Gerçek neden bulamadı?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Artisliğin gereği yok, bu tip yaklaşımları sevmiyorum. ;)
Friedrich Nietzsche yi esas alarak şöyle bir soru yöneltilebilir.

Size üstün insanı öğretiyorum. İnsan aşılması gereken bir şeydir. Onu aşmak için ne yaptınız? (F. Nietzsche)

Dinler nihai noktaya ulaşmak için varlar. İnsanın kendisini aştıktan sonra ki adımda(insan ı kamil) dinin bizatihi varlığı bir anlam ifade etmiyor olacaktır. Bu aşamada Tanrı yla başbaşa kalınır.
İnsan kendi kendinin basamağıdır. Yükselmek ve kendi özünü bulmak için dine ihtiyaç duyar.
Belki de kendimize şu soruyu sormalıyız: "İnancım, kendi özüme vardıracak özellikleri içinde barındırıyor mu, beni hedefime yaklaştırıyor mu, yaklaştırmıyorsa neden var?"
Örnek verecek olursak; bir din namaz kıl diyorsa ve o dinin mensubu namaz kılmıyorsa bu kişi kendine şu soruyu sorabilir: Ben neden bu dine mensubum?

Sorularınızın ve sorularımın cevabı her birimizin içinde fikirsel olarak mevcut. Kimileri cevabı duymaktan korkuyor olabilir, kimileri yüzleşmekten çekiniyor olabilir, kimileriyse cevabı yanlış yerlerde arıyor olabilir.

Saygılar.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
B
Friedrich Nietzsche yi esas alarak şöyle bir soru yöneltilebilir.

Size üstün insanı öğretiyorum. İnsan aşılması gereken bir şeydir. Onu aşmak için ne yaptınız? (F. Nietzsche)

Dinler nihai noktaya ulaşmak için varlar. İnsanın kendisini aştıktan sonra ki adımda(insan ı kamil) dinin bizatihi varlığı bir anlam ifade etmiyor olacaktır. Bu aşamada Tanrı yla başbaşa kalınır.
İnsan kendi kendinin basamağıdır. Yükselmek ve kendi özünü bulmak için dine ihtiyaç duyar.
Belki de kendimize şu soruyu sormalıyız: "İnancım, kendi özüme vardıracak özellikleri içinde barındırıyor mu, beni hedefime yaklaştırıyor mu, yaklaştırmıyorsa neden var?"
Örnek verecek olursak; bir din namaz kıl diyorsa ve o dinin mensubu namaz kılmıyorsa bu kişi kendine şu soruyu sorabilir: Ben neden bu dine mensubum?

Sorularınızın ve sorularımın cevabı her birimizin içinde fikirsel olarak mevcut. Kimileri cevabı duymaktan korkuyor olabilir, kimileri yüzleşmekten çekiniyor olabilir, kimileriyse cevabı yanlış yerlerde arıyor olabilir.

Saygılar.
Bak bu cevap harika olmuş. Güzel söyledin. Katılıyorum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Benim bu konuda ki inancim degismeyecek, ben insanin Allah halife si olduguna inaniyorum inanmakla kalmayip bunun hakikat ve gercek olduguna güveniyorum. Dolayisiyla insanin ölümsüz olduguna inaniyorum, tatmak yani ölümü tatmak ve ölmek asla ayni kavramlar degiller.
Ve bü yüzden ölmekten korkmuyorum, bir yerde heyecan verici bir sey.

Bilmiyorum ne Kadar Dogru yada yanlis ama son zamanlarda bir takinti olustu bende, insanlari cok ilkel buluyorum, ye ic cogal..
Bu dürtüler öyle banal ki öyle hayvani ki sen bu kadarcikmisin diyorum insana ve insanliga.Niye bir insan su kücücük dünya ile kendini tatmin eder ki, madde hakikaten var mi?? Var diyenler yok diyenler , var diyenler ayvayi yedi yalniz onu da söyleyeyim :)

Niye? Cünki sen maddeye taptiginsüre kendini ruh boyutunu maddi bir bedende haps ediyorsun, ve buna öyle baglaniyorsun ki ne ölmek istiorsun nede azalmak.
Gel gör ki öleceksin, hayatimda ölmemis hic bir insan görmedim ben. Kesinlikle ölecegim..
Ama tatmin etmiyor beni, bumudur yani 30..40..80 yil! Peki bu satürn bu sutunsuz tepemde duran gökyüzü, yildizlar galaxyler..Bu evrende yasiyorum ama bu gördügüm o seylerle hic muhatab olmadim. Ne üzücü. Yok arabam olsun yok evim olsun madde de madde, o arabayi icad eden sensin sen neden kendini icad edene merak salmadin ki...Sonsuzluk iksirini Nikolas Flamel'den beklemek niye bu Kadar olagan bir sey ki. O da senin gibi ölümlü degilmi, ölümsüz olan Baki'ye sorsaydin acaba cevab almazmisin.

