Ateistim , ailemle yaşadığım için oruç tutmak zorundayımm önerisi olann..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MissGothic

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben ateistim ama ailem yüzünden oruç tutmak zorundayım. İma eder gibi oldum ama üniversiteden yeni geldiğim için ordaki ortamın beni değiştirdiğini söylediler ben de tutarım dedim konu kapandı ama tutmamak için bir çare bulmam gerek, önerilerinizi bekliyorum..

Mithra

Kayıtlı Üye
Ailenize açıklayın dinde zorla olmadığını Kuran'da belirtildiğini ifade edin esenlikle kalın.
"Eğer Senin Rabbin dileseydi, dünyada ne kadar insan varsa hepsi imana gelirdi. Ama bunu irade etmedi. Şimdi sen mi, imana gelsinler diye insanları zorlayacaksın?" (Yunus, 10/99)

La-edri

Kayıtlı Üye
Ailenize açıklayın dinde zorla olmadığını Kuran'da belirtildiğini ifade edin esenlikle kalın.
"Eğer Senin Rabbin dileseydi, dünyada ne kadar insan varsa hepsi imana gelirdi. Ama bunu irade etmedi. Şimdi sen mi, imana gelsinler diye insanları zorlayacaksın?" (Yunus, 10/99)

Sadakallahulazim :)

Bencede bildirmeniz en dogrusu, muhakkak zorlanacaksiniz ama ne onlari nede kendinizi zor duruma sokmayin.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Üniversitemi değiştirdi peki??? Daha önce tutarmıydın? Yıllardır imanlı çocuk, üniversiteden gelip ben oruç tutmuycam derse olay olur tabi. :)). ama önceki yıllardada oruç tutmuyorsan şimdi tut diye baskı yapmaları garip, aniden bir değişimmi oldu nedir??
Eğer çaluşıyorsanız havalarda sıcak, ağır gelir diyerek tut diye zorlamazlar ama ayni evde bütün gün oturup ayrı bir inanç çerçevesinde ayrı bir hayat tarzı sürmek ayrılık doğurur. İnsanları birbirine bağlayan ayni hayat, ayni inanç ve bakış açısı sofraya ayni anda oturup kalkmak ayni değerleri paylaşmaktır. Bunlar yoksa siz ailenizden farklı düşünüyorsanız, modern aile olunmadığı sürece uzlaşıya varmak çok zor

MissGothic

Kayıtlı Üye
Üniversitemi değiştirdi peki??? Daha önce tutarmıydın? Yıllardır imanlı çocuk, üniversiteden gelip ben oruç tutmuycam derse olay olur tabi. :)). ama önceki yıllardada oruç tutmuyorsan şimdi tut diye baskı yapmaları garip, aniden bir değişimmi oldu nedir??
Eğer çaluşıyorsanız havalarda sıcak, ağır gelir diyerek tut diye zorlamazlar ama ayni evde bütün gün oturup ayrı bir inanç çerçevesinde ayrı bir hayat tarzı sürmek ayrılık doğurur. İnsanları birbirine bağlayan ayni hayat, ayni inanç ve bakış açısı sofraya ayni anda oturup kalkmak ayni değerleri paylaşmaktır. Bunlar yoksa siz ailenizden farklı düşünüyorsanız, modern aile olunmadığı sürece uzlaşıya varmak çok zor

Üniversitede araştırmak için daha rahat bir ortam buldum diyelim, kur'anın meaili elime geçti biraz okudum yanlış gelen çok şey buldum sonra ateist formlarda da biraz dolaşınca kafama yanlış olması daha çok yattı, bir kaç büyük inanca daha baktım uygun bulmadım ve sonunda ateistim işte.. Baskı demeyelim , psikolojik baskı diyelim çünkü hayal kırıklığına uğrayacaklar ve her seferinde kıyaslama yapacaklar 2 laflarından biri bu olacak o yüzden zor durumdayım biraz. Yinede önerin için teşekkürler :)

MissGothic

Kayıtlı Üye

Açıklayabilecek olsam emin ol söylerdim ama oruç tutmayacağımı söylediğimde bile büyük olay oldu şimdi ateistim dersem ne olur çıkaramıyorum. Üniversite bittiğinde kendi ekonomik özgürlüğümü kazandığımda söyleyebilirim ancak şuanda onlara mecburum çünkü :(

