Büyükbaba paradoksu

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
Büyükbaba paradoksu zamanda yolculuk bahsi açıldığında insanın aklına gelen ilk "peki ya?" diye başlayan sorulardan biridir:
"Peki ya geçmişe gittiğimizde büyükbabamızı büyükannemizle henüz herhangi bi yakınlaşmaya girmeden bulup öldürsek, ne olur?" ya da bu olabilir mi?
Bunun paradoks olma sebebi denklemin "eğer büyükbabanız bu şekilde zamansız ölürse babanız (ya da anneniz) hiç doğmamış olur, böylece ilgili zamanda sizin de doğmanız imkansız hale gelir ki böylece siz de -hiç var olmadığınıza göre- zamanda geriye gidip büyükbabanızı öldüremezsiniz. E siz büyükbabanızı öldürmezseniz o da büyükannenizi bulur..." diye sonsuza uzamasıdır. Olaylar bir öyle bir böyle neticelenir.
Bu duruma çözüm olarak ortaya konansa paralel evrenler kuramıdır.
Bu kurama göre ola ki geçmişe gittiniz, orada sizin geldiğiniz zamanın geçmişine ait olay çizgisini bozduğunuz ilk andan itibaren, alternatif bir evren -ya da zamanda kırılma- yaratmış oluyorsunuz.
O alternatif evren o andan itibaren sizin yapacağınız müdahalelerle şekillenecekken -dolayısıyla o andan itibaren sizin geldiğiniz zamandan tamamen farklı, yeni bir olay örgüsüne sahip olacaktır- sizin halihazırda gelmiş olduğunuz gelecek ise sizin bıraktığınız gibi takılmaya devam edecektir.
internet
 

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
537
Tepkime puanı
74
E haliyle zamanda kaybolmuş bir birey oluruz .
 

exotic

Banlı Kullanıcı
Katılım
31 Eki 2013
Mesajlar
438
Tepkime puanı
2
Yaş
28
Konum
bi güzelin kalbindeyim
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
Cok cok cooookk karmasik :) yine se bi gun bu fenomen gerceklesirse ben denemeye cesaret bile edemem :)
 

MuratDeniz

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Eki 2013
Mesajlar
28
Tepkime puanı
0
Konum
Batıkent / Ankara
Benimde aklıma takılan bir paradoks var. Genç iken ileriye gittiğinizde eğer kendinize raslarsanız, siz yaşlandığınızda ve o yaşa geldiğinizde yine genç haliniz sizi ziyarete gelecek ve sizi ziyarete gende yaşlandığında onu yine çocukluğu ziyarete gelecektir. Buda ayrı bir paradoks :)
 

gnk

Kayıtlı Üye
Katılım
26 May 2012
Mesajlar
16
Tepkime puanı
1
zamanı odacıklar halinde düşünürşek ve herşey şimdide olduğu için herşeyi şu anda yaparız şimdi geçmişe gittim şimdide geçmişteyim ve büyükbabamı öldürdüm şimdi şuanda yok oldum ama şimdiki zamanda büyük babam ve ben yok olduk ve şuanki şimdiki zamanda ikimizde yok olduğumuz için tekrardan geriye gelip gitme gibi birşey olamaz o andaki kırılmada herşeyi o anki şimdiki zamanda yok etmiş oluyoruz. büyük babam ve bende yok oluyoruz tıpkı bir kazada ölen bir insanın tekrardan kazadan kurtulamaması gibi şuanda o öldü ama onun ölmemesi için onunda geçmişe yolculuk yapması gerekir fakat öldüğü için bu imkansız büyükbabam ve ben yok olduğumuz için aynı zamanda geçmişe yolculuk yapmamız gerekir ki yapamayız.
 
Üst