Mevlananin esrarengiz sırrı (Mezar Odasının sırrı)

Pocahontas

Kayıtlı Üye
Sn. Kontejyan, herkes sizinle aynı fikri paylaşacak diye bir kuralımız yok.
Görüşlere saygılı olup kendi görüşünüzüde dile getirebilirsiniz elbet ama bu üslup yanlış.

Ninsun

Kayıtlı Üye
Yedi yaşındaki küçük bir çocuğun ne amaçla olursa olsun o haliyle mezarın içine sokulmuş olması hata... Kimin mezarı olduğu önemsiz zira adı üstünde küçük bir çocuk, küçük bir çocuk için mezar, içinde ölünün yattığı yerden daha fazlası olabilir mi, bilmem ki...

Mu__

Kayıtlı Üye
Mevlana gibi bir insanın bu yazanları yapmış olması ne kadar doğrudur bilemiyorum.

whitekristal

Kayıtlı Üye
İş
Yönetici
Seneler evvel Mevlanayı ziyaretim sırasında bol bol fotoğraf çektim.Ama kabrinin olduğu kısma gelince makinam bozuldu. Tamire verince şöyle bir cevap aldım: Kusura bakmayın ama erimiş...size yenisini verelim :oops:
Bir kaç yıl sonra tekrar gittim.Kış ve aşırı soğuktu.İçeri kısımda izin vermedikleri için dışta ibadet etmek zorunda kaldık.Yerler buz tutmuştu.İçimiz donuyordu yani.Namaza başladığımızda bir güneş çıktı.Ensemiz pişti desem yeri var.Ter içinde bitirdik namazı. Başımızda dikilen görevlilerde "ne biçim insansınız siz be" deyip uzaklaştılar yanımızdan. O ara bir amcazade gelip yardımcı oldu.Tek tek dolaştırıp anlattı.Komik ama geveze olmama rağmen dinlemekten başka hiç bir şey yapamadım. Tekrar geleceğimizi söyledi ve bizi uğurladı.
Orası bambaşka bir yer.Niyetinize göre karşılanıyorsunuz. :)

ferhatdenizz

Kayıtlı Üye
Çok güzel ama oranın belediye başkanı olsaydım orayı açardım ve içeri girerdim tabi bu devirde imkansız ama bence açılmalı ve sır çözülmelii inşalah gezmeye giderim oraya :smash:

Mermaid

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar 7 yaşında bir kız çocugunun dili tutulmuş diyorsunuz.. Unutmayınız ki o Allah katında günahsız bir yavrudur.. Cenab-ı Hakk onun korkutulmasına izin verirmi sanıyorsunuz??? Kaldı ki orası bir islam düşünürünün kabri.. Sanırım Konya spor ligden düşecek bari İnanç turizmi sekte yemesin diye uydurulmuş bir hikaye.. Akl-ı selim olun, mezarda yatanların hesabı yada mükafatı var, şuan bulundugu bir makamları var, onlar bizler gibi başı boş degil, kim kimi korkutacak? kimkime yardım edecek güldürüp eglendirecek.. Sandukalar ayakaymışşşş ee öyle dizayn edilirse öyle olur elbet. yatırın bakalım yere geri kalkacakmı? he kalkarlarsa tamamdır tüm ateist arkadaşları toplayında iman etsinler.. Tasavvuf-i akımda zaten uçan kaçan kişi çok birde naaşları ruhları ortalıktaysa tamam artık.. Yazık bize Din bu şekilde masal olarak bırakılmamıştı... Masallaştıran zihniyetler vebali nasıl öderler Rabb'im bilir..
selam ve dua ile

Sevgili kontejyan arkadaşım, yorumlarınızı çoğunlukla beğenerek takip ediyorum. Ama bu konudaki eleştirinizi maalesef çok anlamlı bulamadım. Birazcık masalın dini inanca ne zararı var anlayamadım. Hatta bence bu tarz öyküler, dine hoşluk katıyor, insanın manevi dünyasını geliştiriyor. Dini inanç, insanın manevi dünyasıyla ilgili değil midir zaten? Ama tabii kastettiğim, bazı kanallarda yayınlanan reality show tarzındaki tuhaf film öyküleri değil (Günahkar olduğu için öldüğünde mezarında çığlıklar atan insanlar..vs). İslam dini sadece günahların kefaretinden ve cehennemden bahseden bir din değil bana göre. Ama maalesef birçok çevrede lanse edilişi bu şekilde.

