Birliğimizin Amacı 1

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
BİRLİĞİMİZİN AMACI - 1

İnsan kişisel sevgi denilen bir doğa ile yaratılmıştır. Kendisi için menfaat görmediği hiç bir işi yapacak enerjiyi kendisinde bulamaz. Ancak kendisini etkisizleştirmeden Yaratan'ın yapısına ulaşabilmesi mümkün değildir.

Bu nosyon insanın doğasına tam terstir; bu yüzden birliğimize ihtiyaç vardır. Beraber büyük bir güç olup arzulamak hissini etkisizleştirebiliriz. İçimizde ki kötülük olan kendimiz için istemek arzusu, insanın yaratılış nedeni olan Yaratan ile bütünleşmeye bir engeldir.

Dolayısıyla birliğimiz aynı görüşte sahip olan kişilerce oluşturulmalıdır ki kendimiz için istemek arzusunu yetiştirelim. Böyle bir grup insanın oluşturduğu birlik, büyük bir güç oluşturarak tüm grubun kendisine olan sevgisini yenmeye yeterlidir. Bunun nedeni kişinin içerisinde genel'in olmasıdır; her kişi herkesin içinde mevcuttur, herkes bütünün içerisinde ve tüm grup da kişinin içerisinde mevcuttur. Dolayısıyla her kişi tüm grubun kolektif gücünden faydalanabilir ve birliklerini amaca ulaşmak için kuvvetlendirirler.

Grup da ki kişiler diğer üyeleri hislerinde algılayabilmek için kendilerini diğerlerine karşı pasifize etmek zorundadır. Bunu herkes ancak diğer insanların sadece iyi yanlarını görerek ve kötü yanlarını dikkate almayarak yapabilir. Kendisini dostlarının az bile olsa üzerinde gören birisi grupla tam anlamıyla bağ kuramaz.

Kişinin kendisini etkisizleştirdiği noktada çok büyük bir ciddiyet gerektirir. Aksi takdirde hedefleriyle aynı frekansta olmazlar. Mütevazılık açısından dış davranışları ciddi gözükmese de gerçek olan şudur ki, kalplerinde yanan bir ateş vardır.

Amaca yönelik olgunlaşmamış insanlar, grubun amacı olan Yaratan'la yakınlığa ulaşmak amacına katkıda bulunmayacak sözler ve davranışlar sarf etmemelidir.

İnsan kalbinde olan niyeti toplum içerisindeyken sergilemezse daha uygun olur, genel topluluk davranış şekline ayak uydurmalıdır: "Yaratan ile mütevazı olarak yürür".

Dolayısıyla dostlar bir araya geldiğinde aralarında tümüyle eşit olmalılar, ancak böylelikle kendileri birbirlerine karşı etkisizleştirebilirler.

Bu birlik olgun olmayan davranışlara asla maruz kalmamalıdır, bu her şeyi yok eder. Öteki taraftan da kişi toplum içerisindeyken içinde bulunduğu ortamda ki diğer insanlar gibi hareket etmelidir ve bu konudaki ciddiyetini yansıtmamalıdır. Diğer insanlarla onların ilgilendiği konuları konuşmalıdır. Bu insanlara "Davetsiz misafirler" denir.

alıntı
 
Üst