EVP ( Electronic Voice Phenomena )

aris

Kayıtlı Üye
EVP-Electronic voice phenomena) ses kayıtlarında görülen ruhsal sesler anlamında paranormal bir durumdur. İlk kez 1959 yılında İsveçli film yapımcısı Friedrich Juergenson teyp ile kaydettiği sesler sonucu ortaya atıldı. Hayaletlerin seslerinin kasete kayıt edildiği söyleniyor. White Noise (Hayalet Sesler) filminde de işlenen bu olay. Bir çok insan tarafından ciddiye alınıyor..

EVP'yi denemiş insanlar...

1
Electronic Voice Phenomena : Yani etrafta olan/olduğu düşünülen ruh(enrji, nederseniz artık) varlıkların , elektronik cihazlarla kaydedilmesi olayı.
Genelede ses kayıt cihazıyla , normalde duyulmayan ses , kaydı daha sonra dinlediğinde, eğer mesaj vermek istiyorsa ruh fısıltı şeklinde gizli mesajların duyulduğu iddia edilir..

İşte ben , bununla ilgili bi filmin (White Noise) fragmanını izledikten sonra meraktan ve aslında sıkıntıdan yapayim dedim. Sanırım 1 yıl oluyor bu olay olalı. Ve şu an, gecenin bu saatinde tek başıma, bu satırları yazdığım odada yaşamıştım o anormal olayı... Uyuyamadım, aklıma geldi ve sizinle paylaşayim dedim.

Olaya gelelim:
Sağlam bir ses kayıt cihazı vardı, onunla deneyeyim dedim(ilk denemem). ve ev arkadaşımla yine bu odada oturuyorduk. O ne yaptığımı anlamadan kitabına dalmış okuyor..
Saat sanırım gece 1 gibi. Bastım kayıt tuşuna ve yaklaşık 2 dakika ses çıkartmadan sadece kayıt yaptım. neyse kapayı tekrar baştan dinliyeyim dedim ve ev arkadaşıma uzattım . oda dinlesin diye. ne yapıyosun falan diye bakarken, sessizce süren kaydın sonunda (bu arada tekrar yaşamış gibi oldum da şu an tüylerim diken diken ) yaşlı bir kadın sesi bişeler diyor. Arkadaş zıpladı ne bu diye.. sonra başa aldık tekrar dinledik "çık çık çık dışarı" diye bi ses! tabi bunu biraz zor anlıyosun ama sonuna doğru resmen bi insan sesi, ortamda olmayan , ve yaşlı bi kadın sesi , neden nası yani diye birbirimize bakıyoruz. Çünkü böyle bişey beklemiyordum.. dediğim gibi sıkıntıdan yapmıştım...
Bi gün sonra işyerinde arkadaşıma anlatım. orda da bikaç kez denedik. odanın kapısı kapalı ve yine klavye sesi dışında ve çok az gelen radyo sesi dışında hiç bi konuşma yoktu. 3-4. denemeden sonra , tekrar inlediğimizde bu sefer tok ve robot gibi bi insan sesi "bir düşün iki yap" diyor kaydın başlangıcında.. Tabi bunu tekrar tekrar dinleyince anlıyoruz. yine bi şaşkınlık !

Daha sonra bu kayıtları bilgisayara aktarayim, inceleyeyim dedim. Akşam eve geldiğimde, bilgisayara aktardım ve sesli bi şekilde tekrar tekrar dinledim. ve bi şok daha. kayıt sadece "çık çık çık dışarı" diye bitiyor sanıyorduk. fakat "çık çık çık dışarı Fırat" diyor! adım Fırat.

1 yıl olmuştu ,bu kayıtlar hala elimde fakat nerde bulamadım. cd de kayıtlı , ama bulamazsam kesin işyerinde var. P.tesi mesajı editleyip rapid linkini gönderirim..

Çok basit ve mantıksız gelen birşeydi, kensim inanmıyordum , nasıl olur falan diye.. Ama yaşadım ve sizlerle paylaşmak istedim.. Bu arada bi kaç deneme daha yaptım ondan sonra fakat hiçbirşey bulamadım .Sonrada fazla uğraşmayayim dedim ..