Parpsikolog

Kayıtlı Üye
Ben de söylemeniz gerektiğini düşünüyorum. Rahat edersiniz, sır saklamadığınız için üzerinizden yük kalkar ama aileniz nasıl tepki verir onu hiç bilmiyorum. Düzgün bir şekilde açıklarsanız belki anlayışla karşılayabilirler. Eğer risk almak istemezseniz de kıvep'in yazdıklarından yola çıkarak havanın sıcak olduğunu ve dayanamayacağınızı söylersiniz.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ateizm kuranı yada dinleri yanlış bulmak değildirki, basit tabiriyle bir şeye inanmamaktır. Yanlış yada doğru farketmez, inannırsan yanlış olsada kalpten inanırsın, inanmazsanda ortada yanlış buldum denilecek bir şey yoktur çünkü olmayan şeyin doğruluğu sorgulanmaz değilmi? Yanlış buldum demek bile aslında varlığı kabul etmek gibidir. Eğer dinleri araştırıcaksanç okuayan araştıran bir insansan ya bütün meallerden oku yada arapça dilinden kendin mealle. Tabi bunun gene ateizmle alakası yok, inancın yokluğunu kendi doğruluk sentezime dayandıramayız, düşünülen değil hissedilen bir şeydir bu. Bir his oılarak içinde inançsızlık hissediyorsan karışmam ama dış forumlarda hiç bilmediğin insanların sözlerine yada Bir kaç cümleye göre herşeyi çöpede atma yani. Sonuçta hayat senin , ama aileninde kendine ait bir hayatı var unutma, gec olmadan yollarınıI ayırmanı herkesin istediği inancı yaşaması için daha iyi olur. Ne diyeyim, pek bir önerim olmadı ama düzene oturur umarım herşey :)

MissGothic

Kayıtlı Üye
Ateizm kuranı yada dinleri yanlış bulmak değildirki, basit tabiriyle bir şeye inanmamaktır. Yanlış yada doğru farketmez, inannırsan yanlış olsada kalpten inanırsın, inanmazsanda ortada yanlış buldum denilecek bir şey yoktur çünkü olmayan şeyin doğruluğu sorgulanmaz değilmi? Yanlış buldum demek bile aslında varlığı kabul etmek gibidir. Eğer dinleri araştırıcaksanç okuayan araştıran bir insansan ya bütün meallerden oku yada arapça dilinden kendin mealle. Tabi bunun gene ateizmle alakası yok, inancın yokluğunu kendi doğruluk sentezime dayandıramayız, düşünülen değil hissedilen bir şeydir bu. Bir his oılarak içinde inançsızlık hissediyorsan karışmam ama dış forumlarda hiç bilmediğin insanların sözlerine yada Bir kaç cümleye göre herşeyi çöpede atma yani. Sonuçta hayat senin , ama aileninde kendine ait bir hayatı var unutma, gec olmadan yollarınıI ayırmanı herkesin istediği inancı yaşaması için daha iyi olur. Ne diyeyim, pek bir önerim olmadı ama düzene oturur umarım herşey :)

Tabiki yanlış bulmam ateist olmama sebep değil, neden ateist tarafa geçmeye başladığımı anlatmaya çalıştım sadece :) Önerin olmadı evet ama yinede yazdığın için teşekkürler bende söylemek için bir boşluk arıyorum ama üniversitenin bitmesini beklemem gerekecek sanırım, her neyse umarım yoluna sokabilirim herşeyi :)

face1

Banlı Kullanıcı
ateistte olsan annene ve babana saygıdan tut orucunu. bu kadar zormu senin için oruç tutmak? ailene ateistim ben diye açılmanada gerek yok bence çünkü üniversite bitince ateistlerin hepsi dine dönüyor nasıl oluyorsa.

MissGothic

Kayıtlı Üye
ateistte olsan annene ve babana saygıdan tut orucunu. bu kadar zormu senin için oruç tutmak? ailene ateistim ben diye açılmanada gerek yok bence çünkü üniversite bitince ateistlerin hepsi dine dönüyor nasıl oluyorsa.

Önerin için teşekkürler , dine döneceğimi sanmıyorum çünkü ateist olurken beni yönlendiren yada aklıma giren olmadı. Okuyup araştırdıktan sonra inancımı kaybettim geçici bi heves yada oruç tutmayayım namaz kılmayayım zorlanıyorum diye ateist olmadım. Bu kalple içindeki maneviyatla inançla alakalı bişey ben yaratıcıya dair hiçbişey hissetmiyorum tüm dinler toplumsal düzeni sağlamak ve içindeki inanç dürtüsünü beslemek içinmiş gibi geliyor olay bu. Hayır oruç tutmak zor gelmiyor ama inanmadığım bişeyi yaşamakta istemiyorum hepsi bu. Tekrar teşekkürler iyi formlar.

Pocahontas

Kayıtlı Üye
Klasik olacak ama yol senin yolun. O yolun sonunda senden başka kimse olmayacak o yüzden düşüncelerin, inancın hakkında başkalarına açıklama yapmak zorunda değilsin. İnsan, kendisini sürekli arayan değişken bir varlık sonuç olarak dünkü aklımızı bugün nasıl beğenmiyorsak içimizde yaşadıklarımızda keza öyle. Ben tavsiye olarak aileni idare etmeni öneririm. Çünkü anladığım kadarıyla bu konuda hassasiyetleri bulunan insanlara bunu söylemen senin için anlayış değil, endişe duymalarını sağlar. Bazı süreçlerde samimiyetsizlik, sana değer verenleri üzmekten daha iyidir.

