insan sesini değiştirebilir mi?

haci721

Kayıtlı Üye
Merhabalar, öncelikle sesimi kötü buluyorum çevremde bir kaç arkadaşım var ve onların sesi onları dinlemeye itiyor resmen insanı cezbediyor. Asıl soruma gelecek isem sesimi değiştirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

NoRules

Kayıtlı Üye
ses terapisi diye bir şey var, onu araştırabilirsin. Haricen, konservatuvar okullarında yapılan çalışmalar var. Onları da youtube'da falan bulabilirsin. Eğer çalışmaları özenle yaparsan sesinde farklılık olacağından eminim. 'Yok ben psişik bir çalışma yapmak istiyorum' dersen ses tellerin üzerinde imajinasyon çalışmalarını önerebilirim. İyi forumlar.

Demre

Kayıtlı Üye
Ses tonu kadar diksiyon da önemlidir. Diksiyon dersi almanızı öneririm. Ayrıca, türk sanat müziği eğitimi alırsanız, aynı zamanda sesinizi doğru kullanmayı ve doğru nefes almayı da öğrenmiş olursunuz.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Sadece Türk sanat müziği üzerine çalışmak ne yazık ki yeterli olmaz. Hele ki sanat müziğinin nameleri zordur ve batı müziğinde olmayan ara sesleri (komaları) içerir. Bunların dışında sesi kullanmak için önce fiziksel ve ruhsal gevşeme yapılmalı (gergin haldeyken diyafram ve ses düzgün kontrol edilemez), nefes ve ses açma egzersizleriyle ses telleri ısıtılmalı, bunlar yapıldıktan sonra çalışmalara başlanmalıdır. Ses tellerini bodoslama zorlamak zarardan başka bir şey getirmeyecektir. Sesinizi kullanamıyorsanız eğer önce sesinizi kullanmayı, kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için eğitim almanız gerekir. Kendi başınıza yapacağınız çalışmalar yanlış teknikler sonucunda ses tellerinde deformasyona neden olabilir. Kullanılmamış bir sesi daha da kötü bir hale getirebilir. Şan eğitimi veren herhangi bir kursta profesyonel bir eğitimci eşliğinde sesinizi kullanmayı öğrenebilirsiniz. İleri düzeyde Demre'nin de belirttiği gibi diksiyon dersleriyle etkili bir konuşma yapabilirsiniz.

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
İlla güzel sese sahip olmak gerekli değil, iyi bir dinleyiciyseniz, bir enstrüman üzerine kendinizi geliştirebilir, arkadaşlarınızla beraber müzik yapabilirsiniz. Ve hali hazırda eğilimli olmayan sesi eğitmek yerine doğru enstrüman üzerine çalışmak sizi daha istekli ve başarılı yapacaktır müzikte, buna inanıyorum.