Müzik ruha gıda mı yoksa uyuşturucu mu?

H€RA

Kayıtlı Üye
Çözüm tv izlememekte değil. Tv izlemezsin ama sinemaya gittiğin filmde vardır sübliminal mesaj, dinlediğin müzikte vardır, bir şarkının video klibinde vardır... Bu konuda bilinçlenmek en iyisi. hangi filmler ve hangi şarkılarda sübliminal mesaj var araştırmak lazım.

treworax

Kayıtlı Üye
Bence müzik ruha gıda değil,zihne gıdadır.Gönderdiği titreşimleri alan zihindir ve titreşimlerin haricinde insanı o müziğin etkisinde bırakan da zihindir.Ve bence insanın o anki durumuna göre müzik dinlemesi yine o insanın kişisel özelliklerine kalmıştır,kimileri mutluyken "gojira" dinler,kimileri "gojira" dinleyince mutlu olur ve yine aynı insan hem üzgünken hemde mutluyken aynı müziği dinlemekten keyif alır,bu tamamen insanın zevkine kalmıştır.
Ve birde uyuşturucuyu direk işitsel yolla veren programlar vardır,i-Doser bu işi senelerdir yapmakta ve gerçekten hakkını vermektedir hatta dünya çapında yasaklanması için onlarca iddia bile mevcuttur.
(bkz.i-Doser)

Gereğinden fazla sapan konuyu toparlamak amacıyla,,,

treworax

Kayıtlı Üye
Tartışmanıza özelden devam edin,adam ne sormuş siz neler neler yazmışsınız.Ayrıca biraz daha deterministik düşün Kasyopya,belkide TV izlemediği için şuan Chaldkydri hayattadır ? veya TV izlemediği için yarın Chaldkydri ölecektir ? daha sonsuz seçenek var ve o sonsuz seçeneğin doğuracağı sonsuz seçenek daha var,,,Kısacası ; hayatında veya karakterinde hiç bir şeyi TV izlememeye borçlu değildir.Ortada ne bir kazanç nede bir kayıp var ve asla olmayacak,TV'nin,Chaldkydri'nin hayatında yararlı veya zararlı olup olmadığı asla bilinmeyecek,tıpkı "yararlı" ve "zararlı" kelimelerinin kişiden kişiye değişmesine rağmen hiçbir anlam ifade etmemesi gibi.

Foras

Kayıtlı Üye
Ben maçlardan ve antrenmanlardan önce (veya spor salonuna gidip agirlik kaldirirken) hareketli müzik dinlediğimde benim moralime performansima etkisi oluyor, artik uyusturuyor mu psikolojik olarak mi oyle hissediyorum bilemem ama bende ise yaradigi kesin ve ihtiyaciniz oldugunda gayet iyi kafa dagitiyor.

Ü

Üye silindi 15237

Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum

Sevgiyle kalın .

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Siz kendinizden değil de başkalarından korkmaya devam edin, bilinçaltıma subliminal mesaj gönderirler de hayatımı mahvederler diye. Siz kendi hayatınızı değil, onlar sizlerinkini yönetsin. Sırf yönetecekleri korkusuyla televizyon izlemeyin, müzik dinlemeyin. Hatta kitapta okumayın. Uyumayında belki siz uyurken farklı frekans aralıklarında bilinçaltınıza subliminal mesaj gönderirler. Bu konuyu kendi adıma kapatıyorum çünkü boşuna kürek çektiğimi anladım. Kendilerini geliştirmeyen, geliştirmekten korkan insanlara yardım edecek kadar gereksiz vaktim yok. Sevgiler.

albus

Kayıtlı Üye
Bilinç değerlendirir, algılar eler. Bilinçaltının böyle bir şansı yoktur.

