Deprem

cathrine

Kayıtlı Üye
Ülkemizin başına gelen büyük felaket için öncelikle hepimize geçmiş olsun....Ne söylesek az kalır...Bunu ancak yaşayanlar bilir,başına gelmeyen de dolaylı olarak ikincil travma yaşar...Eskisi gibi normal rutine dönmek çok zor...Aklımız fikrimiz zor durumda olan insanlarda...Yaralılarda,vefat edenlerde,hala yardım bekleyenlerde...Bazı mucizevi kurtuluşlar sayesinde bir nebze nefes alıyoruz...Çok uzatmadan söyleyeceklerimi toparlayayım...Eğer yerken, içerken ya da uyurken sululuk duyuyor bir yandan da korkuyorsak bunu hafifletmenin yolları ortada...Zor durumdaki insanımıza yardım eli uzatmak...Çünkü hiçbir şey yapamamak, eli kolu bağlı gibi hissetmek psikolojimizi olumsuz etkiliyor...Yardım dediysem mutlaka maddi olmak zorunda değil...Sosyal medyada bazı paylaşımlar oluyor...Mesela çorba dağıtılan,mama,erzak dağıtılan bazı adresler var bütün bu bölgelerde...Yardım gönderebilen göndersin tabii ki ya da katkıda bulunmak isteyen yine yapıyordur zaten ...Bunu söylemek bana düşmez ama sizlerden ricam sosyal medayayı aktif kullananlar ya da bazı platformları kullanan insanlara sesleniyorum...Bir paylaşım bir paylaşımdır ,ondan ona ,sonra onlarca yüzlerce paylaşım olur,insanlar bu adreslere daha kolay ulaşabilir....Bir paylaşım gördüğünüzde siz de paylaşırsanız en azından oturduğumuz yerden bir faydamız olur...Eğer bu bölgelerde tandıklarınız varsa manevi olarak da sürekli yanlarında olduğunu hissettirin...Yardımın maddi ya da manevisi olmaz....Hani burada soruluyor ya bazı sorular,tam da şimdi hepimize yardım eli uzatma zamanı gelmiştir belki...''Bir insanı kurtarmak bütün dünyayı kurtarmaktır''(Alıntı)Hiçbir şey yapamıyorsanız dediğim gibi psikolojik destek olabilirsiniz,dua edebilirsiniz ya da paylaşım yaparsınız ama hiçbir yardımı küçümsemeyin....Ne yapabilirim ki demeyin?Neye gücünüz yetiyorsa onu yapın!Hiç tanımadığınız bir insan için yapılan iyilikten daha yücesi var mı?Başka birinin kaderini iyileştirirken sizin de kaderiniz değişir belli olmaz,yazmadan duramadım...

Fehu

Kayıtlı Üye
En kötüsü de acının sadece enkaz bitene kadar sürmeyecek olması. Su an burada çadırlarda ve tesislerde kalan binlerce insan var. Evlerine ne zaman kavusabilecekler? Tüm ailelerini kaybedenler yaralarını nasıl saracaklar? En kötüsü de yakınının ölü bedeniyle gunlerce enkaz altında kalıp sağ çıkanlar. Bu travmayı atlatmak o kadar zor ki. Keşke ellerimle hepsinin acısını çekip silsem keşke..

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
En kötüsü de acının sadece enkaz bitene kadar sürmeyecek olması. Su an burada çadırlarda ve tesislerde kalan binlerce insan var. Evlerine ne zaman kavusabilecekler? Tüm ailelerini kaybedenler yaralarını nasıl saracaklar? En kötüsü de yakınının ölü bedeniyle gunlerce enkaz altında kalıp sağ çıkanlar. Bu travmayı atlatmak o kadar zor ki. Keşke ellerimle hepsinin acısını çekip silsem keşke..
Deprem bölgesinde misiniz büyük geçmiş olsun... 😐sizin durumunuz nasıl

Fehu

Kayıtlı Üye
Deprem bölgesinde misiniz büyük geçmiş olsun... 😐sizin durumunuz nasıl
Şehir vermek yasak değil sanırım forumda. Diyarbakirdayim ben diğer şehirlere göre daha iyi halde tabi ama o kadar çok ev hasarlı ki girişler yasak. E bu insanlar nasıl taşınacak böyle.. Hala kurtarma çalışmaları da bitmedi bazı binalarda. Biz iyiyiz çok şükür teşekkür ediyorum herkese geçmiş olsun