Hakikat! Elbette Hakk'tir adi da Üstün de hani, bak bak biraz daha bak o gökyüzüne...

dhardhar

Kayıtlı Üye
Benim bu konuda ki inancim degismeyecek, ben insanin Allah halife si olduguna inaniyorum inanmakla kalmayip bunun hakikat ve gercek olduguna güveniyorum. Dolayisiyla insanin ölümsüz olduguna inaniyorum, tatmak yani ölümü tatmak ve ölmek asla ayni kavramlar degiller.
Ve bü yüzden ölmekten korkmuyorum, bir yerde heyecan verici bir sey.

Bilmiyorum ne Kadar Dogru yada yanlis ama son zamanlarda bir takinti olustu bende, insanlari cok ilkel buluyorum, ye ic cogal..
Bu dürtüler öyle banal ki öyle hayvani ki sen bu kadarcikmisin diyorum insana ve insanliga.Niye bir insan su kücücük dünya ile kendini tatmin eder ki, madde hakikaten var mi?? Var diyenler yok diyenler , var diyenler ayvayi yedi yalniz onu da söyleyeyim :)

Niye? Cünki sen maddeye taptiginsüre kendini ruh boyutunu maddi bir bedende haps ediyorsun, ve buna öyle baglaniyorsun ki ne ölmek istiorsun nede azalmak.
Gel gör ki öleceksin, hayatimda ölmemis hic bir insan görmedim ben. Kesinlikle ölecegim..
Ama tatmin etmiyor beni, bumudur yani 30..40..80 yil! Peki bu satürn bu sutunsuz tepemde duran gökyüzü, yildizlar galaxyler..Bu evrende yasiyorum ama bu gördügüm o seylerle hic muhatab olmadim. Ne üzücü. Yok arabam olsun yok evim olsun madde de madde, o arabayi icad eden sensin sen neden kendini icad edene merak salmadin ki...Sonsuzluk iksirini Nikolas Flamel'den beklemek niye bu Kadar olagan bir sey ki. O da senin gibi ölümlü degilmi, ölümsüz olan Baki'ye sorsaydin acaba cevab almazmisin.

Hakikat! Elbette Hakk'tir adi da Üstün de hani, bak bak biraz daha bak o gökyüzüne...
Hmmm sizi birkac mesajinizdan anladiydam muslumansiniz ve din bilginiz yeterince dolgun yanlisim varsa duzeltin. Yukarida yazdiklarinizdan da reenkarnasyon aydinlanmasina varmissiniz hissiyati olustu. Bu konuda fikriniz nedir? Ha din olarak inandiginiz reenkarnasyonu reddediyor mu ben emin olamiyorum bize kadar hep soylenen islamda enkarnasyon kesinkez yok ama kime gore neye gore ayri bir tartisma konusu. Daha da ozet geceyim bu mesajinizdan ilahi nizam kainat kokusu aliyorum. Vazifeliler... Siz anladiniz ne demek istedigimi.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hmmm söyle diyeyim evet müslümanim ama aileden degil, inancimi bayagi bir arastirdigim ve bu konuda "iyidir" diyebilecegim Kadar biilgim var, simdi siz bana benim reeankarnasyona inanip inanmadigimi mi sordunuz?

Islam dininde reeankarne mevzusu yoktur ben de buna inanmiyorum, ben ahirete inaniyorum ebedi hayattan kastim ahiret denilen o boyut.
Insan bu dunya da bedenlidir tabiyati ile madde ye bagli, ama ölecegiz diyorum:)Ölünce hersey bitmiyor diyorum yani.
Ve insan bu algiya ancak madde algisindan kutulursa yakinlik sayglayabilir diye de altini cizmek istedim.