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Tartışmanıza özelden devam edin,adam ne sormuş siz neler neler yazmışsınız.Ayrıca biraz daha deterministik düşün Kasyopya,belkide TV izlemediği için şuan Chaldkydri hayattadır ? veya TV izlemediği için yarın Chaldkydri ölecektir ? daha sonsuz seçenek var ve o sonsuz seçeneğin doğuracağı sonsuz seçenek daha var,,,Kısacası ; hayatında veya karakterinde hiç bir şeyi TV izlememeye borçlu değildir.Ortada ne bir kazanç nede bir kayıp var ve asla olmayacak,TV'nin,Chaldkydri'nin hayatında yararlı veya zararlı olup olmadığı asla bilinmeyecek,tıpkı "yararlı" ve "zararlı" kelimelerinin kişiden kişiye değişmesine rağmen hiçbir anlam ifade etmemesi gibi.
Tartışmıyoruz konu hakkında sohbet ediyoruz özelden yapmayacağız ki bunu sohbetten herkes birşeyler alabilsin diye....

bendekiben

Elit Üye
Neyi tartışıyoruz müzik veya tv hiç fark etmez yoldan geçen ve size selam veren komşunuz ayşe teyze bile istedimi 2 dk içinde sizin bilinç altınızı öyle bir etkiler ki siz fark etmeden ayşe teyzenin hoşlanmadığı bir kişi hakkında sizde negatif değer yargılarına sahip olabilirsiniz.İnsanoğlu etkileşim içinde olduğu sürece bilinçaltına sürekli çevresi tarafından kodlamalar yüklenmekte ve hatta kollektif bilinç bile bizi etkilemekte, buna örnek nasılki aynı toplumda yaşayan bireylerin benzer alışkanlıklar ve kişilik özellikleri oluşturmaları gibi.Bu sebeplerden sonuç olarak müzik dinlemesekde (müzik çok masum) veya tv izlemesek de istemediğimiz bilinç altı kodları yinede bizi bulacaktır.Önemli olan o kodları fark edip onları temizleyebilmek bunu da farkındalık ve ana odaklanarak yapabiliriz.İster düşünceyi susturmak deyin ister, meditasyon fark etmez hareket noktamız bu olacaktır.Zaten bu konularla ilgili mabet de yeterince kaynak var.Araştıran kişiler ne demek istediğimi anlıyacaklardır.Sevgiyle...

treworax

Kayıtlı Üye
Müzik ruhun gıdası falan değildir,müzik dinlemeden de ruh ebedi kalır.Dinlediği müziğe göre bir insanın kişiliğini göremezsin ve tanıyamazsın.'AŞK' ve 'UYUŞTURUCU' kavramlarını nasıl buluşturdun anlamadım.Daha açık anlatır mısın ? Ayrıca üslubuna dikkat et,,,

alin

Kayıtlı Üye
Konu dışı yazı ve yorumlar silinecektir. Lütfen konu başlığı dışına çıkmayalım ki bu konuya, kendisiyle alakalı yorum ve bilgi almak için girip okuyalım. Anlatacağınız başka birikimleriniz varsa, ayrı bir konu başlığı açmanızı öneririm.

Ayrıca argo deyimlere ve üsluba tavrımızı bilmektesiniz, biraz daha özen lütfen! Bu tarz yorumları da siliyoruz...

Konu müzikten aşka kadar uzanmış ayrıca asla istemediğimiz kişilere yönelik yazışmalar, konuya değil, fikirlere yapılan yorumlara da dikkat edelim.

Hepinizin özen göstereceğine inanıyoruz.

