Zikir Sayısını Geçersek Ne Olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

downland

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar kalp sıkıştırma uygulaması yapıyorum.Bunun için 602 kere söylemek gerekiyor belli vakitlerde.Anlayamadığım nokta ise diyelimki Ayet-el kürsi hadimi çağıracağım ve bunu 1000 kez zikredeceğim (NE 999 NE 1001 OLACAKMIŞ) ve akşam saati yapacağım.1000 sayısına ulaştım.Ama aradan 10 dakika geçti bir kere daha ayetel kürsi okudum o zaman bu tertip bozulmuşmu oluyor.Yoksa niyet ettikten sonra 1000 tane zikrettik ve bitirdik.Ondan sonra söylesek uygulama tamamlanmış biz ondan sonrasını öylesinemi söylüyor oluyoruz.Bunu açıklayacak birisi varmı .

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Uygulamayı yaptıktan sonra istediğiniz zaman öylesine 1-2 tane okuyabilirsiniz o zaman sorun olmaz.
Ama uygulamayı yaparken fazladan okumamalısınız.Uygulamayı yaptıktan sonra her şey bittikten sonra okuyabilirsiniz. :)

downland

Banlı Kullanıcı
Uygulamayı yaptıktan sonra istediğiniz zaman öylesine 1-2 tane okuyabilirsiniz o zaman sorun olmaz.
Ama uygulamayı yaparken fazladan okumamalısınız.Uygulamayı yaptıktan sonra her şey bittikten sonra okuyabilirsiniz. :)
Peki uygulamayı yaptıktan sonra nasıl bittiğini anlıyacağız , orada nasıl bitircem.Ben biraz saplantılıyım illa 1,2 tane fazladan eklerim buda olayların seyrini değiştirdiği için bu tür adedli uygulamalar yapmıyorum.Cevabınız için sağolun

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Nasılki uygulamaya başlarken niyet ediyorsanız, bitirirkende niyet etmeniz gerekmiyor mu?

downland

Banlı Kullanıcı
Nasılki uygulamaya başlarken niyet ediyorsanız, bitirirkende niyet etmeniz gerekmiyor mu?
Benim yapmak istediğim zikirde söylüyorsun sonra hiç konuşmadan yatıyorsun o yüzden sordum ya 1 kere daha okursam o zaman başka bir durum gerçekleşiyor.

downland

Banlı Kullanıcı
Syn.demir8333'ün dediği gibi yaptığınız uygulama da bir niyet olması lazım ve bu niyeti uygulamaya başlarken ve bitirirken yapmalısınız.
Eğer uygulamanın yapılışında niyet yoksa onu siz yapmalısınız.Niyet kısmında yapılış amacınızdan bahsedin. :)
Ama benim kendi kendime konuşma gibi bir hastalığım var .duramıyorum sessiz .Ama orda konuşmadan yatın diyor.Bu etki etmez değilmi

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Ama benim kendi kendime konuşma gibi bir hastalığım var .duramıyorum sessiz .Ama orda konuşmadan yatın diyor.Bu etki etmez değilmi

Konusmadan yatın değil, kimseyle konusmadan yatın diyordur. Çünkü tamam sizde dışa konuşma alışkanlığı ve / veya rahatsızlığı olabilir ama herkesin zihni konusur. Niyet konusunda gelince uygulamanın nerede biteceğini düşünmeniz bile bir niyettir.

Tabi bu konularda acıkcası çok da bilgim var desem yalan söylemiş olurum. Benimki sadece düşüncede. bilen bir arkadaşla iyice konuyu istişare ettikten sonra kararınızı verin. İyi forumlar.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat

Konuşmadan yatın demek "dünya kelamı etmeden" demektir.ek olarak okuduğunuz dualar,tesbihler,salavatlar dünya kelamı olmadığı için sorun teşkil etmez.

La-edri

Kayıtlı Üye
Sizde etkisi ne olur bilemiyorum fakat ben ilk deneyimimde bayilmistim :D cok uzun aylar almisti, ve ben ilk ayetten ikincisine dahi gecis yapamadim ilk dönem belirli bir rakam yoktü öyle ama bayilmama yetiyordu ilk 20 tekrarlamam dahi, ama ben öncesinde müslüman degildim belki iman zayifligi diyorum..

Su dünya sözü konusmayin hakikatinde konusmaktan ziyade fikir dahi etmeyindir, zaten fikir olmayinca sözde olmaz, bu cok zor bir seydir, zihni susturmak gerekyor cünki buyüzden cidden yogun sabir isteyen bir olay... Basarilar.

AJA

Elit Üye
Sizde etkisi ne olur bilemiyorum fakat ben ilk deneyimimde bayilmistim :D cok uzun aylar almisti, ve ben ilk ayetten ikincisine dahi gecis yapamadim ilk dönem belirli bir rakam yoktü öyle ama bayilmama yetiyordu ilk 20 tekrarlamam dahi, ama ben öncesinde müslüman degildim belki iman zayifligi diyorum..

Su dünya sözü konusmayin hakikatinde konusmaktan ziyade fikir dahi etmeyindir, zaten fikir olmayinca sözde olmaz, bu cok zor bir seydir, zihni susturmak gerekyor cünki buyüzden cidden yogun sabir isteyen bir olay... Basarilar.
Çok ilginç geldi bu bana .Bayılmanız yani.Bunun sebebi daha çok zihninizi maneviyatla sıkıştırmanızdır sanırım.Yani uzerinize belkide yatığınız baskıdan dolayı bayılıyordunuz.