Söyle; bir gün cok bayagi cok sevdigim bir insanin cesedi ile ayni mekanda kaldim. O Kadar cok seviordum ki onu onun cesedi ile ayni mekanda kalmak beni öyle korkuttu ki ,ben ondan korktum basima gelen olaydan ziyade. Bir anda o Kadar yogun sevdigim kisiden korktum hatta bir an önce oradan ayrilmak istedim uzaklasmak.

.Düsünüyorum daha dün hatta bir kac Saat evvel böyle delicesine sevdigim bir insan dan neden simdi birden delicesine korktum ki? Degisen neydi? Ayni suret ayni beden..

Degisen sey su idi onun ruhu bedeninden ayrilmis ti, ve ben onun bedenini hic sevmemisim ancak ruhunu! Peki simdi ne olacak? Benim o dende sevdigim o olgu nerde?? Sana sormak istiyorum Nerde??

Su ufak hikayeyi lütfen bir iki defa oku hatta kendi sahsin üzerinde bir tasarla sevdigin bir bedenin naasi yaninda… biraz dusun ve bana cevab ver fikirlerini merak ettim.. tesekkürler uslub ve turkce icin cok pardon.

Türk degilim türkce yi kulaktan dolma kendi imkanlarimla ögrendim. Yazi seklim lakayit yansisin istemiyorum, mazaretim var :)

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
cevaplara sarılıp "hakikat budur" demek yerine... cevapların içinde yüzmekten feyz almaktan söz ettim... hayatımın son 12 yılını zaten soru ve cevaplarla geçiriyorum...
Cevapların içinde yüzmek mi? Bu çok klişe bir yöntem benim için. Ben tüm cevapları ceplerime doldurup yanımda taşıyorum. Tüm soruları da sırt çantama atarım. Hepsi her an benimledir. Bak tavsiye böyle verilir. Bilinen bir şeyi söylemenin ve artisliğin luzumu yok. Vee tabii ki ahh sen ve hayatının son 12 yılı evet evet hayatının son 12 yılını çok yoğun araştırmalar, spor, iş BİNLERCE KİTAP ile beraber geçirdin. Sonra da gelip sabahın 05.08 ine kadar forumda boş boş takıl. Evet anlıyorum. Çok tutarlı evet. hhmm knka başka. Ayı da parçalasana.
haa sen illaki cevaplarla hakikate ulaşırım dersen devam et. Bilginin sonsuz olduğunu anladığında tüm öğrendiklerin sıfırla çarpılacak.
Sana bir soru sorayım. Bir şeyi sıfırla nasıl çarpabilirsin? Sıfır yoktur. Olmayan Bir Şeyi olmayan bir şeyle çarpamazsın ki? Çarpmak istediğin bir şey olduğu gibi kalır bu durumda. Yani bildiğin kadarını bilirsin. Bir de şu durum var sayın çok bilmiş çok yoğun kişi sonunu göremiyorsunuz diye o sonsuz değildir. Sadece siz sonunu göremiyorsunuzdur.

Bilmediğini bileceksin.
Bakk şimdiii. Bildiğim tek bir şey varsaaa o daaaaa hahh buldum. H İ Ç B İ R İ N İ Z İ N H İ Ç B İ R Ş E Y B İ L M E D İ Ğ İ D İ R.

turarmy

Kayıtlı Üye
Belki de bir varmış bir yokmuş olduğu için bulunamadı. Aranılan gerçeklik hiçliğin ta kendisi yada içinde gizliyse.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Bi konu açıp sanırım fikirlerimizi sormuşsun. Bizde kendimizce cevap vermişiz.

Alıntılayıp Alıntılayıp gider yapmışsın.

Hayatımı okumuşsun. Çok sevindim. Ama sen anlatmasanda nasıl bir prototip olduğunu az çok tezahür edebildim. O emojileri bırak yüzüme karşı yapmayı muhtemelen gözlerine bike bakamassın.

Çin malı komplo teorisreni...

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Bi konu açıp sanırım fikirlerimizi sormuşsun. Bizde kendimizce cevap vermişiz.

Alıntılayıp Alıntılayıp gider yapmışsın.

Hayatımı okumuşsun. Çok sevindim. Ama sen anlatmasanda nasıl bir prototip olduğunu az çok tezahür edebildim. O emojileri bırak yüzüme karşı yapmayı muhtemelen gözlerine bike bakamassın.

