evrenin sırrı

MoNa

Kayıtlı Üye
Bir sonraki yazan kişi olarak sayfayı Allah'ın büyüklüğünü yazarak doldurmayacağım,
zira bunu başaramam.

Bütün konular ve her konunun,
bilginin ve
(varlığın zerreden başlayın aklınıza ne gelirse sayın) h
epsinin de dayandığı tek kaynak Allah olduğu için tüm konular O'na dönmeye zorunludur.

Zira yeryüzünde isimler değişebilir ama temelde tek din ve inanış vardır o ise İslam'dır.
Kelimelere takılmayalım, mana bakımından bakmak ile herşey kolaylaşmakta.

Yıllardır tefekkür kelimesi ile yol almaya çalıştım, içerisindeki manaya bir türlü nüfuz edemedim,
derin bilme metodu ve odaklanarak düşünme ile saf manaya ulaşabilme yöntemi olarak anladım,

sonra hep reddettiğim meditasyonu araştırmaya başladım,
bir bakayım hele, bu nasıl bir yöntemdir? diye araladım perdeyi,
katı düşünmekten vazgeçip, hangi türlü isim altında gelirse gelsin, içerideki öz'e odaklandım.

Herşey başkalaştı, aynı pencereydi önümdeki, ama bakış şekli açısı her şeyi değiştirmişti.

Nur diye bildiğimiz, nedir, neye yarar diye hiç düşünmediğimiz bir mekanizmayı, süptil enerji hatta sadece ENERJİ diye anlamaya çalıştığımda,
olması gereken ve gecikmiş olan bir idrak ile bakmaya başladım konuya.

Yani demem o ki, hangi kelime ve isim altında olursa olsun anladım ki, bu konuştuklarımız (din, bilim,insan) hepside aynı, fark yok.
Ben bunları İslam diye adlandırıp birleştiriyorum,

bir başkası başka bir inanç ile isimleştirip birleştirir.

Sonuçta kişiye faydası var mı orası önemli.

Bilgi bizi yükseltiyor ve bizde çalışan işleyen, hayatımıza entegre olan bir hale dönüşüyor mu?
Bizi dönüştürüyor mu?

Bu önemli.

Yoksa inanmayan kimse yok,
arabaya bindiğimizde altımızdan asfaltın kaymayacağına inanıyoruz,
benzin göstergesinin doğru olduğuna iman ediyoruz,

şu kadar dakika sonra şuraya ulaşacağımıza güveniyoruz.
ağzımıza attığımız lokmanın bedenimize katılacağından, biz olacağından hiç şüphemiz yok.

akşam uyuyunca sabah kalkma ümidimiz inancımız, imandır işte.

Bana göre imandır, başkasına göre başka isimde aynı şeydir.

Söylemek istediğim şu ki, bilgilerimizi çoğaltmaktan başka bir niyetimiz yok,
alışageldiğimiz kendi bakışaçımızla neyi ne kadar anlayabileceğimiz bellidir,
bir diğer bakış açısına daha ihtiyacımız olmasının sebebi, bilginin farklı izah şekillerinden yeni bilgilere ulaşılmasının mümkün olacağı kaidesinden dolayıdır.

Her dine, inanışa hiç tereddütsüz saygı duymaktayım,
bu sitede de bu durumun dışında hiç bir ifadeye rastlamadım.

Sırf bu sebeple teşekkür ediyorum site yöneticilerine ve burada bulunan etiketsiz insanlara.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Evet haklısınız. Hiç kendimizi yormamıza gerek yok. Nasılsa her şey Allahtan ve madem zaten bütün konular bu sonuca ulaşacak hiç konu açmaya tartışmayada gerek yok. mevcut konuların altınada her şey Allah'tandır yazarız olmadı bir iki ayetde ekleriz konu cevaplanmış olur.

