Dunyanin yuvarlak oldugunu kim soyledi ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 58480
  • Başlangıç tarihi

Ramez

Kayıtlı Üye
Rastgele buldugum 5. resim :
Gunes herzamanki gibi tepemizde disko topu gibi seyir halinde.
8 milyon isik yili uzakta olsa bu sekilde yansima yapmaz. Kucuk bir cisim olmalidir ki; dibine dik aci ile yansirken, kenarlara dogru egik aci ile yansiyor.

Gunes dunyadan buyuk olsaydi vallahi tek bir dikine gelen isik huzmesi butun resmi dikine aydinlatirdi.

800 × 600

İlkokul düzeyinde geometri bilen herkes bunun tamamen hatalı olduğunu anlayacaktır. İlkokulda da öğretildiği gibi perspektif bizlerin büyük ölçekli cisimlerin doğasını anlamamızı çeşitli şekillerde etkilemektedir. (Optik Yanılsama) Bu nedenle dümdüz bir tren rayının üzerine çıkıp ileri doğru bakarsak rayların giderek birbirine yaklaştığını görürüz.

Resim:

20190123_110405.png

Tren raylarının giderek birbirine yaklaşıyor gibi gözükmesinin yukarıdan aşağıya baktığımız için şimdi aşağıdan yukarıya doğru, yani bizden daha büyük bir cisme yeryüzünden bakıyor olsaydık ne görürdük? Dümdüz olan çizgileri, aynı tren rayındaki gibi sanki birbirinden giderek uzaklaşıyormuş gibi görürdük. Bulutlardan sızan Güneş ışığında olan da tam olarak bu :) Yani temel geometri bilgilerimizi, günlük yaşantımızdan gelen verilerle doğrulayabilmekteyiz. Şimdi bunu kanıtlayalım. Çok basit bunun kanıtı Tepeden, direkt aşağıya bakmak. Yukarıdaki gibi aslında dümdüz olan bir tren yoluna tam tepeden bakacak olursanız, şöyle görürsünüz:

Resim:

16703013-view-of-a-railway-line-from-above-Stock-Photo.jpg
089bd72a-1411-3a8c-0000-016879b435e1

Görebileceğiniz gibi tepeden baktığımızda, herhangi bir yakınlaşma veya uzaklaşma görmüyoruz. Elbette, bu durumda bile yeterince uzaklara bakacak olursanız (ve o kadar uzakları görebilirseniz), raylar birbirine doğru yakınsıyor gibi gözükecektir. Fakat bu illüzyonu kırmanın yolunun tepeden bakmak olduğu barizdir. Bulutlara düşen Güneş ışığına bu şekilde yukarıdan baktığımızda gördüğümüz, geometrinin bize tam da söylediği şey ile aynıdır. Şöyle:

089bd72a-1411-3a8c-0000-016879b43a4e
ISS029-E-031270_lrg.jpg

18 Ekim 2011'de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş bu fotoğrafta, Güneş ışınlarının tam da olması gerektiği gibi dümdüz geldiğini görüyoruz; bulutların gölgesi de dümdüz bir şekilde arkaya vuruyor. Ancak eğer ki bu bulutların hemen altında olsak, sanki bu ışınlar etrafa saçılıyormuş gibi algılayacaktır. İşte buna perspektif etkisi denmektedir. Güneş, bulutlardan çok daha uzakta olduğu için, ondan bize gelen ışık ışınları paraleldir. Bu ışık ışınlarına çok yakın konumda olan biz insanlar, bize Güneş'e göre çok daha yakın olan bulutlara baktığımızda, söz konusu ışınlar sanki kırılıyormuş gibi algılarız. Halbuki bu, bizden çok daha uzun olan bir tren rayının iki paralel şeridinin giderek birbirine yaklaşıyor gibi gözükmesinden farksızdır. O raylar birbirine yaklaşmamaktadır (yoksa trenler sürekli kaza yapardı). Benzer şekilde, bulutlardan süzülen ışık da birbirinden uzaklaşmamaktadır.