cathrine

Kayıtlı Üye
Çok geçmiş olsun...Vefat edenlerin mekanı cennet olsun,geride kalanlara da Allah güç ,sabır versin...Mucize kurtulanlara da bir damla umut verebilirsek en azından hayattakileri motive edebiliriz...Toparlanmak zor olacak ama imkansız değil...Geride kalanların önce fiziksel ihtiyaçları karşılansın(yemek,içmek,barınma,ilaçkıyafet ..vs)hayata tutunabilmeleri için,daha sonra da ne kadar süreceği belli olmayan travmalarımızı toplum olarak sarmaya başlarız inşallah...Bir damla su,bir lokma ekmek şu anda dışarıda kalanlar için servet değerinde...Soğuk ve açlıkla savaşıyor milletimiz,savaştan bir farkı yok...Elimizden geleni yapmaktan başka bir yol yok...Yardım bugünlerde anlamlı başka zamanlarda yakınımızdakine destek olmak kolay...Hiç tanımadıklarımıza, uzaktakilere yardım etmek ise bu karanlığın içinde bir damla ışık,yüreklerimize bir nebze nefes olur...Böyle zamanlarda türeyen kötü haberler olsa bile çok da iyilik yapanlar var...Biz iyiliklere ve mucizelere odaklanalım...Konuşulması gereken başka konuları bugünler geçtikten sonra tartışırız,ilk amaç insanların hayatta kalmasına yardım etmek ve yaraları sarmaya çalışmak olmalı,...Bir paylaşım yaparak bileyani bir tek tuşa basarak bile insanların yardımlara ulaşmasını sağlamaya bile vesile olsanız o da yeter..sevgiler...

Alakan

Kayıtlı Üye
Ben burada bir şey belirtmek istiyorum. Kendimize deprem çantası hazırlarken lütfen evimizi paylaştığımız dostlarımız için de bir çanta hazırlayalım ve her zaman evin girişinde alıp çıkabileceğimiz bir konumda bulunduralım çantaları

rima vita perfetto

Kayıtlı Üye
Ben burada bir şey belirtmek istiyorum. Kendimize deprem çantası hazırlarken lütfen evimizi paylaştığımız dostlarımız için de bir çanta hazırlayalım ve her zaman evin girişinde alıp çıkabileceğimiz bir konumda bulunduralım çantaları
Sevgili Alakan ben de senin gibi deprem çantamı kapının orda tutardım. Sanki alıp kacabilecekmis gibi. Ama şimdi hazırladığım deprem çantası oturma odamın ortasında duruyor. Burda yatıp kalkıyoruz ailecek. Zaten deprem olsa ve bina çökmüş olsa bana kapının ordaki çantanin ne faydası var ? Yattigimizin alanda olacak ki hayatta kalabilmek için tuketebilecegimiz erzak ve suyumuz olsun.

Punishment

Banlı Kullanıcı
Sevgili Alakan ben de senin gibi deprem çantamı kapının orda tutardım. Sanki alıp kacabilecekmis gibi. Ama şimdi hazırladığım deprem çantası oturma odamın ortasında duruyor. Burda yatıp kalkıyoruz ailecek. Zaten deprem olsa ve bina çökmüş olsa bana kapının ordaki çantanin ne faydası var ? Yattigimizin alanda olacak ki hayatta kalabilmek için tuketebilecegimiz erzak ve suyumuz olsun.
Deprem bölgesine yakın mıydınız ?

Alakan

Kayıtlı Üye
Bunlar kesinlikle olmalı. Ne yalan söyleyeyim evdeki odalarda belirlediğim alanlara su şişeleri koydum ama deprem çantası enkaz altında kalanlar için değildir aksine enkazda kalmayanların yardım gelesiye kadar ihtiyaçlarını giderebilmesi içindir yani en azından uzmanların söylediği bu şekilde. Maalesef çoğunlukla enkaz altında o gıdaları açıp yiyecek kadar alan bile olmuyormuş.

rima vita perfetto

Kayıtlı Üye
Deprem bölgesine yakın mıydınız ?
Manavgat'ta ikamet ediyorum. Ve sürekli biz de sallaniyoruz. İlk depremde çok fazla saklandık.. 3.5 üzeri olan depremleri hissediyoruz çoğunlukla. Ve zaten gün içinde defalarca oluyor. Teyzem, annemler, kızkardeşim, yeğenim , dayilarim vs. Hepsi depremzede ve çoğunun evi yıkıldı. Halamın eşi enkazda kalıp vefat etti. 41 saat sonra çıkarıldı. Zor zamanlar ve imtihan dünyası. Hepimize geçmiş olsun demekle geçmiyor. Bundan sonra onlemlerimizi çok sıkı almalıyız.

rima vita perfetto

Kayıtlı Üye
Bunlar kesinlikle olmalı. Ne yalan söyleyeyim evdeki odalarda belirlediğim alanlara su şişeleri koydum ama deprem çantası enkaz altında kalanlar için değildir aksine enkazda kalmayanların yardım gelesiye kadar ihtiyaçlarını giderebilmesi içindir yani en azından uzmanların söylediği bu şekilde. Maalesef çoğunlukla enkaz altında o gıdaları açıp yiyecek kadar alan bile olmuyormuş.
Olan da var olmayan da var. Alanın olursa tamam şanslısın. Ama su çok önemli. Depremde çıktık diyelim dışarı. Su ve erzak bulmak daha kolay içerden. İçiniz rahat etmezse iki çanta hazırlayın. Biri odanıza biri kapının oraya.

