Ölüm sonrası gerçekten var mı?

aris

Kayıtlı Üye
Televizyonlarda, kitaplarda bol bol duyarız ölüp de geri gelen ve inanılmaz hikayeleri olanları. Bir adam ameliyat masasında ölür, uzun bir tünel görür, sonunda parlak bir ışık vardır ve yoğun bir güven ve sevgi duygusu hisseder.

Tıp dünyası geliştikçe ve teknoloji her geçen gün kaçınılmaz sondan daha çok insanı kurtardıkça bu tip hikayeleri daha sık duyar olduk. Ölüm noktasından dönen Amerikalı’ların % 18 gibi küçümsenemeyecek kısmı garip hikayeler ile dönüyor dünyaya. Bazısı ışıklar, bazısı alevler görüyor, kimi yukarı çekildiğini kimi ise aşağı doğru itildiğini belirtiyor. Bu deneyim ne şekilde olursa olsun geri gelen kişi için çok şey değişiyor. Ateistler camilere, kiliselere koşuyor, alkolikler iyileşiyor, hatta raporlara göre saldırgan kişilkler yardım derneklerine katılıyorlar.

Virginia Tıp Fakültesi’nden psikiyatrist Dr. Bruce Greyson profesyonel hayatının büyük bir kısmını bu araştırmaya harcamış. Dr. Bruce bu araştırmalara dayanarak şaşırtıcı bir şey söylüyor: “ Ölüm ötesi deneyimi yaşayanlar Allah’ın olduğunu düşünmüyorlar, onlar bunu biliyorlar.” Ayrıca Dr. Bruce bir çok insanında deli derler diye yaşadıkları deneyimleri kimseye anlatmadıklarını söylüyor.

1975 yılında Raymond Moody adında bir yazar “Yaşam sonrası yaşam” diye bir kitap yayınladı. Bu kitapta 150 kişiyle röportaj vardı. Bu 150 kişinin hepsi de ölüm sonrası deneyimi yaşamıştı. Deneyimler ilginç, ve birbirinden değişik olmasına rağmen Moody kitabında daha da ilginç olan varılan sonuçlardı. Kişilerin hepsinin deneyim sonrasında daha az materyalistik, daha fedakar ve sevgi dolu olduklarını keşfetmiş.

Bilimsel olarak da ölüm sonrası deneyimlerinde belirli araştırmalar yapılıyor ve sonuçlara varılıyor. Anoxia (Beyindeki oksijen yetersizliği) oluştuğunda beynin kendisini kapattığı ve ölmüş gibi yaptığı ya da beyinde salgılanan ketamine adlı güçlü bir hormonun bu durumda ortaya çıkmasıyla kişinin bazı görüntüler algıladığını ifade ediyorlar. Hatta bu hormon dışarıdan verildiğinde insanda “vücuttan çıkıp gitmiş gibi” bir etki yaratıyor. Yani tıbbi olarak bu deneyimlerde “ esrarengiz” bir durum yok. Bunlar bir çeşit illüzyon ve gerçek değiller.

Tıp her ne kadar böyle açıklamalarda bulunsa da, bu deneyimlerin sadece kimyasal bir durum olduğuna insanı ikna etmeye uğraşsa da işi çok zor. Çünkü hala ölüm sonrasında neler olduğunun cevabını veremiyorlar hatta bu konuda en ufak bir kanıtları bile yok. İnsanlar inançları çerçevesinde ölüm sonrasında bazı senaryolara inanıyor, bu inançlar ile bu derin bilinmezliğe bir anlam katmaya ve ondan korkmamaya çalışıyorlar. Ortada yaşanan bazı deneyimler var ve bu deneyimlerin sonuçları da daha iyi gibi gözüküyor.