1280px-Anticrepuscular_Rays.jpg
Yukardaki resimde perspektif etkisi dolayısıyla ışınların birbirinden uzaklaşmasına meterolojide "krepüsküler ışınlar" ya da "alacakaranlık ışınları" da denmektedir. Bunun sebebi, bu tip görüntülerin genellikle alacakaranlıkta görülmesidir. Hatta ihtişamlı görünümlerinden ötürü "Melek Işınları" ve "Tanrı Işınları" gibi sükseli isimler de verilmektedir. Bu geometrik olayın tersi de söz konusudur. Ve bu tersini, sadece trenlere bakarak gözlemek zorunda değiliz. Güneş, ufukta batma noktasındayken, Güneş ışınları "antisolar nokta" denen noktada birbirine yakınsıyor gibi gözükebilir. Antisolar nokta, Güneş'in battığı noktanın küresel geometri çerçevesinde tam zıttında bulunan noktadır. Örneğin Güneş, ufuktan battıktan bir süre sonra antisolar nokta, ufuktan bir miktar yukarıda oluşur. Aşağıdaki fotoğrafta, tıpkı tren raylarının olduğu gibi, Güneş ışınlarının da antisolar noktada birleştiği görülmektedir. Bu tip ışınlara da "antikrepüsküler ışınlar" denmektedir.

089bd72a-1411-3a8c-0000-016879b43d4e

Uzun lafın kısası Güneş ışınlarına yönelik bu görüntü, bir illüzyondan ibarettir. Sahte bir algıdır yani. Tıpkı Düz Dünya safsatası gibi.

Kaynaklar:
http://blogs.discovermagazine.com/b...2/crepuscular-rays-are-parallel/#.XEgeeGmhk0M

https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,5753,-68585,00.html

https://physics.stackexchange.com/q...-the-sun-is-much-more-than-a-few-kilometers-a

https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,5753,-68585,00.html

Ü

Üye silindi 58480

Dünya düz mü yuvarlak mı tartışmaları 500 sene önce bitti. Halen daha düz olduğunu iddia edenler var ve bu saçmalık.

Bu konunun acilis amaclarindan biri de :
Size okutulan bilgileri neye dayanarak kabul ediyorsunuz ?

Internetten aldiginiz birsuru urun bile elinize gectiginde size sunulandan baska bir tecrube yasatiyorken, gozleme dayali olmayan bilgiyi neye dayanarak kabul ediyorsunuz ?

Tabi ki sorgulamak harici bir bilinc gerektirir. Bir hamal, bir isci gundemi 10 dakikalik gazete kupurleri ile degerlendirir. O da onun gercekligi olur.
Ama o gazetede okudugu siyasilerin soyledikleri tamamen politikalarina tersir ! O gazetede okuduklari dedikodular ve magaz bilgileri de yasayan kisinin hakikati degildir.

Kisacasi sorgulamak harici bir bilinc ve zaman gerektirir. Buna zaman ayirmayan kisi 20 yilli bilgilerinden sasmak istemez.
Güneş tutulması / Mevsimler / Yerel Saatler / Yer çekimi / Ufuk çizgisi vb. Bir çok kanıt

Bunlar kanit degil, bunlar kurgunun icine monte edilmis ve animasyonlarla desteklenmis perspektiflerdir.Kilifina uydurulmustur.

Gunes ve ay tutulmasi duz dunyaya daha cok oturan bir olay:
Gunes te ay da esit buyuklukte olduklari icin ve dongu hizlari da farkli oldugu icin birbirini tam olarak kapatabiliyorlar. Ikisi de hemen tapemizde doner.

Mevsimler de oyle. Gunes kucuk ve nispeten de zayif oldugu icin cok latif bir yukselme ile kis mevsimin gelmesine sebep olur.
Yanim kureler olmadigi icin dongu capi genisler ve daralir. Hepsi bu. Duz dunyanin kenarlarindan dondugunde sozde gunes yarim kure yazi yasar. Gunes daha merkezden dondugunde sozde kuzey yarim kure yazi yasar. Bunun animasyonunu gorurseniz anlarsiniz.

ve ileri teknoloji'nin getirdiği kanıtlar görüntüler varken

Ne yazik ki hicbir kanit yok. Olan tek sey animasyon ve guzel bir sunum becerisi.

halen daha düz olduğunu iddia etmek saçmalık geldi bana. Bu güneş sistemin de bütün gezegenler güneş vs yuvarlak bir bizim yaşadığımız gezegen mi düz olacak?