Hellene

Kayıtlı Üye
Boğazlarım ağrıyor çok de doktora git anitibiotik verdi doktor de yalandan da al bi ilaç doktora bile gitmene gerek yok git al bi nurofen bide antibiotik al sana sebep ilaç kullanmam lazım oruç tutamıycam de üzül bide...bence söyleme gerek yok tatsızlığa hemde üzülürler.inandığın neyse içinde yaşa kimseye bunu açıklamak zorunda değilsin.

albus

Kayıtlı Üye
Yalan soylemek istemeyip yalan soylemek sacma olur.
Ama ailenide uzmemelisin. Soylersen uzulurler.
Caktirmadan ye ic iste. Sorulacak nesi var bunun?
Ailen cok dindarsa verecekleri tepkiyi az cok tahmin ediyorsundur. Ama bence kotu olan sana verecekleri tepki degil uzulmeleri olacaktir. O siradada kirici laflar edilebilir. Ailen yaslidir zaten bi daha baslarina dert olma.
Tabi ozgur ve yalansiz bi sekilde yasamakta onemli.
Bilemiyorum.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Rowena; Ortada bir durum var, çözümü de belli. Yardım istemişsiniz. 1- Durumu olduğu gibi anlatırsınız - Olamayacağını söylüyorsunuz, ortam gerilecek
2- İncitmemek ve gerginlik olmasın diye yalan söyleyeceksiniz. Siz buradan nasıl bir çözüm önerisi bekliyorsunuz ? Bizden ''Alın Kuranı sayfa sayfa ailenize de okuyarak, kendi doğrunuz için savaş veriniz '' dememizi mi bekliyorsunuz. Sayfalarca yazılsa da bundan başka size öneri gelmeyecek. Zaten bu tür yorumlar yapılmış. Ya da doğal akışı bozacaksınız .

kıvep

Banlı Kullanıcı
Boğazlarım ağrıyor çok de doktora git anitibiotik verdi doktor de yalandan da al bi ilaç doktora bile gitmene gerek yok git al bi nurofen bide antibiotik al sana sebep ilaç kullanmam lazım oruç tutamıycam de üzül bide...bence söyleme gerek yok tatsızlığa hemde üzülürler.inandığın neyse içinde yaşa kimseye bunu açıklamak zorunda değilsin.
İyi plan hatta cidden hasta olmakta şıklar arasında :D
Gercek karşısında üzülecekler, yalanı hakeder. Gerceği kaldıramayanlara yalan hediye gibidir.söyleyene değil, söyletene sebeb böyle zamanlarda...

oneself

Banlı Kullanıcı
Ateistlere hiçbir saygım yok. Neyine güvenipte tanrıya inanmıyor. Sen kimsin ki tanrıya inanmıyorsun! İblis bile tanrıya inanıyor ama sen inanmıyorsun! Ya da farkındalık mı yaratmaya çalışıyorsunuz ne? Tutma zaten senin tuttuğun oruçtan bir fayda gelmez. Zaten büyük ihtimal sevabıda olmaz diye düşünüyorum. Yani illaki üniversite okuyorsun diye ateist mi olmak gerekiyor? Bende üniversite bitirdim ama böyle saçma sapan bir şey görmedim. Sinirlendim !!!:banghead:

albus

Kayıtlı Üye
Ateistlere hiçbir saygım yok. Neyine güvenipte tanrıya inanmıyor. Sen kimsin ki tanrıya inanmıyorsun! İblis bile tanrıya inanıyor ama sen inanmıyorsun! Ya da farkındalık mı yaratmaya çalışıyorsunuz ne? Tutma zaten senin tuttuğun oruçtan bir fayda gelmez. Zaten büyük ihtimal sevabıda olmaz diye düşünüyorum. Yani illaki üniversite okuyorsun diye ateist mi olmak gerekiyor? Bende üniversite bitirdim ama böyle saçma sapan bir şey görmedim. Sinirlendim !!!:banghead:

Seytana inanmayan biri seytanin tanriya inandigina inanir mi?
Yargilamak size mi dustu?
Sizin gibiler yuzunden islam kotu anlasiliyor ve islamafobi artiyor
Bende ateistligi sacma buluyorum
Ama siz saygi duymuyorsaniz size kim saygi duyacak?

MissGothic

Kayıtlı Üye

Üniversiteyle alakası olmadığını daha önce belirtmiştim. Ayrıca üzgünüm burda oturup senin gibi hoşgörüsüz ve inandığım şeye saygı duymayan biriyle tartışamayacağım. İyi formlar.

MissGothic

Kayıtlı Üye
Pocahontas, Hellene, Albus'a teşekkür ederim yazdığınız için yalan söylemek içime sinmiyordu ama haklısınız üzülmelerinden daha iyi orucu tutup onlara bişey belli etmemem daha iyi olacak. Şuan içim biraz daha rahatladı :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...