Ölüm insanoğlunun anlayamayacağı kadar büyük bir olay. Kimbilir belki de sonrasını bilseydik yaşayamazdık. Kaçılamayacak bir durum olduğuna göre yapılacak en doğru davranış, onu en iyi şekilde karşılamak
alıntı

alara

Banlı Kullanıcı
var tabiki olmasa bu ölenler nerdeee pekii

((ex))

Banlı Kullanıcı
aslında bu tartışlır ama madem yok diyosunuz o zman kuranda yazılanlarda doğru değil anlamına gelmez mi? sonuçta kuran-ı kerimde cennet-cehennemin olduğu yazılıyor...ve bu kitap Allah tarafından gönderildiğine göre olmaması mümkün mü sizce?

yazboz

Kayıtlı Üye
evet en ıyı karsılayabılmek ıcın hazırlık yapmak gerek ama yapabılyormuyuz pekı

ALAZ

Kayıtlı Üye
aslında pekte merak edilecek konu değil bence...diğer sayfaların birinde 500 yıllık bir mumya vardı...işte size ölüm...eğer ki gömülseydi çürüyecekti..hava ile temas durumu yani...tekrar bileşiklerine ayrılacaktı...biliyorsunuz insan vucudu su, hidrojen, oksijen vb. oluşur...işte ölüm ve sonrası....biyolojik olarak ölüm vucuttaki hücre yenilenmesinin durması sonrası var olan hücrelerin ömürlerini tammalamasıdır.. asıl soru şu olmalı...özellikle şu 500 yıllık mumyaya bakarak...bunun cennete veya cehennme giden kısmı neresidir??? hemen ruhu dediğinizi duyar gibiyim...işte fizik ve fizik ötesi...şimdi burada karar ve kuram siizin... bu ölenin sevdiğiniz biri olduğunu düşünün... o zavallı mumya sizin için hiç bir anlam ifade etmiyordu...ama . bu çok sevdiğiniz biri olsaydı...ölümü böyle kolay kabullenemezdiniz ve onu bir şekilde yaşatırdınız..düşleriniz,hayalleriniz ve yüreğinizde ve beyninizde sonuçta onun yinede sizinle birlikte olduğunu hisseder veya hissetmek isterdiniz. fazla uzatmayacağım ...sonuç olarak o fiziken öldü ama ruhen yaşıyor derdiniz...saygılar..

CREEPA

Banlı Kullanıcı
"Cennet ve cehennem" vardir.Huriler muriler vs. yanliz hepsi hikayedir! Dogrusu Cennete Huzur ve sonsuz özgürlük vardir ama cehnnemde ise aci cile ve keder mevcut! Bazen Cenneti anliyabilmek icin cehenemden gecmemiz gerekebilir.Kimi kendisinin cehennme ait oldugunu düsünür ve onu kazanmak icin calisir kimi ise cennete gidebilmek icin mücadele verir.Dogru ve yanlis? Iyi ve Kötü ? Tek tanri Allah ve Seytan ? Karar sizin! Yalniz kisa bir hatirlatma yapmak istiyorum,bakiniz özelikle son kismini dikkatlice okuyunuz:

ÖLÜM NEDİR ?

Ölüm”, rûhun bedene olan bağlılığının,
Sona ermesi olup, vukû bulur ansızın.

Ölüm”, kulun bir hâlden bir hâle dönmesidir.
Bir evden, başka eve “Göç etmesi” demektir.

Zîrâ buyuruyor ki Rabbimiz bir âyette:
“Her bir canlı, ölümü tadacaktır elbette.”

Bir şeyi tatmak ise, “Hayat”la mümkün olur.
Öyleyse kul ölmekle, yok olmaz, hayat bulur.

Ölüm” ile, bu hayat sona eriyorsa da,
Başka “Hayat” başlıyor bu sefer de mezarda.

Âhiret”e nazaran, bu dünyâ bir “Hayâl”dir.
Âhiret asıl olup, dünyâ, gölge gibidir.

Kabir”, âhiret ile dünyâ arasındadır.
Âhirete, dünyâdan hem daha da yakındır.

İşte bu yüzdendir ki “Kabir”deki o hayat,
Daha âşikâr olup, asıldır ve hakîkat.

Herkesin bir “Ecel”i, ölüm zamânı vardır.
O vakit, ne ileri, ne de geri alınır.

Bir insanın, dünyâda rızkı biterse eğer,
Eceli gelmiştir ki, rûhunu teslim eder.