Bir odanin zemini duzdur. Ama isik kaynayi yuvarlaktir. Bunda nasil goruplik yok ?
Ayrıca Dünya Düz ise Yuvarlak diye kandırma amaçları ne olabilir.

Maymundan geldigimizi anlatan Evrim teorisinin amaci neyse bunun da amaci bu.
Insanligi beyinlerinin analitik tarafina kilitlemek.

Biz elimize para gecince ev ve araba alicaz diye, dunyayi yonetmeye soyunan kisiler de ellerine para gecince aynisini yapacaklar diye bisey yok.
Insani yonetmek once onu terbiye etmekle baslar. Dunyaya hukmedecek olan kisi once insanlari belli bir algi araliginda tutmak zorundadir.
Bilim adamlari kesin olarak onlari finanse edenlere calisirlar ! Bilim kesin olarak kurgulanabilir, saptirilabilir bir olgudur.
Insan 3. dereceye kadar sorgulayabilir akli ve yetenegi buraya kadar calisir. Ancak bir insan 5. dereceye kadar derinlige iner ve argumanlari buradan baslatirsa siz bilim kisvesi altinda size ne verilirse kabul edersiniz. Bu boyledir.

MAymundan geldigimizi nasil kabul ettik ? Tabi ki bu sekilde.

Ü

Üye silindi 58480

Bu gosterdiginiz resim Gunesin disko topu gibi kucuk oldugunu ispatliyor. Evet benim 5 resimdir paylastigim resmin tam tersi bir resim :

Bir disko topu zamine de tavana da resimdeki gibi yansitma yapar. Bunda aksi bir durum yok ki.

Sizin verdiginiz resim ile benimkiler ayni gunesin lokal oldugunu ispatlar. Aksi taktirde gunesin tepeye yansittigi isiklari goremezdik.
Gunesi sizin verdiginiz resimde bir butun olarak gorme imkanimiz oluyor. Benim resimlerimde sadece yere dusen isinlar vardi. Sizinkinde yukarisina da dusen isinlari goruyoruz.

Gunes bir karpuz dunya bir incir cekirdegi olsa , gunesin 4 bir yara yansittigi isinlari goremezdik, sadece bize dikine gelen yansimasini gorebilirdir.

Yani gunes tepemize asilmis bir lambadir.

Ramez

Kayıtlı Üye
Ay tutulması, güneş tutulması, perspektif illüzyon diğer kanıtlar ve kaynaklar hepsinin açıklaması var yazdıklarımda siz bunların minaresini çalıp kılıfına uydurmaya çalışıyorsunuz ama sırıtıyor forumda yaşı bu gerçeği idrak edemeyip düşüncesi sapanlar bile olabilir yani sizin böyle birşey söyleyeceğinizi hiç düşünmezdim bende. bir de sizin ne düşündüğünüz kaçınılmaz gerçeği değiştirmeyecek uçak bileti alıp seyahat etseniz bile dünyanın düz olmadığını anlarsınız gülünç :D

Ü

Üye silindi 58480

Katilim icin tesekkurler.
Bu vesileyle bazi kisileri forumda yeniden gormus te olduk.
Konu buyutulecek bir konu asla degil arkadaslar. Ama ben objektij ve fikir zenginligi severim.

Sadece kure dunyaya oturan butun tanimlarin duz dunyaya da cuk diye oturdugunu gorebiliyoruz. Kuran ise benim asil rehberimdir. Sasilacak bisey yok.

23 derece eksen egikligi olculmus veya gozlemlenmis bir deger degildir, pesin varsayimlar dogrultusunda sonradan basgosterecek celiskileri ve cikmaazlari aradan kaldirmak icin baska bir varsayim olarak yamanmistir. 6 ay gece ve 6 ay gunduz baska sekilde aciklamanazdi yoksa !

21 Mart ile 23 Eylül tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gündüz, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gece yaşanır . 21 Eylül ile 23 Mart tarihleri arasında Kuzey Kutup Noktası 6 ay gece, Güney Kutup Noktasında ise 6 ay gündüz yaşanır. Bu nasıl olur?

Duz dunyada da bu durum cok net aciklaniyor. Sorgu rekoru 109 sorudur. Bana bu 109 soru ile gelebilirsiniz : ))) niyetim sorgulatmaktir.