''Zira yeryüzünde isimler değişebilir ama tek din ve inanış vardır o ise İslamdır''

Kelimelere takılmayacaz ama tek din ve inanış islam öyle mi? İnsan piskolojisi herzaman kendi bildiğini doğru sayar bunu biliyorsunuz değil mi? Madem kelimelere takılmıyorsunuz her kelimeye farklı anlamlar yükleyebiliyorsunuz o zaman niye islam dediniz yani neden Müslümanlığa ait bir terim kullandınız.Hristiyanlık deseydiniz keşke nasılsa kelimelere takılmıyorsunuz önemli olan mana.

''Sonuçta kişiye faydası varmı orası önemli.''

Bende onu diyorum işte kişiye faydası yok. Her konuyu döndürüp dolaştırıp Müslümanlığa getirmenin kimseye bir faydası yok hatta zararı var. Tabiki bunlarıda konuşmaya ihtiyaç var ama her konuyu tutupta dinlere bağlamak sadece kısır bir döngü yaratır.

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
fazla bir söze gerek yok. imzan herşeyi özetliyor " ... ve Şeytan o kadar iyiydi ki tüm günahların sebebi olmayı kabul etti."

MoNa

Kayıtlı Üye
Evet haklısınız. Hiç kendimizi yormamıza gerek yok. Nasılsa her şey Allahtan ve madem zaten bütün konular bu sonuca ulaşacak hiç konu açmaya tartışmayada gerek yok. mevcut konuların altınada her şey Allah'tandır yazarız olmadı bir iki ayetde ekleriz konu cevaplanmış olur.

''Zira yeryüzünde isimler değişebilir ama tek din ve inanış vardır o ise İslamdır''

Kelimelere takılmayacaz ama tek din ve inanış islam öyle mi? İnsan piskolojisi herzaman kendi bildiğini doğru sayar bunu biliyorsunuz değil mi? Madem kelimelere takılmıyorsunuz her kelimeye farklı anlamlar yükleyebiliyorsunuz o zaman niye islam dediniz yani neden Müslümanlığa ait bir terim kullandınız.Hristiyanlık deseydiniz keşke nasılsa kelimelere takılmıyorsunuz önemli olan mana.

''Sonuçta kişiye faydası varmı orası önemli.''

Bende onu diyorum işte kişiye faydası yok. Her konuyu döndürüp dolaştırıp Müslümanlığa getirmenin kimseye bir faydası yok hatta zararı var. Tabiki bunlarıda konuşmaya ihtiyaç var ama her konuyu tutupta dinlere bağlamak sadece kısır bir döngü yaratır.

sorgulamak çok önemli bir özellik,
hatta insan olmamızın en başta gelen değeri,
en önce sizi tebrik ve teşekkür ediyorum, cesur ve nazik üslubunuzdan dolayı.

zira görüyorum ki, sizin için ters bir yazı ve cevap vermiş olmama rağmen, siz cümle cümle itirazınızı bildirirken
kişiliğinizdeki yüksek kazanım ve saygıyı korumaktasınız.

Aslında sorularınızda yerden göğe hakkınız var,
sizi gereği şekilde cevaplandırabilecek bilgi ise bende yok. Bunun eksikliğini hissetmekteyim.

Yazdıklarım kendi öğrenme serüvenimde şimdi bulunduğum noktadan olmakta,
bir derece ve seviyeden söz etmiyorum, aksine oldukça yetersiz olan durumumu açıklamaya gayret ediyorum.

Düşündüğüm şu ki, bilginin dini, dili,ırkı,cinsi vs' si yok, olamaz.
o sebeple her nerede bulursam almaya çalışıyorum,
kaynağına sadece saygı ile bakmak dışında bir duygu geliştirmiyorum.

Bunu yapmaya uzun zaman direndim, beğenmediğim,dışladığım isimler altında karşıma çıkan bilginin kendisine de düşmanca sayılabilecek reddetmelerde bulundum.
Kategorik baktım, ben ve ötekiler zihniyetinin içinde nasıl boğulmakta olduğumu çok sonra anladım.

