Hipnoz teknikleri

  • Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
Su-Jok eğitimi - kerim ali
A

angeldream

HİPNOZ NEDİR?

Şuuraltına bir takım istek ve emirlerin iletilebilmesi için süjenin yani üstünde çalışma yaptığınız kişinin, derin bir gevşeme haline geçirilmesidir. Az önce ele aldığımız kendi kendine telkin çalışmalarının da temeli.aslında ipnoza dayanır. Nitekim Parapsikoloji'de kendi kendine telkin uygulamasına oto-ipnoz adı verilir.

Bir zamanlar ipnozu uygulayıp, pek başarılı olamadığı için vazgeçen Sigmund Freud'un "psiko - analiz" metodu 1980'li yılların başından itibaren; başla ABD, Kanada, Avrupa'nın birçok ülkelerinde özellikle de İngiltere'de yerini geniş bir şekil¬de "ipno - analizce terk etmiştir.
"İpno - analiz" yöntemi, kişideki ruhsal problemin ve sorunun kökenini ortaya kolayalıkla çıkartması bakımından çok faydalıdır. Bu yöntemin uygulanışında, yaşamın hatta geçmiş yaşamların gerilerine doğru gidilerek gerçek sorunu bulup çıkartmak ve ona göre telkinler verilmesi mucizevi bir iyileşme meydana getirir. Başka hiç bir metot bu kadar etkili değildir.
Modern dünyanın pisikologları artık günümüzde ipnozun getirdiği olanaklardan alabildiğince yararlanmaktadırlar. Ancak ne yazık ki, yurdumuzdaki bazı tutucu ve gerici psikiyatristler hala eski modası geçmiş yöntemleri ısrarla uygulamaya devam etmektedirler.
Son derece geniş bir kullanım alanı olan ipnoz, bilinçli ellerde özellikle psikiyatride de önemli bir fonksiyon görmektedir. Tabii yurdumuzda değil daha çok yurtdışında...

İpnozla hedeflenen şey, telkin edilebilirlik oranının artırılmasıdır. Bunun da en kolay yolu, kişiyi derin bir gevşeme haline sokmaktan geçer. Gevşeme hali aşamalı bir süreçtir. En basit bir gevşemeden daha derin gevşemeye ve son olarak da transa kadar uzanan bir skala izler. Gevşeme halinin derinliği ipnozdaki başarının da oranını belirler.

BASİT BİR HİPNOZ DENEYİ

Şimdi herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir ipnoz yöntemiyle konumuzu toparlayalım...
Bu çalışma için öncelikle bir süje bulmakla işe başlayın. Gönüllü bir süjeyi bulduktan sonra neler yapacaksınız adım
adım bunu görelim:

Çalışmaya başlamadan önce elinizi yüzünüzü sabunla iyice yıkayın. Mümkünse ılık bir duş alın.

Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği, sessiz bir odaya geçin.
Süjenizin başına ve sırtına yumuşak yastıklardan hazırlayacağınız bir döşekle, hafif dik bir pozisyonda yatmasını sağlayın. Tam oturmasın ama tam da yatmasın. İkisinin ortasında bir şekilde kanepeye uzansın.
Odanızın ışığını azaltın.
Elinize ışığı mavi kap kağıdıyla örtülmüş küçük bir el feneri alın... Süjenizin göz hizasının biraz üstünde tutarak, mavi ışığa konsantre olmasını isteyin. 2-3 dakika süreyle sadece mavi ışığa baksın ve ondan başka hiç bir şey düşünmesin. Mavi ışık süjenizin gözlerinden 30 cm kadar uzakda tutulmalıdır. Bu süre içinde kendisine şu telkinlerde bulunmaya başlayın:

"Gayet rahat, gayet sakinsiniz... Sizi saran ağırlıklardan kurtulun... Rahatça uzandınız... Vücudunuzda sizi rahatsız eden bir şey varsa hareket edip düzeltebilirsiniz... Vücudunuzu serbest bırakın... Omuzlarınızı serbest bırakın... Külçe gibi bu koltuğa yığın kendinizi... Gayet rahat ve sakin durumdasınız... Gözlerinizi kapatmak istiyorsunuz ama kapatmayın. Işığa, sadece ışığa bakın... Zihniniz sesime ve ışığa odaklanmış durumda... Asla gözlerinizi kapatmayın... Dikkatlice ışığı gözleyin ve sesime konsantre olun... Az sonra gözlerinizi kapatacaksınız... iyice gevşemeye başladınız... Gevşiyorsunuz... Üçe kadar sayacağım... Uç deyince gözlerinizi kapatabilirsiniz... Bir... iki... Uç..."

