Akıl ve mantığı çökerten sorunlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theotherboy

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci (8. sınıf)
Arkadaşlar bildiğiniz gibi yaşadığımız bu hayat sonsuz gizemlere sahip. Benim de kafama takılan bir çok soru var. Fakat bu sorulardan biri diğerlerinden daha üstün geliyor ve kafamı parçalıyor resmen. Biz nasıl var olduk ? Kafama takılan bu soru çok klasik gelebilir ama gerçekten çok merak ediyorum. Yani bir şey kendiliğinden nasıl oluşmuş olabilir ? Nasıl başladı hayat ? Sizin görüşlerinizi almak isterim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Felsefecilerin ilk sorusu, varlık-yokluk tartışması, yüzyıllardır bunu düşünüyoruz, halada düşünmekteyiz

theotherboy

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci (8. sınıf)
Aynn düşünüyoruz ama nafile :(

Frozen_Soul

Kayıtlı Üye
Bu soruyu bir müslümana sorsan kendine göre cevap verir , bir hristiyana sorsan , bir yahudiye , bir budiste yada bir ateiste hatta bir sataniste sorsan kendi bildiğine yada kendine göre cevap verir.
Soruya verilecek cevap kişinin kim ve ne olduğuna göre değişir.
Bu yüzden pek çok kişi tartışsa dahi diğerleri bundan tatmin olamadığı için bu tip sorulara bütün insanların kabul edeceği bir biçimde , tatmin edici bir cevap verilemez.
Seni tatmin edecek cevap senin nasıl biri olduğuna göre değişir.

karatay

Kayıtlı Üye
Soruyu tevhid inancina inanan insanlara sorarsaniz yaraticidan bahsederler. Soruyu ateist bir insana sorsaniz onlarda kendiliğinden zamanla oluşmuştur derler. Şimdi bir beyin muhasebesi yapalim. Yaraticiya inanan insanlarin tezini KESİN olarak çürütmek imkansizdir. Ama ateist inanca sahip insanlarin tezini çürütmek yine bir ateist insanin koymuş oldugu en basit fizik kurali ile çok kolaydır. Fîzik kurallarina göre bir olayin bir maddenin veya bir varligin oncesi ve sonrasi olmasi gerekir. O vakit bigbang olayinin da bir oncesi ve onun oncesininde bir oncesi olmasi gerekiyor. Bu dongu fizik kurallarina gore sonsuz olamaz o vakit bir olayin oncesi olmayacaktir. Yani bilim bir bingang bulur bingbangibde oncesine bir teori bulur o teorinin de oncesine bir teori bulur ama bu mutlaka bir yerde sonlanacaktir. İşte o zaman bir detay çikar ve bütün teorileri birer yanlişa donuşur.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Peki ya Tanrı herşeyin bir başlangıcı var oluşu vardır dimi biri dusunur ve hayata geçirir herşey dusunceden ibarettir..

Ben bizi geçtim artık Allah nasıl var oldu ?

Bir çok musluman bana kızacaktır eminim pek umrumdada değil açıkçası sonuçta benm bildiğim Allah cahillere kızar..

ahmetttnet

Kayıtlı Üye
İnsan sperm ve yumurtadan oluşur.Fakat asıl soru şu;Ortada sperm ve yumurta yokken ilk insan nasıl ortaya çıktı.Diyelim maymundan yada başka bir şeyden geldik.İlk maymun nasıl oluştu ? İnsanlar bir şekilde geçmişe gidip ilk canlının nasıl oluştuğunu öğrenene kadar bunu bilemeyeceğiz.

kevser93

Kayıtlı Üye
Ayetlerdede geçer. Allah doğmamıştır ve doğurmamıştır,. Ve bizler kainattaki diğer basit olayları algılmakta bile acizken Allah ı sorgulayamayız. Sorgulasak dahi hiçbir akıl bunu idrak edemez. Zaten butun dinler dogmatiktir. Sorgulanamaz. Ve bizler bu dinlerden hangisi en mantıklıysa onu seçeriz. İnsanlar maymunlardan oldu diyelim. Şimdi burada cinleri gorduğunu yazan arkadaşlar var. Peki bu cinleri kim nasıl yarattı. Onlarda mı maymundan. ? Biz sadece bu dünyada yaşıyoruz ve bu alemi biliriz, diğer alemlere kimsenin aklı ermez bence. Düşuncelerime katılmak zorunda değilsiniz

kevser93

Kayıtlı Üye
Üstelik Allah sadece Müslümanların tanrısı değildir. Allah Yahudilerin ve Hristiyanların da tanrısıdır

