Aralık Osi şifa uyumlaması oyunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
6,463
Tepkime puanı
2,626
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
biyolojik açıdan baktığımızda da, tanrı-kader-evren işleyişi olarak baktığımızda da yoktur bana kalırsa.

biyolojik açıdan konuyu ele alalım.
berlin'de gerçekleştirilen bir deneyde, deneği bir makineye bağlıyorlar.
sağ el ve sol eline birer buton veriyorlar ve rastgele zamanlarda sağ elindeki ve sol elindeki butonlara basmasını istiyorlar.
aynı zamanda deneğin beynine bağladıkları sistem, beynin içindeki karar verme anını eş zamanlı olarak kaydediyor.
deney başlıyor, denek; istediği anda sağ eldeki butona basıyor, tekrar sağa, tekrar sağa, sonra sola. bu şekilde rastgele seçimlerle deney sonlanıyor.

sonuçlar ise şaşırtıcı.

deneğin butona bastığı andaki zamanla, beynin içindeki karar verme anı arasında yaklaşık 6 saniye fark oluyor. beyin, denek daha sağ ya da sol butona basmadan 6 saniye evvel kararı vermiş oluyor. yani seçtiğimiz şeyler, almak istediklerimiz aslında o anki özgür irade değil beyine kodlanmış bilgilerle alakalı.
bu seçimler her insanda doğduğundan itibaren ya da önceki hayatından hafızasında yer eden kodlar. örneğin sizin alçak katlardaki oturma isteğiniz, özgür irade değil beyninize kodlanmış her türlü histen oluşuyor. 2. kattaki daire istemeniz, o kararı vermeden 6 saniye önce beyniniz tarafından belirleniyor.

olaya biraz daha yukarıdan bakacak olursak;

önümüze sunulan fırsatlar, tercih ettiğimiz şeyler, hayatımızdaki önemli kararlar tamamen bizim dışımızda olmasa da aslında özgür irademiz dışında gelişiyor.
beynimiz sadece önümüze çıkan seçeneklerden, mantığımıza yatanı seçiyor ve o seçenek başka seçenekler doğuruyor. tekrar ve tekrar seçenekler arasında 'tercih' yapıyoruz.

Tam olarak istediğim cevap buydu katılan arkadaşlara teşekkür ederim. katılımcılara özel mesaj ile bilgi verilecektir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst