Dertsiz Dua Soğutur

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Bana kalırsa önemli olan dertsizken duanın gönülden kopmasıdır. Zira dertsizken edilen dua, gönülden kopmuyorsa, nankörlük ve aldanmışlık var demektir.

Buna bir şey daha eklemek istiyorum ben :
Allah'dan dilediğimiz zaman emir verircesine istiyoruz " bana şunu ver , bunu getir , şunu yap " tarzında söylüyoruz çoğumuz , ki bu da çok yanlış , ya da Allah'a akıl fikir verircesine öyle içten diyoruz ki " Allahım şu böyle olsun " ya da pazarlık ediyoruz " Allahım şu olay olursa kurban keseceğim" .
O en Yüce olduğunu unutarak biz akıl fikir vermeye kalkışıyoruz , emir vermeye, hatta pazarlık etmeye , sonra da " vay, benim duam kabul olmadı " diyerekten bir de sırt çeviriyoruz Allaha ...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Buna bir şey daha eklemek istiyorum ben :
Allah'dan dilediğimiz zaman emir verircesine istiyoruz " bana şunu ver , bunu getir , şunu yap " tarzında söylüyoruz çoğumuz , ki bu da çok yanlış , ya da Allah'a akıl fikir verircesine öyle içten diyoruz ki " Allahım şu böyle olsun " ya da pazarlık ediyoruz " Allahım şu olay olursa kurban keseceğim" .
O en Yüce olduğunu unutarak biz akıl fikir vermeye kalkışıyoruz , emir vermeye, hatta pazarlık etmeye , sonra da " vay, benim duam kabul olmadı " diyerekten bir de sırt çeviriyoruz Allaha ...
Evet çok güzel bir açıklama yapmışsınız, aynı düşünceleri sunacaktım siz zaten belirtmişsiniz... İşimiz düştügü zaman yönelmemeliyiz her durumda onunla beraber olmalıyız, diyalog o kadar pekişmeli ki bir talepte bulunacagımız zaman alnımız ak başımız dik olmalı.. Adak konusunda size tamamen katııyorum, 2003 yılında Adak isimli bir kitap hazırlamıştım çok fazla baskı yaptırmadım tanıdık çevreme yetecek miktarda deneme amaçlı yazılmış bir kitaptı ama ana tema işte buydu.. Oğlum üniversiteyi kazansın söz bir adak kesicem.. Kızım evlensin hemen bir adak kesicem... Bunlar rüşvet vermektir... İş olmadan önce degil iş olduktan sonra şükür için adak kesilir ve dağıtılır herşeyin yozlaştırıldıgı gibi buda malesef yozlaştırıldı...

cadi1971

Kayıtlı Üye
her duanın kabul olmamasında da bir hayır vardır.sonuçta allah her şeyin eniyisini bilir.kabul olmuyorsa sebebi var diye düşünürüm hep.

Ori

Kayıtlı Üye
Dertsiz dua soguktur. Dertliyken yapilan dua gonulden kopar...
Dua edenin, 'Rabbim' demesi, Allah'in 'kulum' demesinin ta kendisidir..
Yazı çok güzeldi. Bu cümleler çok ilgimi çekti.