Skleton

Kayıtlı Üye
Ayetlerdede geçer. Allah doğmamıştır ve doğurmamıştır,. Ve bizler kainattaki diğer basit olayları algılmakta bile acizken Allah ı sorgulayamayız. Sorgulasak dahi hiçbir akıl bunu idrak edemez. Zaten butun dinler dogmatiktir. Sorgulanamaz. Ve bizler bu dinlerden hangisi en mantıklıysa onu seçeriz. İnsanlar maymunlardan oldu diyelim. Şimdi burada cinleri gorduğunu yazan arkadaşlar var. Peki bu cinleri kim nasıl yarattı. Onlarda mı maymundan. ? Biz sadece bu dünyada yaşıyoruz ve bu alemi biliriz, diğer alemlere kimsenin aklı ermez bence. Düşuncelerime katılmak zorunda değilsiniz
sizin varlık anlayışınıza göre allahın kendisi ateisttir. ne yaratıldığını söyler ne de kendisinden başka üstün varlık olduğunu söyler..

albus

Kayıtlı Üye
Buna big bang theory diyoruz işte. İki atom vardı ve çarpıştı ve çıkan enerjiden evren oluştu. Bilimsel olarak böyle. Ama o iki atom nerden geldi? iki atom çarpışınca bu kadar büyük ve sistemli bir evrenin oluşma ihtimali nedir?
Ben bunu dinle çözdüm..

Lordrream

Kayıtlı Üye
Ya dünya ve her sey her zaman varsa başlangıcı yoksa ? Sonuçta çok eskilere dayanan kalıntılar var.

sanssiz1

Kayıtlı Üye
Dunya ve herseyin her zaman olma ihtimali yoktur asa yukari dunyanin gunesin galaksilerin evrenin gunumuzden kac yil once olustugu bellidir evrende hicbirsey sabit kalamaz surekli bir degisim vardir buyuk patlama denilen olaydan sonra olusan evren surekli genislemektedir

Maytere

Banlı Kullanıcı
Allah ateist midir :=)
Güldüğüme bakmayın,ciddiyim.

nondoublecrosser

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar uzun uzun yazdım. Uzun uzun okudum. Sizin de hepsini okumanızı istiyorum. Olmadı sadece sizi ilgilendiren bölümü okuyun.
THEOTHERBOY
Bu konu çok geniştir. Cinlerin bin yıl yaşadığını biliyorsun değil mi... Yaşamın şifresini binlerce yıl öncesini onlardan öğrenmek zor olmamalı. Ama gizlerler... Cinler yalancıdır. Dünya yı Allah sayılamayacak zamanda yaratabilecekken 6 günde yarattı. Bu 6 gün 6 boyutu ifade eder. Allah 6. Boyutu yaratır. 5. Boyut 6. Boyutun yansımasıdır. Yansıma süreci tanrısal 1 güne denktir. 4. 5. Boyutun, 3.(bizim boyut x,y,z ekseni) 4.(cinlerin boyutu) boyutun yansıması, 2. 3. Nün, 1. 2. Boyutun ilahi yansımasıdır. Bizim 3. Boyutumuzun yansıdığı 4. Boyut ile 3.boyut arasındaki aynanın sırlı(kaplı) tarafı bize geldiği için biz cinleri maddesel olarak göremeyiz. Ama aynanın yansıtan tarafı onlara geldiği için onlar bizi görür.--ayna büyüleri böyle çalışır-- Neyse konuya dönersek boyutlar birbirini oluşturmuştur. 3. Boyut meydana geldikten sonra big bang denilen şey meydana gelir. Bu boyutun oluşumudur. Dünya oluşur. İnsan 3. Boyuttan, Cinler dünyanın 4. Boyuttaki yansımasında. Allah ın nurundan bir zerrenin boyutsuz bölümden(İlahi kat) 6. Boyuta 5. Boyuta yansır bu boyut ışıktan oluşur. İlahi nur ışıkta beden bulur ve melekleri oluşturur. Burak adı verilen üstün binekleri bu boyutta oluşturan da bu ilahi nurdur. 4. Boyut 5 in yansımasıdır ışığın yansıması enerji yani plazmadan oluşur. İlahi nur 4. Aleme yansır ve kendine plazmik bir beden oluşturur 4. Boyutta. Bu ilk cindir dumansız ateşten yani plazmadandır. Plazmanın(enerjinin) yansıması maddedir ve --maddede enerjidir aslında-- sonunda 3. Boyuta yansıyan ilahi zerre bu evrende mecburen maddeden bir beden oluşturur bu ilk insandır ve boyut gereği topraktan maddedendir. Aynı zerre hayvanların(4. Boyut cin hayvanları dahil) oluşumunda da rol oynar. Yani boyutun elverdiği yapıda boyutsuz alemden alemlerin rabbinin izni ile yansıyan ilahi zerre boyutlarda şekil bularak ve insan gibi kararlı iç yapıya sahip hücresel, akla gelen bütün canlıları oluşturur. Yani herşey yansımadır. İlahi nur her yansıyışında etkisini kaybeder.
6->5->4->3->2->1
İlahi nur->melekler->insan->cinler->enerji->madde
Yani big bang aslında ilahi nurun yansımasıdır ve bu ilahi nurun boyuta yayılması patlama olarak adlandırılır.