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Çok ilginç geldi bu bana .Bayılmanız yani.Bunun sebebi daha çok zihninizi maneviyatla sıkıştırmanızdır sanırım.Yani uzerinize belkide yatığınız baskıdan dolayı bayılıyordunuz.

Genelde bu tür zikirler istemsiz ya da bilerek nefes kontrolü ile ilerler. Nefesin sık sık ağızdan alınması kişiyi trans haline alır. Bu da bir dönem şuur kaybına neden olabilir. Aslında maneviyatın yoğunluğu da etki eder ama çok küçük bir etki. Bu bayılmanın açıklaması anlayacağınız üzere düzenli nefestir.

AJA

Elit Üye
Genelde bu tür zikirler istemsiz ya da bilerek nefes kontrolü ile ilerler. Nefesin sık sık ağızdan alınması kişiyi trans haline alır. Bu da bir dönem şuur kaybına neden olabilir. Aslında maneviyatın yoğunluğu da etki eder ama çok küçük bir etki. Bu bayılmanın açıklaması anlayacağınız üzere düzenli nefestir.
Haklısınız, bazı çalışmalarda çekilen zikirler tam bir nefes alma suresine ( agızdan )denk geldiğinde zor oluyor.Ne demek istediğinizi anlıyorum.Yanlış nefes buna yol açabilir.Fakat bu daha uzun zikirlerde gerçekleşir sanırım.La edri nin bahsettiği daha kısa zamanda olmuş buna şaşırdım..
Belki de hiç bayılmamış biri olarak şaşırmışımdır :)

Korunmuş_SIR

Banlı Kullanıcı
Ordaki sayı bir şifredir aslında bir fazla yada bir eksik okursanız şifre yanlış olur :D

yule

Yönetici
İş
Haklısınız, bazı çalışmalarda çekilen zikirler tam bir nefes alma suresine ( agızdan )denk geldiğinde zor oluyor.Ne demek istediğinizi anlıyorum.Yanlış nefes buna yol açabilir.Fakat bu daha uzun zikirlerde gerçekleşir sanırım.La edri nin bahsettiği daha kısa zamanda olmuş buna şaşırdım..
Belki de hiç bayılmamış biri olarak şaşırmışımdır :)

Ben sizi 3 dk içinde sık ve ağzınızdan alacağınız bir nefes ile bayıltabilirim ya da trans seviyesine geçirebilirim. Süresi belki daha kısa bile olabilir. Bu nefesi size 10 dk'da yaptırırsam (ciğer kapasitenize bağlı olarak tabi) bilincinizi tamamen kaybettirebilirim size. Bilmem anlatabildim mi :)

AJA

Elit Üye
Anladım ama bunu bana yapmayın :D

yule

Yönetici
İş
Yok tamamen örnek vererek açıklamak daha akılda kalıcı olduğu için bu şekilde bir ifade kullandım. Yani bu tür zikirlerde mutlaka nefes kontrolü olmalı eğer ki böyle bir yetiye sahip değilseniz ve nefesinizi kontrol edemiyorsanız yapmamalısınız. Ya da bir uzman kontrolünde ve ya evde mutlaka biri var iken yapılmalıdır.

AJA

Elit Üye
Peki nabzı normalden yüksek olan (90-110) biirinin durumu nedir zikirlerde.

yule

Yönetici
İş
Zikirle ilgili bir sorun yok. Kalp atışı ile ilgili de bir problem yok. Sadece zikire odaklanıp kişiler nefes kontrolünü unutabiliyorlar. Bu da yetersiz oksijen aldığı için kişide bazı sağlık sorunlarına neden oluyor. Yani nefes kontrolünüzü yaptığınız sürece kalp atış hızınız yüksek olup olmaması problem olmayacaktır. Önemli olan beyine giden oksijendir.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Zikirle ilgili bir sorun yok. Kalp atışı ile ilgili de bir problem yok. Sadece zikire odaklanıp kişiler nefes kontrolünü unutabiliyorlar. Bu da yetersiz oksijen aldığı için kişide bazı sağlık sorunlarına neden oluyor. Yani nefes kontrolünüzü yaptığınız sürece kalp atış hızınız yüksek olup olmaması problem olmayacaktır. Önemli olan beyine giden oksijendir.

Zikri içinden yaptığı halde trans haline geçilen durumlarda var bunun sebebi nedir?

yule

Yönetici
İş
Zikri içinden yaptığı halde trans haline geçilen durumlarda var bunun sebebi nedir?

Birçok insan daha doğrusu birçok öğrenciye hızlı okuma eğitimleri veriliyor. Hızlı okuma eğitiminde amaç kişilerin gözleri ile okumalarını sağlamaktır. Şu an birçok kişi gözler ile değil içinden okuduğu zaman sanki konuşur gibi bir seviyede okunacak şeyleri okuyorlar. Yani bu yazıyı okuduğunuzda gözlerinizden ziyade dudağınızla hafif bir kıpırtı ile okuyorsunuz. Yada namaz kılan birçok kişiyi gördüğünüzde duayı okurken dudakları kıpırdar ve ya nefesi ile birlikte çok kısa seslerle sure ve ya duaları okur. Yani aslında bir çoğumuz içimizden okuduğumuzu düşünürken aslında dıştan okuyor sadece sesimizi kısıyoruz. Mantık buradan geliyor. Ha ses çıkartmışsınız ha çıkartmamış dudaklarınızı hareket ettirmişsiniz. Sonuçta ikisini de yaparken nefes alıp vermeye devam ediyorsunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...