Güven Işığı Örten

aris

Kayıtlı Üye
GÜVEN IŞIĞI ÖRTEN ŞALDIR - ŞAMATİ 72

Güven ışığı kaplayan şaldır ve ona hayat verir. Bunun nedeni Kli olmadan ışık yoktur kuralıdır. Hayatın ışığı kavrayamaz, ancak bir Kli’nin içerisinde kendisini giydirmeli. Hayat ışığının doldurduğu Kli’ye güven denir. Kişi zor olan her şeyi yapabileceğini görür.

Dolaysıyla ışık güven adı verilen Kli’nin içerisinde hissedilir. Bu yüzden kişinin hayatı orada bulunan güvenin miktarıyla ölçülür. Kişi kendi içindeki canlılığı ve hayatı kendi özgüveniyle ölçebilir.

Bu yüzden insan kendisiyle bu canlılığın yüksek olduğunu gördükçe içindeki güven ışığı her şeye yansır ve istediğini elde etmesini engelleyecek hiçbir şey görmez. Bunun nedeni hayat ışığı ki bu yukardan gelen bir güçtür, kişinin üzerine yansır ve insan olağanüstü bir güçle çalışır, zira yukarıdan gelen ışık sınırsızdır ve dünyevi bir güç gibi değildir.

Ama hayat ışığı kişiden ayrıldığı zaman, bu demektir ki insan üst seviyeden alt seviyeye düşmüştür, o zaman insan akıllı, araştırıcı ve meraklı olur. Kişi karlılığı hesaplamaya başlar, bunu yapmaya değer mi ya da değmez mi ve asabi ve daha az canlı olmaya başlar.

Ancak kişi şuan kullandığı zekâsının ve anlayışının nedenini daha önce sahip olduğu hayatin ışığını kaybetmesine bağlayacak erdemliğe sahip değildir. Onun yerine şimdi kendisini, hayatın ışığını kaybetmeden önceki halinden -dikkatsiz ve beceriksiz düşündüğü halinden- daha akıllı olduğunu sanır.

Kişi bilmelidir ki edindiği tüm erdemlik bir zamanlar sahip olduğu hayatın ruhunu kaybettiği içindir. Eskiden hayat ışığının kendi üzerindeki tüm davranışlarını Yaratan'dan kişiye geldiğini ölçebilirken şimdi düşüşe geçmişken içindeki kötülük tüm gücüyle kişiye mantıki açıklamalarla gelmiştir.

Bunun için tavsiye edilen şudur, kişi artık kendi vücuduna konuşup tartışacak durumda değildir ve kendisine şunu demelidir, "Artık ölüyüm ve ölülerin dirilmesini bekliyorum. "Bu noktadan itibaren mantık ötesiyle çalışmalıdır ve bedenine şöyle demelidir; söylediğin her şey doğrudur ve sana mantıklı hiçbir açıklama getiremem. Ancak, artık yeni bir şekilde çalışmaya başlayacağım. Artık kendi üzerime maneviyatı ve maneviyat yolunda bir yol seçtim ve yeni doğmuş bir bebek gibi bu yolda ilerleyeceğim. Artık Yaratan'ın beni büyütmesine ve bana yardımın O'ndan geleceğini ve tekrardan kutsallığın yolunda ilerleteceğini biliyorum."

Kutsallığın gücüne sahip olduğum zaman sana cevap verecek bir şeyim olacak, ancak o vakte kadar mantığımın üzerinde devam etmek zorundayım zira hala kutsallığın aklından mahrumum. Aklınla kazanabilirsin ve benim hocalarımın söylediklerine inanmak dışında yapabileceğin hiçbir şey yok, zira onlar bana bu yolda ilerlerken inancımın mantığımın üzerinde olması gerektiğini söylerler. İnanmalıyım ki inancın gücüyle bana yukarıdan yardım gelecektir ve hocalarımın dediği gibi "Her kim arınmak için geliyor ise ona yardım edilir."
alıntı