Peki Tanrıyı kim yarattı?

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Peki bu istemsiz düştüğümüz düşünceler yüzünden günaha giriyormuyuz?

Perina

Banlı Kullanıcı
Size kesinlikle katılıyorum. yaradılış amacımız bu ve sevgiyle yarattı tanrı bizi sevdiği için. İzin veriyorum onun sevgisi beni sarsın o an içimde sevginin hangi eksik yanı varsa öyle görüyorum tanrımı. Bir baba eksikliği hissedersem, başımı okşayan bir baba sevgisi görüyorum ondan, anne şevkatine ihtiyacım oldugunda sıcaklığı kalbimi ısıtoyr ve bir sevgili eksikliği hissettiğimde ise yine en büyük sevgilim tanrı oluyor.

Bende size katılıyorum..Çok sıcak ve geldi yazdıklarınız..Ama ben La-edri'ye de katılıyorum..Evet Tanrı kesinlikle sevgi lakin Tanrı aynı zamanda Rab..Aslında Rab de diğer sıfatlarda sevgi demek..Çünkü hepsi bizim iyiliğimiz için var..Rab de kahhar da rahman da hepsi hepsi bizim için..

Shemhurashin

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci

"Benim Düşüncem" Olurmu hiç bilakis tanrı buna çok mutlu oluyordur çünkü körü körüne bağlanmıyoruz. Ibrahimin misali gibi babasının tanrılarını , tanrı olarak kabul etmedi ve tanrıyı aradı. Sorguluyoruz, arıyoruz aslında her sorduğum soru onu bulmak ve anlamak için attığımız bir adımdır bence bundan daha çok hoşnut edici birşey olamaz.

Perina

Banlı Kullanıcı
"Benim Düşüncem" Olurmu hiç bilakis tanrı buna çok mutlu oluyordur çünkü körü körüne bağlanmıyoruz. Ibrahimin misali gibi babasının tanrılarını , tanrı olarak kabul etmedi ve tanrıyı aradı. Sorguluyoruz, arıyoruz aslında her sorduğum soru onu bulmak ve anlamak için attığımız bir adımdır bence bundan daha çok hoşnut edici birşey olamaz.

Kesinlikle evet..

mişa

Kayıtlı Üye
Öbür dünya nimetleri, züğürt tesellisi olmasın!!..

Lzarus çok fakirdi ve köydeki en zengin adam, doğumgününde bir ziyafet veriyordu. Lazarus açtı,susuzdu ve bu köyden geçerken biraz su istedi.. Hizmetçiler onu dışarı attılar ve; Efendimizin bi ziyfet verdiğini, büyük misafirlerin geldiğini görmüyormusun? Sen ise sadece bir dilencisin. Aşağılarlar adamı..

İsa Lazarus'a şöyle der: Kaygılanma, göreceksin, cennette tüm bu zevkleri tadacaksın ve bu adam cehennem ateşinde ıstırap çekip susamış halde " Lazarus bana biraz su ver!" diye sana yalvaracak... Ne büyük teselli!. Ama zenginleri fakirlere karşı korumak için, büyük bir strateji..

La-edri

Kayıtlı Üye

Akil Size verilmis bir nimettir, düsünceler günah degil, soru sormadan cevap arayisina giremez insan.
Ama Allah'in zati hakkinda fikir yürütülmez,zira akla ne gelirse gelsin zan dan ibarettir.
O'nun hakkindaki sorularin cevaplari Esmalarinda dir...

Perina

Banlı Kullanıcı
Aslında dünya ile öbür alem arasında bir denge var..Bunun izahı benim için güç ama şöyle bir örnek versem..O fakir zengin olsaydı belki bunu taşıyamayacak kötü bir insan olacaktı..Ve o fakirin öbür alemdeki yer alacağı boyutu da düşünün..Eminim zengin adamdan daha yüksek bir boyut yada derecede olacak..dengeden kastım budur..Hiçbirşey nedensisz değildir..ve hiçbirşey,hiçbir mahrumiyet karşılıksız kalmaz..

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Babam büyük bir gücün varlığını kabul ediyor ama bize anlattığı Kur'an'ın, insanları düzen koymak için insanlar tarafından üretilmiş bir sistem olduğuydu. Çünkü düzensizlik vardı ve insanlarıla uğraşmak çok zordu. Onların kendi vicdanlarını hesaba çekecekleri bir güç olmalıydı, korktukları adalet ve yasalar değil, Tanrı olmalıydı ve Tanrının sözü olan, insanları bir kalıba sokmak için kitaptan daha makbul bir şey yoktu. O böyle diyor.

mişa

Kayıtlı Üye
Bu arada arkadaşlar burada bahsedilen din sadece islam dini değil, bütün dinler..

Dinler neden sizi doğal içgüdülerinize karşı koyduruyor? Tek nedenle -sizi suçlu hissettirmek için.. Bu onların sizi yıkma, sömürme, biçimlendirme, alçaltma, kendinize saygı duymama odaklarıdır..

Perina

Banlı Kullanıcı
Babam büyük bir gücün varlığını kabul ediyor ama bize anlattığı Kur'an'ın, insanları düzen koymak için insanlar tarafından üretilmiş bir sistem olduğuydu. Çünkü düzensizlik vardı ve insanlarıla uğraşmak çok zordu. Onların kendi vicdanlarını hesaba çekecekleri bir güç olmalıydı, korktukları adalet ve yasalar değil, Tanrı olmalıydı ve Tanrının sözü olan, insanları bir kalıba sokmak için kitaptan daha makbul bir şey yoktu. O böyle diyor.

Buna çok üzüldüm..Keşke fikri değişse..

Perina

Banlı Kullanıcı
Bu arada arkadaşlar burada bahsedilen din sadece islam dini değil, bütün dinler..

