Netflix Ve LGBT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
. Üremek, hayvanların, bitkilerin,bakterilerin ve mantarların da yapabildikleri birşey , ancak onlara özel ilgi gösterip, bizle eşit tutmuyoruz.

Kısmına katılmıyorum hayvanlardan daha akıllıyız diye onlardan üstün değiliz sadece avantajlı konumdayız ve bunu genellikle kötüye kullanıyoruz.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Kısmına katılmıyorum hayvanlardan daha akıllıyız diye onlardan üstün değiliz sadece avantajlı konumdayız ve bunu genellikle kötüye kullanıyoruz.
Haklısınız, bende o anlamda söylemek istemiştim. Ama demek istediğim argüman anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Aslında soru '' Eşcinsel insanlar neden medya da yer alıyor?'' değil de ; '' Eşcinsellik, feministlik, BLM gibi eşitlikçi hareket ve düşünceler neden ekonomik kazanç sağlayabilecek bir fırsat olarak görülmeye başlandı?'' desek biraz daha kişisel olmayan bir alana girebiliriz. Çünkü eşcinsel insanları film ve dizilere sırf içinde eşcinsellik var diye para akıtacaklarını zanneden medya güçlerinin olduğu bariz.

Ancak yinelemek isterim ki bu konunun mabet temasına uygun olmadığını düşünüyorum. İsterseniz tartışmamızı sohbeti muhabbet konusundan da ilerletebiliriz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Arkadaş diyor ki str8 bireyleri kimse anormal görmez çünkü dünyaya geliş sebebimiz yani üstün olmak ile ilgili değil.

Benim çocukluğumda televizyon da iki kişi öpüştüğünde bile Ailemiz gözümüzü kapatırdı. Konuyu açan arkadaş baya genç olduğu zaman bizim yıllarımızı bilmiyor olabilir. Erkek cinselliği diye bir şey yoktu. Sadece kadınlar cinsel obje gibi sunulur onlarda da izlememiz bakmamız durumunda kızılırdı. Yani str8 bireylerin fazla yakınlaşması hoş karşılanmazdı. Şükür onları biraz da olsun aştık.

Asıl tartışması gereken konu bu aslında
Neden lbgt bireyler cinsel bir obje gibi sunuluyor.

psikoloji dilinden cinsel takısını çıkardık.
Yani heteroseksüel, eşcinsel, trans seksüel demiyoruz artık.

gay, trans birey, str8 kullanılıyor. Salt cinsellikle ilgili olmadığı için. Konu duygu. Sadece cinsel yakınlaşma değil.

Lakin medya özeliyle ikon gibi, aşırı eril lezbiyenleri, aşırı dişil gayleri sunmaya neden devam ediyor.

Eskiden yoga ile filim ve dizilerde, saçma sapan ommmm diye ses çıkaran aklı dengesi bozuk tuhaf tiplermiş gösterildi sinir olurdum.

şimdi yoga diyince en azından pek çok insan felsefesi olan bir disiplin ve egzersiz olarak görüyor ve her yerde yoga yapan insanlar var. Yoga tuhaf tiplerin ilgilendiği saçma bir omlama temasından çıktı.
Çok alakalı bir örnek değil ama medyanın bir sunuş şekli var ve bu gerçeği yansıtmıyor kısmını eleştirmek için yazıyorum.

Ü

Üye silindi 68553

Bu konuda bende fikrimi belirtmek istiyorum. Bu denli büyük platformlarda yayınlanan içeriklerin hepsinin belli amaçlara hizmet ederek yapıldığını düşünüyorum. Bu amacında ‘toplumdan dışlanan LGBT’ lere dikkat çekmek’ olduğunu hiiiiç zannetmiyorum. Neden sadece kendinizi baz alarak düşünüyorsunuz bu dizileri henüz cinsel kimliği oluşmamış çocuklarımızında ‘ne yazık ki’ izlendiğini de unutmayalım. Ve son olarak söylemeden geçemiycem çünkü çok sinirlendim ‘rahatsız oluyorsan izleme’ gibi söylemlerde bulunanlara sesleniyorum ben gözümü kapatınca sorun ortadan kalkacak mı? Dünya bu yüzden bu kadar iğrenç bir yer oldu. Hastalıklı şeytansı zihinler ve onların yaptıklarını görmezden gelenler yüzünden.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Arkadaş diyor ki str8 bireyleri kimse anormal görmez çünkü dünyaya geliş sebebimiz yani üstün olmak ile ilgili değil.

