İnsanoğlunun bir sorumluluğu var mıdır sizce

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Meus Dei

Kayıtlı Üye
Tanrı yarattığı insanları Dünya ya gönderirken bir sorumluluk veriyor mudur sizce ve bir sorumluluk varsa insanoğlu bu sorumlulukları yerine getiriyor mu sizce

onlyturk

Kayıtlı Üye
Kutsal kitaplardan hiç birini okumadın mı? Yaratıcı sorumluluk veriyor, ancak insanlar ışık alemini bırakıp şehvet ve madde alemini seçiyor, yani sorumluluklarını yerine getirmiyorlar, depremler, yangınlar hepsi bir tesadüf mü? hayır bunlar sadece bir uyarı, yakında daha büyüklerini gönderecektir, cezalandırıcı olarak Allah yeter.

DemonLove

Kayıtlı Üye
Depremler yangınlar 500 yıl öncede 1000 yıl öncede 100000 yıl öncede oluyordu. İnsanın üstünde birileri tarafından verilmiş hiçbir sorumluluk yoktur. Tozun üzerindeki bakterinin bir sorumluluğumu var? Hayır o sadece kimyasal olaylara göre hareket ediyor. İnsan sorumluluğunu kendi uydurur. Şuan biz kendimize göre atomu nasıl görüyorsak evrene göre ondan bile küçüğüz. Evren bizi umursamıyor bile belkide 10 dk sonra karadelik gelip bizi götürecek?

Yani hiçbir sorumluluğun yok ihtiyacın varsa kendine sorumluluk bulabilirsin tonlarca.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
tüm bu mucizelerin bir tesadüf olması mümkün müdür sence? hayatın anlamsız ve tesadüfi olması, 1000 sayfalık bir sözlüğün rüzgarın bir araya getirdiği kağıtlar ve mürekkebin bir araya getirip oluşması kadar imkansızdır. Elbette bu kainatı yaratanın da insanoğlunu başıboş bırakması saçma olur. başıboş bırakılacak olsaydık hiç yaratılmazdık...

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Yaradılışın bir sorumluluk olduğunu, bir amacı olduğunu düşünüyorum.

aşk1

Banlı Kullanıcı
inanma ya da inanmamaya göre sorunuza verilcek cevap değişir.
her dinde böyle midir bilmiyorum ama genelde dinlerde yapılması ya da yapılmaması gereken şeyler vardır.
insanlar ne kadar neyi yapıyor ne kadar neyi yapmıyor bilemeyiz. bunun için anket ya da araştırma yapılsada geniş çapta çıkan snuç ne kadar doğru olur bilemiyorum.

DemonLove

Kayıtlı Üye
tüm bu mucizelerin bir tesadüf olması mümkün müdür sence? hayatın anlamsız ve tesadüfi olması, 1000 sayfalık bir sözlüğün rüzgarın bir araya getirdiği kağıtlar ve mürekkebin bir araya getirip oluşması kadar imkansızdır. Elbette bu kainatı yaratanın da insanoğlunu başıboş bırakması saçma olur. başıboş bırakılacak olsaydık hiç yaratılmazdık...

Etrafta mucize yokki. Bence hayatın anlamsız ve tesadüfi olması daha gerçekçi, kitap ile evren alakasız örnekler bu yüzden tabiki imkansız olmalı, kitap insanlar tarafından oluşturulan ve insanların düşüncelerine göre biçimlendirilen bir nesne ama evren öyle değil. Evren'in yaratılması gerekmez, aynı şekilce canlılarında. Kimyasal tepkimeler bizlerin oluşumunun büyük cevabı. İllaki var olanın yaratılması gerekir derseniz tanrıyı kimin yarattığını sormam gerekir.

İnsan oğluna yüklenilmiş tüm sorumluluklar yine insan oğlundan çıkmadır.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Kitap ile evren alakasız diyen dillere cevabım: onlar kendi gözleriyle semada açan gülü seyretseler dahi inanmazlar.

Nasa görüntülerine bak sevgili DemonLove

"Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman - Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman Suresi 37,38)

DemonLove

Kayıtlı Üye
Kitap ile evren alakasız diyen dillere cevabım: onlar kendi gözleriyle semada açan gülü seyretseler dahi inanmazlar.

Nasa görüntülerine bak sevgili DemonLove

"Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman - Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman Suresi 37,38)

Yahu güldürmeyin beni.Ne yani onunlamı gerçekliği kanıtlanıyor? Kuranda "6 günde yarattık" diyor dünya 6 gündemi yaratıldı? "Sabit dağlar yarattık" deniliyor Dağları sabitmi sanıyorsunuz? Bunun gibi birçok şey var. O nasa görüntülerinde gök yarılıyormu? Yok. Yağ gibi erimişmi?Yok kırmızı gül demiş ve tek o tutmuş olarak gözüküyor ki oda yanlış.O gül şeklide resimin çekiliş açısı ile alakalı. Ben şuanda "Gökte kıpkırmızı bir lale olduğu zaman" desem eninde sonunda lale benzeri gök resimleri bulunur bundan doğal birşey yok. Biraz gerçekçi olalım.

zenithmx

Kayıtlı Üye
işte söylediğim de o "görseler dahi inanmazlar" "kalpleri mühürlenmiştir." bu benim inancıma ait cevabım. bir başkası için birşey diyemem. Neye gülüp gülmeyeceğine de dikkatli karar ver. insanların inançlarıyla alay edemezsin.