Paryoşa

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 6 senedir Konya'da yaşıyorum fakat ilk defa duydum bu hikayeyi. Yolum o tarafa düştüğü zaman da giderim ama nedense hiç ilginç birşey gelmedi başıma. Mevlana Müzesi öyle bir yer ki her milletten insan oluyor orada. Birsürü insan Mevlana'yı ziyaret etmek için geliyor Konya'ya. Farklı düşüncelere, farklı bakış açılarına, farklı dinlere sahip birsürü insan buluşuyor orada ve hepsi Mevlana vesilesiyle geliyor. Bence asıl sır burada :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sevgili kontejyan arkadaşım, yorumlarınızı çoğunlukla beğenerek takip ediyorum. Ama bu konudaki eleştirinizi maalesef çok anlamlı bulamadım. Birazcık masalın dini inanca ne zararı var anlayamadım. Hatta bence bu tarz öyküler, dine hoşluk katıyor, insanın manevi dünyasını geliştiriyor. Dini inanç, insanın manevi dünyasıyla ilgili değil midir zaten? Ama tabii kastettiğim, bazı kanallarda yayınlanan reality show tarzındaki tuhaf film öyküleri değil (Günahkar olduğu için öldüğünde mezarında çığlıklar atan insanlar..vs). İslam dini sadece günahların kefaretinden ve cehennemden bahseden bir din değil bana göre. Ama maalesef birçok çevrede lanse edilişi bu şekilde.
Ben teşekkür ederim, Degerli kardeşim, ben eleştirimin yine arkasındayım ama açıklama yaparken dogru sözcükler bulamamış olabilirim bu yüzden yeniden açıklama geregi hissettim..
İslam akıl dinidir, mantık er yada geç islamı teyit eder.. Henüz keşfedilmemiş yada ispatı bilim ile saglanamamış olgular zamanla ispat ve uygunluga işaret edecektir ki zaten etmiştir herzaman.. Bu baglamda, Kuran perfesktifi ile hayata baktıgımız zaman islam dininde herşeyin bir işleyişi bir kanunu vardır, bir insan öldügü zaman ruhu kabzedilmiştir ve sorumluluktan alınmıştır çünkü ona ait imtihan tamamlanmıştır.. Ak sakallı dedelerin yardım etmesi, yaşlı bir amcanın bize gelip para vermesi gibi sır kapısı olayları islama ters düşer, Öldükten sonra birisinin yardım etmesi ise tamamen uydurmadır, kişi zaten ölmüştür, ruhu minazettedir bedeni icavezededir.. O kendi hesabı düşünür duru çünkü garantisi yoktur sürekli mizan gününü korku içinde beklemektedir böyle bir hal içerisinde ne dünyadan birisine gelip yardım etmeyi ne intikam almayı nede herhangibi dünya bagını yapamayacak durumdadır.. Mevlana dedigimiz kişi bir HZ.ÖMER kadar kutsal degildir, oysa O yüce Ömer bile 40 günde kendi hesabını zor vermiştir... işin özü ölüler ne fayda nede zarar verebilecek yetidedir, uydurma masallar hikayeler hep ilgi çekmiştir ve hep dilden dile anlatılagelmiştir.. Peki bunların islamı zararı nedir neden bu sert tepki derseniz hemen açıklayayım;;;;
Bilimsel bir donanıma sahip olan bir insanı ele alalım, bu kişi islamı tanımak istiyor bir kişide çıkıp bu olayları anlatıyor ben o bilimsel donanımda ki insanın yerinde olsam gülep geçerdim ve bir daha islamı araştırmaya gerek bile duymazdım zira anlattıkları masal olan bir dinin kendiside masaldan ibarettir, oysa aklı ve mantıgı anlatan, görünen degerleri ön planda tutan bir dinin her zaman pozitif ivmeye sahiptir.. Ayrıca sinek küçüktür mide bulandırır mantıgı burdada hakimdir, islama bunca düşman dernek kurum kuruluş birey toplum örgüt devlet vakıf vs. varken böyle islam dışı saçma konular ortaya atıldıgı müddetce islam zarar görecektir, bunlar oyun içinde oyunun parçalarıdır.. Ben bir müslüman olarak böyle bir şeyin mümkün olmadıgını söylüyorum sadece dileyen inanır dileyen inanmaz...
İnsanın manevi dünyasını geliştirecek gerçek hikayeler var, örnegin Katade'nin gözüne saplanan okun öyküsü; Cafere vurulan 70kılıç darbesi, Ebu Zerr'in bayılana kadar dövülmesi, miraç mevzusu, kamer mucizesi, kütük olayı... Bunların hepsi gerçektir ayetlerce yada hadislerce sabittir ama kimsenin dikkatini çekmez nedense, çünkü insan fıtratı geregi yalan uydurma haberlerde ki abartıya mübalaya hayranlık besler.. selam size ve inananlara olsun diyorum saygılarımla

Oddie

Kayıtlı Üye
Lütfen her düşünceye saygı gösterelim!İnsanları yargılamanın burada kimseye düştüğünü sanmıyorum.Ayrıca lütfen şu imlâ kurallarına dikkat edelim!