Benim çocukluğumda televizyon da iki kişi öpüştüğünde bile Ailemiz gözümüzü kapatırdı. Konuyu açan arkadaş baya genç olduğu zaman bizim yıllarımızı bilmiyor olabilir. Erkek cinselliği diye bir şey yoktu. Sadece kadınlar cinsel obje gibi sunulur onlarda da izlememiz bakmamız durumunda kızılırdı. Yani str8 bireylerin fazla yakınlaşması hoş karşılanmazdı. Şükür onları biraz da olsun aştık.

Asıl tartışması gereken konu bu aslında
Neden lbgt bireyler cinsel bir obje gibi sunuluyor.

psikoloji dilinden cinsel takısını çıkardık.
Yani heteroseksüel, eşcinsel, trans seksüel demiyoruz artık.

gay, trans birey, str8 kullanılıyor. Salt cinsellikle ilgili olmadığı için. Konu duygu. Sadece cinsel yakınlaşma değil.

Lakin medya özeliyle ikon gibi, aşırı eril lezbiyenleri, aşırı dişil gayleri sunmaya neden devam ediyor.

Eskiden yoga ile filim ve dizilerde, saçma sapan ommmm diye ses çıkaran aklı dengesi bozuk tuhaf tiplermiş gösterildi sinir olurdum.

şimdi yoga diyince en azından pek çok insan felsefesi olan bir disiplin ve egzersiz olarak görüyor ve her yerde yoga yapan insanlar var. Yoga tuhaf tiplerin ilgilendiği saçma bir omlama temasından çıktı.
Çok alakalı bir örnek değil ama medyanın bir sunuş şekli var ve bu gerçeği yansıtmıyor kısmını eleştirmek için yazıyorum.
Malum kesimin tepkisi çekilmesin diye tabiri caizse ''str8 friendly'' LGBT bireylerinde medyada baskın olduğu da ortada. İkisinin ortası yok. Cinsel kimliği, karakterin onu kendi yapan binlerce parçasından biri olan bir karakter yazmaya alerjileri var nedense. Ya bilindik klişe tiplemelerle alay konusu oluyoruz ya da sadece bir sahnede bir hemcinsle öpüşürken gösterilip '' representation'' diye satın alınmaya çalışılıyoruz.

RTÜK' ün yeni türk netflix dizisi olan Aşk101 e getirdiği sansür ülkemizin azınlık insanlara karşı ne kadar toleranssız olduğunun göstergesi.

Bu konuda bende fikrimi belirtmek istiyorum. Bu denli büyük platformlarda yayınlanan içeriklerin hepsinin belli amaçlara hizmet ederek yapıldığını düşünüyorum. Bu amacında ‘toplumdan dışlanan LGBT’ lere dikkat çekmek’ olduğunu hiiiiç zannetmiyorum. Neden sadece kendinizi baz alarak düşünüyorsunuz bu dizileri henüz cinsel kimliği oluşmamış çocuklarımızında ‘ne yazık ki’ izlendiğini de unutmayalım. Ve son olarak söylemeden geçemiycem çünkü çok sinirlendim ‘rahatsız oluyorsan izleme’ gibi söylemlerde bulunanlara sesleniyorum ben gözümü kapatınca sorun ortadan kalkacak mı? Dünya bu yüzden bu kadar iğrenç bir yer oldu. Hastalıklı şeytansı zihinler ve onların yaptıklarını görmezden gelenler yüzünden.
LGBT bireylerinin hastalıklı ve şeytansı zihinler olduğunu düşünmen gururumu okşadı. Ben bu insanlara kibarlıkla yaklaştıkça bunlar hakaret ediyorlar. Daha sizden farklı insanlarla nasıl kibar konuşulur onu bilmiyorsunuz. İnanın sizin gibi insanların yetiştirdiği çocuklar ,eşcinsel sahnelerden çok , sizin bu üslubunuzdan dolayı çok daha fazla travma geçiyordur.