Burada bazen anlatmaya çalıştığımda esasen bunlar gibi kendi çıkmazlarımı anlatırsam,
benzer durumlarda olan kişilere küçücük bile olsa bir bakış aralığı verebilirim düşüncesi.

çünkü herşeyi yaşayıp anlamaya çalışmak çok uzun zaman almakta,
ne var ki, zaman hep aleyhimize işliyor.

Hayatımızın tek amacı olan mutlu ve huzur içerisinde yaşamak kuralını öğreninceye kadar kayıp yılların sayısı onları bulabiliyor.

Din ve inanışlar ancak insanın mutluluğunu tesis etmek için,
yoksa birisine dahil olmak kimseye bir üstünlük vermiyor.

gereğini yerine getirmediği halde, sırf o isimle anılmanın kendisine bir fayda sağlayacağını düşünen milyonlarca insan var,
herkes kendi cehennemine kütük taşıyor, ama kendisinden başka herkes yanacak sanıyor.

işte bu sanma ve vehim tarzı inanmalar, esas inanmanın önündeki uçurumlar,
o uçurumlardan bir tanesi de, kategorileştirmek,
öteki düşüncesi zihnimizde olduğu sürece hiçbir mekanizma çalışmıyor.

aslında azıcık bildiklerimle konuşmam da benim hatam,
buda benim eksikliklerimden bir tanesi.
herkesten özür diliyorum, cahilliğimin tezahürü olduğunu çok net görebiliyorum.

sözlerim esas ve hakikatin kendisi değildir elbette,
birim varlığımda kendi kabımda olanları dışarı çıkarabiliyorum ancak.

Lütfen ben gibi eksik bilenlerin sözleri ile adını anmak cüretinde bulunduğumuz kurum ve inançlara karşı olmayınız.
Öz'ünüzde size herşeyi en güzel anlatabilecek olan ses ve nefes mevcut.

Yolu bulmak için bu pusuladan başkasına ihtiyaç yok,
kendimde ancak bu durumdayım, yolun acemisiyim.

hepimiz kendi kişisel menkıbelerimiz için yürüyoruz, bu yürümenin bir menzili olduğunu bile yeni farkettim,
(evvelden sadece yürümek esastır sanıyordum)

Uzun lafın özeti;

eksik kusurlu ifadelerimin özürünü kabul edin lütfen.
ve bundan sonra yazacaklarımında sadece kendi payıma düşenler olduğunu, kimseye dayatma yada sunum olmadığını bilin.

yazmak ta bir ihtiyaca karşılık gelmekte,
zira insan kendi başına ne düşünse anlamı yok.

böyle spesifik sahalarda konuşmak,günlük hayatın içerisinde yer bulamıyor
gelip forum alanlarına yazmamızın sebebi de ancak bu şekilde izah edilebiiyor.

selamlar iyilikler hepimize.

Pretiosus

Kayıtlı Üye
Ben olan ben ==> Temet Nosce ( kendini bil ) ...Uğruna matrix filminin çekildiği cümle ... farketmek , yaratmaktır . . .