20 metre capinda bir yuvarlak masanin 15 cm ustunden donen bir pinpon topu dusunursek anlariz.
MAsanin merkezi kuzey kutbudur. Masanin kenarlari da guney kutbudur tartismamiza gore degil mi ? Simdi burdan devam

Bu pinpon topu dongusunu masanin kenarlarindan alirsa masanin merkezi yeterli isik alamayacak ve karanlikta kalacaktir.
Top dongusunu masanin merkezinden kucuk `o` harfi seklinde dardan alacak olursa, masanin kenarlari yani sozde guney kutbu karanlik kalacaktir. Isik yetmeyecektir.

Bu duz dunyaya aykiri degil.

Teleskop alıp diğer gezegenlere baktığımda koca ve yuvarlak olarak görüyorum. Gezegenler dışında dünya neden düz olsun?

GEzegenleri gorebiliyorsaniz demek ki zaten atmosferin icindelerdir. Atmosfer sorgulanmalidir. Atmosferin sinirlari sorgulanmaldiir.
Isik yili uzaktaki cismlerin, bu kadar net ve araya baska gok cisimleri girmeden ne hikmetse bu kadar rahat gozlemlenebiliyor olmasi biraz garip degil mi ?
Dünya düz ise neden Ay'ın sadece tek tarafını görüyoruz?

Kendi ekseni etrafinda donme fikri bile guneslenme fikrinden dogar cunku. Gereksiz iken gerekli olmaliymis gibi algilariz.

Takım yıldızlarına hiç girmeyeceğim mazallah düz dünyanın köşesinden bir yerlerden aşağı düşmeyelim.

Ben diyorum ki mantik olarak farkli bir model ortaya koyulabilir. Her kure dunya teorisine alternatif bir duz dunya modeli ole karsilik verilebilir.
Oyle ki dogan cocuklara teorik olarak duz dunya bilinci asilansa filmlerden, ayetlerden ve tabi okullardan onlari da biraz zor ikna edersiniz yuvarlak dunyaya.

Ben sadece cift tarafli bakiyorum

Abd ve Sovyetler uzaya o kadar uydu gönderiyor,

Su an ofisimden gokyuzune baksam en az 10 tane ucak gorurum.
Ama teleskoplara takilan bir uydu goren var mi ?

Evet roketler gonderiyorlar. Cunku uzay hakkinda ilerleme sifir. 2 kilobyt rami olan analog bilgisayarla aya gidilmedi ki 1970 te. Ucunda kamera olan ve gonderildikten sonra okyanuslara dusen roketlergonderiyoruz.

100 de 100 itis gucu olan, merkezkac kuvvetinin olmadigi yerde roketlerin de caresiz kaldigi bir uzaya karsi dogru teknoloji gelistirilemedi ne yazik ki, hatta butce de ayirdiklari soylenemez.

Yuri Gagarin, Buzz Aldrin ve Neil Armstrong gördüğü şey hakkında yalan söylüyor. Bırakın Allah aşkına ya...

Yercekimini tamamen kesen yok eden roketler ifsa edildi artik.
Jet motoru ile calisan ve ici uzay istasyonu gibi dekor edilmis jetlerden biletinizi aliyorsunuz ve sifir yercekimini deneyimliyorsunuz.

NAsil mi calisiyor ?

En yukseklere ucuyor ve birden alcaga dogru roket gucu ile ivmeleniyor. Siz orantili olan bi ivmede yercekimini hissetmeyecek hale geliyorsunuz ve tahmin edin : Yercekimi bir sureligine ortadan kalkiyor. Dusen bir asansorda da ayni seyi yasayabilirsiniz.

Bunlar artik ifsa oluyor. Yani kamerada izledigimiz yercekimsiz uzay mekikleri de vallahi yalanlanabilirdir.

Ü

Üye silindi 58480

Kardeşim adam insanlarla dalga geçiyor hal anlamadınız mı?

Dalga gecerken bile avatarimdaki kadar ciddiyim.

Neyse katilim cok guzel. TEsekkur ediyorum. Tabi bi evrensel yasalar ve etik kurallarini %99 oraninda ayni paydada paylasiyor olmak guzel.
Taban tabana zit fikirlerde olmak genelir sadece %1 ini olusturuyor yani. Buyutcek bisey zaten yok.

