Büyük Reiki Üstatları

mally

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2010
Mesajlar
720
Tepkime puanı
225
Dr. Mikao Usui

Dr. Usui, 1800’lü yılların sonuna doğru Japonya’da yaşamıştır. Zen Budizm ile ilgilenen bir aileye mensuptur. Tıp eğitimi yaptığı söylenmektedir. Daha sonraki yıllarda, Kyoto şehrinde Doshisha Üniversitesinde müdürlük yaptığı sanılmaktadır.
Bu yıllarda, bir öğrencinin “İsa’nın hastalara nasıl şifa verdiği” sorusu üzerine, bunun nasıl olduğu konusundaki arayışlarına başlamıştır. Bu arayışları sırasında, birçok seyahat yapmıştır: Chicago’da 7 yıl Teoloji eğitimi almış, Çince ve Sanskritçe öğrenerek eski Çin ve Hint yazıtlarını incelemiştir. Seyahatleri sırasında Budist tapınaklarında çalışarak ve şifacılıkla ilgili sorularına yanıt arayarak bütün Japonya’yı gezmiştir. Gezdiği ve kaldığı tapınaklarda kutsal yazıları incelemesine izin verildiğinden bulduğu bazı bilgileri not alabilmiştir.

Tibet’e giderek oradaki tapınaklarda da araştırmalarına devam etmiş ve konuştuğu bütün rahiplerden aynı bilgiyi edinmiştir. Evet, daha önceleri fiziksel bedeni iyileştirme yolları biliniyordu; fakat zamanla ruhsal şifaya daha çok önem verildiği için bu bilgiler unutulmuştu. Seyahatleri sırasında tanıştığı bir Zen rahip, O’nu kendi tapınağına davet ederek orada çalışabileceğini söylemiştir. Rahip de aynı konu ile ilgilenmekte ve Usui’ye bu konuda destek olmakta idi.

En sonunda bir Hint yazıtında, şifa veren yüksek enerji kaynağı ile temas kurabileceği bir formül buldu. Fakat, bu sadece bir formüldü. O’na, şifayı anlama ve kullanma yeteneğini vermiyordu. O zaman bu formülü uygulamaya karar verdi ve kutsal bir dağ olan Koriyama’ya doğru yola çıktı. Zirveye ulaştığında yirmi bir tane taş topladı. Her gün bir tanesini attı. Orada kaldığı yirmi bir gün boyunca oruç tuttu, meditasyon yaptı, dualar okudu, sutralar söyledi ve Tanrıdan kendisine ışığını göstermesini istedi.

Yirmi birinci gün son taşı attıktan sonra hala şifa gücünü öğrenememişti. Geri dönmek için hazırlanmaya başladı. Gecenin gün doğumundan önceki en karanlık haliydi. Ufka doğru bakarken parlak, beyaz bir ışığın kendisine doğru geldiğini gördü. Işığa baktığında ışığın farkındalığı olduğunu ve kendisiyle temas kurduğunu anladı. Işık, kendisine bu gücü verebileceğini, bilgileri aktaracağını, ama bunun için O’na çarpması gerektiğini, o zaman da ölebileceğini, bunu kabul edip etmediğini, sordu. Karar verme fırsatı tanınmıştı. Uzun süredir aradığı şifa yeteneğine kavuşabilmek için ölüm riskini göze aldı. Işık, O’na alnından çarptı. Usui, kendini kaybederek düştü. Çarpma esnasında gerekli bütün bilgileri aldı. Ne kadar baygın kaldığını bilmeden yattı. Tam bilincine ulaştıktan sonra geri dönmeye karar verdi.

Yolculuğu esnasında kaydı ve ayağı kesildi. İçgüdüsel olarak elini ayağına koyduğunda kanama durdu ve acısı geçti. Yolda bir kasabada dinlenmek için mola verdi ve yirmi bir gün oruç tutmuş olmasına rağmen hiç rahatsız olmadan yemeğini yedi. Kendisine servis yapan bayan, şiddetli bir diş ağrısından yakınıyordu. Usui, izin isteyerek ellerini kızın yanağına koydu ve diş ağrısını dindirmeyi başardı. Yaşadığı yere vardığında hasta olan yakın bir arkadaşı üzerinde de yeni bilgi ve becerilerini uyguladıktan sonra, kendisine sunulan bu özel armağanı Kyoto’nun yoksul mahallelerindeki dilenci ve yoksulların tedavisi için kullandı. Ancak bu tedavileri uygularken bedenin tedavisinin yeterli olmadığı, ruhun ve zihnin tedavisinin de aynı ölçüde önemli olduğu, kendisine hatırlatıldı. Bu mistik deneyiminden birkaç yıl sonra, bir meditasyon esnasında Reiki’nin beş prensibi ile aydınlandı.