38life

Kayıtlı Üye
Lütfen her düşünceye saygı gösterelim!İnsanları yargılamanın burada kimseye düştüğünü sanmıyorum.Ayrıca lütfen şu imlâ kurallarına dikkat edelim!

kurallar bazı değerlerin üstüne çıkabiliyorsa eyvallah. sonuçta burası sizin mekanınız ve güzel bir mekan o yüzden silmek isterdim fakat öyle bir buton bulamadım en azından yorumu düzeltme butonuda bulamadım.

Oddie

Kayıtlı Üye
kardeş sende ciddi anlamda iyi niyet ve bir okadarda yalnış var.
din masallaştırılıyor diyorsun böyle birşey yok böyle öyküler hadislerde kuranda kutsal kitaplarda herkesin kabullendiği evliyaların kitaplarında anlatılmıştır. şunu bilmelisin ki böyle şeyler mümkündür hatta normaldir. hem madem uydurma bu neden kimse hala girip bakmıyor?
Sayın 38life başkalarının yorumlarına iğneleme yapmaya devam ederseniz yorumlarınızı silmeye başlayacağım!Kimsenin düşüncelerine karışmaya hakkınız yok!Bu size yaptığım son uyarıdır ve emin olun tekrarlanmayacaktır.Bir daha başkalarının üzerinden yorum yaparsanız direkt sileceğim haberiniz olsun.İyi forumlar...

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
kurallar bazı değerlerin üstüne çıkabiliyorsa eyvallah. sonuçta burası sizin mekanınız ve güzel bir mekan o yüzden silmek isterdim fakat öyle bir buton bulamadım en azından yorumu düzeltme butonuda bulamadım.
Sitemize hoşgeldiniz. Burası sizin mekanınız demişsiniz ama, artık siz de sitemize üye olduğunuza göre sizin de mekanınız.
Site kullanımı ile ilgili kurallarımızı gözden geçirin. Burada birebir tartışmaların ya da tartışmaya mahal verecek yorumların yapılmamasına özen gösteriyoruz. Lütfen sizin de aklınızda bulunsun. İyi forumlar dilerim.

38life

Kayıtlı Üye
uyarı için teşekkür ederim...

dertlipınar

Kayıtlı Üye
İş
emekliÄŸim
ben 70 yılında arkadaşlarla geziye konyaya gittik tabiki mevlana hz ne ziyaret ettik benim oradaki izlemim rehber arkadaş abdest alırsanız daha iyi olur dedi arkadaşlarmdan biri önemsemedi daha kapıdan adımını atar atmaz boylu boyunca kayarak düştü kafası taşa vurdu ama şişmesine rağmen kanamadı. ikinci olayda ney sesine kendimi öyle kaptırmışımki ne baktığımı görüyordum nede anlatılanları sadece üşüyor titriyordum içimden şunları söylemiştim ALLAHIM cc bu senin kulun da ben deyilmiyim neden ona nasip ettiğin aşkı banada nasip etmiyorsun demiştim sanırım bundan etkilendim
hayatta kimsenin ne varlığını ne güzelliğini kıskandım ama mevlana hz yunus emreyi yıllarca kıskandım yaşadıkları aşktan ötürü ALLAHIM af etsin bağışlasın cümleyle beraber benide çok sağolun paylaştığınız için
saygılarımla

mişa

Kayıtlı Üye
Ben Mevlana hayranıyım.. Ziyaret de ettim ve çok huzur verici buldum.. Oysa bu hikaye huzur veren değil, huzur bozan bir hikaye.. Küçük bir kızı o duruma getirecek, korkutacak bir zat mıdır Mevlana.. Bir korku filmi senaryosu okur gibi hissettim.. Ve inanmadım doğrusunu isterseniz.. Bu tip hikayeler, ona ve öğretisine zarar verecek, yıpratacak hikayelerdir..

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
gerçekten çok etkileyici ..

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Bu hikayeyi çok tartıştık.Eğer gerçek olsaydı,oradaki rehberler neden bunu hiç anlatmıyor,sorsan bile bilmiyorlar.İşin ehli kimseler bile bilmiyorsa,kimden alıntı bu hikaye?
Her türbede buna benzer hikayeler oluriama nedense hiçbirini birinci ağızdan dinlemedim.
Evet,belki mevlanada vardır böyle bir olay,ama neden bu hikaye ortaya atıldığından beri başka bir anormallik yaşanmamış?
Ayrıca,tarih kaynaklarında 4.Murad'ın böyle bir olayı konu edilmiyor.Ve nasıl olurda bir osmanlı padişahı tüm engellemelere rağmen mezar odasına girmeyip,yerine kız çocuğunu gönderir?
Ayrıca müze müdürünün tayin edildiğine dair bir belgede yoktur.Aslını öğrenmek için müze müdürlüğüne e-posta atılabilir.
Bu konu tartışılabilir.Ama böyle bir olayın yaşandığına dair bir kanıt yok.