Ü

Üye silindi 58480

Denisse hani diyordun ya, Amacım dünyayı ve evreni hatta bilimi sorgulamak diye. Arkadaşım sen yediğin çokomeli bile sorgulama.

Cokomeli de sorguladim. Bak dedim cokomel dedim. Seni yedikce daha etkili oluyorum dost musun dusman misin dedim.
Cokomel dedi ki Ordudan kacmis. Dedim e cennete nasil gidicen ?

Anladim ki bazi cokomelleri oldugu gibi kabul edicen. O gun bu gundur cokomel gordum mu cocuk cocuk sevinsin diye yemiyorum ;)
Emin ol sen sorgulamadan daha akıllı ve mantıklı birisi olursun.

Sana yazarken ne zaman gordun ki sorguladigimi ?
Cokomel bi kere yenir

Ü

Üye silindi 58480

Ay tutulması, güneş tutulması, perspektif illüzyon diğer kanıtlar ve kaynaklar hepsinin açıklaması var yazdıklarımda siz bunların minaresini çalıp kılıfına uydurmaya çalışıyorsunuz ama sırıtıyor

Tabi ki hayir. Cok detayli okuyorum hepsini. Sonuca varmak degil ki kastim. SAvunmaniz cok guzel.

Ama sorunum su ki derledigim bilgiler 400 sayfayi gecmis durumda ve sizlerin savunmalarina karsi konuyu projelestirerek ilerletmek o kadar da kolay degilmis.

Tek sorun biraz agir ilerleyecek. Mesela su an ofisteyim ve pratik konusmalar yapabiliyorum sadece.

forumda yaşı bu gerçeği idrak edemeyip düşüncesi sapanlar bile olabilir

Olmaz olmaz. Sikinti olmaz. En nihayetinde sorgulayarak kanahat getirirler iste.
Hem bu soylediginiz su gercege cikiyor :

Belli bir dogrultuda kurgulanmis bir fikri yan bilimlerle orguleyerek kabul ettirebilirsiniz. O halde Dunyanin yuvarlak oldugu da en bastan bir kurgu olamaz mi ? Ne degisecekti ? Yeni nesle duz dunya bilimsel paralellikte anlatilsa ? Eski nesli caresiz birakmazlar mi ? Animelerde duz dunya olsa mesela. Kitaplarda okutulsa ?

Ben en temel kabullerimizin bile kurguya dayandirilabilecegini anlatmaya calisicam hepsi bu. Bu ayni zamanda sosyal bir deneydir de.

Aklimi oynatmadim yani : ))

yani sizin böyle birşey söyleyeceğinizi hiç düşünmezdim bende.

Buyu ve sihrin kuresel olarak ta yapilabilecegini soylesem buyuculer bana guler mi yoksa onlara ufuk acmis mi olurdum acaba ?

bir de sizin ne düşündüğünüz kaçınılmaz gerçeği değiştirmeyecek uçak bileti alıp seyahat etseniz bile dünyanın düz olmadığını anlarsınız gülünç :D

E ona baktim ben. Varna-londra-detroit seferim oldu 2 kere. Kita arasi ucus yani
Egim goremedim. Yahu gorsem zaten konu bitecek.

Ü

Üye silindi 58480

Belli ki yaşın çocuk buraya da alay etmeye gelmişsin.

Orasini bilemeyiz. Niyet okuyamayiz.
Ben sana dayatmaya gelmissin dedim mi ?

Daha bundan 1-2 gün evvel hadise, sünnete ve ayetlere demediğini bırakmıyordun.

O laflar Kurana degildi ki :
Sanaydi : )

Kendi o ileri!! zekanla alay ediyordun.

Alay senin kendi yorumun.
Benim senin icin kisisel yorumum ise : Kolay tahrike kapilan biri oldugun yonunde.
Ama senin kendi kendine yorumun da baska : CENNET ORDUSU !

Simdi cik isin icinden cikabilirsen

Bugün kalkmış Kur'an benim rehberimdir diyorsun. Bu aradaki çelişki iki şekilde ifade edilir;
1- Ya katıksız bir zeka özürlülük durumu vardır.
2- Ya da insanlarla alay etme, dalga geçme son moda değimi ile trolleme durumu vardır.