hazeynahmet

Kayıtlı Üye
sufiler ve mutasavvıflar erdikten yani arifi billah olduktan sonra nefssten kurtulurlar.Ardından nefsten kurtulduktan sonra tabi bir çok keşf alametleri görülür.ALLAH RASULU MUHAMMED (SALLALAHU ALEYHİ VESELLEM) ALLAH NURDUR BEN NASIL GÖREYİM(BKZ. MİRAC HADİSİ)
KURANDA İSE
Herşeyi işiten ve görendir
De ki: "Allah'ı bırakıp da size ne zarar, ne de fayda vermeye gücü yetmeyen şeylere mi tapıyorsunuz? Oysa Allah işitendir, bilendir". (MAİDE/76)
Peygamber: "Benim Rabbim gökte ve yerde (söylenen) her sözü bilir. O, her şeyi işitir, her şeyi bilir" dedi. (ENBİYA/4)
O halde Allah yolunda çarpışın ve bilin ki Allah, her şeyi işitir ve bilir. (BAKARA/244)
Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. (NİSA/58)
De ki: "Onların ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir." Göklerin ve yerin gaybı O'na aittir. O ne güzel görendir! O ne mükemmel işitendir! Onların, O'ndan başka bir yardımcısı yoktur. O, kendi hükümranlığına kimseyi ortak etmez. (KEHF/26)
Gözler onu göremez, O ise bütün gözleri görür; O, lütuf sahibidir, her şeyden haberlidir. (EN'AM/103)
ALLAHIN HERYERDE OLDUĞU YAZILIDIR.
SONUÇ OLARAK KEŞFİN KUVVETLENMESİNİN SONUCUNDA ALLAHI HAZIR VE NAZIR BİLEREK İMAN EDENLERİN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞIRLAR.
BİR NETİCE DAHA
İslam mutasavvıfları hergün binlerce kez ALLAH ismini zikrederler. örneğin siz bir başkasının ismini zikrettiğiniz zaman onu hatırlamazmısınız ve yanında olduğunu hissetmesiniz.birde bunu binlerce kez söylenmiş halini düşünün.
selam ve dua ile
hayırlı forumlar

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
ben kimim?
ben benim;

kime göre ben kimim?
sana göre ben senim,
ona göre ben oyum;

bana göre ben benim ya da herkes (kendine göre ) ben

bana göre ben; ben olan (sen ya da diğerleri olmayan) benim;

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
ben neyim sorusunun cevabı kesin olarak nedir

ben neyim diye sorulursa kesin olarak beden ya da madde olur çünkü ne'lik- şeyi/şeyleri ya da maddeyi ifade edecektir;
eğer ne'ye kimlik atanmıyorsa;
ya da "O" gösterme biçimi hem kimlik hem nelik içinde kullanılabildiğinden ben O'na göre neyim ya da neye göre neyim? sorulabilir;

ben kim ve neyim ya da biz kim ve neyiz, ya da kimler ve neleriz belki bunun yerine;

garip_02

Kayıtlı Üye
Tesaddüfler,sırlar ve günümüzde bilinmeyen ve çözümlenmeyen çok şeyler..Mesela Cennet ve Cehennemin bu evrenin içinde olduğunu söylenir. yer altında ve yer üstünde bilmediğimiz bir çok durumlar vardır....mesela yer altında nerede ne madden veya su veya başka birşey olduğunu ancak aramadan sonra bulunur evren de aynı durumdadır neyin nerede olduğunu araştırma sonucu ancak çözülebilir ki bu durum % 0000,1 bile olmaz. Gizem herşeyde vardır kalbinin içinde bile nelerin olduğunu nerede bilecem mesela...

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
bu artık gizli kalmaktan cıktı bence.Yani artık bi yığın insan, özümüzün ondan bi parça oldugunun bilincinde.Önemli olan o parçayı egodan temizlemek..

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Demin bu konunun başlangıç mesajını okuyunca, evrenin sırrı= enerji denklemi aklımda belirdi. Sonra düşündüm ''sanki bu konuya cevap yazmıştım'' diye sonra son sayfalardan geriye doğru bakmaya başladım ve yazdığım şu mesajı buldum;

Bütün kainat enerjiden meydana gelmiştir. ( En azından şu an için bunun aksi ispatlanamadı.) Bunun ispatı ise izafiyet teorisidir. Yani

E=m x c2 ( Anlamı= Bir maddeyi ışık hızının karesi büyüklüğünde bir hıza ulaştırırsanız kütle enerjiye dönüşür.)

Buradan çıkarılacak sonuç ise '' Bütün maddelerin özü enerjidir''

İşte Işık Musa'ya Einstein'nin 1900lerde bulduğu bu gerçeği (ve bu gerçektendi evrenin sırrıdır) söylüyor.

Işık bir enerji çeşididir. ''Ben benim'' derken de hem özünü hem yapısını anlatıyor.