KIVEP
Felsefe sorulara cevap vermez sadece cevap arar. Bu yüzden cevapsız sorularla vakit tüketmektense yalan ya da doğru en azından cevap veren dini olguları(bütün dinler dahil) akıl süzgecinden geçirmek en mantıklısıdır.

FROZEN_SOUL
Doğru, bütün dinler ayrı cevap verir ama dikkat çeken hepsinin ortak yönlerinin bulunmasıdır. Örneğin hristiyanlıktaki kötü ruhlar cinlerle aynı özellikleri gösterir. Yani bütün dinleri araştırıp akıl süzgecinde ortak yönleri bulmak doğru olguyu bulmak demektir.

KARATAY
Ateistin tezi çürür. Sonuna kadar katılıyorum ama müslümanda dogma ile kör olmuşsa "İlim öğrenmek farzdır!" diyerek ilme ilgisini çekmek lazımdır.

ZAN
İlim öğrenmek farzdır. Theotherboyun cevabında bahsetmiştim boyutlardan. boyut olmazsa zaman olmaz. Boyutsuz ilahi kat, zamansızdır haliyle boyutun ve zamanın olmadığı bir yerde var olan Allah için zaman kavramları olan önce ve sonradan bahsetmek saçma olur. Zamansız bir yerde herşey ebedî ve ezelîdir.

AHMETTTNET
İlk cevabımı oku. Ona ek olarak ilk canlının toprak parçalarının ilahi nurun boyutlararası yansıması sonucu hücrelere dönüştüğünü söylemek mantıklıdır. Ki insanın hayvandan geldiğini bile söylesek buluncak başlangıç big bangdir ve önceside fizik kurallarına göre yokluktur. Ki kuran zaten biz sizi yoktan var ettik demektedir.

KEVSER93
Dediklerine kısmen katılıyorum ama tam tersine ne kadar tamamen başarılı olamasakta Allah'ı aramak sorgulamak bizi ona ulaşmakta bir adım öteye götürür. Beyazı bulamasakta siyahı gri yapmakta başarıdır. İlim öğrenmeyi farz kılarak bunu kendisi emretmektedir zaten.

NİLEMOON
Video eksik. Öncesi sonrası yok. Kuantum çok basit geçilmiş. Big bang sadece 5 dakikada ifade edilmiş. Oysa big bang başlangıcın ana unsurudur. Daha ayrıntılı incelenmeli hatta boyutlar ve kuantum fiziğiyle birleştirilerek sadece ona özgü bir belgesel oluşturulmalıdır.

SKLETON
Bir varlık nasıl kendisini inkâr eder ki ateist olsun. Çelişki bulmayı denerken kendinizle çelişiyorsunuz.