Ve ansızın terk edip evlâdını, malını,
Hazret-i Azrâil”e teslim eder canını.

Nerede, ne vakitte ve hangi memlekette,
Öleceği bellidir her insanın elbette.

Doğu”da öleceği takdîr olduysa eğer,
O, muhakkak o yere gider ve vefât eder.

Zîrâ anlatılır ki, bir zaman melek-ül-mevt,
Süleymân Peygamber”i eylemişti ziyâret.

Bir kimse var idi ki orada olanlardan,
Melek, onun yüzüne dikkatle baktı bir an.

Hazreti Azrâil”in, ona böyle dikkatle,
Bakması, çok korkuttu o kimseyi gâyetle.

Melek-ül mevt gidince, düşünüp bunu biraz,
Hazreti Süleymân’a bu işi eyledi arz.

Dedi: “Ey Nebiyyallah, emredin de rüzgâra,
Götürsün beni hemen çok uzak bir diyâra.

Zîrâ bu gün çok korktum hazreti Azrâil’den.
Çok uzağa gidip de, kurtulayım elinden.”

Süleymân Peygamberin emriyle rüzgâr dahî,
Hindistan”a götürdü acele o kimseyi.

Bir miktâr zaman geçti, ölüm meleği yine,
Süleymân Peygamberin geldi ziyâretine.

Peygamber sordu ona: “Ey Azrâil, ne için,
Yüzüne, dikkatle ve sert baktın o kişinin?”

Dedi: “Emir aldım ki, o kimsenin rûhunu,
Hindistan’da alayım, burada gördüm onu.

Sonra emir üzere, o memlekete vardım.
Onu orada görüp, rûhunu teslim aldım.”

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
ahiretin olmadığını düşünmek bile istemiyorum ben cehenneme gidecek olsam bile..
sevdiklerimin sevdiklerine kavuştuğunu görmek, bilmek, düşünmek istiyorum . Fiziksel olarak kaybolalım yok olalım ama enerjimiz ruhumuz boyut değiştirip birbirlerine kavuşsunlar lütfen . Kavuşmak istediğim tekrar görmek istediğim ruhlar var .Özlüyorum ve kavuşmayı bekliyorum. Benim gibi sevdiklerim, canlarım var..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben şuna inanıyorum ki;biz Allah'tan geldik o yüce nurdan birer parça bizim ruhlarımız.Herşey bitince de yek olacağız tekrar.Cennet veya cehennem de geçici bana göre.Varlığı yokluğu değil benim için önemli olan.Ben sadece herşeyin sonunda tekrar tek nurda toplanacağımıza inanıyorum.

JeMiLe

Kayıtlı Üye
bencede herkes bir gün geldiği yere dönecek

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Ölüm sonrası tabii ki var!!! Evren sürekli bir devinim içerisinde,cennet ve cehennem yok diyemeyiz ama var da diyemeyiz bence çünkü Kur'an'a göre var ama Kur'an bir hikaye kitabı değil muz ağaçlarından şarap nehirlerinden bahsedecek kadar ayrıntıya girmez en önemli konularda binbir soru işareti bırakan Kur'an iş cennet cehenneme gelince verilen hurilere kadar neden anlatsın...Olay tamamen sembolizm içeriyor bütün meyva ağaçları şarap nehirleri ve huriler hepsi birer simge sembolizmi iyi bilenler bunların açıklamasını çok iyi biliyorlar tabii bir tek açıklama yoktur türlü şeyler öne sürülür ama kesin ve net olarak Kur'an'a göre söyleyebileceğimiz şey canlılar tekamülünü tamamlayıncaya dek dünya aleminde yaşam sürecek ve sonunda Allah'a döndürülecek

awra

Banlı Kullanıcı
Her şey bir gün aslına rücu eder.. Bence İbadet edenler cenneti arzuladıkları için veya cehennemden korktukları için ibadet etmemeliler. Allah alemleri sevgi üzerine halk etmiş. Bu sevgi herşeyi kuşatmış. "Rahmetim azabımı geçmiştir" demiştir. O salt sevgidir. biz ondan geldik ona döneceğiz. Kimin gücü yetiyor..istemediğimiz şeyleri yaşamamaya .. o yüzden kabul hali içinde olmalı....ölümden kim kaçabilmiş ki...kiiim???????

