Kim Kabala Çalışabilir?

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
kabala.jpg


Kim Kabala Çalışabilir?

Her ne zaman Kabala tartışması olsa, söylemler şöyle yorumlar ortaya atar: Kabala çalışarak, bir kişi çıldırabilir; Kabalayı 40 yaşından sonra çalışmak güvenlidir; kişi çalışmasına koyulmadan önce evli olmalı ve en az üç çocuğa sahip olmalıdır; Kadınların Kabala çalışması yasaktır vs. vs.

Kabala herkese açıktır. Maneviyata erişmek için, kendini gerçekten ıslah etmek isteyen kişiler içindir. İhtiyaç, kendini ıslah etme şeklindeki ruhun dürtüsünden gelir. Bu, kişinin gerçekten de Kabala çalışmaya hazır olup olmadığına karar vermeksinin yegane testidir, gerçekten de. Bu arzu, hakiki olmalı ve dış baskıya maruz kalmamalı, zira sadece kişinin kendisi kendi gerçek arzusunu keşfedebilir.

Büyük Kabalist Ari kendi neslinden ileriye doğru Kabala’nın erkekleri, kadınları, çocukları ve Kabala çalışabilecek ve çalışması gereken herkesi hedeflediğini yazmıştır. Bizim neslimizin en büyük Kabalisti Yehuda Aşlag, Baal HaSulam bu nesil için yeni bir çalışma metodu bırakmıştır. Bu yöntem, Kabala çalışmaya girişmek isteyen herkes için uygundur.

Kişi artık maddi ödüllerden tatmin olmadığı zaman Kabala’ya giden yolunu bulur ve yapacağı çalışmanın cevaplar, izahatlar ve yeni fırsatlar sağlayacağını umar. Kendi mevcudiyeti ile alakalı olan önemli sorulara artık bu dünyada cevap bulamaz. Hiç olmadığından daha sıklıkla, cevap bulma ümidi bilişsel bile olmaz, sadece bir ilgi duyar ve onun gerekli olduğunu hisseder.

Böylesi bir kişi bu tarz sorulara sahiptir: Kimim ben? Neden doğdum? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Bu dünyada neden varım? Daha önceden burada mıydım? Tekrar ortaya çıkacak mıyım? Bu dünyada neden bu kadar çok acı var? Bunlardan bir şekilde sakınalabilinirmi? Nasıl akıl hazzını, aklın bütünlüğünü ve akıl huzurunu elde edebilirim? Bilinçsiz olarak, hisseder ki bu sorulara verilecek cevapları sadece ve sadece bu dünya aleminin ötesinde bulunabilinir.

Bu sorulara verilecek yegane cevap üst dünyaları bilmek ve onları hissetmektir ve bunu gerçekleştirmenin yolu da Kabala vasıtası ile mümkündür. Kabala’nın Hikmeti vasıtası ile, insan bütün hissiyatı ile üst dünyalara girer. Kişinin bu dünyadaki mevcudiyeti ile ilgili olan gerçeklerin tamamını sağlayan dünyalardır bunlar. Kişi, hayatının kontrolünü ele alır ve bu yöntemle hala bu dünyada iken amacına erişir: Huzur, haz ve bütünlük.

ON SEFİROT’UN ÇALIŞILMASI’NA GİRİŞ

Kitabında şu yazılıdır: “Eğer kalbimizi sadece bir tane ünlü sorunun cevabına sevk edersek, eminim ki bütün sorular ve şüpheler ufuktan kaybolacaktır ve onların gittiklerini hissedeceğiz. Ve bu küçük önemsiz soru ise şudur; Hayatımızın anlamı nedir?

Bu sorudan dolayı, Kabala çalışmasının çekim gücüne kapılan herhangi bir kişinin Kabala çalışması kabul edilir. Ciddi bir çalışma içine giren bir kişi bu soruyu hisseder ve kendisine sürekli şu soruyu sorar: “Hayatımızın anlamı nedir?” İşte bu soru, onu cevapları arama ve onları bulmaya iten şeydir.

İnsanlar çabuk ve hızlı tedaviler isterler. Kabala ile alakalı olan büyü, meditasyon ve tedavileri öğrenmek isterler. Esasında, bu kişiler üst dünyaların açığa çıkarılmasına veya manevi alemlere erişme yöntemlerini öğrenmeye ilgi duymazlar. Bu, Kabala çalışmaya neden olan gerçek bir arzu olarak nitelendirilemez.

