Ölmeyeceğim Ama Yaşayacağım

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
ÖLMEYECEĞİM AMA YAŞAYACAĞIM - ŞAMATİ 28

Şöyle yazar, “Ölmeyecek ama yaşayacağım” vs. Kişinin gerçeğe gelebilmesi için, eğer gerçeği edinemezse, kişi kendisini sanki ölüymüş gibi hisseder çünkü yaşamayı istemektedir. “Ölmeyeceğim ama yaşayacağım” cümlesi bu demektir.

“Jonah, Amithai’nin oğlu” cümlesinde Jonah kelimesi Hona (sahtekâr) ve oğul kelimesi mevin (anlamak) kelimesindendir. Kişi anlar çünkü her an içinde bulunduğu durumu incelemektedir ve görür ki sadece kendini kandırmaktadır, yani gerçeğin yolundan ilerlemektedir.

Bunun nedeni işe gerçeğin ihsan etmek olduğudur yani Lişma. Bunun tersi ise sahtekârlık ve hiledir, yani sadece kendisi için almak ve buna Lo-Lişma denir. Bu süreçten geçerek kişi “Amithai” gelir, yani gerçeğe Emet kelimesinden (gerçek anlamında).

“Gözlerin kumru gibi” cümlesi bunu belirtmekte. Eynaim de Keduşa (kutsallığın gözleri), şöyle ki gözlere kutsallık (Keduşa) denir ve Kutsal Taktire de, Yomim denir yani kumrular. Bizi kandırır ve sanırız ki sanki gözleri yoktur, kutsal Zohar’da yazdığı gibi, “Gözleri olmayan güzel bir kadın.”

İşin gerçeği, gerçeği edinen bir kişi görür ki aslında gözleri var. “Güzel gözleri olan bir gelinin tüm bedenini incelemeye gerek yoktur” diye yazan satırlarda bunu anlatır.
alıntı
 
Üst