Ü

Üye silindi 68553

Evet ne demek istediğimi zerre anlamadın şöyle açıklıyım şeytansı hastalıklı zihin’ den kastım insanları istediği yöne çekmek için bu yola başvuran medya baronları senin onun bunun şunun cinsel tercihi beni hiç ilgilendirmiyor. Homofobik de değilimdir. Beni tek ilgilendiren onlarında asıl etkilemeye çalıştığı genç beyinler.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Evet ne demek istediğimi zerre anlamadın şöyle açıklıyım şeytansı hastalıklı zihin’ den kastım insanları istediği yöne çekmek için bu yola başvuran medya baronları senin onun bunun şunun cinsel tercihi beni hiç ilgilendirmiyor. Homofobik de değilimdir. Beni tek ilgilendiren onlarında asıl etkilemeye çalıştığı genç beyinler.
Diyelim ki o genç beyinlerden biri LGBT ve bu tür nefret söylemlerini gördü. Ona vereceğin zararın farkında mısın? Kimse sonradan '' ya ben toplumdan dışlanmak ve kötü bir hayat yaşamak istiyorum'' diyip LGBT olmaz

Ü

Üye silindi 68553

Bir insanın doğuştan bu yönelime sahip olması farklı, bu fikrin ona empoze edilmesi farklı.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Bir insanın doğuştan bu yönelime sahip olması farklı, bu fikrin ona empoze edilmesi farklı.
Bu fikrin empoze edilebildiğini varsaysak bile, bunu istememenizin sebebi o gencin LGBT olmasını istememeniz demek oluyor. Bence argüman kovalamacası yapmayalım.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
cinsel yönelimler hastalık kategorisinden çıkalı 30 yılı geçti. Biraz daha çağı takip edin lütfen. Hoş olarak görmemeniz kimseye hastalıklı, şeytani, zihinler deme hakkını size vermiyor.

Ben hemcinsleri ilişki yaşayan insanları dini inançlarım gereği hoş karşılamıyorum doğru bulmuyorum demek başka bir şey sizin söylediğiniz başka bir şey.

Sudi Arabistan da kadın insanmıdır diye platform düzenlendi.

kadını şeytan olarak gören Toplumlar hala mevcut.

kadın olduğunuzu var sayarak yazıyorum ( resminizden dolayı)

O toplumda yaşamış olsanız, ya da o dönemlerde size kadınlar şeytandır, şeytanın elçisidir denmiş olsa hoşunuza gidermeydi.

bugün internete girebiliyor ve düşüncelerinizi aktarabiliyorsunuz bunu hala yapamayan yapması yasak olan Ülkelerde yaşayan kadınlar var.

kadınların aşağılandığı,küçük görüldüğü, hastalık taşıyıcı görüldüğü, yakıldığı,taşlandığı dönemler oldu hala da devam ediyor.

şimdi bu inançların hangisi doğru,

Ata erkil toplu ve inanç sistemlerinin kadınlar üzerinde kurduğu ve kurmaya çalıştığı çağ dışı insan hak ve özgürlerine ters olan durumu lbgt bireyler üZerinden devam ettiriyorsunuz.

gece dışarı çıktığı için Bir kadının o.........u damgası vurup öldürülmesini hak gören bakış açısından ne farkı var bunun.

islam bakış açısından bakalım. Kuranı ya da hadisleri örnek göstererek kadınlara yenelik yapılan fiziksel şiddet,psikolojik şiddet tekelinden ne farkı var.

regl oldu diye yetişkin sayılıp evlenmesinin hak görülmesi, geç evlenen kadının kötü görülmesi, dul kalan kadınlara kötü gözle bakılmasından ne farkı var bunun.

yaşam hakkı sadece bir türe ya da bir zümreye mi ait.

gerçekten inanamıyorum. İnsan olanın insan olana bu nefretini anlamış değilim. Biraz olsun empati kurma becerimizi gerçekten bu kadar mi kaybettik.

Din inancı adı altında din kitaplarını bile okumadan öyle yorum yapıyorsunuz.

Eğer konu islam ise kaç kişi Lut kavmi ile ilgili olarak ayetleri saçma sapan çevriler olmadan inceledi. Ayetlerde kullanılan kelimeleri bile bilmiyorsunuz.

hala kuran da Adem ve Havva diye insanlardan bahsedildiğini sanıyorsunuz.

