Dertsiz Dua Soğutur

Huzun

Kayıtlı Üye
Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'kulum' demesinin ta kendisidir..

Birisi her gece kalkip Allah'i aniyor, O'na dua ediyordu.. Seytan ona dedi:

- Ey Allah'i cok anan kisi, butun gece 'Allah' deyip cagirmana karsilik seni buyur eden var mi? Sana bir tek cevap bile gelmiyor, daha ne zamana kadar dua edeceksin?..

Adamin gonlu kirildi, basini yere koydu ve uyudu. Ruyasinda ona söyle dendi:

- Kendine gel uyan! Niye duayi, zikri biraktin?.. Neden usandin?..

Adam:

- 'Buyur' diye bir cevap gelmiyor ki, kapidan kovulmaktan korkuyorum dedi. Bunun üzerine dendi ki ona:

- Senin Allah demen, O'nun buyur demesi sayesindedir..

Senin yalvarisin, Allah'in senin ruhuna haber ucurmasindandir..

Senin cabalarin, careler araman, Allah'in seni kendine yaklastirmasi, ayaklarindaki baglari cozmesindendir..

Senin korkun, sevgin, umidin Allah'in lutfunun kemendidir..

Senin her 'Yarabbi' demenin altinda, Allah'in buyur demesi vardir..

Gafilin, cahilin cani, bu duadan uzaktir..

Cunku 'Yarabbi' demeye izin yok ona..

Agzinda da kilit var, dilinde de..

Zarara ugradigi zaman, aglayip, sizlamasin diye Allah ona dert, agri, sIzI, gam, keder vermedi..

Bununla anla ki, Allah'a dua etmeni, O'nu cagirmani saglayan dert, dunya saltanatindan daha iyidir..

Dertsiz dua soguktur. Dertliyken yapilan dua gonulden kopar..

MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ

orenkayali

Kayıtlı Üye
Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'efendim' demesinin ta kendisidir..

Yukaridaki cümledeki Allahin efendim demesi yanlis ifade edilmistir.Mutlaka bunu yazan kardesimiz bilakast yazmistir.Ama cümleyi söyle düzeltebiliriz
" Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'Kulum' demesinin ta kendisidir..

Cünkü Mabud,Halik Allahtir.

Selam ve dua ile

Huzun

Kayıtlı Üye
Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'efendim' demesinin ta kendisidir..

Yukaridaki cümledeki Allahin efendim demesi yanlis ifade edilmistir.Mutlaka bunu yazan kardesimiz bilakast yazmistir.Ama cümleyi söyle düzeltebiliriz
"Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'Kulum' demesinin ta kendisidir..

Cünkü Mabud,Halik Allahtir.

Selam ve dua ile
Teşekkür ederim fark ettiğin için hepinizden özür diliyorum duzelttim :(

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Dertsiz dua soguktur. Dertliyken yapilan dua gonulden kopar..

Bana kalırsa önemli olan dertsizken duanın gönülden kopmasıdır. Zira dertsizken edilen dua, gönülden kopmuyorsa, nankörlük ve aldanmışlık var demektir.

mecra

Kayıtlı Üye
Her halukarda duanın gönülden,isteyerek ve inanarak edilmesi en iyisi...

bezbebek

Kayıtlı Üye
Harika bi paylaşım olmuş emeğine sağlık arkadaşım.

ebru evrim

Kayıtlı Üye
Şunu anladım ALLAH beni çok seviyor bir gün güldürmedi:)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Koskoca sayfada ''orhan24'' dışında hiçbiriniz büyük harfle cümleye başlamamışsınız. Vallahi tebrikler. Uymayın imla kurallarına devam edin. Ben veya moderatörler arada sırada ufak tefek hataları düzeltiriz. Sizin hatalarınızla mı yoksa yardıma ihtiyacı olan üyelerimizle mi ilgilenelim? Her gözümüze batıp düzeltmeye zaman ayırdığımız hata, sizlere yardımcı olacağımız zamandan gider. Artık dikkat edin. Ben unuttum kaçıncı kez uyardığımı. Koca koca insanlarsınız belki biraz rahatsız olursunuz diye imla kuralları bile koyduk siteye, her edit sebebine yazdık yazılarınızın altına. Bundan böyle direk sil butonuna basarsam sanırım daha kolay olacak.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Koskoca sayfada ''orhan24'' dışında hiçbiriniz büyük harfle cümleye başlamamışsınız. Vallahi tebrikler. Uymayın imla kurallarına devam edin. Ben veya moderatörler arada sırada ufak tefek hataları düzeltiriz. Sizin hatalarınızla mı yoksa yardıma ihtiyacı olan üyelerimizle mi ilgilenelim? Her gözümüze batıp düzeltmeye zaman ayırdığımız hata, sizlere yardımcı olacağımız zamandan gider. Artık dikkat edin. Ben unuttum kaçıncı kez uyardığımı. Koca koca insanlarsınız belki biraz rahatsız olursunuz diye imla kuralları bile koyduk siteye, her edit sebebine yazdık yazılarınızın altına. Bundan böyle direk sil butonuna basarsam sanırım daha kolay olacak.
Evet.. Aynen katılıyorum. Tekrar tekrar anlattık, uyarılar yaptık ama sanırım son seçenek daha verimli olacak her açıdan.. Teşekkürler Chillout..

daniella

Kayıtlı Üye
Çok güzeldi beni ağlattınız Allah sizden razı olsun.

BİRTSEN

Kayıtlı Üye
Bende şöyle duymuştum;Kul her Allah dediğinde,Allah kuluna beş adım daha yaklaşırmış ve buyur kulum diyormuş.

hüzün1

Kayıtlı Üye
cok guzel paylasim olmuss emegine saglik arkadasim aglayarakk okudumm Rabbim rahmetini uzerimizden eksiltmesin tez zamanda dualarimizi kabul eder insallah:(:(

sogukates

Kayıtlı Üye
Güzel paylaşım, ümidin yitirilmemesini anlatıyor. İnananlar için en güzeli ümittir ,ümidini yitiren herşeyini yitirir.
Daha net olarak şunu ekleyebilirim ; Ne kadar günahkar olursak olalım , hangi günahı işlersek işleyelim ! Allah' ın merhametinden büyük değildir önemli olan inanaral ümid etmek.

albuena

Kayıtlı Üye
Ahh.. Çok güzel.. İnsana bildiği ama unuttuğu şeyleri hatırlatıyor. Paylaşım için teşekkürler..

gizliii

Banlı Kullanıcı
Daha öncelerden bende duama cevap verilmiyor deyip dua etmeyi bırakmıştım şeytanın işiymiş demek