Sevgiyle...

nesly

Kayıtlı Üye
Aslında neden ne kadar etkileneceğimiz bizim elimizde olmalı.. Bence müzik yada her hangi bir reklam , televizyon farketmez bilinçaltımızı böyle şeylere kapayabilmeliyiz . Buda ancak farkındalıkla olur gibi geliyor .. Ben deniyorum umarım birgün başarırım .. :willy_nilly:

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
Arkadaşlar müzik gayet iyi birşey biliyorum fakat bazen dikkat ediyorum ve çoğu insana beklenmedik şeyler yaptırabiliyor. Bir insan ruh haline göre müziği neden seçiyor? Ona ihtiyacı olduğu için mi yoksa huzuru onda hissettiği için mi?
Müzik insana olmadık şeyleri yaptırabiliyor ve ani bir cesaretlendirmeye neden oluyor. Bu durumun kaynağı nedir neden böyle oluyor kafam çok karıştı akşam akşam ve sizlere danışmak fikirlerinizi almak istedim..

Sevgili Ori24, ne tür müzik dinlediğinizi bilmiyorum fakat pink floyd, the doors gibi harika grupların şaheserlerini dinleyen insanların neredeyse hepsinde şarkıların onlarda uyuşturucu etkisine yakın bir etki yapıldığı görülüyor..Neden diye sorarsanız ne yazık ki altına konulan sübliminal mesajlar.. Ayrıca dediğiniz gibi Müzik ruhun gıdasıdır.. Müziğin tanımı bile bunu açıklamıyor mu zaten; Müzik duygu ve düşüncelerin seslere aktarımıdır.. Şarkıyı kim yazdıysa duygu ve düşüncelerini müziğe aktarıyor ve sizde o duyguları hissediyorsunuz..

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Elbette müzik ruhun gidasidir,secmesini bilmek gerek.Cünki bazi müzikler gida degil ruhu zehirler.Bazi müzikleri acarsin ya uzanarak dinlersin yada oturarak ve ruhunu o müzigin ritmine birakirsin,bittiginde de ruhunda bir hafiflik hissedersin.sakinlesirsin.Fakat ne yazikki bizim sanatci dünyasinda 4 veya 5 sanatci var ki onlari hic sevmem.dinlemem onlar benim gözümde sanatci degildir,olamazlar.Ama cevremde(müzik ruhun gidasidir) diyerek o müzikleri dinleyenler malesef cok var.Oglumda dahil,Benim gözümde o sözde sanatcilar duygu sömürücüsü olmaktan öte gidemezler.Kendileri cebini doldurur keyiflerini düsünürler,Umurundami onlarin, milletin duygulari???

Birde reklamlarda verilen o gizli mesajlara ben sahsen inanmiyorum,beni etkilemiyorlar.Ama eski esim devamli icki icmesinden reklamlari sorumlu tutardi.Cok icki reklami var diyordu,Peki ben niye etkilenmiyorum o reklamlardan?? Bende icki ictim,hemde hemen hemen 20 sene ve 2005 senesinde birden bire biraktim,o günden beride agzima sürmedim.Hic aklima bile gelmiyor.Neden acaba?? gercekten merak ediyorum.:sifone:

Redbird

Kayıtlı Üye
Bu konuyu çok beğendim çünkü ben müzik olmadan durmayacağımı düşünüyorum. Bazen acaba gerçekten bağımlısı mıyım diyorum. Yaklaşık 3 yıldır müzik dinlemeden uyuduğumu hatırlamıyorum sadece geçen gün telefonumu öğretmen almıştı o zaman dinlemedim ondada çok kötü oldum. Müziksiz ders bile çalışamıyorum artık gerçekten ne yapabilirm bilmiyorum. Bağımlısı mıyım? Yoksa gerçekten bazı şeylerden(gürültü,araba,insan sesleri vs.) uzaklaşmak için mi kullandığımı bilmiyorum