Geri kalan hayatını, bu tedavi modelini geliştirmeye ve öğretmeye adadı. Her kültür ve din tarafından kabul edilecek bir metot geliştirmesi gerektiğini biliyordu. Reiki’yi tüm dogma ve dini inançlardan bağımsız kılarak evrensel hale getirdi.

Japon imparatoru Tenna, Usui’yi çalışmalarından dolayı doktora ile ödüllendirmiştir.

1930’lu yıllardaki ölümüne kadar on altı öğretmene üstat uygulama yeteneğini vermiştir. Dr. Chujiro Hayashi bunlardan biridir. Dr. Hayashi, daha sonra ikinci büyük üstat seçilmiştir.

Dr.Chujiro Hayashi

Emekli bir deniz subayı olan Hayashi, üstat unvanını 1925 yılında Dr. Usui’den almıştır. İyi bir fizikçi olan Hayashi, yüksek sınıfa ait bir aileden gelmektedir. Dr. Usui, ölmeden önce Hayashi’den, geçmiş yıllarda olduğu gibi kaybolmaması için bu bilgileri koruma sorumluluğunu kabul etmesini istedi. Hayashi, bu sorumluluğu üstlendi.
Tokyo’da bir Reiki kliniği kurdu. Dr. Usui’nin yöntemlerine ilave olarak klinikteki deneyimlerini raporlar halinde topladı. Bütün bunlardan yararlanarak standart el pozisyonlarını, Reiki aşamalarını ve bu aşamaların sistemlerini hazırladı. Tedavilerine özel diyetler ilave ederek iyileşme sürecinin desteklenmesini sağladı.

II. Dünya Savaşı yıllarında, erkekler savaşa gittiklerinden bilgilerin korunması amacı ile bunların birkaç kadına da öğretilmesi gerektiğine karar vererek bu görev için kendi eşini ve Hawayo Takata’yı seçti.

Hawayo Takata

Hawayo Kawamuru, Japon göçmeni bir ailenin çocuğu olarak, 1900 yılında, Hawai’de dünyaya gelmiştir. Çok ağır şartlarda çalışarak büyümüş, Saichi Takata ile evlenmiş ve 2 çocuk sahibi olmuş; ne yazık ki, kocası yirmi üç yaşında ölmüştür. Çocuklarına bakabilmek için çok çalışmak zorunda kalmış, yüklendiği stres ve baskı sağlığını bozmuştur. Bayan Takata’nın mide, safra kesesi ve akciğerlerinde sorunlar vardı. Ayrıca, sinirsel rahatsızlıklar yaşıyordu. Tedavi olmak için Japonya’ya geldi. Yapılan tetkiklerde solunum ve safra kesesi rahatsızlıklarından başka, tümör ve gastrit tespit edildi. Hızla kilo vermeye başlayınca doktoru acil olarak ameliyat önerdi.

Bu öneriden sonra içinden gelen bir sesle; başka bir yol olup olmadığını araştırmaya karar verdi. Doktoruna bunu sorduğu zaman, Dr. Hayashi’nin Reiki kliniğini öğrendi. Burada tedavi olmaya başladı. Daha önce duymadığı bir yöntemdi. Reiki uygulayıcılarının ellerinden gelen sıcaklık ilgisini çekti. Merakla sorgulayınca, uygulayıcı O’na, Reiki hakkında bilgi verdi.

Takata, aldığı günlük tedavilerle dört aylık bir sürede iyileşti. Sonuçtan etkilenerek, Reiki’yi öğrenmekte ısrarcı oldu. Dr. Hayashi, o sırada eşinden başka bir kadına daha Reiki öğretmeyi düşündüğü için, kabul etti.

Takata, 1936 yılında birinci aşamayı öğrenmişti. Bir yıl daha Dr. Hayashi ile çalışarak ikinci aşamayı da öğrendi. 1937 yılında Hawai’ye geri döndü. Dr. Hayashi’nin yardımıyla Hawai’de bir Reiki merkezi açtı. 1938 yılında Dr. Hayashi’nin yaptığı on üçüncü ve son Reiki üstadı oldu. Bu onura sahip ilk kadın ve ilk yabancıydı. Dr. Hayashi, ölümünden önce Bayan Takata’nın üçüncü büyük üstat olduğunu açıkladı.

