Zengin Olmak İçin

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
Zengin olmanın yolu zengin gibi davranabilmekten geçer. Bu konuda bütün kişisel gelisim koçları hemfikirdir.

Çektiğiniz zikirler ise gönlü ferahlatabiliyorsa, beklenti olmaksızın sebepsiz bir evrensel genişlik ve enginlik oluşturabiliyorsa işe yarar. Kıtlık bilinciniz anca bu şekilde Allahın ismi ile put gibi yıkılmış olur. Zenginlik siz çağırmadan bile gelir.

Zikir kasmak ise büyüdür. Zenginlik gelir ama zenginliği doya doya yaşayacağınız o lezzet bilinciniz alınır. Hem zengin olursunuz hem lenetlenmiş.
Evet söylediklerinize katılıyorum Amma velakin burada ki zenginlik sadece para manasında değil şöyle ki çok özür dileyerek söylüyorum para kötü yoldanda kazanılır burda ki zenginlik malında bereketinin artması dır işinde ilerleyecek vesileler bulmandır. Yoksa emeksiz yemek olmaz.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Güzel bir konuya geldik. Bu da çok soruluyor. Sayısal zikir, yani belli sayıda zikir var mıdır, yoksa sayı koymaksızın mutlak zikir mi gerekir ? Buna çok itiraz edip “siz kendi kafanızdan ibadet uyduruyorsunuz” diyorlar. Mesela müride belli sayıda vird verilmiştir, günde yüz defa istiğfar edeceksin, yüz defa yada bin defa Allah, Allah diyeceksin, yüz defa salavât getireceksin,… denilmiştir, mürid de o virdi çekip duruyordur. İtiraz edenler, belli sayıda zikir olmaz, diyorlar. Çünkü Resûlullah Aleyhi´s-Salâtu ve´s-Selâm böyle bir şey yaptırmamıştır. Ya da Resûlullah Aleyhi´s-Salâtu ve´s-Selâm ne yaptırdıysa sadece o vardır. Bunun ötesinde bir rakam koyamazsınız, diyorlar. Hatta bunu söylerken biraz da ikna edici ve yaldızlı sözlerle söylüyorlar. Mesela diyorlar ki, ‘bir ibadet ancak vahiy ile ortaya konulur’. Doğru tabii ki. Önce bunu bir tasdik ettirirler. Bundan sonra ‘zikir ibadet mi’, diye sorarlar. O da doğru ama AMAsı var. Arkasından ‘zikir ibadet ise belli sayıda zikir yapman ya da vird verebilmen için ayetten ya da hadîs’ten delil getirmen gerekir’, derler. Doğru mu, ilk bakışta doğru görürsün. Ama gelelim işin AMAsına.Belli sayıda zikir vermek, ibadet koymak değil, zikre ve ibadete alıştırmak yani eğitim amaçlıdır. Eğitim ile ibadeti karıştırırsanız, az önceki iddiada bulunursunuz. Eğitim ayrıdır, ibadet ayrıdır. Belli sayıda zikir ibadete alıştırmak içindir. Malumdur ki belli sayı ile alıştırma yaptırmak eğitim yollarından bir tanesidir. Peki, zikir konusunda ibadet olan ne ? Zikir konusunda ibadet olan şey, zikr-i dâim yani sürekli zikirdir ki bu ifade ALLAH’ı hiç unutmamak demektir. Allah’ı sürekli, daha doğrusu Allah’ı anmadığın bir anın olmamasıdır. İnsanı buna alıştırmak için, eğitmek için belli sayıda Allah, Allah dedirte dedirte alıştırırsın.Belli sayıda zikirle insanı zikr-i daime alıştırmak şuna benzer: Okuma- yazma bilmeyen bir insana okuma yazmayı öğretiyorsan ona dersin ki “bak, bu alfabe harfleridir, yarına on defa yazıp geleceksin”. Okumaya - yazmaya alıştırmak için belli sayıda ödev vermek ne ise zikre alıştırma konusunda belli sayıda zikir vazifesi vermek aynı şeydir. Bu talebe itiraz etse ve “On defa alfabeyi yazmam. Bu ödev Kur’an ve Sünnet’in neresinde var ? Bana delil getir, yoksa ben yazmıyorum” dese bu çocuk okuma yazmayı öğrenir mi ? Öğrenemez tabii. Bu öğrencinin belli sayıdaki yazı ödevi için delil istemesi doğru mu ? Tabii ki yanlıştır. Okuma – yazma ödevleri için “OKU” emri yeterlidir. Geri tarafı tecrübe ile yürütülür. Tecrübe de belli sayı ile ödevler vermek şeklinde gerçekleşmiştir.