Evrenin sırrı enerjidir.

Velhasılkelam o günden bu güne düşüncem hiç değişmemiş. Acaba gelişime açık bir insan değil miyim diye düşünmeden de edemedim

xalpx

Kayıtlı Üye
BEN BEN’İM. İsraillilere de ki, ‘beni size Ben Ben’im diyen gönderdi.(Mısır’dan Çıkış 3:14,15)

Bencede burada çok büyük anlamlar gizli ve böyle söylemesi daha anlamlı çünkü sanki üzerinde düşünüp sorgulamamızı ister gibi bir cümle.Ve cevabım biraz agnostiklerinki gibi olacak ama ''Ben Ben’im diyen'' olarak tanımlama yapması zaten bunu hiçbir zaman tam anlamıyla anlayamayacağımızı bildiğini gösteriyor.
Çok derin mevzular insanı delirtirde yüceltirde(manevi olarak) :)

nikotin-34

Kayıtlı Üye
öyle bir cümle ki "ben" kelimesinden sonra hangi kelime gelse olmayacak bir şeyler eksik kalacak gibi. bir şeyin ben benim dediği anda her yerin mana ışığı ile dolduğu bir görüntü geçiyor kafamdan tam anlatamasam da. ben olan benim, sanki herşey ne ise ben oyum dermiş gibi.

striker

Kayıtlı Üye
Ben (bigbang) ben olan benim.
Hiç birşeyin olmadığı bir anda madde, enerji ve zaman var oluyor. Herşey bir fındık büyüklüğündeki parçanın içerisinde...
Bizden öncekiler, biz ve bizden sonrakiler, herkes o fındığın bir parçası.
Hepimiz bigbangin beniyiz.
O fındıkta bizi biz yapacak etken ve kanunlar olmasaydı, şuan ben bu yazıyı yazıyor olamayacaktım. Sizler bu soruyu sormuyor olacaktınız ve ''biz'' olmayacaktık.

BaLam

Kayıtlı Üye
Evren enerji ve hareketten oluşmuştur.Bundan yola çıkarsak eğer, materyalist herhangi bir düşünce çökmektedir.Canlı cansız ayırmaksızın , Siz, ben ,o Evrenin (yaradanın) bir parçasıyız.Yani o sizsiniz/ ben sizim /siz bensiniz/ Bütünün birer parçaları, ruhun tekamülü ise beden ile olur.Sağlam bir beden sağlam bir zihin sağlam bir ruhun uyumuyla.Arzın derinliklerine iner insan ve ordaki gizemli taşı bulur.Sevgi güçtür, en yüksek frenkansa sahiptir.Bu evren sevgidir , dünyamızdaki herkesi yargılamadan olduğu gibi kabul edip sevmemiz lazım.Şükranlarda bulunmamız lazım Soyutlanma ancak bu şekilde olur...

S

SoNoL

7- “Biz, ona şah damarından daha yakınız”. (Kaf-1gösterdik. Şüphesiz O, Bizim ‘Muhlis’ kullarımızdandı”. (Yusuf-24)

RABITA İLE İLGİLİ KUDSİ HADİSLER:[/FONTR]
Âdem’i kendi suretimde yarattım”. (1)
İnsan benim sırrımdır, Ben de insanın ”.(2)
3-“Allah’ın huyu (Sıfatı) ile huylanınız”. (3)

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
'ben ben olan benim.

MUSA dağa çıktığında IŞIĞA sorar sen kimsin.

ben benim. BEN OLAN BENİM der. ses. ' TALMUT

EVRENİN TÜM SIRRI BU CÜMLEDE.

hadi biraz farkındealığımızı arttıralım. ne demek tir. evrenin sırrı olan bu cümle bize neyi anlatır.

aynı cümle MEVLANA tarafındanda zikredilmiştir. pek çok kuantumcu sufi majisyen filozof rahip din adamı tarafındada sööylenmiştir. peki nedir bu ?

la mevcude illallah.....