Aşk ne içindir? (Başka gözle bakalım mı ?)

bayanpipo

Kayıtlı Üye
İş
Sağlık Sektörü
Aşk, kelime anlamıyla bir başka varlığa karşı duyulan aşırı sevgidir..

Psikanalist Erich Fromm bu sevgi gücünün kişide oluşturduğu yaratıcılıkla bütünleşerek bir sanata dönüştüğünü söyler ve öz olarak AŞK=Sanat.

Sigmund Freud ise Sevginin "kaynağı cinselliktir" der. Kişinin içinde saplantılara ve tabulara neden olacak hertürlü duygunun kaynağının cinsellik olduğunu vurgular.. Yani; AŞK=CİNSELLİK

Bana göreyse aşk bir masturbasyondur.. Sevme- sevilme açlığının bir getirisi olarak egonuzda oluşan çatlakların aşırılaşarak bütünleşme çabası.. Aslında hiç bir zaman düzelmeyen o çatlakların AŞK adı altında geçici kapatılması durumu.. Aşk insanın başına bir kere gelir derler.. Bu doğru olamaz.. Ama şu doğrudur.. Sagır bir insan duymaya başladığında korkar.. Çünkü; gürültüyle yaşamanın ne demek olduğunu bilmez.. Yani söylemek istediğim şu ki.. Aşk çok kereler insan başına gelebilir..Yapılması gereken korkmadan onun size sarılmasını beklemektir.. Sarılsa da gelir geçer... Hangi masturbasyonun en iyi olduğunu sorgulamayız.. Sadece yaparız.!

La-edri

Kayıtlı Üye
Ask'in ne oldugunu bilenler sustu, konusanlar ise hep zirvaladi :)

rumuz

Kayıtlı Üye
Aşk kelimesi dilimize farsça aşekadan gelmiştir. Aşeka ise bir bitkidir bir ağacın köklerinden beslenen büyüdükçe o ağacı sarıp sarmalayan ve zamanla ağacın tüm besinini alıp onu öldüren kurutan bir bitkidir aşeka... Bir de ciddi bir site olduğunu düşündüğüm ve o bakımdan üye olduğum bu sitede aşk konusu altında tabiri caizse geyiklerin dönmesi ne büyük bir ironidir... Fikirler zırvalık değildir. Zannımca forumlar da fikirlerin sunulması adına vardır. Eğer ki bir forumda insanların düşüncelerine zırvalık deniyorsa bu o forumun tam anlamıyla işlevini görmediği anlamına gelir. Katılmak katılmamak ayrı müdahale babında zırvalık saçmalık demek ayrı şeydir. Bende düşüncemi belirtiyorum derseniz düşüncelerinizi daha makul bir şekilde anlatmanın yolunu bilemeyecek kadar tecrübesiz ve kelime yoksunu olduğunuzu zannetmiyorum derim. Aşk boğar boğmadan evvel mutlu eder. Önemli olan ölmeden boğulmaktan kurtulmak sanırım neticede...

AJA

Elit Üye
Aşk önce bir kişiyi sonra ikili bir çifti sonra herkesi birbirine düşürür herzaman :D

Aşk kadar kutsal duygular diliyorum herkese :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu kadar güzel bir konuyu ve sevgili Alin'in kendi emegi olan bu yazinin altina bu sekilde kavga etmek gercektende yakismiyor bize.

Ask her insanda farklidir kimisi beyaz derken baskasi siyah der, elbette ne kadar insan varsa o nisbette fikir olur bu konuda.
Bana göre ask insani susturur ve kisinin aski hakkinda olumlu olumsuz söz eden asik icin zirvaliyordur.

Bir insani cok seversiniz ama bu asiri haliniz kabul görmez cevrenizde ve sizin yanlis yaptiginizi söylediklerinde, siz sesli yada sessiz o kisinin zirvaladigini düsüneceksiniz.
Cok yogun ask acisi cektiginizde birisine bu acidan dertlendiginizde karsinizdaki size seni anliyorum dediginde, muhakkak siz sesli yada sessiz sirvaliyor diyeceksiniz.
yasayan sizsiniz zira ve hic kimse bir fikir sahibi oldugu zannina düsmemeli..