RoXSeR

Kayıtlı Üye
öncelikle iyi günler müziğin insan hayatındaki önemi büyüktür sorduğunuz soruya cevap olarak verebiliceğim şudur müzik hem ruhun gıdası hemde uğuşturucusudur insan beyni duygulara göre müziği seçer bunun sebebi kendisinde bir eksikliğin olduğunu hissetmesidir üzgün olursunuz müzikler genellikle ağır tempolu olur veya sevinçli bir haber veya sizi sevindirebilicek bir olay olmuştur dinlediğiniz şarkıların ritmleri hızlanmış ve hareketli olduğunu farketmiş olabilirsiniz yani demek istediğim şudur ki insan beyni duygularınıza göre size müzik seçmeniz için uyarır bunun sebebi ise o duygunun tam anlamıyla yaşanması veya hissedilmesidir benim düşüncem budur tekrar iyi günler

alin

Kayıtlı Üye
İnsan hayati ihtiyaçları giderildiği an ( açlık, susuzluk, korunma, barınma) arayışları genişleyecektir. Bu sadece müzikle alakalı da değildir. Bir yalı ile kötü düzen bir ev neden aynı fiyat değildir? Hem konfor ister kişi, hem sanat. Görsele aç yanını doyuracaktır. Her kişi az çok güzelleşmeye uğraşır, bunun da etkisi görseledir. Ve müzik kulağa hoş gelen sesler, neden seslendirme sanatçıları sesi kulağa hoş gelen kişilerdir? Müzik ruhu etkiler, seslerin enerjisi her birimizi etkiler çünkü. En ilkel kabilelere bakın, hiç bir şey bulamaz, tam tam dansı için müzik üretir. Subliminal mi vardır?

Sanatın tüm dalları evrenin şaheserleridir. Zevkler başkadır o tartışılır ama kendimizdeki her sorunu, birileri bizi kötüye sürüklüyor diye sızlanmamalıyız. Dinleyin, her hangi bir müzik ruhunuza kötü geldiğinde, dinlemeyin bir daha, o kadar zor olmasa gerek.

Müzik evet ruha gıdadır, Dr. Emoto'nun hatırlayacağınız su molekülleri testi nasıldı? Suya bir klasik müzik, bir ağır metal dinletilmişti ve moleküllerin şekli ortadaydı. Anne karnından itibaren, klasik müzik dinletmenin faydaları bile ispatlanmış iken günümüzde, müzik bile nasıl algılandığıyla alakalı.

Biz uyuştursun istersek, müzik uyuşturur elbet. Bizim verdiğimiz izin, yüklediğimiz anlamla ilgilidir.

Sevgiyle...

treworax

Kayıtlı Üye
Sevgili Ori24, ne tür müzik dinlediğinizi bilmiyorum fakat pink floyd, the doors gibi harika grupların şaheserlerini dinleyen insanların neredeyse hepsinde şarkıların onlarda uyuşturucu etkisine yakın bir etki yapıldığı görülüyor..Neden diye sorarsanız ne yazık ki altına konulan sübliminal mesajlar.. Ayrıca dediğiniz gibi Müzik ruhun gıdasıdır.. Müziğin tanımı bile bunu açıklamıyor mu zaten; Müzik duygu ve düşüncelerin seslere aktarımıdır.. Şarkıyı kim yazdıysa duygu ve düşüncelerini müziğe aktarıyor ve sizde o duyguları hissediyorsunuz..

Saydığın grupların türleri zaten psychedelic müzikler (halüsinojenik müzikler),yani uyuşturmak bunların doğasında var,ama insan uyuşmak için illa bunlardan dinlemek zorunda değildir yani bunlar sadece uyuşmayı hızlandırır,niyeti uyuşmak olan bir insan 'Behemoth' dinleyerekte aynı etkiyi görebilir.Yanısıra besin olarakta kullanılabilir,eğer insan müziğe ihtiyaç duyuyor ise o ihtiyacını gidermek,müziği 'besin' sınıfına sokar(tabi ben buna 'tatmin' diyorum),kısacası ; 'müzik,yerine göre çok etkili bir uyuşturucu,yerine göre de çok etkili bir besin' diyebiliriz,,,

Ori

Kayıtlı Üye

O zaman bu gruplara karşı ''küflü ekmek'' tabiri yakışı kalıyor.