Süjcniz gözlerini kapattıktan sonra 15 saniye kadar susun. Bırakın a ritmi onu sarsın. Bu arada şu telkinlerde bulunun:

"Bacaklarınız, kollarınız, karın ve sırt kaslarınız gevşiyor... Yüz kaslarınız, gözlerinizin etrafındaki kaslar gevşiyor... Bir gevşeme dalgası sizi kuşatmış durumda... Bu gevşemenin sizi sarmasına izin verin... Omuzlarınızı, başınızın yastığa değen kısımlarını bırakın yığılmasına yatağa serilsinler... Birazdan gözlerinizi açmanızı sizden isteyeceğim... Biliyorum.


sizi saran bu gevşeme hali yüzünden gözlerinizi açmak size bü¬yük bir azap gibi geliyor... Ama komutumu bekleyin... Üçe kadar sayıyorum... Uç deyince açın gözlerinizi açacaksınız... Bir... İki... Üç..."

15 saniye hiç bir şey söylemeyin. Mavi ışığınıza bakmaya devam etsin... Bu arada şu telkinlerde bulunun:

"Gözlerinizi büyük bir zorlukla açık tutuyorsunuz. Işık sizi ağır ağır kendinizden geçiriyor... Ona dikkatle bakınız... Tüm dikkatinizi ona yöneltiniz... Işık gittikçe silikleşmeye ve bulanıklaşmaya başladı... Göz kapaklarınız iyice ağırlaştı... Gözlerinizle birlikte tüm vücudunuz ağırlaştı... Kollarınız, bacaklarınız kurşun gibi ağır... Daha çok ağırlaşıyor... Bu ağırlığı gittikçe daha çok hissediyorsunuz. Bu ağırlık tüm vücudunuzu sarıyor... Göz kapaklarınızı açık tutmakta güçlük çekiyorsunuz... Üçe kadar sayacağım ve siz zorlukla açık tutmaya çalıştığınız gözlerinizi büyük bir huzur içinde kapatacaksınız... Gözlerinizi kapadığınızda şimdiye kadar hiç olmadık bir huzur ve gevşeme dalgası sizi kuşatacak... Bir... iki... Üç..."

Süjenize 15 saniye telkin vermeden onu kendi haline bıraktıktan sonra size daha önce "kendi kendine gevşeme" metotlarında verdiğimiz nefes alma egzersizlerini süjenize yaptırın ve daha sonra şu telkinlerle ipnoz deneyinize devam ediniz:

"Gevşiyorsunuz... Gittikçe daha fazla gevşiyorsunuz... Uyku ile uyanıklık arasındaki bir sınırda derin bir şekilde gev¬şiyorsunuz... Gayet rahat, gayet sakinsiniz... Büyük bir huzur içinde gittikçe daha çok, daha çok gevşiyorsunuz... Rahat, sakin ve düzenli olarak nefes alıyorsunuz... Kendinizi içinizden hissedin... Kendinizi içinizden hissedin... Ağır ağır dalgalanıyorsunuz... Kalbiniz sakin ve güçlü olarak atıyor... içinize dolan enerji sizi beşikteymiş gibi sallamaya devam ediyor... Gayet rahat, gayet sakinsiniz... Gevşemenin sizi saran duygusunu hissedin... Gevşemenin verdiği huzuru hissedin...

Gevşiyorsunuz... Gittikçe daha çok gevşiyorsunuz... Tüm bedeniniz bir külçe gibi yığılmış vazivette... Ve siz onu hissedemiyorsunuz bile... Kendinizi içinizden hissetmeye devam edin... Bırakın gevşemenin huzuru sizi iyice sarsın... Artık enerjinizin kaynağıyla bir ve bütünsünüz..."

