, ispatlanamıyor-ispatlanıyor hatta ispat edilenler bir süre sonra çürütülebiliyor. Dünya bir öküzün boynuzunda oluyor, bir Yaradan güneş oluyor, bir su oluyor, sürekli dönemler atlatılıyor. En son herkesin, az-çok içinden bir şey geçiyor, bu akılla cevaplanamaz ruha, kalbe top atılıyor neden?? Çünkü birisi renk, birisi koku iken elmaya verdiğimiz yanıtı nasıl algılarsak, daha da ütopiği burada devrede. Ayet ayet hatta tek inanılan ya da inanılmak istenen din için de değil, okunmalı anlanmalı, bir şeyler yakalanıp mana bulunmalı ama yetmedi asla da yetmeyecek...

Çünkü boyut başka. Hep durulur ya üstünde, bir an, tek bir an o hissi yaşamak, nedir o his? Kimi zaman namazda, kimi zaman meditasyon, yoga, nefes odaklanmalarında, kimi zaman zikirde, mantrada, kimi zaman bir rüyada... Sadece bu bildiğimiz boyutta, görünen renklerle bildiğimiz mantıkla yorumlamadığımızda, hepimize mutlaka iletilen tek bir an!!!

Klişe gibi durdukça belki sıradanlaşıyor kulaklara ama içe dönmek, kendinde aramak, bir olmak, bütünü sezmek, bunların hepsi sözle değil, o tek anı yakalamakla, yaşamakla anlanır. Hıııı cevap olur mu aslında olamaz, yine dönüp bu dünyanın cevap mantık süzgeciyle bakılırsa...

Yine kimse açıklayamaz, inançlısı da inançsızı da sonun sonuna gelir, tıkanır, iddialar havada uçuşur.Gören göz değil, işiten kulak değil, biz böyle değiliz, bunları algıladıktan sonra. Yine mantık çerçevesine sokmaya çalışmadıkça, yanıtı sadece biz kendimize verebileceğiz, böyle yazılar yazılsa da ötekisine gerçek bir yol olamaz. Ondan her kişinin kendinden sorumlu oluşu. Zihin hep fukara kalacağı için içten içe bir hırsla, ne zaman bu konuyu düşünse kişi, kendi cevap verememesinin dumuruyla, kişiyi bunaltır, zora sokar. Ama zihinde değilken cevap, bunu anlayabildiğinde kişi, herkes sadece kendi anlamını bilebilecek.

Yanıt mı hayır, bu dünyanın koşullarıyla asla olamayacak.Ama anlamak mı farkedebilmek mi? Biraz meşakkatli görünse de mantıklı mantıksızlıklardansa bir anlayış yaratacak.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Adı üzerine Tanrı, baki olacak yaratılmamış ve tek en üstünü. OSHO'ya bakma sen...

demonic

Kayıtlı Üye
Bu düşünceye göre a tanrısı,b tanrısı bu şekilde sonsuza kadar gider.mantığı budur.ama sonsuz tanrı olamaz.evrende sonsuz iş yoktur.o zaman sınırlı tanrı varsa o en son (2 trilyonuncu misal)tanrıyı kim yarattı?insan tanrı ile şeytan arasında kalır demişsiniz.peki birde şöyle düşünün:sonsuz tanrı+şeytan arasında kalmak mı yoksa tek tanrı/tek şeytan arasında kalmak mı daha iyi.vallahi ben sonsuz tanrıya yetişemem 1 ideal :) .

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yazılanlar Osho'nun kitabından alıntıdır..

Ayrıca insanın bazı değerlerinin olması, anlamıyla -insan- olmasından geçer.. Ben iyilik yapmak için, dine ihtiyaç duymam.. (Bu paragraf da kendi fikirlerim:))

MarlaSinger, yazdıklarına aynen katılıyorum..