Doğru vakit ortaya çıktığında ve ihtiyaç var olduğunda, kişi bir çalışma biçimi arayacak ve doğru olan çalışma biçimini bulana kadar tatmin olmayacaktır. Üst dünyaları hissetmek ve keşfetmek için kalbinde oluşan gerçek arzu kendisini Kabala yöntemine yöneltir.

alıntı
 

aras

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Nis 2010
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
nie kadınların kabala calışması yasak ki?
 

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,108
Tepkime puanı
5,020
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
dini inanışları nedeniyle. erkek odaklı bir din olduğu için.
 

Özgür Yürek

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Haz 2009
Mesajlar
49
Tepkime puanı
0
Madonna çalışıyor. iyi derecede kabalist oldugu söyleniyor. Yani söylentiler o yönde.
Günümüzün kabalizmi sanırım modern hayata uyduruldu.
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Madonna çalışıyor. iyi derecede kabalist oldugu söyleniyor. Yani söylentiler o yönde.
Günümüzün kabalizmi sanırım modern hayata uyduruldu.
Madonna ve benzerleri devasa bir malikhanenin sadece bahçesine girip biraz tur atıyor. Malikhanenin içine giremezler ve malikhaneyi kullanamazlar. Mutfak, banyo, salon, kitaplık, yatak odası, misafir odası, hobi odası, çamaşır odası vs. vs. Bir de sadece mutfakta bile ne kadar detay olduğunu düşünün. Ayrıca iyi derecede Kabalist olduğunuzda, kimse bunu bilmez. Sufizim gibi bu da bir mistisizm ekolüdür ve şov olayı değildir. Bazı dergahlarda oradakilerin türlü fantastik şeyler göstermesi, işin sadece vitrin kısmıdır. Duvarda buğday yürütmek, yılan ve akreplere kendini sokturmak veya Budist rahiplerdeki gibi kafada sopa kırıp, havaya yükselmek gibi durumlar sadece müridlerin fikir kazanması için yapılır ve herkese de gösterilmez. Vitrin durumu bir kerelik olabilir ama şov asla yoktur. Madonna ise erkek olsaydı bile bir tür şovmendir mesleği gereği. Sanırım meselenin genişliği ve Madonna'nın buradaki yeri anlaşılmıştır.
Ayrıca eklenmelidir ki, yazıdaki mesele biraz da farklı amaçlara yönelik demeçlerdir. Kesin ve kesin olarak ilk şart Yahudi kanı taşımanız gerektiğidir. O malikhaneye giremez ve tam olarak kullanamazsınız yoksa. Kaldı ki birçok Yahudi'nin bile uğraşabileceği türden birşey değildir bu. Nasıl ki her Müslüman, Sufizm ile tam olarak ilgilenemiyorsa..
 

Özgür Yürek

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Haz 2009
Mesajlar
49
Tepkime puanı
0
Kısaca kabala çalışmak için hem erkek hemde yahudi olmak lazım diyorsunuz.
Bende kesinlikle aynı görüşteyim. Zaten sonradan yahudi olma durumuda yok . Ancak yahudi kadından dogmuşsan yahudi olunuyor. Bilirsiniz seçilmiş kavim hikayesi.
Kabalayla ilgimiz sadece bilgilenme açısından olabilir.
Yoksa bir müslümanın kabala inisiyesi olması düşünülemez bile.
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Kısaca kabala çalışmak için hem erkek hemde yahudi olmak lazım diyorsunuz.
Bende kesinlikle aynı görüşteyim. Zaten sonradan yahudi olma durumuda yok . Ancak yahudi kadından dogmuşsan yahudi olunuyor. Bilirsiniz seçilmiş kavim hikayesi.
Kabalayla ilgimiz sadece bilgilenme açısından olabilir.
Yoksa bir müslümanın kabala inisiyesi olması düşünülemez bile.
Yahudi annenin çocuğu Yahudi olur, başka türlü olmaz. Kabalistik bazı uygulamaların kullanılabileceğini söylemeliyim ama.
 