Adem insan demektir ve eril ve dişil olarak yazılmaz. Havva diye biri yoktur kuran da bu isim geçmez. Ademin yani ilk insanın bile aslında cinsiyetini bilmiyoruz.

ata erkil sistem almış Adem’i erkek yapmış, eşi diye geçen kelimeyi Havva yapmış oluşmuş sana ilk İnsan erkek, onun parçasından yaratılan kadın. Kadında gitmiş şeytana uymuş. Olmuş sana eksik ve şeytani varlık.

yani şimdi bu anlatımlara göre mi kadını değerlendireceğiz.
İçiniz de nefret yerine sevgi taşıyın. Biraz araştırın okuyun.

çağın da ilerisine kendinizi taşımaya çalışın.

Ü

Üye silindi 68553

AMAÇ İNSANLARI KENDİ FİKİRLERİ DOĞRULTUSUNDA YÖNLENDİRMEK KONU LGBT OLDUĞU İÇİN BUNUN ÜSTÜNDEN ÖRNEK VERİYORUM. Konuyu farklı yerlere çekme çalışma sakın!

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
cinsel yönelimler hastalık kategorisinden çıkalı 30 yılı geçti. Biraz daha çağı takip edin lütfen. Hoş olarak görmemeniz kimseye hastalıklı, şeytani, zihinler deme hakkını size vermiyor.

Ben hemcinsleri ilişki yaşayan insanları dini inançlarım gereği hoş karşılamıyorum doğru bulmuyorum demek başka bir şey sizin söylediğiniz başka bir şey.

Sudi Arabistan da kadın insanmıdır diye platform düzenlendi.

kadını şeytan olarak gören Toplumlar hala mevcut.

kadın olduğunuzu var sayarak yazıyorum ( resminizden dolayı)

O toplumda yaşamış olsanız, ya da o dönemlerde size kadınlar şeytandır, şeytanın elçisidir denmiş olsa hoşunuza gidermeydi.

bugün internete girebiliyor ve düşüncelerinizi aktarabiliyorsunuz bunu hala yapamayan yapması yasak olan Ülkelerde yaşayan kadınlar var.

kadınların aşağılandığı,küçük görüldüğü, hastalık taşıyıcı görüldüğü, yakıldığı,taşlandığı dönemler oldu hala da devam ediyor.

şimdi bu inançların hangisi doğru,

Ata erkil toplu ve inanç sistemlerinin kadınlar üzerinde kurduğu ve kurmaya çalıştığı çağ dışı insan hak ve özgürlerine ters olan durumu lbgt bireyler üZerinden devam ettiriyorsunuz.

gece dışarı çıktığı için Bir kadının o.........u damgası vurup öldürülmesini hak gören bakış açısından ne farkı var bunun.

islam bakış açısından bakalım. Kuranı ya da hadisleri örnek göstererek kadınlara yenelik yapılan fiziksel şiddet,psikolojik şiddet tekelinden ne farkı var.

regl oldu diye yetişkin sayılıp evlenmesinin hak görülmesi, geç evlenen kadının kötü görülmesi, dul kalan kadınlara kötü gözle bakılmasından ne farkı var bunun.

yaşam hakkı sadece bir türe ya da bir zümreye mi ait.

gerçekten inanamıyorum. İnsan olanın insan olana bu nefretini anlamış değilim. Biraz olsun empati kurma becerimizi gerçekten bu kadar mi kaybettik.

Din inancı adı altında din kiralarını bile okumadan öyle yorum yapıyorsunuz.

Eğer konu islam ise kaç kişi Lut kavmi ile ilgili olarak ayetleri saçma sapan çevriler olmadan inceledi. Ayetlerde kullanılan kelimeleri bile bilmiyorsunuz.

hala kuran da Adem ve Havva diye insanlardan bahsedildiğini sanıyorsunuz.

Adem insan demektir ve eril ve dişil olarak yazılmaz. Havva diye biri yoktur kuran da bu isim geçmez. Ademin yani ilk insanın bile aslında cinsiyetini bilmiyoruz.

ata erkil sistem almış Adem’i erkek yapmış, eşi diye geçen kelimeyi Havva yapmış oluşmuş sana ilk İnsan erkek, onun parçasından yaratılan kadın. Kadında girmiş şeytana uymuş. Olmuş sana eksik ve şeytani varlık.

yani şimdi bu anlatımlara göre mi kadını değerlendireceğiz.
İçiniz de nefret yerine sevgi taşıyın. Biraz araştırın okuyun.