DemonLove

Kayıtlı Üye
işte söylediğim de o "görseler dahi inanmazlar" "kalpleri mühürlenmiştir." bu benim inancıma ait cevabım. bir başkası için birşey diyemem. Neye gülüp gülmeyeceğine de dikkatli karar ver. insanların inançlarıyla alay edemezsin.

Yani sizin yaptığınız ney? Sizin yaptığınız alaydanda beter hakaret. "Görseler dahi inanmazlar" ," Kalpleri mühürlenmiştir" gibi bir yazı görüp gülmemek ve hakaret kabul etmemek mümkünmü? Görüpte neye inanacağız? Thor 'a?, Zeus'a ?, Osiris'e?, Buda'ya?,Allah'a?İsa'nın babası Tanrıya? hangisine? Bence asıl görmek gerçekçi bakmaktır. Benimkisi görmek değilse sizinkisi mi görmek? İnsanlara sanki hiçbirşey bilmiyorlarmiş gibi bu yazıları alıntılamanız ve yorum katmamanız ayrı bir alaycılık zaten.

Lütfen cevap yazarken kendi fikirlerinizle gelin.Alıntı yapıp insanları öyle sanmak sadece sizin egonuzu tatminizden başka birşey olmaz.

focus

Kayıtlı Üye
şeytana mı inanıyorsun yada hiçbirşeyin yaratıcı olmadan oluşabildiğinemi?

insana göremi konuşalım yoksa cinlere göremi?

nerde duruyorsun nereye bakıyorsun neyi arıyorsun söyle ona göre sana cevap vereyim.

ben isyan kapısının bekçisi, kalbi merhamet sahibinin kulu olmuş ancak aklı nefsinin kölesi biri olarak sana bunları yazıyorum.

bir sivrisineğin kanımdan beslenmesine müsade eden kudret karşısında hükmüm tam teslimiyetken,

herşeyin tersiyle yada zıttı ile var edilmiş olmasının gerçeğini arayan biriyken buldugum tekşey hiçlik olması,

hüküm sahibini aramaz insan hükmün sahibini arar, çünki bilinmeyi istemiştir hüküm sahibi.

"Ol" hükmüyle başlayan bir bitiştir aslında herşey, olmak bizim ugraşımız herşey bitmişken,

aklı zorlayan kilit kalp ile açılmaz ise; vay o ruhun haline.

saglıcakla ve ışıkla kalın.

DemonLove

Kayıtlı Üye
şeytana mı inanıyorsun yada hiçbirşeyin yaratıcı olmadan oluşabildiğinemi?

insana göremi konuşalım yoksa cinlere göremi?

nerde duruyorsun nereye bakıyorsun neyi arıyorsun söyle ona göre sana cevap vereyim.

ben isyan kapısının bekçisi, kalbi merhamet sahibinin kulu olmuş ancak aklı nefsinin kölesi biri olarak sana bunları yazıyorum.

bir sivrisineğin kanımdan beslenmesine müsade eden kudret karşısında hükmüm tam teslimiyetken,

herşeyin tersiyle yada zıttı ile var edilmiş olmasının gerçeğini arayan biriyken buldugum tekşey hiçlik olması,

hüküm sahibini aramaz insan hükmün sahibini arar, çünki bilinmeyi istemiştir hüküm sahibi.

"Ol" hükmüyle başlayan bir bitiştir aslında herşey, olmak bizim ugraşımız herşey bitmişken,

aklı zorlayan kilit kalp ile açılmaz ise; vay o ruhun haline.

Ben inanmıyorum.

Hiçbirine göre konuşmayalım. Hayat objektiftir
Dünyada duruyorum evrene bakıyorum, Herşeyi arıyorum

Ben kimsenin kulu ve bekçisi değilim.

Hayatımı sadece ben belirlerim geleceğimi sadece ben yazarım.

Evrenin aslında hiç hüküm yoktur.

Kiliti kalp ile değil bilgi ile anahtar yapıp açmak daha kolaydır.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

focus

Kayıtlı Üye
aslında aynı yerde aynı haldeyiz.

ama aynı koşulları yaşamıyoruz bu bir gerçek.

maddenin anlam kazanması ve evrende bir yer bulması için ruh enerjisinin olması gerek ben bunun şart olduguna inanıyorum.

aksi halde bir bakteriyi tüm kimyayı fiziği meydana koysak niye yapamıyoruz değil niye ölü halden canlı (yaşar) hale getiremiyoruz?

bunu birgün başardıgımız an zaten sonun oldugu an olacaktır.

necro

Kayıtlı Üye
nick te manidar ''şeytan aşkı''

şeytan ve aşk kelimesini biraraya getiren birinden, islami yorumlar bekliyorsunuz

tuhaf.

necro

Kayıtlı Üye
Depremler yangınlar 500 yıl öncede 1000 yıl öncede 100000 yıl öncede oluyordu. İnsanın üstünde birileri tarafından verilmiş hiçbir sorumluluk yoktur. Tozun üzerindeki bakterinin bir sorumluluğumu var? Hayır o sadece kimyasal olaylara göre hareket ediyor. İnsan sorumluluğunu kendi uydurur. Şuan biz kendimize göre atomu nasıl görüyorsak evrene göre ondan bile küçüğüz. Evren bizi umursamıyor bile belkide 10 dk sonra karadelik gelip bizi götürecek?