2
uzun süre EVP ile ilgilenmiş bunun için elimde sadece sesle aktive olan dijital ses kaydedici, evp için özellikle yazılmış programı olan bir insan olarak (nette ücretsiz var) birçok denemem oldu ancak nomenklatura şu kadarını söyliyim bir kere kayıt yöntemin yanlış çok fazla dış ses var bukadar dış ses ile EVP yapılmaz , sadece sonunda değil kaydın ortalarındada parazitler varki parazitler ana EVP kabul edilirler, sadece kayıtla oynamak gerekir zira araya giren ses çok hızlı ve çok anlaşılmaz olabilir ki genellikle öyledir bu yüzden kaydı amplife etmek, yavaşlatmak kimi zamanda ters çalmak gerekirki sevgili dostum Horus bunun tanığıdır. Hele ikinci kayıtdaki kadar açık EVP kaydı asla duymadım üstelik EVP kayıtlarında uzun ve tutarlı cümle kalıpları yoktur pek genelde bir isim bir söz bir uyarı gibidir. Bu akşam nöbetçiyim ama bu kaydı yarın akşam processe sokucam sadece o değil bir EVP kaydına EVP demek için ses çizgisinin dümdüz giderken aniden parazit gibi dalgalanması gerekir o kısa aralıkta kaydı yavaşlatarak ses elde edilir. Sanırım 1.5 senedir ilgileniyorum bu konuyla EVP deneyimlerim oldu ama deneyimime dayanarak birkaç şey söylemek isterim.

yeni mekanlarda EVP yaşanmıyor, özellikle o evde / mekanda kimse hayatını kaybetmemişse.

EVP kayıtları nomenklaturanın yaptığı gibi arkada ses varken yapılmaz, mümkün mertebe ses olmayan ortamlarda yapılması esastır, zira hele bilgisayarlarda araya ne karışacağını bilemezsiniz, herhangi bir radyo yayını bile bu kaydı etkileyebilir arka plan hele cam vs. açıksa sokakta konuşan insan sesleri kaydınıza yansır, normalde bunu uğultu gibi duyarsınız aynı nomenklaturanın kaydındaki gibi ama amplife edip üstünde çalıştığınızda arka plandan biri "patatis suvan" diye bağırdığını bile duyabilirsiniz Yani sessizlik şart, gece en iyisi.

EVP de genellikle ölen akrabaların size geldiği söylensede ben byle birşey yaşamadım.

EVP deneylerinde yavaş ağır gitmek esastır, arka arkaya aynı mekanda EVP deneyip aynı sesi yakalarsanız 3. gün gibi bu ses size adınızı fısıldıyorsa derhal o teste ara vermeniz en akıllıcası olacaktır bana inanın.

EVP deneyimleri çok ama çok rahatsız edici, ürkütücü olabilir bu tamamen olaya nasıl yaklaştığınıza bağlı yani bu ayıp değil eğer bu tarz olaylardan çekiniyorsanız hiç bulaşmayın.

Şimdiye kadar birdolu kaydım oldu ama bir zarar görmedim, ancak adımı her kayıtta duyduğumda ki yine horus buna şahittir kayıt yapmayı bir süre kestim.

EVP kayıtları şaka değil 5 dakika 10 dakika değil 3-5 saat yapılır, 1 kere EVP yakaladığınızda odada soru sorup "Örneğin sana zarar vermiycem adın nedir" 30 dakika kadar beklemek esastır. Zaten Voice Activated (ses algıladığında çalışan) bir cihazınız varsa ki en iyisi budur aletin küçük kırmızı ışığının yandığını görebilirsiniz. Ki bu muhtemelen EVP yakaladığınız anlamına gelir.