Retro

Kayıtlı Üye
Aracınız varsa aracınızı da afet sonrası hayatta kalmayı kolaylaștıracak şekilde donatabilirsiniz.

Punishment

Banlı Kullanıcı
Manavgat'ta ikamet ediyorum. Ve sürekli biz de sallaniyoruz. İlk depremde çok fazla saklandık.. 3.5 üzeri olan depremleri hissediyoruz çoğunlukla. Ve zaten gün içinde defalarca oluyor. Teyzem, annemler, kızkardeşim, yeğenim , dayilarim vs. Hepsi depremzede ve çoğunun evi yıkıldı. Halamın eşi enkazda kalıp vefat etti. 41 saat sonra çıkarıldı. Zor zamanlar ve imtihan dünyası. Hepimize geçmiş olsun demekle geçmiyor. Bundan sonra onlemlerimizi çok sıkı almalıyız.
Başınız sag olsun

moonse

Kayıtlı Üye
Olan da var olmayan da var. Alanın olursa tamam şanslısın. Ama su çok önemli. Depremde çıktık diyelim dışarı. Su ve erzak bulmak daha kolay içerden. İçiniz rahat etmezse iki çanta hazırlayın. Biri odanıza biri kapının oraya.
İnanın insanın aklına o an hiç bir şey gelmiyor sadece teslimiyet duygusu geliyor.. benim annem yatalak olduğu için sadece gidip üstüne kapandım.. kesin yıkılacak dedim çok şükür yıkılmadı ve evden çıkmadık belkide Allah annem için yüzümüze bakti tüm depremlerde evdeydik.. ama yalnız şunu söylim depremden bir gece önce köpekler sabaha kadar ağladı yani havlamaya çok acıydı aci çeker gibiydi.. Bir yerde deprem olacak dedim kendimce çünkü gölcük depremi öncesi yine öyle olmuştu.. Bir de gece gökyüzü acayip bir renk oldu deprem gecesi.. turuncumsu bir renk.. yani bunlar aslında büyük bir deprem olmadan belirti gibi.. ne zaman büyük Bi deprem olsa şehrimize yakın yada uzak böyle şeyler olurdu.. rabbim tüm herkesi korusun ölenlere rahmet eylesin yakınlarına ve biz insanlara sabırlar versin çünkü tablo çok çok acı 😢😢😢

rima vita perfetto

Kayıtlı Üye
İnanın insanın aklına o an hiç bir şey gelmiyor sadece teslimiyet duygusu geliyor.. benim annem yatalak olduğu için sadece gidip üstüne kapandım.. kesin yıkılacak dedim çok şükür yıkılmadı ve evden çıkmadık belkide Allah annem için yüzümüze bakti tüm depremlerde evdeydik.. ama yalnız şunu söylim depremden bir gece önce köpekler sabaha kadar ağladı yani havlamaya çok acıydı aci çeker gibiydi.. Bir yerde deprem olacak dedim kendimce çünkü gölcük depremi öncesi yine öyle olmuştu.. Bir de gece gökyüzü acayip bir renk oldu deprem gecesi.. turuncumsu bir renk.. yani bunlar aslında büyük bir deprem olmadan belirti gibi.. ne zaman büyük Bi deprem olsa şehrimize yakın yada uzak böyle şeyler olurdu.. rabbim tüm herkesi korusun ölenlere rahmet eylesin yakınlarına ve biz insanlara sabırlar versin çünkü tablo çok çok acı 😢😢😢
Geçmiş olsun demek istiyorum ama hiç bir zaman geçmeyecek. Haklısınız. Biz de hissettik ve ben sadece oturdum hiç bir şey yapmadım. Zaten geçen sene ve önceki sene 6.4 olmuştu yaşadığım yerde. Bu da öyle bir şeydir demiştim. Zaman ilerledikçe ne kadar vahim olduğunu idrak etmeye başladım. AFAD ekiplerinin neler yaşadığını neler yaptığını izliyorum . Aklım çıkacak gibi oluyor. Neler anlatıyor adamlar. :((( Ve kimse güvende değil. Her yer sallanıyor . Umarım çok güçlü kalkarız Türk devleti olarak.