Bölüm Stresi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Merhabalar bu yıl üniversite sınavına girdim ve hayırlısı ile tercihimi yaptım ama tercih de ki son iki sıraya yazdığım bölüm beni çok endişelendiriyor(Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları) o kadar çok olumsuz yorum var ki üstelik iş alanı ile de değil bölümün zorluğundan gelen yorumlar ve artık uykularım kaçtı diyebilirim bu bölümü düşünmekten acaba bu bölümün hakkımda hayırlı mı değil mi olduğunu öğrenmemin bir yolu var mı ? Teşekkürler

kıvep

Banlı Kullanıcı
Benim kuzenim o bölümü okuyor, üstelik son sıraya yazdığı tercihiydi :) ilk başlarda bölümün ismiyle biraz alay etmiştim ama baya zor bir bölüm ki zorluk birazda hangi üniversite olduğuna bağlı. Sözel içerikli olduğundan aklına kalın kitapları ve sınavları getir. Bazı bölümlerin kolay olduğunu düşünürdüm ama bu değil sanırım. Mezun olanlar ne iş yapıyor bilmiyoruz ailecek, zamanla göreceğiz bizde :)

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
İstihare deneyebilirsiniz
Şu sıralar uyku düzensizliğim çok fazla olduğu için İstiharenin fayda sağlayacağını sanmıyorum

Benim kuzenim o bölümü okuyor, üstelik son sıraya yazdığı tercihiydi :) ilk başlarda bölümün ismiyle biraz alay etmiştim ama baya zor bir bölüm ki zorluk birazda hangi üniversite olduğuna bağlı. Sözel içerikli olduğundan aklına kalın kitapları ve sınavları getir. Bazı bölümlerin kolay olduğunu düşünürdüm ama bu değil sanırım. Mezun olanlar ne iş yapıyor bilmiyoruz ailecek, zamanla göreceğiz bizde :)
Kuzeniniz memnun mu peki ? :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Evren size yüzlerce olasılık sunacaktır. Bu olasılıklarda siz de kendi özgür iradenizle seçimizi yaparsınız. Seçtiğiniz her şey sizin için en hayırlısıdır. Deneyimlemeniz gereken ne ise onu deneyimlersiniz. Burada ki asıl mesele sizin hangi mesleği yapmak istemenizdir. Hangi iş olursa olsun sevmediğiniz bir iş sizi mutsuz edecektir. Eğer size uygun olmayan bir bölüm ise yerleşmek zorunda değilsiniz. Gerçekten ne istediğinize karar verip o yönde seçimler yapmanız en doğru yol olacaktır.

Üniversitede çok yakın bir arkadaşım vardı. Okumak istediği alan müzikti. Gelecek korkusu ile öğretmenlik yapabileceği bir alanı seçti. Eğitim fakültesi değildi. Bizim dönemimizde fen edebiyat bölümü mezunları öğretmen olabiliyordu. Formasyon yada ona benzer bir şey yoktu. 4 sene kimya okudu. 4 sene boyunca bir çok müzik topluluğuna da gitti. Mezun olmadan bir sene önce fen edebiyat bölümlerinden mezun olanlar öğretmenlik yapamayacaktı. Formasyon olayı daha çıkmamıştı. Mezun olduğu alana yakın ama başka kişilerinde yapabileceği bir işe girdi. Çok zor şartlarda çalıştı, çok az maaş aldı. İş alanı geniş olduğu bahsedilen bölümden doğru düzgün iş bulamadı. Şimdi ise İstanbul da müzisyenlik yapıyor para kazanıyor ve mutlu.

Bir arkadaşım ailesinin istediği bölüme gitti. Ailesi başarı odaklı idi. 4 sene boyunca zor olan bir bölümü okudu. Bilgisayar kursları dil kursları derken zamanını sürekli okumaya ve öğrenmeye harcadı. Yüksek lisans yaptı. ikinci üniversitesini okudu. Yaşamla ilgili her şeyi erteledi. Hem bu kurs bitsin, bu sınav bitsin bu yıl bitsin, derken kendisine hiç zaman ayırmadı. Anti depresyon kullanmaya başladı. Genç yaşında ülser oldu. Yüksek derece gözlük kullanmaya başladı. Hiç sevgilisi olmadı. Bizimle eğlenmeye ya da tatile gelmedi. Askerlik bitsin sonra dedi. Askerlik biti. Çok önemli bir firmada çalışmaya başladı. 10. gün çalıştığı firmada iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti.

Önemli olan gerçekten sizin neyi istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Ve hiç bir şey için geç değil. Eğer bu sınavda istediğiniz olmaz ise başka bir sınav da olur. başkalarının ne dediğinin hiç bir önemi yok. Önemli olan sizin kararınız.

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Çok teşekkürler aslında istediğim bölüm ama zorlanırım diye korkuyordum tercih listemden çıkardım diğer bölümler de gelmezse seneye daha iyi bir yer olur belki :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...