Boyle yargilamalarda 3. bir DIGER SEBEPLER ihtimali vermezsen :
KAvrayis yetersizligini ve kapasite esigini ispat etmis olursun.
Kurani da Allahualem dusuk kapasite ile ele aldigin icin ayetlerin manalarini hem iskaliyorsun
Hem de irade bakimindan da kapasiten cok yetersiz. Cocuk oldugunu varsayiyorum. Cokomel kadar bilgi, Dugun pastasi kadar yargi ancak cocukta olur.

Ben ikinci şıkkı kabul ediyorum. Şimdi kendin çalıp kendin oynamak istiyorsan oyna. Ama gelip de burada milletle dalga geçme.

Cocuk oldugunu varsayiyorum. Cokomel kadar bilgi, Dugun pastasi kadar pesin yargi ancak cocukta olur.

EkSen

Kayıtlı Üye
Konu polemiğe kurban edilmiş görünüyor. Neyse gençler herkes fikrini özgürce ve adabınca ifade etmekte özgürdür. Dennise de bizim için imkansıza yakın bir teoriyi ciddi emek vererek savunmaya çalıştı sonunda. Ha ikna edici miydi? Değildi ama ne aşağılamaya ne de hafifsemeye lüzum hissetmedim nefsimde.
Hem onu bunu bırakın da şunun cevabını verin bana? Forum avatarlarında kendi resimlerimizi kullanmak yasak mı?

Ü

Üye silindi 58480

Bunu başka bir konuda açıklamıştım size.
Kaldı ki o ışıkları birleştirip güneşin uzaklığı hakkında fikir yürütmeye çalışsanız, güneş birkaç kilometre yükseklikte olur ki, 40 000 km lik mesafeyi 24 saatte alırken dünyanın büyük bir bölümünü nasıl aydınlattığını açıklayamayız.

Tesekkurler katilim icin.
24 saat yeterlidir. Gunes tam batarken hatta yari yariya gomuldugunde izleyin gunesi, birkac dakikada ufka gomuldugunu takip edebilirsiniz.
Hareketini donus hizini gozlemlersiniz. Bu farkedilebilirdir. Cok ta hizli doner.

Kimse kisisel almasin ama :

Gunes, roketle gidilebilecek mesafededir.
Gunese defalarca roket gonderilmis gozlem yapilmistir.
Ve gunesin aslinda istenilirse insan eli ile hasara ugratilabilecegi bile saptanmistir.
Gunes yakin bir gelecekte insan eli ile ipoteklenecektir. Ay gibi ! Cunku gunes tepemizdedir.
Ve sahte uzayli istilalarinin olusmasi icin gereken kurgular NASA tarafindan surekli acik kapi olarak veriliyor bize. Yani sonsuz uzay sonsuz tehlike demektir.
Halbuki Allah korunmus gokkubbeden bahsediyor. Kiyamete kadar sikinti olmayacak uzaydan diyor !

Amerikanin dunyayi kurtaran ulke konumuna getirilmesi istendi ve bu sinamalar ile ve NASA nin insanliga hizmet etmesi kisvesi ile bize yedirildi.
Sadece dogru operasyonu cekmeleri kaliyor geri.

Cin yapay gunes olusturmayi planliyor 2050 de. Cunku dunyaya lokal olan gunes artik elit kesimde bilinen birseydir. Cinde olusturulacak gunes benim de dedigim gibi bir havada yuzen disko topu olarak tasarlandi.

Ü

Üye silindi 58480

Amerikanin arkasinda masonlarin oldugu bilinir.

Amerika dunyanin komutani ve gelecekteki sozde galaktik hukumetin dunya gezegeni temsilcisi olacak sekilde kurgulanmistir.
Dunyayi filmlerde hep kurtarmislardir amerikanlar
Hatta sozde Ayin ilk kasifleridirler.
Teknoloji ve askeriyede en fazla usse sahiptirler, dunyaya hep baris getirirler.

Dogal olarak Dunyayi sozde bir galaksiler arasi kurulda temsil edecek ulke de Amerika olmalidir. Bunu kime sorsaniz Rusya demez.

Dogal bir goktasi felaketi olacaksa bunu tum insanliga illa Amerika haber vermelidir.
Insanlin bekcisi amerika olmalidir.
Yahu Amerikanin herseyi yalandir. Amerika 2 kere 2 dort eder derse bile supheyle bakilmasi gereken bir ulkedir.

