Ruhumuz saf mi yoksa zaafi var mi?

dennise

Banlı Kullanıcı
Katılım
24 Ağu 2017
Mesajlar
2,594
Tepkime puanı
5,541
Konum
Balkanlar
Ruh saftir. Her insanin da ruhu yoktur. Ruh herkese verilmez. Bilinc verilir, suur alti verilir, nefs verilir ama ruh verilmeyebilir.

Ayet : Biz onu kutsal ruh ile destekledik. (demek ki hakedilirse harici inen birsey)
Ayet : Siz onlari aranizda gorursunuz diri sanirsiniz, halbuki onlar oludurler. (CAnli organizmalardir ama ruh tasimazlar)
Ayet : Ey Muhammed! Sana ruhtan soruyorlar. De ki: "Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir. Demek ki o donemde de bilinen nefs, ozbenlik(bilincalti), suur gibi karsiligi olan olgulardan da cok farkli bisey.
Ayet : Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. Demek ki ruh geldi mi Kutsal metinlerin, metin olmasinin otesindeki bir manaya da hakim olabilecek bir ulasim kanalindan da gecebiliyor ruh.

Ruhu olmayan bir insan musluman gibi de gorulebilir ancak ruhsal irtibati olmadigi icin nefsini bastirmaktan yorgun dusmus haldedir ve ihtisamli bir fitrat sahibi degildir. Zamanla ibadetleri terkedenler dini denedikten sonra ise yaramadigini tecrube edenler genelde ruh tasimayan ya da ruh ile irtibati koparmis insanlardir.
 

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2010
Mesajlar
2,196
Tepkime puanı
493
Ruh Lahut alemine aittir Lahut da varlik yokki pislik kir vs olsun.Ruh saf ve temiz dir, kisinin zaaflari nefsine (ego) aittir
 

Naden

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Kas 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
14
Onu besleyen sensin, bize sormaman gerekir.
 

Orçun

Banlı Kullanıcı
Katılım
24 Ara 2019
Mesajlar
66
Tepkime puanı
79
İş
Astrolog
Ruh özde temizdir ama doğum anında aldığın tesirler onu daha güzel ya da daha çirkin hala getirir.
 
  • Beğendim
Tepkiler: Mya

descartel96

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Eyl 2020
Mesajlar
24
Tepkime puanı
35
Ben Ruh'un işlevselliği üzerine daha çok düşünürüm.
Bana göre Ruh herkeste var. Fakat biz onu kişiliğimiz ile bastırıyoruz.
Yani erdemli yaşamak Ruhsal özelliklerimizi aktif hale getirir. Fedakarlık, Allah'ı anmak, insanlara yardım etmek, kötü sözden kaçınmak, dedikodudan uzak durmak, yalan söylememek gibi şeyler bizim gerçeğimizi ortaya çıkarır. Meditasyon ve dua gibi şeylerde bunu destekler.
 

yule

Yönetici
Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
3,139
Tepkime puanı
1,519
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Ruh saftir. Her insanin da ruhu yoktur. Ruh herkese verilmez. Bilinc verilir, suur alti verilir, nefs verilir ama ruh verilmeyebilir.

Ayet : Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. (Demek ki ruh geldi mi Kutsal metinlerin, metin olmasinin otesindeki bir manaya da hakim olabilecek bir ulasim kanalindan da gecebiliyor ruh.)
Ben bu ayete bakarak insan ruhunun tanrısallığını ulviliğini savunan biriyim aslında. Bir noktada kendi ruhundan can üflediği söylenen varlıklar olduğumuza göre hepimiz aynı zamanda tanrının bir parçasıyız. Kişisel olarak da yaratıcının birer parçası olarak küçük tanrı parçaçıkları olduğumuzu düşünürüm. Lakin bu bakış açısı da ilgimi çekti. Her insana ruh verilmediği bilinç, şuur, nefs verilip ruh verilmemesi başka bir bakış açısı ve hoşuma da gitmedi değil. :) Lakin ruh ile bilinç, şuur, nefs kavramlarını ayrı bir çerçevede düşünüyorum. Her medeniyet her kültürde can ruh temel nitelik. Şamanlar ruhu can olarak nitelerken eşyanın da bitkinin de hayvanın da bir ruh taşıdığını söylerlermiş. Bu bakış açısına göre bakacak olsak bir hayvanın da bilinci şuur kapasitesi var. Böyle bir durumda ruhları yoktur gibi bir çıkarıma gidebilir miyiz? Bence gidemeyiz. Ruh ile bilinç şuur benzer sıfatlar değil. Bu yüzden ben hala ruhun her varlıkta bulunduğuna ve hepimizin tanrı zerrecikleri olduğumuza inanmaya devam edeceğim galiba :)


 
Üst