Çin malı komplo teorisreni...
sdsafsadadd -Çin malı komplo teorisreni...- bak bu güzelmiş. Tebrik ederim. Ben senin zihninden üstünüm, boşuna uğraşma kavrayabileceğinden fazlasıyım. Şimdi köşende ağlamaya devam et. Çin malları kadar dandik yalanlar kullanan artis.

Ü

Üye silindi 56746

BIKTIM forum ukalalığından, bu takıldığım kaçıncı forum ama hep aynı, yıllardır aynı. Bu aslında forumla ilgili değil biz Türklerle ilgili bir sorun, bizler bir şeyler öğrendikçe kibrimiz artıyor tevazuyu unutuyoruz. Karşımızdaki bize üstünlük tasladığında "benim ondan aşağı kalır yanım yok, al bakalım" dercesine ondan daha fazla çirkinleşiyoruz. Yabancılara bakıyorum hiç bizim gibi değiller, yabancı kültüre özenen biri hiç değilim ancak tevazu noktasında ve tabii ilim noktasında başka kültürleri kendimize örnek almamız gerektiğini düşünüyorum. Yoksa burada kimse kimseye bir şey öğretemeyecek.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
BIKTIM forum ukalalığından, bu takıldığım kaçıncı forum ama hep aynı, yıllardır aynı. Bu aslında forumla ilgili değil biz Türklerle ilgili bir sorun, bizler bir şeyler öğrendikçe kibrimiz artıyor tevazuyu unutuyoruz. Karşımızdaki bize üstünlük tasladığında "benim ondan aşağı kalır yanım yok, al bakalım" dercesine ondan daha fazla çirkinleşiyoruz. Yabancılara bakıyorum hiç bizim gibi değiller, yabancı kültüre özenen biri hiç değilim ancak tevazu noktasında ve tabii ilim noktasında başka kültürleri kendimize örnek almamız gerektiğini düşünüyorum. Yoksa burada kimse kimseye bir şey öğretemeyecek.
Ben de bıktım. elimde değil yine kaptırdım kendimi. Delleniyorum biri böyle davranınca.

Ü

Üye silindi 56746

Aynı şeyi yapma o zaman, güzel bir soru sormuşsun güzel konu açmışsın, içine edilmiş konunun çok affedersiniz. Allah aşkına hiçbirimiz birbirimizi tanımıyoruz, birbirimize tahammül etme birbirimizi alttan alma gibi bir zorunluluğumuz yok ama diyalog kurarken saygılı üslup kullanma gibi bir zorunluluğumuz kesinlikle var. Ben kendi adıma sizden saygı rica ediyorum; biri soru sorduğunda cevabı bilmiyorsak susalım, "ya bu ne saçma soru" demeyelim veya yermeyelim, öyle olunca bu sefer karşı tarafın egosunu konuşturma nedeni oluyoruz. Ben birine ukalalık edecek olursam da lütfen uyarın beni, "sen böyle böyle demiştin kendinle çelişme" deyin. Ya da sen demeyin siz deyin belki o şekilde saygıyı çağırmış oluruz. Teşekkür ederim okuduğunuz için :D

dhardhar

Kayıtlı Üye
Hmmm söyle diyeyim evet müslümanim ama aileden degil, inancimi bayagi bir arastirdigim ve bu konuda "iyidir" diyebilecegim Kadar biilgim var, simdi siz bana benim reeankarnasyona inanip inanmadigimi mi sordunuz?

Islam dininde reeankarne mevzusu yoktur ben de buna inanmiyorum, ben ahirete inaniyorum ebedi hayattan kastim ahiret denilen o boyut.
Insan bu dunya da bedenlidir tabiyati ile madde ye bagli, ama ölecegiz diyorum:)Ölünce hersey bitmiyor diyorum yani.
Ve insan bu algiya ancak madde algisindan kutulursa yakinlik sayglayabilir diye de altini cizmek istedim.

Söyle; bir gün cok bayagi cok sevdigim bir insanin cesedi ile ayni mekanda kaldim. O Kadar cok seviordum ki onu onun cesedi ile ayni mekanda kalmak beni öyle korkuttu ki ,ben ondan korktum basima gelen olaydan ziyade. Bir anda o Kadar yogun sevdigim kisiden korktum hatta bir an önce oradan ayrilmak istedim uzaklasmak.

.Düsünüyorum daha dün hatta bir kac Saat evvel böyle delicesine sevdigim bir insan dan neden simdi birden delicesine korktum ki? Degisen neydi? Ayni suret ayni beden..