Ramez

Kayıtlı Üye
Uzayda işleri olan tek ülke abd mi? Bizim bile yörünge de askeri uydularımız var. Bir kere dünya düz olsa abd 50 tane askeri uydu ile niye uğraşsın? Aynı yerden görüntü alabilmek için bir sürü uydu kullanıyor millet. Bİzim bir tane var ve aynı yerden görüntü almak için kaç gün beklememiz lazım. Niye? Çünkü dünya yuvarlak ve uydu da dönüyor.

Hepsini geçtim binlerce pilot var dünyada. Savaş uçakları bile neredeyse uzay sınırına çıkıyor artık. Mig 31'lerin videoları dolu internette adamlar kozmonot kiyafetleriyle kullanıyor uçağı.

D

DAİMON

Forum avatarlarında kendi resimlerimizi kullanmak yasak mı?
Yasak. Site yöneticilerinin izni olmadan isim vermekte yasak kitap tanıtmakta :) benden duymuş olmayın ? Daha evvel yaşanan hadiseler ve kötü tecrübeler sonucu bu kural bizleri korumak için konulmuş.
Ben kimseyi tanımam etmem. Ama en merak ettigim Dennise ve Seraphine ? varsa kitapları öğrenmek isterdim. ?

mabedist

Kayıtlı Üye
Tesekkurler katilim icin.
24 saat yeterlidir. Gunes tam batarken hatta yari yariya gomuldugunde izleyin gunesi, birkac dakikada ufka gomuldugunu takip edebilirsiniz.
Hareketini donus hizini gozlemlersiniz. Bu farkedilebilirdir. Cok ta hizli doner.
Bir ayrıntı daha aklıma getirdiniz. Düz bir dünyada güneş nasıl ufkun altına girer? Uzaklaşan bir cisim giderek küçülüyormuş gibi gözükür, ufuk çizgisinin altına giriyormuş gibi değil. Dünyayı düz bir levha gibi düşünürsek, güneş ufuk çizgisinin altına girdiği zaman, dünyanın her yeri için gece olmalıdır. Tabi dünyanın bir kısmı, örneğin Amerika bize göre levhanın alt kısmında değilse. Ama levhanın alt kısmındaysa, o zaman da size göre "aşağı" düşülmeliydi, ya da Pasifik Okyanusunda uçakla giderken bu absürt durum farkedilirdi. Düz dünya iddiası bir komplodan fazlası değil, evanjelist uydurmalarına inanmayınız.

Ü

Üye silindi 58480

Bir ayrıntı daha aklıma getirdiniz. Düz bir dünyada güneş nasıl ufkun altına girer? Uzaklaşan bir cisim giderek küçülüyormuş gibi gözükür, ufuk çizgisinin altına giriyormuş gibi değil. Dünyayı düz bir levha gibi düşünürsek, güneş ufuk çizgisinin altına girdiği zaman, dünyanın her yeri için gece olmalıdır. Tabi dünyanın bir kısmı, örneğin Amerika bize göre levhanın alt kısmında değilse. Ama levhanın alt kısmındaysa, o zaman da size göre "aşağı" düşülmeliydi, ya da Pasifik Okyanusunda uçakla giderken bu absürt durum farkedilirdi. Düz dünya iddiası bir komplodan fazlası değil, evanjelist uydurmalarına inanmayınız.

Evet,

Bir mumdan 10 metre uzaklaşırsanız mumu hala görebilirsiniz. Ama 100 metre öteye giderseniz mum ışığını artık göremezsiniz.

Mum sizin olduğunuz yere yaklaştıkça onu farkedersiniz.

Aksi taktirde güneş batarken ısı neden düşer?
8 milyon ışık yılından gelen ısı ve ışık dünya hafif yan döndü diye neden etki gücünü azalsın?

Mesela akşam saat 19da dünya yan döndü ve güneş ısı ve ışığını neden azalsın? 8 milyon ışık yılından en az 2 milyon ışık yılı daha uzağa gitmesi gerekmez mi güneşin etkisini yitirmesi için?

Diceksin ki dünya yan döndü ışık eğik geliyor. E eğik gelen ışığı dikine alacak şekilde bir levha koysan levha ısınır mi? Isınmaz. Oglenleyin kavrulur ama. Batan güneş neden kırmızı olur? Pusula neden kuzeyi yani tepsinin merkezini gösterir?