ALBUS
İlim yolunda gördüğüm en kuvvetli adımı sen atmışsın. Sorgulamaya devam et. Evrenin sistemli oluşu üzerine düşün. Eşiktesin yukarıdaki yazıları oku.

LORDDREAM
Sonsuzluk ancak boyutsuz bir yer için geçerlidir buda ilahî boyuttur. Zaten bilim çevrelerince kabul görmüş kanun derecesine yakın ve kanıtlanmış bir olgu olan big bang sonsuzluğu bozuyor.

SANSSİZ
Değişim boyut ve zamanın olduğu yerde ortakken. Boyut ve zamanın olmadığı boyutsuzlukta ilah değişim göstermez. Allah tek değişmez sabittir.
Değişimler rastgele olamaz. Rastgele değişimler sonucu kararlı olgulardan en basiti bile oluşamaz. İki zar at defalarca daima 2 ve 2 gelsinki sabit ve değişmez bir 4 oluştursun. Aksi takdirde hep farklı bir sayı görürsün.

MAYTERE
Böyle ciddi bir konuya bu kadar dalgacı yaklaşmamak lazım.
Albusada aynı cevabı verdim oku.

albus

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar uzun uzun yazdım. Uzun uzun okudum. Sizin de hepsini okumanızı istiyorum. Olmadı sadece sizi ilgilendiren bölümü okuyun.
THEOTHERBOY
Bu konu çok geniştir. Cinlerin bin yıl yaşadığını biliyorsun değil mi... Yaşamın şifresini binlerce yıl öncesini onlardan öğrenmek zor olmamalı. Ama gizlerler... Cinler yalancıdır. Dünya yı Allah sayılamayacak zamanda yaratabilecekken 6 günde yarattı. Bu 6 gün 6 boyutu ifade eder. Allah 6. Boyutu yaratır. 5. Boyut 6. Boyutun yansımasıdır. Yansıma süreci tanrısal 1 güne denktir. 4. 5. Boyutun, 3.(bizim boyut x,y,z ekseni) 4.(cinlerin boyutu) boyutun yansıması, 2. 3. Nün, 1. 2. Boyutun ilahi yansımasıdır. Bizim 3. Boyutumuzun yansıdığı 4. Boyut ile 3.boyut arasındaki aynanın sırlı(kaplı) tarafı bize geldiği için biz cinleri maddesel olarak göremeyiz. Ama aynanın yansıtan tarafı onlara geldiği için onlar bizi görür.--ayna büyüleri böyle çalışır-- Neyse konuya dönersek boyutlar birbirini oluşturmuştur. 3. Boyut meydana geldikten sonra big bang denilen şey meydana gelir. Bu boyutun oluşumudur. Dünya oluşur. İnsan 3. Boyuttan, Cinler dünyanın 4. Boyuttaki yansımasında. Allah ın nurundan bir zerrenin boyutsuz bölümden(İlahi kat) 6. Boyuta 5. Boyuta yansır bu boyut ışıktan oluşur. İlahi nur ışıkta beden bulur ve melekleri oluşturur. Burak adı verilen üstün binekleri bu boyutta oluşturan da bu ilahi nurdur. 4. Boyut 5 in yansımasıdır ışığın yansıması enerji yani plazmadan oluşur. İlahi nur 4. Aleme yansır ve kendine plazmik bir beden oluşturur 4. Boyutta. Bu ilk cindir dumansız ateşten yani plazmadandır. Plazmanın(enerjinin) yansıması maddedir ve --maddede enerjidir aslında-- sonunda 3. Boyuta yansıyan ilahi zerre bu evrende mecburen maddeden bir beden oluşturur bu ilk insandır ve boyut gereği topraktan maddedendir. Aynı zerre hayvanların(4. Boyut cin hayvanları dahil) oluşumunda da rol oynar. Yani boyutun elverdiği yapıda boyutsuz alemden alemlerin rabbinin izni ile yansıyan ilahi zerre boyutlarda şekil bularak ve insan gibi kararlı iç yapıya sahip hücresel, akla gelen bütün canlıları oluşturur. Yani herşey yansımadır. İlahi nur her yansıyışında etkisini kaybeder.
6->5->4->3->2->1
Yani big bang aslında ilahi nurun yansımasıdır ve bu ilahi nurun boyuta yayılması patlama olarak adlandırılır.