İnşallah aklınızda ki soruya cevap olmuştur
Kafasını kullanan adamları seviyorum. Gayet güzel açıklamışsın. Kral adamsın.

ebrutmr

Kayıtlı Üye
Çok güzel yazmışsınız her yorum ayrı birşey öğretiyor.
ben kendim sadece kendimce dilimin dönüp gücümün yettiğince dua ettim,ve gerçekten karşılığını aldım.Maddi manevi şuanda yaşadıklarımı hayal edemezdim.belki benim imtihanım buydu onu rabbim bilir.bianda hayatımız değişti manevi olarakta eşimle çok şeyi geride bıraktık.Zikirlerimi hala çekiyorum sayı yok.Yolda yürürken,iş yaparken vaktim oldukça.Herkesin dualarının karşılığını versin Rabbim.

Ü

Üye silindi 58480

Havası bu yüzden hiçbir şekilde onaylamıyorum.

Bakkal sermayesi ile süpermarket zinciri kurulmaz. Borç altına girersiniz.
Gayeniz yüksek değilse, bir toplumun duaları ve manevi desteği ile buluşmayacaksanız, halife değilseniz, devlet başkanı değilseniz, bir köyde imam değilseniz, yani bir topuluğun kaderini çizmeye azmetmediyseniz de o borcun ödenmesi için Hızır AS da elini bile atmaz. Beklenmedik yerlerden, beklenmedik zamanlarda destek bularak yükseleceğiniz yerde(en çok halifelerde görülür ki onlar havaslıdır), en garanti bildiğiniz yerlerde bile tıkanırsınız.

Daha Kuranı baştan sona 1 tam döngü okumamış insan havasa soyunuyor.

Hayat kurtarıcı tavsiyeler veren edebi bir kişisel gelişim kitabı yazsanız, bir yaşam koçu olarak tavsiyelerinize uyan ve kendini bu yönde geliştirmeye adayan okurlarınızı mı tercih edersiniz onlarla etkileşime geçmek için ? Yoksa tavsiyelerinizi göz ardı ederek kendi miskinlikleri için kitabinizdan zorlama izahlarla kendine kılıf uyduran ve başkalarını da kendine benzetmeye çalışarak sizi ekarte edenlerle mi ?

Havas ilmi vardir. Ama Halife değilseniz devrin kutbu azamı değilseniz Allah sizinle o kanaldan iletişime geçmez. Muhattap alınmazsınız. Cürretinizden dolayı cezalandırılırsınız da.

Ü

Üye silindi 58480

Hayat kurtarıcı tavsiyeler veren edebi bir kişisel gelişim kitabı yazsanız, bir yaşam koçu olarak tavsiyelerinize uyan ve kendini bu yönde geliştirmeye adayan okurlarınızı mı tercih edersiniz onlarla etkileşime geçmek için ? Yoksa tavsiyelerinizi göz ardı ederek kendi miskinlikleri için kitabinizdan zorlama izahlarla kendine kılıf uyduran ve başkalarını da kendine benzetmeye çalışarak sizi ekarte edenlerle mi ?

Şimdi her iki tarafla da etkileşime geçersiniz. Ancak tavsiyelerinize uyanlara daha önemli sırlar verirsiniz. Belki özel ilgi ve destek verirsiniz. El verirsiniz belki.
Ama
Tavsiyelerinize uymayanları uyarırsınız. Onlar anlamayı reddediyorsa da onlarla sağlıklı bir ilişki kurmanız zor olur ve kendi hallerine bırakırsınız.

Allah havasa soyunanları Vallahi kaile almıyor. Rahmeti dolayısı ile şevkat tokatı atıyor basireti olana.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bosuna demiyoruz din kapitalizmin hizmet aracidir diye. Zenginlik maddi para ise para bir pacavraya atfedilen degerdir. Maddi zenginlik digerlerinden eksik kalanin sende fazla olmasidir. Onun disindaki zenginlikler icin dine duaya birine ihtiyaciniz yok tek ihtiyaciniz beyniniz ve gozleriniz. Korseniz de uzulmeyin gonul gozuyle yaninizdakileri gorebilirsiniz.

Bunu da biri cikip fakir edebiyati olarak adlandirabilir. Onu da mantikli buluyorum sonucta hic bir zengin bu cumleleri yazmaz. Yanlis da anlamayin kardeslerim sans oyunu olmadan calip cirpmadan mukemmel bir fikri paraya donusturmeden aileden kalmadan zengin olamazsiniz.