çağın da ilerisine kendinizi taşımaya çalışın.
Bu açıklamaya ilaven, profilinizde aile zorbalığı hakkındaki bir konuda mesajlarınızı gördüm. Böyle toksik ortamlara tanık olmuşsanız, aynı şeyi başkalarına yaşatmak ne kadar mantıklı sayın zemher??

Ü

Üye silindi 68553

Umarım birileri ne demek istediğimi anlamıştır. Hastalıklı zihinler den kastım eşcinseller değil lütfen tekrar okuyun.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
AMAÇ İNSANLARI KENDİ FİKİRLERİ DOĞRULTUSUNDA YÖNLENDİRMEK KONU LGBT OLDUĞU İÇİN BUNUN ÜSTÜNDEN ÖRNEK VERİYORUM. Konuyu farklı yerlere çekme çalışma sakın!
Bir film ya da dizi izleyip, cinsel kimliğinizi sorguluyorsanız bunun sebebi film değil zaten içinizde bastırmış olduğunuz duygulardır. Siz çocuğunuz kötü etkilenecek diye düşündüğünüz için LGBT bireyleri bir kutuda saklayıp medya ve sosyal platformlarda var olmamalarını bekleyemeyiz. Ki çocuğunuzun içinde böyle birşey varsa ne kadar saklarsanız saklayın bu duygular ortaya çıkacaktır.
Sizin mantığınızla bakarsak, ben de çocukluğumdan beridir heteroseksüel ilişkileri televizyonda, telefonda, sosyal ortamlarda tanık olan biriyim. Neden heteroseksüel olduğumu düşünmedim?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Umarım birileri ne demek istediğimi anlamıştır. Hastalıklı zihinler den kastım eşcinseller değil lütfen tekrar okuyun.

bende yanlış anlamışım, kusura bakmayın lütfen. Söz meclisten dışarı olarak o zaman bir önceki yorumumu değerlendiriniz

Ü

Üye silindi 68553

Bu açıklamaya ilaven, profilinizde aile zorbalığı hakkındaki bir konuda mesajlarınızı gördüm. Böyle toksik ortamlara tanık olmuşsanız, aynı şeyi başkalarına yaşatmak ne kadar mantıklı sayın zemher??
Tamda bu yüzden çocukların medya üzerinden etkilenmesine karşıyım tek derdim çocuklar arkadaşlar anlatamadım bir türlü derdimi.
Bu konulara yorum yapmak ne kadar zormuş konu hiç istemediğim yerlere gitti. Üzgünüm

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Tamda bu yüzden çocukların medya üzerinden etkilenmesine karşıyım tek derdim çocuklar arkadaşlar anlatamadım bir türlü derdimi.
Bu konulara yorum yapmak ne kadar zormuş konu hiç istemediğim yerlere gitti. Üzgünüm
Çocukların sosyal medya ve televizyona ne kadar ne şekilde mağruz kalmaları gerektiği pedagojik bir konu. Ama cümleleriniz yanlış anlaşılmaya açık.
Onu da geçtim konumuz olan vurmalı kırmalı öldürmeli netflix dizilerini de bir zahmet izletmeyelim çocuklarımıza. O konuda sıkıntı yok.

Ü

Üye silindi 68553

Sayın batu farklı frekanslardayız birbirimizi yormayalım kısaca seni kırdıysam özür dilerim amacım bu değildi. Sadece gençlerimizin kendi kimliklerini öz benlikleri doğrultusunda dışarıdan müdahale olmadan oluşturması daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum hepsi bu.

batuofvengerberg

Kayıtlı Üye
Sayın batu farklı frekanslardayız birbirimizi yormayalım kısaca seni kırdıysam özür dilerim amacım bu değildi. Sadece gençlerimizin kendi kimliklerini öz benlikleri doğrultusunda dışarıdan müdahale olmadan oluşturması daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum hepsi bu.
Teşekkür ederim. Bende ileri gittiysem özür dilerim. Görüşlerimi yeterince belli ettiğimi düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...