KIVEP
Felsefe sorulara cevap vermez sadece cevap arar. Bu yüzden cevapsız sorularla vakit tüketmektense yalan ya da doğru en azından cevap veren dini olguları(bütün dinler dahil) akıl süzgecinden geçirmek en mantıklısıdır.

FROZEN_SOUL
Doğru, bütün dinler ayrı cevap verir ama dikkat çeken hepsinin ortak yönlerinin bulunmasıdır. Örneğin hristiyanlıktaki kötü ruhlar cinlerle aynı özellikleri gösterir. Yani bütün dinleri araştırıp akıl süzgecinde ortak yönleri bulmak doğru olguyu bulmak demektir.

KARATAY
Ateistin tezi çürür. Sonuna kadar katılıyorum ama müslümanda dogma ile kör olmuşsa "İlim öğrenmek farzdır!" diyerek ilme ilgisini çekmek lazımdır.

ZAN
İlim öğrenmek farzdır. Theotherboyun cevabında bahsetmiştim boyutlardan. boyut olmazsa zaman olmaz. Boyutsuz ilahi kat, zamansızdır haliyle boyutun ve zamanın olmadığı bir yerde var olan Allah için zaman kavramları olan önce ve sonradan bahsetmek saçma olur. Zamansız bir yerde herşey ebedî ve ezelîdir.

AHMETTTNET
İlk cevabımı oku. Ona ek olarak ilk canlının toprak parçalarının ilahi nurun boyutlararası yansıması sonucu hücrelere dönüştüğünü söylemek mantıklıdır. Ki insanın hayvandan geldiğini bile söylesek buluncak başlangıç big bangdir ve önceside fizik kurallarına göre yokluktur. Ki kuran zaten biz sizi yoktan var ettik demektedir.

KEVSER93
Dediklerine kısmen katılıyorum ama tam tersine ne kadar tamamen başarılı olamasakta Allah'ı aramak sorgulamak bizi ona ulaşmakta bir adım öteye götürür. Beyazı bulamasakta siyahı gri yapmakta başarıdır. İlim öğrenmeyi farz kılarak bunu kendisi emretmektedir zaten.

NİLEMOON
Video eksik. Öncesi sonrası yok. Kuantum çok basit geçilmiş. Big bang sadece 5 dakikada ifade edilmiş. Oysa big bang başlangıcın ana unsurudur. Daha ayrıntılı incelenmeli hatta boyutlar ve kuantum fiziğiyle birleştirilerek sadece ona özgü bir belgesel oluşturulmalıdır.

SKLETON
Bir varlık nasıl kendisini inkâr eder ki ateist olsun. Çelişki bulmayı denerken kendinizle çelişiyorsunuz.

ALBUS
İlim yolunda gördüğüm en kuvvetli adımı sen atmışsın. Sorgulamaya devam et. Evrenin sistemli oluşu üzerine düşün. Eşiktesin yukarıdaki yazıları oku.

LORDDREAM
Sonsuzluk ancak boyutsuz bir yer için geçerlidir buda ilahî boyuttur. Zaten bilim çevrelerince kabul görmüş kanun derecesine yakın ve kanıtlanmış bir olgu olan big bang sonsuzluğu bozuyor.

SANSSİZ
Değişim boyut ve zamanın olduğu yerde ortakken. Boyut ve zamanın olmadığı boyutsuzlukta ilah değişim göstermez. Allah tek değişmez sabittir.
Değişimler rastgele olamaz. Rastgele değişimler sonucu kararlı olgulardan en basiti bile oluşamaz. İki zar at defalarca daima 2 ve 2 gelsinki sabit ve değişmez bir 4 oluştursun. Aksi takdirde hep farklı bir sayı görürsün.

MAYTERE

Bu ikisi aynı cevap mı?
MAYTERE

ALBUS

Ayrıca yukardan bakan, sanki siz her şeyi biliyormuşsunuz da biz bir halt bilmiyormuşuz gibi tavrınızı, daha doğrusu kaba üslubunuzu hiç beğenmedim.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
İnsan aklının gücü inkar edilemez bir gerçektir ama insan aklı sınırsız değildir ve sınırlıdır...