Dinler neden sizi doğal içgüdülerinize karşı koyduruyor? Tek nedenle -sizi suçlu hissettirmek için.. Bu onların sizi yıkma, sömürme, biçimlendirme, alçaltma, kendinize saygı duymama odaklarıdır..

Tek nedenle varlar.Bizi eğitmek için..Ruhen yüceltmek için..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Kötü birşey yapmak kendime sygı duymamı sağlayacaksa benden uzak dursun zaten :) bana bir tane kötü bir öğüt gösterin.
İnsanları öldürmelimiyiz?
Zorla ırzamı geçmeliyiz?
Komşum açken ben zevki sefmı sürmeliyim?
İçki içip sapıtıp ona buna rahatsızlıkmı vermeliyiz?
Bunlar benim kendime saygı duymamamı yarayacak?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

kitaptan korkutacak tek şey dünyada çekeceğimiz.
Hukuk sistemi olmasa insanlar neler yapar düşünebilirmisiniz?
yapanlar var ama dahada artacaktır. yani dinler bağlayıcı temel sebep değildir bence.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
kitaptan korkutacak tek şey dünyada çekeceğimiz.
Hukuk sistemi olmasa insanlar neler yapar düşünebilirmisiniz?
yapanlar var ama dahada artacaktır. yani dinler bağlayıcı temel sebep değildir bence.

Asıl insanların korktukları bir yaratıcı olmasa (korkmalarının sebebi kitapta verilen haberler, şöyle yaparsanız şöyle olur vs) ozaman ortalık çok daha karışacaktır. Ben Kuran a inanan biriyim, babamın söylediğini burada yazmamın sebebi mantıklı olması. Hukuk sistemi var evet şuan insanlar hata ve suç işlerken kitaptaki cezadan çok kanunlardan çekiniyor. Ama iyi ve kötü evrenseldir, herkesin içinde yatan iyi ve kötü aynıdır. Kabul etmezler gerçi.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Asıl insanların korktukları bir yaratıcı olmasa (korkmalarının sebebi kitapta verilen haberler, şöyle yaparsanız şöyle olur vs) ozaman ortalık çok daha karışacaktır. Ben Kuran a inanan biriyim, babamın söylediğini burada yazmamın sebebi mantıklı olması. Hukuk sistemi var evet şuan insanlar hata ve suç işlerken kitaptaki cezadan çok kanunlardan çekiniyor. Ama iyi ve kötü evrenseldir, herkesin içinde yatan iyi ve kötü aynıdır. Kabul etmezler gerçi.

evet bu konuda katılıyorum.

mişa

Kayıtlı Üye
Kötü birşey yapmak kendime sygı duymamı sağlayacaksa benden uzak dursun zaten :) bana bir tane kötü bir öğüt gösterin.
İnsanları öldürmelimiyiz?
Zorla ırzamı geçmeliyiz?
Komşum açken ben zevki sefmı sürmeliyim?
İçki içip sapıtıp ona buna rahatsızlıkmı vermeliyiz?
Bunlar benim kendime saygı duymamamı yarayacak?

Güzelde arkadaşım, bunları bilmek için dine gerek varmıdır ki acaba!!.. Bir insanda manyaklık potansiyeli varsa yapar bunları zaten.. Ben din icabı yardım yapmıyorum.. Alkolü bünyem kaldırmadığı için içmiyorum.. Ama dozunda içeni de severim hani.. Pek tatlı olur muhabbetleri..

Perina

Banlı Kullanıcı
Din yaptırımlardan çok gelişim için vardır..nasıl bir gelişim derseniz sanırım bunu gizlimabed sakinlerine izaha gerek yok..Manevi gelişim için bir takım ritüeller olduğunu burada izaha gerek yoktur öyle değilmi:)

mişa

Kayıtlı Üye
Din yaptırımlardan çok gelişim için vardır..nasıl bir gelişim derseniz sanırım bunu gizlimabed sakinlerine izaha gerek yok..Manevi gelişim için bir takım ritüeller olduğunu burada izaha gerek yoktur öyle değilmi:)

Farkındayım, herşeyin bir cevabı var.. Fakat bu cevaplara karşı da cevaplar var.. İnanmayı tercih edenlerdenim ben.. Ama keşke bu soru işaretleri olmasa kafamda..

Perina

Banlı Kullanıcı
Farkındayım, herşeyin bir cevabı var.. Fakat bu cevaplara karşı da cevaplar var.. İnanmayı tercih edenlerdenim ben.. Ama keşke bu soru işaretleri olmasa kafamda..

Aslında hepimizin soru işaretleri var..Çünkü bizler varlığız..Tanrı değiliz ki..Elbette sorularımız olacak..İnşallah son nefesimize kadar inandığımız yüce değerleri koruyabilişriz..Dinde ölçü budur..Son nefes..O anı hayırla yakalamyı diliyorum:(

Not:Cevaplara karşı cevaplara gelince evet haklısınız..Var ve biri doğruya daha yakın..Yada biri yalnış diğeri doğru..Doğruyu bulmakda bizim iç dünyamıza bağlı sanırım..Onun güzelliğine ve enginliğine..Engin bir iç dünya illaki bir güzellğe ulaşacaktır..Ben aksini düşünemiyorum işte..İllaki ulaşacaktır diyor içimdeki ses..

dewil66

Kayıtlı Üye
Babanızla aynı fkirdeyim hemen hemen.Bencede Tanrı kavramı insanları bir kalıba sokmak icin yaratıldı.Ha boyle dusunuyorum ateist miyim degilim.Seytanda inanırım Tanrıyad aonun yarattıklarınada.Sadece Tanrının bu kadar guclu olmadıgını dusunuyorum.Yoksa Şeytan ona nasıl karsı gelebilir?