olunun halini ogrenme?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hazeynahmet

Kayıtlı Üye
Arkadasimin kardesi vefat etti ve onun halini ugruna intihar edecek kadar ogrenmek istiyor, ya latif tavsiye ettim ben hemen gormek istiyorum, dayanamiyorum dedi sizler neler tavsiye edersiniz, ne yapmalı?

La-edri

Kayıtlı Üye
Aslinda böyle bir islem yoktur,ama iyi oldugunu düsünmek gerekir, soncta islam inancinda bir hakikat vardir Allah'tan geldik ve yine Ona dönecegiz, ona dönmek varsa niye durumu kötü olsunki O Rahman degilmi..

calosa

Banlı Kullanıcı
ölünün durumu kötüyse zaten rüyasına gelip yardım ister merak etmeyin

calosa

Banlı Kullanıcı
Ne anlamda kötüyse , ne gibi durumlarda yardım ister biraz daha açar mısınız?
örn azap görüyosa açsa yeri kötüyse yardım ister rüyalarınızdan buna göre acsa yemek verirsiniz fakrilere yeri kötüyse azap görüyosa dua edersiniz .

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
5-6 yıl önce yakın arkadaşım öldü.Günlerce onu görebilmek için dua ettim ama göremedim.Ne zaman ki üstünden biraz zaman geçti,acımız hafifledi, o zaman rüyama girdi.Rüyada bir evin içinde belirdi ve yanıma geldi selam verdi sarıldık.abi ayrıldığımız için üzgünüm,sizleri özlüyorum,felanca arkadaş öldüğümü biliyormu diye sordu,bilmiyor dediğimde ise,öğrenirse çok üzülecek biliyorum dedi (kast ettiği arkadaş askerdeydi ve ona haber vermemiştik ölüm olayını).Kardeşim seni çok özlüyoruz dayanamıyoruz dediğimde,bende özlüyorum ve inşallah haftada bir kez sizleri görmeye geleceğim dedi.tekrar sarıldık ve belirdiği eve geri girip ortadan kayboldu.O rüyadan sonra rahatladım.O arkadaş henüz 19-20 yaşlarındaydı,elektrik bölümünü bitirmiş ve staj gördüğü yerde bir trafo çalışmasında yüksek gerilime kapılıp vefat etmişti.Namazında niyazında,temiz kalpli,mülayim bir insandı.Rahmetli babamıda yine bir kez gördüğümde üstünde sürekli giydiği (mardin,urfa tarzı) beyaz fistanı vardı, yüzü gençleşmişti ve parlıyordu.Baba nasılsın,yerin nasıl diye sorduğumda iyiyim evladım,arkadaşlarımızla haftada bir kez dünyaya geliyoruz demişti.Bunlardan ve hadisi şeriflerden anlaşılıyorki ameli iyi olanlar dünyaya bizim anlayamadığımız bir şekilde izinli olarak gelebiliyorlar.

Not:Konuyu açan arkadaş için söyleyeyim; O arkadaşınız kardeşini görecek buna emin olsun.Ama az bir zamana ihtiyacı var.Bir kez değil bir kaç kez görecek inş.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Bir şeyler yapmak istiyorsa müslümansa kendisi ölü için yemek türü şeyler yedirsin insanlara mesela en basiti simit dağıtsın birkaç kişiye ya da çok parası varsa sulu yemek çıkartsın onun icin bu onu iyi edicek şeylerdir. Parasi yoksa ya da başka bi şey yapmak istiyorsa o da yasin okusa onun icin istedigi zamanlar cok güzel olur. İntihar Allah'ın verdiği canı almaktır o açıdan günahtır kabullenmeli bu durumu hepimiz ölücegiz vaktimiz gelince onun yanına giderek ki ölünce gidebilir mi bilmiyorum kardesini rahat biraksin gönül ister ki sevdiklerimiz ölmesin ama Allah'ın almasına biz karışamayız ne zaman almak isterse alır. Şuan ona gercekten iyi bi şey yapmak istiyorsa bu ölenin yakini onun için yedirsin içirsin insanlara bol bol yasin ve diğer sure ve duaları okusun. Parasi yoksa bile dua ve sure var onun için yapcagi. Böyle ölü ile görüşme düşüncesiyle uğraşmaktansa elle tutulur şeyler yapsın derim birde böyle yemek çıkaran ya da dua eden kişilerden ya da ölü için hiçbir şey yapmayanlardan aldığım duyumlara göre o yakınını rüyasında görüyormuşlar kimisi onu kötü bi halde üstü başı kötü giyinmiş üzgün ya da üstü başı güzel giymiş iyi görüyormuş rüyasinda. O da belki zamanla kardesini iyi ya da kötü halde oldugunu görebilir rüyasinda bilemeyiz. Başınız sagolsun.

67890

Banlı Kullanıcı
sevgili mehdi paylaşımın için teşekkürler.ben söylediğimde karşı çıkmışlardı olurmu böyle şey diye evet oluyor.geliyorlar biz uyuduğumuzda astral bedenimize dokunduklarında rüya olarak görüyoruz.halbuki yanımıza geliyorlar bizler görmüyoruz onlar bizi görüyor.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
sevgili mehdi paylaşımın için teşekkürler.ben söylediğimde karşı çıkmışlardı olurmu böyle şey diye evet oluyor.geliyorlar biz uyuduğumuzda astral bedenimize dokunduklarında rüya olarak görüyoruz.halbuki yanımıza geliyorlar bizler görmüyoruz onlar bizi görüyor.
Evet bu konuda sana katılıyorum elbette.Çünkü kendim bizzat yaşadıklarım, gördüklerim yanısıra benzer olayları yaşayan nice kişiler biliyorum.Bazıları çıkıp bu duruma yine bilinçaltı diyecekler ama bütün rüyalar bilinç altıysa rica ederim bilincin üstü de olmalı.Zaten herşey zıttı ile bilinmiyor mu ki.Ve yine zaten Resulullah s.a.v. buyurmamışmıydı ki; görülen salih rüyalar vahyin 40/1`dir diye.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...