Kabala'da Reenkarnasyon

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
Soru: Reenkarnasyon geçirmemek için hangi ruhani düzeye erişmek gerekir?

Kabalacılar, barındırdıkları elementlerin hepsini (N-R-N-H-Y: ruhun 5 bölümü, Nefeş-Ruah-Neşhama-Haya-Yihida) mükemmelize edinceye kadar bütün ruhların reenkarne olması gerektiğini söyler. Ancak pek çok insan ruhu, bu 5 bölümün hepsine değil, sadece Asiya dünyasından olan Nefeş bölümüne sahiptir.

Bu açıdan bakarsak, kişinin kendi ruhu içinde, yalnızca sahip olduğu ruhun bir kısmını düzeltmesi gerektiği söylenebilir. Bu düzeltme yapıldığında zaten ruhun bütünü düzeltilmiş olacaktır.

Bütün ruhların, ilk insan Adem A’rişon’un ruhunun uzantıları olduğunu bilmek gereklidir.

Bilgi ağacının günahının sonucunda, ilk insanın ruhu 600.000 ruha bölünmüştür. Eski kutsal kitaplarda yer alan Adem’ın “ışığı” (Zei’ra Ila’a olarak adlandırılır, aynı zamanda üst mükemmellik), benzersiz, bütün ve tek iken, günah anında ansızın yayılmış ve pek çok ışığa parçalanmıştır.

İyi ve kötü (günahtan sonra) birbirine karıştıktan sonra klipanın (saf olmayan güçler) kutsallığını koruyabilmesi amacıyla geniş bir yapı oluşturulmuştur. Klipadan korunmak için yaradılışın yedi gününün ışığı çok küçük parçalara bölünmüş ve bu ışık parçaları klipanın gücünü bastırmıştır. Denizler aşırı bir ülkede yaşayan oğluna yüklü miktarda altın para göndermek isteyen bir kral vardı. Ülkesinde yaşayanların hepsi hırsız ve dolandırıcıydı. Hiçbir elçiye güvenilemezdi. Peki, kral ne yaptı? Altın paraları küçük parçalara böldü ve her bir parçayı çok sayıda elçiyle gönderdi. Her bir elçi de bu kadar önemsiz küçüklükte bir miktar için kralın öfkesini üstüne çekmeyi göze alamadı.

Aynı şekilde, bir grup ruh günler içerisinde, klipanın bilgi ağacı günahı sonrası kuşattığı bu kutsal kıvılcımları üzerlerine çekebilir.

“Ruhlar” içsel ışığı, "günler" dışsal ışığı temsil eder. İçsel ışık bugüne kendini yansıtırken, onu çevreleyen dışsal ışık geleceğe yansımada bulunur. Bütün küçük para parçalarının bir araya gelmesi Adem’in günahı işlediği sırada O’nu saran orijinal ışığı sembolize eder ve bu bütünlük tekrar sağlandığı zaman düzeltme işlemi tamamlanmış olur.

Bütün insanlar Adem’in ruhunun küçük bir parçasından doğmuştur. O, ruh bir parçasını düzelttiğinde reenkarne olma gereğini ortadan kaldırmış olur. Kişi sadece sahip olduğu bu küçük ruh parçasını düzeltebilir. Kitaplarda: "bir gün diğeriyle, bir an diğer bir anla ve bir kişi de bir diğeriyle karşılaştırılamaz. Ama herkes kendi payına düşeni düzeltmek durumundadır.” diye yazar.

Her doğanın seçme şansı vardır, çünkü kişi dünyaya günahsız gelmez. Kabalacıların anlattıkları gibi “hamile kalmayı sağlayan melek (layla adı verilmiştir), damlayı aldı ve Yaratan’ın önüne getirdi. Yaratan’a dedi ki: Dünyanın hakimi! Bu damlanın zayıf ya da kuvvetli, akıllı ya da aptal, zengin veya fakir, kötü veya günahsız olduğu önceden belirlenemez.”

Kişi günahsız doğmaz, çünkü içindeki iyilik veya kötülük önceden belirlenir, ancak bu seçim kişinin özgür iradesine bırakılır. Kendi çabası ile herkes kalbini temizlemeli ve ruhun sahip olduğu parçasını düzeltmelidir. Böylece insan bütün olur.

Alıntıdır.
 
Üst