Ve ask kaliblanmaz,onu bir sekle sokamazsiniz bu yüzden kullanacaginiz her cümle kifyetsiz kalacak, ve baskalarinin kaliblandirmaya calismasini zirvalik olarak kabul edeceksiniz... hic etmedinizmi :)

Alemde ne var ise ASK imis, gerisi ancak zan ancak yalan imis..Bu söyledigime biriniz zirvaladi diyebilir onun icin zirvalamis olabilirim ama ben bunu böyle algiliorum aski yani :)

bayanpipo

Kayıtlı Üye
İş
Sağlık Sektörü
Bu kadar güzel bir konuyu ve sevgili Alin'in kendi emegi olan bu yazinin altina bu sekilde kavga etmek gercektende yakismiyor bize.

Ask her insanda farklidir kimisi beyaz derken baskasi siyah der, elbette ne kadar insan varsa o nisbette fikir olur bu konuda.
Bana göre ask insani susturur ve kisinin aski hakkinda olumlu olumsuz söz eden asik icin zirvaliyordur.

Bir insani cok seversiniz ama bu asiri haliniz kabul görmez cevrenizde ve sizin yanlis yaptiginizi söylediklerinde, siz sesli yada sessiz o kisinin zirvaladigini düsüneceksiniz.
Cok yogun ask acisi cektiginizde birisine bu acidan dertlendiginizde karsinizdaki size seni anliyorum dediginde, muhakkak siz sesli yada sessiz sirvaliyor diyeceksiniz.
yasayan sizsiniz zira ve hic kimse bir fikir sahibi oldugu zannina düsmemeli..

Ve ask kaliblanmaz,onu bir sekle sokamazsiniz bu yüzden kullanacaginiz her cümle kifyetsiz kalacak, ve baskalarinin kaliblandirmaya calismasini zirvalik olarak kabul edeceksiniz... hic etmedinizmi :)

Alemde ne var ise ASK imis, gerisi ancak zan ancak yalan imis..Bu söyledigime biriniz zirvaladi diyebilir onun icin zirvalamis olabilirim ama ben bunu böyle algiliorum aski yani :)

Bu doğru anlatım sevgili La-edri.. Daha anlaşılır ve daha kansız bir anlatım.. İlk yorumunuzla kılıcınızı kınından çektiniz ve yazarların kafasını uçurdunuz.. Şimdi daha makul.. "Zırvalık" sözcüğüne katılmasam da haklılık yanlarınızı sizin tarafınızdan görüyorum..

Tarih bile AŞK'ı dillere destan eylemiş.. AŞK Maşukmuş.. Pervane aşk için kanatlarından olmuş..Ama ŞEM'i ikna edememiş.. Sizce belki susmaktır AŞK... Bence avaz avazdır...

sarmaşık

Kayıtlı Üye
Tartışmayın.....Mevlana der ki: Aşk bir lütuftur.....Bu lütfa nail olanlar tadını çıkarsın...Çünkü bir anahtardır...Sırlı kapıları açan...aşkla kalın mabet üyeleri...Aşk evrenin özü ve yaratılış sebebidir...

zaferar

Kayıtlı Üye
Tasavvuf der ki dunyevi ask, ilahi askin dunyadaki yansimasidir.Oyleyse ask teslimiyettir:))

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Konudan uzaklaşan ve tartışmaya varan mesajlar silinmiştir. Hakaret, ikili atışma şeklinde tartışmalara devam edilirse bu üyeler hakkında siteden uzaklaştırma uygulanacaktır!!