O zamana kadar Reiki öğretisi Japonya’nın dışına çıkartılmamıştı. Reiki’yi Batıya tanıtan Bayan Takata’dır. Reiki’nin öğrenilmesi ve hocalık aktarması kolay olduğundan, batı zihniyetinin buna gereken değeri vermesi amacı ile onların saygı duyduğu bir kavram olan ücretlendirme işlemini yaparak; Reiki’ye gereken saygının gösterilmesine yardımcı oldu. Birinci aşama için 175 $, ikinci aşama için 500 $, hocalık aşaması için 10.000 $ ücret belirledi. Bu ücretler dünya standardı olarak birçok hoca tarafından halen uygulanmaktadır. 1980’deki ölümüne kadar yirmi iki Reiki üstadı yetiştirdi. Ölümünden önce, yerini torunu Phyllis Furumoto’ya bıraktı.

Furumoto ve bir başka Reiki üstadı olan Dr. Barbara Weber birlikte çalışmaya başladılar. Bu birliktelik bir yıl sürdü. Kişisel anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldılar. Reiki Alliance (Reiki Birliği) Furumoto tarafından oluşturulurken, The American International Reiki Association (Uluslararası Amerikan Reiki Derneği) ise Dr. Weber tarafından kuruldu.

Ne yazık ki, dünya üzerinde birçok konuda olduğu gibi, burada da insanoğlunun egosu ön plana çıkmıştır. Şu an en doğru Reiki’yi kendisinin öğrettiğini savunan ve birbiri ile çatışan birçok dernek vardır. Bazıları telif hakkı almaya çalışmaktadır. Gerçekte, Tanrının bu muhteşem armağanını lekelemeye kimsenin hakkı yoktur.
"SADECE BİR REİKİ VARDIR VE HİÇ KİMSE ONUN ÜZERİNDE HAK İDDİA EDEMEZ. REİKİ EVRENE AİTTİR."
Reiki ile ilgilenen herkesin çatışmak yerine doğru tedavi ruhunda birleşmesi asıl amaç olmalıdır. Evrensel bir yöntem olan Reiki ile kazanılan deneyim ve yetenekler acımasızlığın giderek arttığı dünyada gezegenin şifası için kullanılmalıdır. O zaman Dr. Usui, Dr Hayashi ve Bayan Takata gururlandırılabilir ve onların çalışmaları onurlandırılabilir.
 

cigembay

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ocak 2010
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
reiki ,konusunda gerçekten çok doğru bir bilgi. herkes kendi öğretisinin doğru olduğu görüşünde. fakat şuda bir gerçek. o kadar çok reiki çeşidi varki, hangisi ne amaca sahip anlayamıyorsun. internette arama motoruna reiki yazdığında yüzlerce site önünüze geliyor. kimisi uzaktan inisiye yaptığını,kimisi bunun doğru olmadığı kanaatinde. bende usui reiki 3a öğrencisiyim. yıllarca araştırdım. bir dinmi tarikatmı yoksa gerçekten bir öğretimi diye.

Türkiyede tanınmış astrologlar dahi bu yolda kendine kazanç kapılarını açmış .gerçek reiki inisinasyonları arasında birinci eğitimle ikinci eğitimin arasında en az 21 gün olması gerektiği bilgileri vardır. fakat tanınmış dediğim kişilerle birebir görüşmelerim oldu. 3 ünü birden bir kerede veririm şu kadar ücret karşılığında diyenleri bile gördüm.

daha sonra içsel sezgilerim eşliğinde sadece izleme ve görüşme olarak yaklaşık iki yıl bekleyişe girdim. ilk eğitimi aldığımda orada enerjiyi çok güzel hissettim. fakat 21 günlük uygulamayı yapmadım. sonraları denedim bir işe yaramadığını düşündüm. bu arada bazı araştırmalar yapıyordum. insan hayatındaki alışkanlıkların 21 günde hayata geçirebildiği bilgisini okuyunca çok şaşırdım. 21 gün boyunca aynı saatte kalkarsanız. 22. gün otomatik olarak o saatte uyanırsınız. hiç bir uyarana gerek kalmadan.

