Yoruba-santeria hakkında ...

Lotus Dil Akademisi

lilith

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ara 2008
Mesajlar
11
Beğeni
1
Konum
istanbul
Afrika kökenli, zaman içinde Hristiyanlıktan etkilenmiş bu inanç hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?
 

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2010
Mesajlar
2,196
Beğeni
488
Santeria: Genel anlamda Voodoo'nun Kuba ve Puerto Riko'da verilen adıdır.


Afrika dinleri: Yeni dünyaya göç eden Afrika dinleri iki esas koldan oluşmaktadır, bunlar: Yoruba ve Dahomey'dir. Bunların haricinde Bantu, Kongo ve diğer kültler ulaşım açıdan Batı Afrika'daki yendi dünyaya açılan deniz yollarından uzak olduğu için daha az erişim sağlamıştır.

Yoruba dini: Afrika'nın Batı sahilinde, Nijerya'nın batısında eski Yoruba devletlerinden Santeria, Lucumi, Candomble v.s. türemiştir.
 
S

SoNoL

Yoruba (‘Yorùbá’), bir Afrika ülkesi olan Nijerya’daki en büyük budunsal (etnik) topluluktur. Ülkede yaşayanların %26′sını oluşturmalarının yanı sıra, sayıları Batı Afrika bölgesindeki öteki ülkelerdekilerle birlikte 50 milyona yaklaşır.

Yoruba’ların çoğunluğu Nijerya’nın güneybatısında yaşasalar da, Benin, Togo, Sierra Leone, Küba gibi ülkelerde önemli Yoruba toplulukları yaşar. Yoruba’ların gelenekleri Amerika devletlerininde Yoruba dini görüşlerine zemin oldu, örnek olarak Voodoo (Vodoun), Santería, Umbanda, Candomblé, Macumba.
Vudu her şeyden önce bir dindir ve oldukça popüler bir dindir, taraftarları genelde fakir halktandır. Bazılarına göre dünyanın en eski dini olan Vudu'nun kökeni Afrika'dır, ancak yerine göre Hıristiyanlık, Kızılderili Şaman ayinleri ve hatta spiritizma (ruhçuluk) bile karışmıştır, ayrıca yerel bir takım ilaveler ve gelişmelere de tabi olmuştur. Örneğin Santeria'nın bazı türlerinde tamamen Hıristiyan bir dış görünümü almış olabilir, hatta taraftarları tamamen beyazlardan oluşmuş merkezleri de vardır. Ancak, burada yanılmamak gerekir, buradaki uygulamalar esas itibarıyla Afrikalıdır. Hıristiyanlık sadece dış görünümüdür ve binlerce yıllık animist unsurlar onu adeta yutmuştur.
 

lilith

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ara 2008
Mesajlar
11
Beğeni
1
Konum
istanbul
cevaplar için teşekkür ederim.bu şekildeki genel tanımlama vehatta biraz daha fazla bilgiye sahibim: küba da bulunduğum zamanda da birçok bilgi aldım;ancak,bu insanlar inançları konusunda çok hassas ve kullandığınız en ufak bir kelimeyi yanlış anladıklarında tepkileri çok ters olabiliyor bu nedenle ibadet ediş biçimlerini, ibadetlerini ne zamanlarda yaptıkları vs. gibi bilgilere ulaşamadım. derin bilgiye sahip olan varsa ve bunu benimle paylaşırsa gerçekten çok mutlu olurum.
 
Üst