D

DAİMON

Havası bu yüzden hiçbir şekilde onaylamıyorum.

Bakkal sermayesi ile süpermarket zinciri kurulmaz. Borç altına girersiniz.
Gayeniz yüksek değilse, bir toplumun duaları ve manevi desteği ile buluşmayacaksanız, halife değilseniz, devlet başkanı değilseniz, bir köyde imam değilseniz, yani bir topuluğun kaderini çizmeye azmetmediyseniz de o borcun ödenmesi için Hızır AS da elini bile atmaz. Beklenmedik yerlerden, beklenmedik zamanlarda destek bularak yükseleceğiniz yerde(en çok halifelerde görülür ki onlar havaslıdır), en garanti bildiğiniz yerlerde bile tıkanırsınız.

Daha Kuranı baştan sona 1 tam döngü okumamış insan havasa soyunuyor.

Havas ilmi vardir. Ama Halife değilseniz devrin kutbu azamı değilseniz Allah sizinle o kanaldan iletişime geçmez. Muhattap alınmazsınız. Cürretinizden dolayı cezalandırılırsınız da.
Bu konu hakkında her söyledigin cümlenin doğruluguna teker teker şahidlik yapmaya hazırım.
Eger bir şey yazacak olsaydım yazdıklarını kendi ifadelerimle dillendirecektm. Tek fark kullandığım kelimeler ve cümle kalıplarım olacaktı.
Teşkkür ediyorm

Ü

Üye silindi 58480

Bu konu hakkında her söyledigin cümlenin doğruluguna teker teker şahidlik yapmaya hazırım.
Eger bir şey yazacak olsaydım yazdıklarını kendi ifadelerimle dillendirecektm. Tek fark kullandığım kelimeler ve cümle kalıplarım olacaktı.
Teşkkür ediyorm

İşte kullandığın kelimeler ve cümle kalıplarının farklı olması da ortak ayetimiz olacaktı.

Belki öğüt alıp düşünürler diye biz herşeyi farklı farklı şekillerde anlattık. (Kuran)
:giggle:

Tehdit ederek te anlattık, rahmetimizin çatısı altında da anlattık, geçmiştekilerin düştükleri hatalar üzerinden de anlattık, ahiretten; sizi zaman dışına çıkararak ta anlattık, şiir ve kafiye ile de anlattık, gizemini kendiniz çözüp mest olun diye üstü da anlattık, ama en çok apaçık anlattık ki oradan yola çıkın. Mealen : )

Şimdi @DAİMON bence sizin daha nezih olan anlatımınız olmazsa olmaz. Benimki spontane ve destekli sallamaya dayalı. Sizi daha aktif görmek isterim.

ebrutmr

Kayıtlı Üye
sevgili dennise ve DAİMON ben de zenginnlik değil ama bol rızık bereket istedim. okumalarımdan sonra işe girdim eşim işinde ilerledi.:giggle:
dediğim gibi ben öle sadece bir çoğumuzun bildiği okumaları yaptım.yalnış birşey yapmaktan korkarım.rabbim hepimizin dualarını kabul etsin.

D

DAİMON

sevgili dennise ve DAİMON ben de zenginnlik değil ama bol rızık bereket istedim. okumalarımdan sonra işe girdim eşim işinde ilerledi.:giggle:
dediğim gibi ben öle sadece bir çoğumuzun bildiği okumaları yaptım.yalnış birşey yapmaktan korkarım.rabbim hepimizin dualarını kabul etsin.
@ebrutmr çok sevindim. : ) ?
Yazının puntosunun büyüklüğünü de içinizdeki sevinç ve mutlulugun bize yansıması olarak yorumladım. :giggle: Ne güzel :giggle:
Sn. @dennise de eminim aynı şeyleri söyleyecektir. ?

Ü

Üye silindi 58480

@ebrutmr çok sevindim sizi gördüğüme. : ) ?
Benim gördüğüm kadarı ile hakkıyla okuma yapmış olmalısınız. Hatta uslununuzdan bile korku ile ümit arası o özel frekansa girdiğiniz anlaşılıyor. Allah daimi kılsın.

ebrutmr

Kayıtlı Üye
@ebrutmr çok sevindim sizi gördüğüme. : ) ?
Benim gördüğüm kadarı ile hakkıyla okuma yapmış olmalısınız. Hatta uslununuzdan bile korku ile ümit arası o özel frekansa girdiğiniz anlaşılıyor. Allah daimi kılsın.
aminnnn cümlemizin.
sizlerin yazdıklarını okuyup sürekli bişey öğrenmek,düşünmek ne güzel.