peril

Kayıtlı Üye
ölüm sonrası vardır kıyamete kadar olan süre kabir hayatıdır ve kıyamette cennet cehennem die 2 gruba ayrılacaktır insanlar iyiler güzelliklerin oldugu yer cennet,kötüler ise atese cehenneme gideceklerdir ama ahiret kabir hayatının dünyadaki yaptıgın iyi kötü olaylara göre degişeceqi söylenir iyi insanların kabir hayatlarında rahat edecek ve gecen zamanı saniye olarak algılayacakları kötülerin(seytancı) insanların ise kıyamete kadar olan zamanın her saniyesinisini yasayacak ve azapla hissedecegi söylenmektedir ne kadar dogru bilemem ama bu kur'an da beriltilmiş ve eskiler tarafından bilinen biz kusaktan kusaga aktarılan bir inanctır

awra

Banlı Kullanıcı
KUR'AN oyuncak fasa fiso bir kitap değildir... Tabiki orda anlatılanlar hepsi doğrudur... Bunda şüpheye düşmeye veya inkara kalkışmaya gerek yoktur.

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin MARİFETNAME adlı eseri var. Ben onu okuyorum bu aralar.. Ne ararsanız var... ..ÖLÜM VE SONRASI da..

peril

Kayıtlı Üye
KUR'AN oyuncak fasa fiso bir kitap değildir... Tabiki orda anlatılanlar hepsi doğrudur... Bunda şüpheye düşmeye veya inkara kalkışmaya gerek yoktur.

ben kur'an dan kendim okusaydım eger süpheye düşmezdim fakat ben tam olarak kur'andakileri çözemedigim için yane okumadıgım sadece aile büyüklerinin okudugunu anlattıgını paylaştım onun için ne kadr dogru ne kadar yanlış bilemem dedim...

awra

Banlı Kullanıcı
Anlıyorum perilcim ....canım benim....

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Kur'an'da kabir azabı yoktur.İslam artık iki tanedir biri geleneksel islam ve diğeri de Kur'an'ın anlattığı gerçek islam...Geleneksel islam içine bir sürü töre adet vb. şeyleri almış ve yıllardır dedelerle ninelerle söylenegelmiş bir dindir.Artık gerçek dini anlamak istiyorsak kitaba sarılmak zorundayız duyduklarımız dışında

Arcturus

Kayıtlı Üye
aslında o kadar kurcalamaya gerek yok. ölünce görürüz nasılsa (:)

likeufo

Kayıtlı Üye
İş
inşaat mühendisliği
Ben şuna inanıyorum ki;biz Allah'tan geldik o yüce nurdan birer parça bizim ruhlarımız.Herşey bitince de yek olacağız tekrar.Cennet veya cehennem de geçici bana göre.Varlığı yokluğu değil benim için önemli olan.Ben sadece herşeyin sonunda tekrar tek nurda toplanacağımıza inanıyorum.

Tam da benim duygularıma tercüman olmuşsun:) Kesinlikle katılıyorum.

peyderpey

Kayıtlı Üye
Kur'an'da kabir azabı yoktur.İslam artık iki tanedir biri geleneksel islam ve diğeri de Kur'an'ın anlattığı gerçek islam...Geleneksel islam içine bir sürü töre adet vb. şeyleri almış ve yıllardır dedelerle ninelerle söylenegelmiş bir dindir.Artık gerçek dini anlamak istiyorsak kitaba sarılmak zorundayız duyduklarımız dışında

Dediğiniz çok mantıklı geldi bana gerçekten islam 2 tanedir, bazen insanların anlattıkları karşısında kanım donuyor. Ne yapacağımı şaşırıyorum. İnanılmaz korkuyorum ölümden ve dolayısıyla da kitabı okumaktanda korkuyorum:( Kaçınılmaz son biliyorum ama o kadar çok korkuyorum ki aklımdan hiç çıkmıyor nefesim daralıyor:(