şemhamforas

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Mar 2010
Mesajlar
18
Tepkime puanı
2
kabalayı kendine yakın hiseden herkes kabala çalışabilir..benim okuduğum makalenin birinde,yazar şöyle diyordu:yahudilerin mistizimi olan kabala,müslümanlarda 2ye bükülmüş durumdadır iması veriyordu..

bilirsiniz! islam aleminde arşı 5şe bölerler.5 alem sırası ilke imamı rabani ve muhidin el arbi şöyle sıraşlamıştır.ateş hava su toprak ve ruh.ruh allahın arşı alası kabul edilir ve tüm duyguları bu 5 unsura atfederler.

görüldüğü gibi kabaladan farklı 5 küreyle beslenen gerçek mistikçilerde vardır.

benim görüşüme göre ,bize gerekli olan 7 küre vardır..sol situn çalışması olmaksızın bu 7 situnla çalışma abisin köpprüsü olmaksızın çıkabilinir bir atmosfer yaratılabilir..daat ozaman ortadan yok olmakla bunu başarmak gerek ki bütünsel ruh halini yeterli trans halleri ile bunu sağlamakla yeterli bir dereceye varmak mümkün..

eminim kafası çalışan biri bana bu soruyu soracaktır:nasıl oluyorda insanın dişi yanını ortadan kaldırıpta bir mistik öneri soruyorsun,diyebilir..vet budizmdeki bazı yoların içeriği bu 7 küreyle elde edilir..binah,gebrah,hod.bu üç küreyi ortadan kaldıran ruhçuların tamamı saf sevgidir..ama gel gelelim bazı mantık sahipleri buna karşı çıkıp tanrının yaradılış destanında şeytanın yaratılmasını örnek gösterilerek bazı olumsuz şeylerin doğa hareketini sağladığını ima ederek bunun çok gerekli olduğunu nsöylerler..herkesin görüşü farklıdır tabi.

elinde 78 küreli hayat ağacı olanıda bilirim..işin aslı fizyolojiye bağlanan kürelerin sayısında artış olacağını bir çok kişi bilir..örnek saf elementlere bölünen kürelerin sayısında 40 küre,4 kat 22 yol,4 daat köprüsü,8 aşağı bakan üçken alemler,ve 4 yukarı bakan güçlü kerubiyn alemler ortaya çıktığı ve bu saf ruhsal kabalayı bir çok mistikçi sakladığı ap açık ortadadır..bu arada tarotun kart sayısı 78 değil,aksine 2 kartın daha eklenmesi ile büyük demon cailyazsında eklenmesi ile gerçek tarot destesi tamamlanmış olur.cazilyas( yarım adam aklı) kartlarınıda eklemekle kartlar tamamlanmış lur.
 

Ra_

Banlı Kullanıcı
Katılım
21 Ocak 2013
Mesajlar
142
Tepkime puanı
16
Konum
7.World
İş
Araştırmacı Yazar
[video=youtube;p074R-3kujk]http://www.youtube.com/watch?v=p074R-3kujk[/video]
 

vahapbey

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Mar 2014
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Kabala, her şeyin başında bir felsefe öğesidir. Bir anlamda felsefenin temel sorularına cevap aramasının yanında, kendine esas öğretiler de sunarak bir sistem, bir akım, bir inanç oluşagelmiştir.
Her soru sorabilen ve ruhaniyetle açık cevaplar arayan kişi Kabala çalışabilir, öğrenebilir veya akımcısı olabilir.
Ama şunu anlamanız lazım. Önce tanıyın Kabala ve diğer öğretileri. Bilgi sahibi olun, araştırın.
Ve bu tür bir öğretiye yönelirken dikkatli olun. Bu bir kadın programı eğlencesi veya bir oyuncak değil.
Her sisteme birden vakıf olamazsınız. Hangi öğreti sizin aklınıza yattıysa, hayatınızdaki sorularınızın cevabını daha "sizin tarzınızla" arıyor ise ona yönelin. Hepsine yönelerek, biraz ondan biraz şundan diyerek küçümsemeyin.
Önemli olan aramaktır. Ama önce kendinizi bularak..
 

asterix

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Mar 2013
Mesajlar
743
Tepkime puanı
106
Video güzeldide yarım kalmış gibi.
 
Üst