Kimse duymaz din iyiliği öğütler.
benim dediğim şudur.Din yanlış birşey değil ister dine mensup ol ister olma ancak kötü bir oldu değil iyilik yapmayı öğütleyen birşeyi Osho kötülüyorsa Osho'nun karakteri ortaya çıkar.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ha ayrıca konunun bşlığıyla ilgili şunuda diyebilirim sonsuz bir dönemece sokar bizi bizi yartan tanrı tamam ama onu yaratan kim peki onuda yaratan kim o zaman onun tanrısı kim .......... uzar gider.En iyisi tekken çoğaltmayın :) emin olun daha zor olur örneğin ben çok tanrılı dinlerden korkarım nedenmi? 50 tane tanrı var diyorlar kardeşim ben 1 tanesinin dediklerini yapamıyorum sen diyon 50 sini yap :S

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Ben şöyle açıklayayım:

Tanrı yaratılmış diyorsunuz ama Tanrıyı yaradanı kim yaratmış? :) Bu böyle hep gidicektir. Bir başlangıç olmak zorunda ve o da bizim Tanrıdır. Herşeyin başlangıcı Tanrıdan başlıyor. Tanrı hep vardı ve var olacak.

Zazayew2312

Kayıtlı Üye
Muhalefetün havadis yani allah yarattıklarına benzemez sen allahı tarif edemessin Aklımız bir yere kadar çalışıyor bizim bir yere kadar varıyor Allahı anlamaya ne aklımız nede gücümüz yeter onun yüzünden bu konuları tartışmayınız .

Allahı kimse yaratmadı herkesi o yarattı biz bir köşedeyiz o başka bir köşede yaratmak ona mahsustur biz yaratıldık o yarattı

sahabelerden bazıları bu konu için peygamber edendimize gitmişler peygamber efendimiz S.A.V. onlara '' bu tür konuları tartışmayın helak olursunuz'' demiştir

Zazayew2312

Kayıtlı Üye
Kimse duymaz din iyiliği öğütler.
benim dediğim şudur.Din yanlış birşey değil ister dine mensup ol ister olma ancak kötü bir oldu değil iyilik yapmayı öğütleyen birşeyi Osho kötülüyorsa Osho'nun karakteri ortaya çıkar.
din bizlere Asıl amacımızı söyler nekadar iyilik yaparsak yapalım Gerçek amacımızı bilmiyorsak yada onu kabul etmiyorsak hiçbir anlam olmaz şöyle bir örnekte bulunayım:
Bir çay demliyorsunuz demliğe bir ordunun yeteceği kadar su koydunuz ama çay koymadınız sizce bu çay sayılırmı ?

yalnizadam1981

Banlı Kullanıcı
bir işe girdiğimiz zaman patronun kim olduğunu biliriz,bir patron olmalı,olmazsa bu zaten işyeri olmaz,bunu bilip orda çalışmaya devam ederiz,hizmet ederiz ve karşılığını alırız,patronun ne yaptığı burayı nasıl aldığı gibi şeyleri merak eder,ondan bundan duymaya çalışırız,bu işte böyledir,bir yaradan var,o yaradanın kim olduğunu merak ediyorsanız kuran var,yok ben ona inanmıyorum yoktur diyorsanız,suya bakın,gökten inen su olmasa canlı kalmazdı,dünya en kısa zamanda yok olurdu,dünya milyonlarca yıldır var olduğuna göre,canlılarda susuz yaşayamıyacağına göre,bunu tahsil eden ve buna ihtiyacımızın olduğunu bilen bir güç olmalı deriz,adına ne derseniz deyin bu güç çok güçlü bir güç

