Orijinal Makaleden Seçmeler

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Arkadan ve önden beni sardın, yani Yaratanın yüzünün görünmesi ve gizlenmesi, çünkü “O’nun Krallığı hepsinin üzerindedir” ve her şey köküne dönecektir çünkü O her yerdedir. Ama fark şimdiki zamanla gelecek zaman arasındadır çünkü iki dünyayı bağlayan O, şunu gösterir: yapılan her şey ilahiliğin ortaya çıkması için bir giysidir. Ve bu şimdiki zaman olarak kabul edilir, yani kraliyet kıyafetleriyle çıkar ve atı sürenin attan daha aşağı olmadığını gösterir. Ancak, görünüşte at sürücüyü yönlendirse de, aslında at her harekete yanıt verir ve sürücünün dizginine göre hareket eder. Buna yüz-yüze denir.

Ama tüm hareketlerini sadece Yaratan’a adamayanlara gelince ve at kendisini sürücünün dizginlerine göre ayarlamıyorsa, ama aksini yapıyor gibi görünüyorsa ve hizmetçi ev sahibine emir veriyor gibi görünüyorsa, buna “arkası” denir - yani kendini kutsallıktan uzaklaşıyor olarak görmemelisin, “aklına gelen doğru olmayabilir”. Rabbin şöyle buyurdu: “Güçlü bir elle”, “Yasaklanan O’nun rahmetinden uzak değildir.” Ve her tekerlek kutsallığa, köküne döner. Bu nedenle at sürücüyü yönlendiriyor görünse de, gerçek böyle değildir. Atı istikametine doğru götüren sürücüdür. Bununla birlikte şimdiki zamanda bu durum aşikâr değildir, gelecekte belli olacaktır. Yani irtibat vardır, ama arka arkayadır yani kıyafeti giydiren ya da giyinenin isteğiyle değil.

Ama O’nun emirlerini takip edenler şimdiki zamanda da kraliyet kıyafetlerini keşfeder, giydirenin isteğiyle yüz yüze gelirler, çünkü bu tam olarak O’nun isteğidir.

Ve “Çünkü Rabbine sevinçle hizmet etmediğinin anlamı budur. Çünkü O’na her şekilde hizmet edeceksin, ama tek fark ‘sarılarak altında ya da zorluk içinde’, yani istemeden ve diğer türlüsü de her şeyin bolluğu içinde, yani istekli olarak.”


alıntı
 
Üst