Yani hiçbir sorumluluğun yok ihtiyacın varsa kendine sorumluluk bulabilirsin tonlarca.

nerden biliyorsun sadece kimyasal olaylara göre haraket ettiğini, mikrobiyologmusun? Bakteriler hakkında tonlarca bilinmeyen şeyler var herneyse

doğalım yiyelim içelim çiftleşelim haz alalım ölelim ve herşey bitsin, böyle mana konularıyla ilgilenen biri için tam bir çelişki.

yağmur yağmış şimşek çakmış arap kızı camdan bakmış, azotlu bileşikler dna gibi çip yapısında organik maddeyi oluşturmuş ve bu milyarlarca yıl sürmüş ve buna birikimli seçilim demiş richard dawkins hazretleri.

tesadüf diye birşey yoktur determinizm diye birşey duydun mu?

bendekiben

Elit Üye
Aslında bu sözcüğe sorumluluk değilde istek diyebiliriz.Dünya ya gelmiş bütün dinlerin ve kadim öğretilerin bir amacı var.İnsanoğlunun bilinmezliğe olan merakı ve yaratıcıya yakın olma isteği zaten bir yaratıcı olmadığına inanan kişilerin dünyada maddesel zevk dışında bir amaçları olduğunu düşünmüyorum onlar buzdağının görünen kısmıyla alakadardırlar.Fiziğin bile kabul gördüğü maddenin en alt parçacığını yani yaradanın nurunu gören bilim adamları kuantum fiziğini parapsikoloji bilim dalına uygun görürken acaba buz dağının görünen kısmıylamı ilgileniyorlardı.Yollar farklı ama amaç bir.Her dinin ve öğretinin ulaşıcağı nokta ölümün ötesi yani ölmeden önce ölmek gerçekliğe uyanmak.Mesele dini amaç değil araç edinebilmek yoksa bütün hepsinde anlatılmak istenen aynı.Sevgiyle....

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Etrafta mucize yokki. Bence hayatın anlamsız ve tesadüfi olması daha gerçekçi, kitap ile evren alakasız örnekler bu yüzden tabiki imkansız olmalı, kitap insanlar tarafından oluşturulan ve insanların düşüncelerine göre biçimlendirilen bir nesne ama evren öyle değil. Evren'in yaratılması gerekmez, aynı şekilce canlılarında. Kimyasal tepkimeler bizlerin oluşumunun büyük cevabı. İllaki var olanın yaratılması gerekir derseniz tanrıyı kimin yarattığını sormam gerekir.

İnsan oğluna yüklenilmiş tüm sorumluluklar yine insan oğlundan çıkmadır.
sözlerinizden evrenin mucizeleri hakkında hiçbir araştırma yapmamış olduğunuzu anlıyorum ben. insanların tümü yaratılış gereği bir şeye inanmak ister. eğer öyle olmasaydı dünya var olduğundan itibaren insanlar tapınacak bir şeyler arayıp durmazlardı. iman tüm insanlar için ihtiyaçtır. nefes alırken bile O'nun adını anıyorsunuz. tanrının var olmadığını söyleyenler de bir yandan varlığını kabul ediyorlar. saygılar.

DemonLove

Kayıtlı Üye
sözlerinizden evrenin mucizeleri hakkında hiçbir araştırma yapmamış olduğunuzu anlıyorum ben. insanların tümü yaratılış gereği bir şeye inanmak ister. eğer öyle olmasaydı dünya var olduğundan itibaren insanlar tapınacak bir şeyler arayıp durmazlardı. iman tüm insanlar için ihtiyaçtır. nefes alırken bile O'nun adını anıyorsunuz. tanrının var olmadığını söyleyenler de bir yandan varlığını kabul ediyorlar. saygılar.

Bir bilim insanı nasıl araştırma yapmaz :) Zaten araştırma yaptım ve evrenin MUCİZElerinin olmadığını gördüm. Evrende mucize diye birşey yoktur. Dünyanın başlangıcında "bilim" denen bir olgu yoktu. İnsanlar yıldırımı görüyor ve neden olduğunu bilmeyip korkuyorlardı :) Bu yüzden "tanrı " kavramını yarattılar ve yıldırımı ona bağladılar. Korunmak içinde buna taptılar.

Nefes alırken kimsenin adını anmıyorum ses kayıtlarımdan dinledim :) Ben kabul etmiyorum tanrının var olmadığını söyleyenler varlığını kabul edemez iddianız çelişkili.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...