Ve son söz, nette kaynak çok, uğraşmak isteyenleriniz olacak eminim,

1. Sabırlı olun ben 10 gün sonra ilk EVP kaydımı aldım
2. Adınız söyleniyorsa hemen EVP kaydı almaktan vazgeçin şahsen ben psikolojik anlamda çok rahatsız oluyorum
3. Bir kere EVP yakaladıktan ve devam ettikten sonra EVP kayıtlarınız sayıca artarak ivmeleniyor cazibe merkezimi oluyorsunuz nedir anlamıyorum
4. Son söz geröekten rahatsız edici olabiliyor, rahatsız olacaksanız yapmayın.

Son olarak EVP de görüntü elde etmek mümkün, televizyonunuzu bir kayıt cihazına bağlayıp yayınsız parazitli bir kanala ayarlarsanız (sadece parazit olacak) görüntü elde edebiliyorsunuz örnekleri var ancak ben hiç başarılı olamadım, olmakda istemedim pek zaten!

3
eğer bu işle uğraşmaya devam edeceksen size önerim dijital kayıt cihazı alman olacaktır. Ancak yinede ciddi rahatsızlıklar yaşaman olası sakın aklından çıkarma aslolan sana zarar verilemeyeceğini bil en azından şimdiye dek zarar gören yok.

İlerleyen zamanlarda ses kaydından hemen önce bariz bir ürperme hissedeceksin yapılan ölçümlerde yoğun EVP deneylerinde havanın soğuduğu ispatlanmış ortalama 1.5 derece ani düşüşler görülüyor bir anlık. Hiç ölçmedim ama sesi gösterir ışığın hemen öncesinde kimi zaman ürperiyorum/üşüyorum. Bir anlık ve rahatsız edici arkasındanda kaydedicinin ışığı yanıyor zaten. Kimi zaman bağıran seslerle karşılaşıyorsun ses değil seslerle buda epey rahatsız edici olabiliyor. Ama benim ölçütüm belli kayıtda adımı duyduğum anda bir süre EVP almayı bırakıyorum.

4
sanırım bu akşam gönderebilicem, 4-5 tane gönderirim çoğunun ne dediğini tam anlayamıyorsunuz zaten tahmin etmeye çalışıyorsunuz ancak iki tane varki baya bir tüyleri diken edicek bence. Bunların ikiside bir arkadaşımla mezarlıkta aldığım kayıtlar...Birinde birileri ilahi gibi birşeyler söylüyor (erkek sesleri) birde yine mezarlıkta çocuk sesleri (mezarlığın içi değil gecenin bir vakti dış duvarında kayıt yaptık okadar değil henüz hazır hissetmiyorum bunun için) birde yine mezarlıkta son derece kızgın ve belirgin bir sesin söylediği (erkek) git burdan cayote (tabi cayote yerinde benim gerçek adım var ) kaydıdırki beni en çok korkutan kayıtlarımdan biridir. O olaydan sonra epey bi ara vermiştim kayıtlara kaydetmemişde olabilirim bilgisayara dedim. Bir bu birde yanlış çok yanlıııış diye bir ses kaydı vardır. Tabiki neredeyse korkudan saçları beyazlatıyordum
alıntı

Angel777

Kayıtlı Üye
Nasıl yapcaz pekı bılıyormusun?

Dijital bir ses kayıt cihazı elde edin.Daha önce birinin yaşadığı bir ev, eski bir çiftliği tercih edebilirsiniz. Ses kayıt cihazını bir süre sessiz bekletin. Hiç bir ses olmayacak. Daha sonra, cihazdaki sesleri bilgisayara aktarıp, internetden bedava bulacağınız bir EVP programı ile sesleri analiz edin, geri sarın, yavaşlatın, hızlandırın...
Daha detaylı bilgiyi internetden kolayca bulabilirsiniz zaten.
EVP asistant V1 öneririm.

Nymph

Kayıtlı Üye
İlginç bir deneyim ve oldukça ilgimide çekti..Kaydetmiş olduğunuz ses dosyaları hala duruyorsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Ve ilk fırsatta bende denemeyi düşünüyorum. Paylaşım için çok teşekkürler