Süjeniz şu anda telkin alma yeteneğiyle orantılı bir gevşeme şuuru içinde bulunmakta... Artık isteğiniz doğrultusunda ona bazı telkinlerde bulunabilirsiniz. İlk başlarda ona büyük bir enerjiyle dolu, neşeli bir şekilde kalkacağını telkin edin. Bu onun streslerden büyük bir oranda arınmasını sağlayacaktır. Çalışmalarınız ilerledikçe onu çeşitli alışkanlıklarından kurtarabilir ya da eğer varsa psikosomatik kökenli rahatsızlıklarını tedavi etmeye de çalışabilirsiniz. Deneylerinizdeki başarınızı ölçmek için, süjenize bazı telkinlerde bulunarak süjenizin gevşemede hangi aşamaya kadar ulaştığnı test edebilirsiniz. Örneğin ondan bir elmayı gözünün önünde canlandırmasını isteyin. Eğer bunu başarırsa en az orta dereceye yakın bir transın gerçekleştiğini düşünebilirsiniz.

Süjenizi tekrar uyandırmak için şu yolu izleyin: "Şimdi bir müddet susacağım... Tekrar sesimi duyduğunuzda sizi saran bu gevşeme şuurundan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaksınız..."
25 - 30 sn kadar sustuktan sonra şu telkinlerle çalışmanızı sona erdirin:

"Derin bir nefes alın ve verin... Gevşeme halinden çıkmaya kendinizi hazırlayın... Tekrar derin bir nefes atın ve nefesinizi verin... Nefesinizi verirken sizi saran gevşeme hali hızla verini normal şuurunuza terk etmeye devam edecek... Uyanıyorsunuz... Eski halinize geri dönüyorsunuz... Az sonra sizden gözlerinizi açmanızı isteyeceğim... Yavaş yavaş ellerinizi ve ayaklarınızı kıpırdatabilirsiniz... Biraz sonra üçe kadar sayacağım... Uç dediğimde tamamen uyanmış olacaksınız.


Gözlerinizi açtığınızda büyük bir enerji dolmuş vaziyette neşe içinde uyanacak ve ayağa kalkacaksınız... Bütün baskılardan ve streslerden uzak bir yaşam sizi bekliyor... Ayaklarınızı, bacaklarınızı ve kollarınızı kıpırdatın ve gerin kendinizi... İyice gerin... Boynunuzu ve başınızı oynatın... Bir... iki... Üç..."

Bu tür ipnoz çalışmalarını yaparken, süjenizin şuuraltı her türlü tesiri kabule açık olacağı için, sizin duygu ve düşünce bazında sürekli pozitif bir enerji üretmeniz gerekmektedir. Eğer o gün çok yorgun ya da stresiiyseniz. Kesinlikle süjenizle ipnoz çalışmaları yapmamaya özen gösteriniz.

Hipnotrans 1.0 Nedir?
Hipnotrans 1.0, Türkiye'de ilk kez uygulanan ve en kaliteli şekilde hazırlanan hipnoz programıdır. Yalnızca telkin içerikli olmayıp, derin bir transa girebileceğiniz niteliktedir. Tamamiyle tanıtım amaçlı olup, kurulumunda ya da kullanımında hiçbir ücret talep edilmez.
Program, 45 dk'lık bir seans uygular. Bu seans süresince kişi, kendini oldukça rahatlamış hissetmeye başlar ve derin bir transa girer.Bu süre zarfında, telkin edilen olayları yaşayabilir, çeşitli sesler duyabilir.


Hipnotrans Beni Uyutacak mı?
Hayır! Hipnotrans, sizi kesinlikle uyutmayacak. Çok derin bir transa gireceksiniz ama istediğiniz an gözlerinizi açabileceksiniz.


Programın herhangi bir zararı var mı?
Program size ya da sisteminize kesinlikle zarar vermez. Sağlığınız açısından hçbir tehlikesi yoktur. Yapmak istemeyeceğiniz şeyler olursa, transtan hemen çıkacaksınız zaten. Çıkamama gibi bir durum da söz konusu değildir.