albus

Kayıtlı Üye
Ne kadar güzel bir konu
ve yorumlar

Ne kadar söylenecek şey var aşk hakkında
ve söylenmeyecek

NoRules

Kayıtlı Üye
bence başka açıdan bakalım mı demek pek doğru değil, aşk her şey olduğu gibi aynı zamanda özgürlüktür. Her kalpte ayrı renk çiçeğe konar, ayrı diyara kanat açar. Senin için nedir derseniz o kişi belki anlatır belki de tek kelime edemez. Belki ona göre 'anlatılmaz yaşanır' denebilecek bir şeydir aşk. Konuda aşkı yanlış tanımlanmış olduğunu ve bir sürü farklı bakış açısını dile getirmişsiniz. Fakat kusura bakmayın ama sadece kendi gözünüzden gördüklerinizi söylemişsiniz.

Kaşı, gözü, bir bakışıyla, hiç bir anlamı olmadan, içimizi titreten bakın bu ifadede önyargı istilası var. Eğer bir anlamı yoksa neden içimizi titretir? Neden bizi derinden etkiler?

Her kalp, bam telini arar, kendisine dokunabilen diğer bir kalbi, tertemiz bir ruhu arar. Ona hitap eden notayı duymak ister en güzel sesten. Neticede ona hitap eden her kimse, sesi de, bakışı da, dokunuşu da derinlerde bir etki birakır. Bastırırsak veya ayağımıza taş, diken battığında geri dönmek istersek bu kullandığınız ifadelere benzer bir takım cümleleri biz de sarf ederiz elbet. Ancak geri dönmek yerine sabır gösterirsek bu kutsal değer için elbet bir sonuç alırız. Aşk sabır ister, yoluna baş ister, gönül ister... Kapısını çaldığından veya kapısını çalandan, yalnızca fedakarlık ister. Masumiyet ister, samimiyet ve tertemiz niyet ister.

Dünyada tanırız aşkı evet ve bu, ebedi -ilahi ve sonsuz- aşka uzanan bir köprüdür. Herkes düşe kalka girer bu yola. Asla kolay olmaz, her zaman ve her yerde olduğu gibi bu yolda da zorluklar olur. İnişler, çıkışlar olur. Dikenli olur kimi zaman, tozlu olur, yorar, acıtır. Yağmurlu olur ıslatır, sisli olur gözlerin kapanır. Ona giderken nelerden vazgeçebileceğimize bakar sanki... Yolun sonu, Şefkat ve merhamet sahibi olan Settar-ül Samed'in, Allah'ın nazarındaki aşka çıkar.

Emekleyerek başlar, yürür ve mevlaya aşka koşarız. Sonsuz huzur ve sevgiyi tattırır bize. Ona şükür ve minnet içinde olalım diye. Bize bir hediye sunar ki, yolu yorgunluk kokan bu hayatta yalnız olmayalım diye. Ki onu bulmak da kolay değildir hani. Her zaman yanılabilir insan. Aklı ile gönlü arasında her daim gidip gelebilir. Elbet bulur doğruyu lakin, gönül sazının bam teline vurana ulaşır elbet.

Goethe der ki; "bir kez aşık olur insan, diğerleri birer arayış ve aldanıştır. "

Son söz olarak şunları eklemek istiyorum, evet çoluk çocuğun aşka bakış açısını burada dile getirmiş ama böylesi kutsal bir değeri, bu ifadelerden ibaret görmüşsünüz. Düşünüyorum ki siz de bu yolda bazı düşüler yaşamış olabilirsiniz. Açıkçası konunuzdaki cümlelerinizi katiyen hoş bulmadım, aksine kınıyorum. Sevmeyi ve sevilmeyi eşsiz bir lütuf olarak görmemden ötürü fikirlerimiz hiç mi hiç örtüşmedi.

Aşk benim için ne midir? " Kutsal ve evrensel bir değerdir. "

Sevgi ve ışık ile...

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
DNA'nın, hücre/organizma olgunluğa ulaştığında bölünmelidir/üremelidir emrinin kolaylaşması için hormonların bize oynadığı oyundur.