01anavarza

Banlı Kullanıcı
THEOTHERBOY
6->5->4->3->2->1

KIVEP

FROZEN_SOUL

KARATAY

ZAN

AHMETTTNET

KEVSER93

NİLEMOON

SKLETON

ALBUS

LORDDREAM

SANSSİZ

MAYTERE

Floud oldu ama hocam sanki görüşleriniz kesin gibi net bir dille yazmışsınız.Bu tarz konularda bir sürü teori vardır.Ayrıca Albus'un dediği gibi resmen yukarıdan bakmışsınız ve ek olarak ne kadar bilirsek bilelim bildiklerimiz okyanusta bir damla bile olamaz fakat anlaşılan siz bunun farkında değilsiniz.İnsanların görüşlerini böyle kaba üslubla geçiştiremezsiniz...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
sizin varlık anlayışınıza göre allahın kendisi ateisttir. ne yaratıldığını söyler ne de kendisinden başka üstün varlık olduğunu söyler..

Bazı konularda bu örneği veririm tekrar vermekte fayda görüyorum

Dünyanın en çok para kazandıran sektörü petroldür birgün bir adam çıktı petrolün önüne geçicek bir ürün icat etti tek başına kimseden yardım almadı
adam bu icadına birisini ortak eder mi ? bunu yapan benim der bu durumda bu adam egoist mi oluyor ? Yada bu adam bu icadı kendisi yapmasına rağmen neden çıkıp " Bunu benden başkasıda yaptı " desin ?

Bir varlığın ney olduğu bulunduğu konuma göre değişir bir klübe yapan mimar olamaz,bir taş parçasını alıp suda sektiren jeoloji uzmanı olamaz
bir kaya parçasının yıllar süren değişimini görüp " bak bu taş değişmiş " diyen yumuşak kayaların başkalaşımı meselesini anlatmış olmaz

İnsan da haddi aşarak ALLAH'ın kendisi ateisttir demekle Allah kendisi ateist olmaz üstün iş başaran bir varlık söz konusu ondan daha üstünü yoksa varmış gibimi anlatıcaktı bizlere ?

Soruyu soran arkadaşın sorusuna gelince

Siz sanırım bu soruyu evrim inancına göre sormuşsunuz yazınızdan onu anlıyorum öyle ise size sabırlar diliyorum zira en profösyönel bilimci evrimci yazarların kitaplarını bile okuduğumda evrimin onlara göre her aşamasını anlatıp anlatıp nasıl olduk sorusuna elle tutulur bir cevap verme meselesine gelince acayip şekilde kıvırdıklarını okudum

Bu konuda en meşhur kitapların birisinde TANRI YANILGISI kitabında yazar baştan sonra herşeyi programlı bir şekilde anlatıp anlatıp dururken PEKİ BİZ NASIL OLDUK sorusuna gelince sen orasını karıştırma şimdi tarzınca bir cevap verip kitabı bitiriyor.

Allah insanı sebeğler zincirine bağlayarak yaratmıştır bununda bir sebebi var bir ayette buyuruyor ki YERİ VE GÖĞÜ İÇİNDEKİLERLE BİRLİKTE BİR ARAŞTIRIN DA SONRA BİR BAKIN BAKALIM BİZİM YARATMAMIZ NASILMIŞ ?
Yerde araştırılıcak şeylerden biriside insandır ve biz anlayabilelim diye bu yaratılış sebepler zincirine bağlı olarak yaratılmıştır islamın ilk çağından beridir görüş budur İnsan bunu araştırıp bulucak.

Eğer siz bunun ötesini istiyorsanız bu biraz zor zira insanın yaratılışına şahit olan melekler varlıklar var idi ama biz onlardan birisi değiliz bu sebepten biz sadece anlayabiliriz görmüş gibi olamayız ama bir kaç satır yukarıda bahsettiğim araştırmalar sebebiyle bu yaratılışa şahit olmuş gibi anlayabilmemiz mümkün

Belkide sorunuzu biraz daha detaylandırmalısınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...