Hipnotrans'ı nasıl dinlerim?
Program, mp3 dosyası içermediğinden, media player gibi oynatıcılarda açılamaz. Programı indirdiğinizde,Winrar içerisindeki internet dosyasına tıklamanız yeterli olacaktır.Online çalışmaz. Dolayısıyla çalıştığı süre içerisinde kotayı doldurucu herhangi bir aktivitesi olmaz.


Hipnotrans'ın telkin içeriği nedir?
Program pozitif yaşam,özgüven,mutluluk,sınav başarısı,gelecek kaygısı gibi konular hakkında hazırlanmıştır.


Hipnotrans'ı dinlerken bana ne olacak?
Giderek gevşeyecek, göz kapaklarınızın ardından gelen hayallere doğru, huzurlu ve güvenli bir yolculuğa çıkacaksınız.


Ne Kadar Dinlemeliyim?
Hipnoz etkilerinin kalıcı olabilmesi için, programı 21 gün boyunca kullanmanız tavsiye edilir.


Yazılımın Boyutu Ne Kadar?
Hipnotrans v1.0'ın dosya boyutu 30 MB'tır.


Program reklam,kısıtlama ya da zararlı yazılım içerir mi?
Hipnotrans, kısıtlamasızdır. Reklam ya da zararlı yazılım içermez.(İnternetten indirdiğiniz her dosya için olduğu gibi, Hipnotrans için de virüs taraması yapmanızda büyük fayda vardır.)


Ne zaman dinlemeliyim?
Hipnotrans'ı başka bir şeyle meşgul olmadığınız ve rahatsız edilemeyeceğiniz bir zamanda dinlemelisiniz.

HIPNOTRANS v1.0 DOWNLOAD TIKLA
 

SaSSa

Banlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2009
Mesajlar
100
Tepkime puanı
7
Konum
Dağ başı
İş
Teacher
Hipnoz-Efsaneler-Sırlar ve Gerçekler

Birçok efsaneye göre biz, bizi hipnoz eden kişinin kontrolü altındayız, hareketlerimizi o yönlendiriyor ve böylece hipnoz esnasında tahmin edilemeyen birçok şey yapılabiliyor. İşte bu efsanelerden bazıları:


HİPNOTİST SENİN İSTEMEDİĞİN ŞEYLERİ YAPTIRABİLİR!


Kesinlikle yanlış bir bilgi! Bir hipnotistin sizin üzerinizde böyle bir gücü yoktur ve size sizin istemediğiniz şeyleri yaptıramaz. Bütün hipnozlar gerçekte sizin tarafınızdan yönetilir ve kontrol edilir. Hipnotist sadece size, hipnoz durumunda yol gösterir ve sizin beyninizi özenle seçilmiş kelime uyaranlarıyla besler. Eğer bu uyaranlardan rahatsız olursanız, onları reddedebilirsiniz. Sizin ahlak ve siyaset anlayışınıza, değerlerinize ve inançlarınıza ters bir telkin verilecek olsa ve ısrar edilse otomatik olarak transtan çıkarsınız. Ve aynı kişi güven kaybı yarattığı için sizi bir daha transa da alamaz. Hipnoz aslında hipnotist ile hipnoz olacak kişinin işbirliği sürecidir. Hipnotistin isteklerini yaptırabileceği bir güç şekli değildir.


KİŞİ KENDİ BAŞINA UYANAMAZ!

Diyelim ki hipnoz altındasınız ve hipnotist ansızın odadan ayrıldı, böyle bir durumda iki şey olabilir; ya hipnotistin artık sizinle konuşmadığını tahmin eder ve gözlerinizi rahat ve canlı bir şekilde açarsınız ya da doğal uykuya dalmış olabilirsiniz ki bu durumda bir kaç dakika için de uyanırsınız. Yani bu demek oluyor ki kişi transtan kendi başına uyanır.


YALNIZCA AKIL HASTALARI HİPNOZ EDİLEBİLİR!