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Düşüncelerde çarpıklık olduğunu düşünüyorum. Osho'nunsa daha önce okumadım kitaplarını bilemem.
Var olmak ve yok olmak arasında çok fark yok aslında. Bunun gibi yaratmak kavramı aslında. Meydana geliş, nedeni tam bilinmez.Ama sonsuzluğun bir başlangıcı olmadığını biliyorsak tanrının bir başlangıcı olmaması da doğaldır. Algılamak zor olabilir. Bu yanlış olduğunu göstermez. Sonsuzlukta algı olmayabilir.Böyle düşünüyorum.Sonsuzluğa dayalı bir kavramda algısızlıkta normaldir. Çünkü algı sonsuzluğun bir parçasıdır.
Kölelik veya ibadet insana aykırı bir şey değil.Şeytanın kölesi olmak İslam inancında, şeytana bağlı onun yolundan gitmek, onun istediklerini yapmak, tanrının yolundan vazgeçmektir. Şeytana ruhun aidiyeti gibi bir durum söz konusu olamaz. Dönüş yine tanrıya olacaktır. Şeytan ve yandaşları içinde aynı durum geçerli.Şeytanda bir kul seçimini yapmış bir kul. Şeytanın yapmak istediklerinden biriside insan haysiyetine aykırı düşüncesini yerleştirmektir. Yo, iyiliğe karşı teşekkür etmek basit anlamda nasıl güzel ve insana yakışır bir davranışsa.İbadette ileri boyutlu bir hatırlama, şükür davranışlarıdır. Şeytan Tanrıyı unutturmak ister.O'na geri dönüş yokmuş gibi yaşatmak ve böylece ölmesini sağlamak ister.İşte bu düşüncelerde burdan ötürü gelir. İbadet, insana tanrıyı hatırlatır. Sonrasında yazan aşırı felsefik ve yanlış anlamayın ama alakasız yazılara nasıl bir cevap versem emin olamadım. Gördüğüm kadarıyla çoğunuz şeytanı bir kaç adım üst kademede görüyorsunuz kendinizden. Aşağılanmış, yanlışa batmış,tanrıya karşı gelebilecek kadar kibir sahibi ve kesinlikle azimli bir düşmanı böylesine büyük makamlara getirmek hiç doğru olmaz.
Ölüm kavramı küçük dünyamızda o kadar büyük bir olay ki. :)
Sonsuzlukta ölüm kavramı düşünebilir misiniz? Şöyle düşünelim. Işık, uzayda eğer önüne hiç bir engel çıkmazsa sonsuza kadar ilerler öyle değil mi? Hızından ve enerjisinden kaybetmeden. Sonsuzluk kavramının açıkça gösterimi bu olabilir. Son ve baş yok. Ölüm ve doğum yok. Zaman, yer, koşul yok. Basit bir foton parçacığının yaptığına bakın.Sonsuzluğa gidebiliyor.
Küçükken anlamaya çalıştığım ve şimdilerde aklıma geldiğinde çok güldüğüm bir deneyden bahsetmek isterim.
Mum alevi üzerine elimi getirdiğimde.Aniden çekmek zorunda kalırdım.Çünkü yanardı öyle değil mi? :)
Evet bu oksijenin yanması. :) Peki aleve yanlarından hızlıca dokunduğunuzda bir şey olur mu? Bir şey tutabilir misiniz?.Katı sıvı gaz?
Yo.Ateş değil elimizi yakan enerji.göremediğimiz, duyamadığımız, dokunamadığımız enerji. Peki bu enerji ne oluyor. Ölüyor mu?
Dönüşüyor.Formdan forma.Yok olmuyor. Herşeyin özü enerjidir. Bu boyutun ve evrenin kendi kanunudur. İnsan da bir enerjidir. Değişebilir. Dönüşebilir..

asterix

Kayıtlı Üye
İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez
Ziya PAŞA

Heian

Banlı Kullanıcı
Kötü tanrı, bana sorarsanız Tanrı öldü sevgi ve ışıkla kalın...

[XTR] Similar Threads

S
Cevaplar
2
Görüntüleme
419
Ü
Cevaplar
12
Görüntüleme
540
Üye silindi 76175