21 günlük uygulama terapisini uyguladım. hayatımın bir parçası haline geldi. ellerimdeki enerji kanallarını hisseder oldum. aradan bir kaç yıl sonra 2. aşamayı almaya karar verdim. burada geniş bilgiler yer alıyordu. kişisel çalışmalar,uzağa şifa yöntemleri v.b gibi . uzun bir süre kendimle ilgili bir tefekkür halinde kaldım. sonunda üstadım 3a yı vermeye karar verdi. gerçekten bu konuda insanların çok iyi bir gözlemci olması gerek .

reiki üstadının bu işi para içinmi yoksa gerçekten insanlara tekamül sürecinde yol gösterici destekleyici birisi olarak mı olduğunu araştırması gerek. reikinin tarihçesi,soyağacı,ve öğrencileriyle ilişkilerini gözlemlerseniz doğru insan olup olmadığını anlarsınız. parayı al sertifikayı ver tamam sen üstatsın mı ? yoksa kişisel gelişimini her daim takip ve bilgilerle destekler niteliktemi? bence bundan sebepledir bazı çatışmalar. insanların manevi boşluklarıı sömüren nice insanlar olduğunu görmekteyiz. reiki bana göre çok uzun ve güzel bir yoldur. farkındalık adına önemli bir yol. ben reikiyi böyle yorumlayıp hayatımın bir parçası yaptım. bu konuya ilgi duyan ve öğrenmek isteyen kişilerin biraz daha dikkatli olmalarını öneririm. bu enerji çok güçlü bir enerji aynı anda bütün inisiyasyonları yüklemek kişi için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. bunların araştırma konusu olduğunu bir çok kaynaktan okudum.

kimden ne aldığınızı bilmelisiniz. içi boş bir sertifika ve harcanmış bir dünya paramı. yoksa gerçekten tekamül yolunuzda aydınlatan bir lambamı. herkese sevgiler....
 

KURTT

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Eki 2009
Mesajlar
38
Tepkime puanı
0
teşekkürler cigembay yazını ve paylaşımını keyifle okudum. çokda haklısın o kadar çok master olupda verdim gitti diyen masterlar varki insanların bu kadim öğretiye olan saygısını ve bilgisini yanlış yönlendiriyorlar . seninde bahsettiğin gibi masterın adanmışını bulmak önemli olan ki tekamül yolunda en hayra ve en iyi bilgiyle kuşatılıp bilinçli bir şekilde hayatının bir parçası yapılabilsin. kendi kişisel ve spritüel yaşamını en bilinçli şekilde sürdürülebilsin. tamam güzel insilasyonu yapdınız ya sonrası öyle değilmi. yolun ışık olsun arkadaşım
 

cigembay

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ocak 2010
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
amacımız bildiklerimizi paylaşmak. öğrenirken öğretmek. bilgi o zaman kıymetlidir. bu siteyi bu sebeple çok seviyorum. her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. eksik yanlarımı tamamlıyor. damla okyanusla birleşiyor. sizinde yolunuz ışık olsun. sevgiler....
 

mally

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2010
Mesajlar
720
Tepkime puanı
225
Sn Cigembay, tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bende araştırma safhasındayım ve doğru olduğunuz kabul ettiğim bilgileri paylaşıyorum. Yalnız bir konuyu tam anlamıyla taımlayamadım. Soy Ağacı kavramı; Usui Reiki mater ında inisiye olduğumuz zaman Dr Mikao Usui den beri süregelen soyağacına mı katılmış oluyoruz? Bu konuda da bilginizi paylaşırmısınız?
 

cigembay

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ocak 2010
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
evet usuiden gelen soyağacından bahsediyorum, ki kişi böyle bir bilgi vermiş ise,sizde o kişi için hakkında biraz bilgi edinmek istiyorsanız bu şekilde soyağacına bakabilirsiniz.

örneğin. bir iki masterda gördüm bir iki hocadan sonra direk usui yazıyor. hayatında yurtdışına çıkmamış ama aralarında hiç başka türk hocada yok. yabancı dili yok. bu kriterlerden anlarsınız.

Ayrıca masterdan eğitim almadan önce tanıtım ve eğitim seminerlerine katılın öğrenci öğretmen ilişkilerine bakın sorunları olan öğrencilerine nasıl bir yaklaşımda bulunuyor. size göre açıklayıcımı yoksa geçiştiricimi. buda ayrı bir kriter.

ayrıca reiki ile ilgili eğitim almadan bir kaç kaynak öneririm,bunları okuyun o zaman daha sağlıklı karar vereceğinizi düşünüyorum.

Walter Lübeck-Reiki kalbin yolu Gülüm Omay-Reiki evrensel yaşam enerjisi. bu kitaplardan birini okursanız sizin için daha faydalı olur.
 

mally

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2010
Mesajlar
720
Tepkime puanı
225
Çok teşekkür ederim Sn Cigembay. Kitapları temin edeceğim. Belirttiğiniz kaynakları temin edeceğim. Ayrıca Reiki: Dr. Mikao Usui'nin Özgün Reiki El Kitabı nı buldum. Yazarlar Frank Arjava Petter / Mikao Usui olarak geçiyor. Bunu da alacağım inşallah. Rehberliğiniz için tekrar teşekkürler.
 
Üst