Kesinlikle yanlış bir bilgi. Hipnozun güçle alakası yoktur. İnsanlar genellikle hipnoz edilebilirlikle saflığı birbirine karıştırıyorlar. Aslında ikisi arasında hiçbir bağlantı yok. Aksine çok zeki bir insanı hipnotize etmek daha kolaydır. Hipnotize edilebilmek için kişinin konsantre olabilmesi ve hayal edebilme yeteneklerine sahip olması gerekir.


HİPNOZ SIRASINDA KİŞİNİN SIRLARI AÇIĞA ÇIKABİLİR!

Hipnoz altındaki kişilerin farkındalıkları tamamıyla ve normalden daha fazla açıktır. Hipnotist sadece unutulan anıları hatırlaması için kişiye yol gösterebilir. Kişinin hipnotiste sırlarını vermesi tamamıyla kendi insiyatifindedir. Burada tekrar söylemek gerekirse, bilinçli halde söylemeyi ya da yapmayı reddettiği bir şeyi kişiye hipnoz altında da söyletemez ve yaptıramazsınız.


HİPNOZ TEHLİKELİDİR!

Aksine tamamen faydalıdır. Hipnoz güvenli ve doğal bir süreçtir. İnsanların farkında olmadıkları bir nokta da biz günlük hayatımızda defalarca, her 90 ila 100 dakikada bir kendiliğinden hipnoza girmekteyiz zaten.


BİR KİŞİNİN HİPNOTİZE EDEBİLMESİ İÇİN ÖZEL GÜÇLERE SAHİP OLMASI GEREKİR!

Hipnozu öğrenmeye isteği ve sabrı olan her kim olursa olsun hipnozu öğrenebilir. Hipnoz da diğer beceriler gibidir. Örneğin piyano çalmayı ya da bir yabancı dili öğrenmek gibi kimi çok az bir eğitimle hemen öğrenir kimi ise düzenli tekrarlar sonrası öğrenebilir. Güzel hoş bir sese sahip olmak avantajdır ama zorunluluk değildir.


KİŞİ HİPNOZ BAĞIMLISI OLABİLİR!

Asla hipnoz bağımlısı olmazsınız! Çünkü hipnozun vücutta fiziksel bir etkisi yoktur. Aksine insanlar günlük hipnoz egzersizleriyle tamamıyla rahat ve yeniden doğmuş gibi uyanırlar
.Kaynak:
Ayhan ALTAŞ
Psikolog & Psikoterapist & Hipnoterapist
 

yaren81

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ara 2008
Mesajlar
215
Tepkime puanı
6
Güzel bir konu Sassa'cım.Ben hipnozu düşünüyorum.Araştırmalarıma göre hipnozla istemediğimiz şeyleri hatırlayabilirmişiz.Doktorlar pek önermiyor.Mahkemeyi bir atlatayım hipnoza gireceğim.
 

mimar52

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Ocak 2009
Mesajlar
45
Tepkime puanı
1
güzel paylaşım olmuş.psikologlarda hipnoz yapıyor.
 

A$ik

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ara 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Ben size hipnozla ilgili cok enteresan bir sey anlatayim:
Annem jinekolog, ihtisasini yaparken hocalarindan biri dogu yapacak kadinlara hipnoz uyguluyormus. Hipnoz uygulanan kadinlar dogum sirasinda giklari cikmadan normal dogum yapiyorlarmis. Annem cok ugrasmis ama hocalari bu yontemi hicbir asistana ogretmedigi gibi anneme de ogretmemis maalesef.

Not: Benim bilgisayaraim yurtdisindan alindigi icin klavyem ingilizce, bu sebeple turkce karakter kullanamiyorum.Kusuruma bakmayin.
 

gypsy

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Nis 2009
Mesajlar
43
Tepkime puanı
0
Konum
İZMİR
İş
doktor
Hipnozla sigarayi birakma ..kilo verme vs..deneyen var mi veya bilgisi olan bu nasil oluyor?
 

özzz1

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ağu 2016
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
programın linki çalışmıyor googledan baktığımda da çalışan bi program bulamadım yardımcı olabilir misiniz:)..
 
Rune Okulu - kerim ali
Üst