Degisen sey su idi onun ruhu bedeninden ayrilmis ti, ve ben onun bedenini hic sevmemisim ancak ruhunu! Peki simdi ne olacak? Benim o dende sevdigim o olgu nerde?? Sana sormak istiyorum Nerde??

Su ufak hikayeyi lütfen bir iki defa oku hatta kendi sahsin üzerinde bir tasarla sevdigin bir bedenin naasi yaninda… biraz dusun ve bana cevab ver fikirlerini merak ettim.. tesekkürler uslub ve turkce icin cok pardon.

Türk degilim türkce yi kulaktan dolma kendi imkanlarimla ögrendim. Yazi seklim lakayit yansisin istemiyorum, mazaretim var :)
Tesekkur ederim cevap icin. Konudan bagimsiz ozelden sorularim olacak elbet.

Ben de bir ruha inaniyorum evet forum.ahalisi su an sokta olabilir ateistim. Ruh dine mi aittir sadece? Bence degil :) tanriya mi aittir sadece? Bence degil. O nedenle benim hissiyatim bilgim ic huzurum kalp enerjim evrensel akis bilgimle sunu net ifade edebilirim beden bir kabuktur ve giysi dolabimizdaki elbisedir. Eskiyince atar yenisini giyeriz. Lobsang Rampa bu elbise dolap benzetmesini bu sekilde ifade etmis hosuma gitti. Yasadigin buyuk korku evet ama kabullenisin ve hissiyatin cok degerli. O nedenle tibette olu basinda 3 gun isiklar ulkesine rehberlik ederler ruhun yolculugunda. Tabii ki lamalar yolu bilirler ama her ruh bilmeyebilir. Ruhsuz bedenler bostur. Bazilari yakar bazilari gomer yer vs. Evren ve enerjileri. Reenkarnasyona inanma sebebim ateist olmam aslinda. Dinler arasi fikir ayriligi olmamalidir reenkarnasyon. Enerjinin korunumu, entropi vb. Kavramlari dusununce hissedince de mantiklim ha dinler var midir? Vardir. Onlari da ilkel gelismemis insan uygarligina laptop uzerinden su su su diye anlatacak halimiz yoktu halleri yoktu :)

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bu arada basliga donersem; sevgili @Kont Dracula gercek eger uzerinde tartismasiz tek gercek olacaksa o da senin ic sesin yani ozbenligin yani asil sensin. Seni asla yolda birakmayacak senin onu kandiramayacagin onun da seni kandirmayacagim kah ahlakin kah vicdanin kah ic enerjin. Bu gercek uzerinde baska sual goturmeyecektir. O nedenle ozbenligin seni bu dunyaya tekamul et diye gonderiyor dostumm o nedenle turlu olaylar bedenlenmeler tesirler karsi tesirler dogru kavramlar yalanci gercek bilgiler veya uzerinden oyun kurgulanmis tum dunya onune seriliyor. Iste o nedenle sende bir isik yandi ve bu basligi actin. Soruyorsun aslinda sen degil ozbenligin sana sordurtuyor. Dogru yoldasin yoldasim.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Bu arada basliga donersem; sevgili @Kont Dracula gercek eger uzerinde tartismasiz tek gercek olacaksa o da senin ic sesin yani ozbenligin yani asil sensin. Seni asla yolda birakmayacak senin onu kandiramayacagin onun da seni kandirmayacagim kah ahlakin kah vicdanin kah ic enerjin. Bu gercek uzerinde baska sual goturmeyecektir. O nedenle ozbenligin seni bu dunyaya tekamul et diye gonderiyor dostumm o nedenle turlu olaylar bedenlenmeler tesirler karsi tesirler dogru kavramlar yalanci gercek bilgiler veya uzerinden oyun kurgulanmis tum dunya onune seriliyor. Iste o nedenle sende bir isik yandi ve bu basligi actin. Soruyorsun aslinda sen degil ozbenligin sana sordurtuyor. Dogru yoldasin yoldasim.
Sen adamsın. Net, tartışmasız. Zaten günden güne ilerliyorum, farkındayım. Zihnimi biraz daha kurcalamam gerek. Az kaldı yakında muaazzam bir felsefe çıkaracağım. Buraya yazıyorum. Bu yüzyılın Tanrı'larını yetiştireceğim.