Wicca'ya Giriş

Kiera

Kayıtlı Üye
Selam, yeni kayıt yaptım. Bir süredir Wicca'yı araştırıyorum fakat yeterli kaynak bulamıyorum. Genelde sitelerde sadece ''Wicca nedir?'' sorusunun cevabını görüyorum. Ya da büyü tarifleri bulabiliyorum. Daha çok yeniyim ve nereden nasıl başlayacağım konusunda yardıma ihtiyacım var. Mesela kendimi adayacağım Tanrı ve Tanrıça'yı seçmeli miyim ya da tüm Tanrı ve Tanrıça'lara dua edebilir miyim? Büyülere nereden başlamam daha uygun olur? Kendinizi adayacağınız Tanrı ve Tanrıça'yı nasıl ve neye göre seçtiniz? Sunak, büyü malzemelerimi nereden uygun fiyatlarla alabilirim? Gibi... Sorularımı cevaplarsanız sevinirim ve bana özelden birebir yardımcı olabilecek kişilerle tanışmayı çok isterim :)

Seraphine

Kayıtlı Üye
Herhangi bir inanca mensup olmak sadece ritüeller ile gerçekleştirelemez bence. Sırf bir ritüel yaptık diye tamamen o inancın mensubu olamayız yani. Bu yüzden seçeceğiniz ve inanacağınız din hakkında iyice düşünmenizi öneririm öncelikle. O çizgiden geçtikten sonra beraberinde kurallar ve diğer bir çok şey de gelecek. Bunlar avantaj da olabilir, dezavantaj da.

Mesela kendimi adayacağım Tanrı ve Tanrıça'yı seçmeli miyim ya da tüm Tanrı ve Tanrıça'lara dua edebilir miyim?

Aslında bunlar kişiye göre değişen cevaplardır. Herkes farklı bir görüşü savunabilir, bu yüzden kendi tercihlerinizi yapmanız gerekiyor. Sırf herkes belli bir tanrı'ya inanıyor diye öyle yapmak zorunda hissederseniz bunun bir faydasını göremezsiniz mesela. Seçimler ve yollar bireysel olmalıdır. Yine de genel işleyişte en az bir tanrı ve tanrıçaya inanılması gerektiğini biliyorum. Ritüeller yapılırken onların ismini kullanarak işlemler yapıyorsun çünkü. Bu yüzden adanma ritüeli için kendinize en yakın gelen tanrı ve tanrıçayı seçmeniz söylenir. Sorunuzun ikinci kısmı hakkında şahsi düşüncelerimi söylemem gerekirse, her tanrı ve tanrıçaya dua etmemelisiniz. Tanrı ve tanrıçalar belli alanları, fraksiyonları ve özellikleri temsil eder/yönetir. İşte tam da bu yüzden en yakın hissettiğini seçmen ve yönelmen gerekiyor.

Büyülere nereden başlamam daha uygun olur?

Herkes bu yanılgıya düşüyor ilk başta. Hemen büyülere başlayamazsın. Enerjileri yönetmek veya kullanmayı öğrenmek zaman gerektirir. Bunu yaparken de internetin saçmalıklarından uzak durmanı tavsiye ederim. Yapman gereken şeyleri doğru bir zamanda zaten bulacaksın. Sana şu tavsiyeyi verebilirim başlangıç için: Kendini geliştirmeye çalış. Başkalarına bir şey yapmaya çalışmak veya onlar ile uğraşmak ilk başta zevkli geliyor ama sonra pişmanlık uyandırıyor. Zaman geçtikten sonra kendine zaman ayıramadığını ve geliştiremediğini fark ediyorsun.Kendini kimseye kanıtlamaya çalışma ve sadece kendini odaklan. Şahsen her e kadar yapmaktan hoşlanmasam da meditasyonlar en önemli araç burada. Sana başka dünyaların ve güzel hislerin kapısını açabiliyor - yeterince sabredersen tabii - Kendini korumayı,enerjileri tanımayı öğren ve bunları yaparken sana karşı çıkan hiç kimseyi önemseme. Sen değişimi seçtin, bu değişim hayatında ki insanları da içeriyor. Yeni titreşimine uygun olmayan herkes hayatından çıkmak zorunda. Bu hem onların hem de senin iyiliğini gözeten bir olay.

Kendinizi adayacağınız Tanrı ve Tanrıça'yı nasıl ve neye göre seçtiniz?

Bunu yukarıda açıklamış oldum sanırım. Araştır ve kendine en yakın hissettiğini seç. Kalbin sana yardımcı olmak için orada bekliyor. Onun verdiği sinyallere güven.

Sunak, büyü malzemelerimi nereden uygun fiyatlarla alabilirim?

Yaşadığın yere göre değişir bu sorunun cevabı. Genelde en çok çeşit izmir'de bulunuyor diyorlar. Bitki ve mum gibi tüketilebilir malzemeleri kendin üretebilirsin. Mum yapımı oldukça kolaydır ve bitkiler için .. Hmm birazcık yetenek gerekiyor sanırım ama düzgün eldivenler ile oldukça iyi bir iş çıkarabilirsin.

Adanma ritüelinden önce her şeyi araştırdığından emin ol. Bir wicca ve cadı aynı şey değildir. Wicca olduğunda uyman gereken kurallar olacak. Kötülük yapamazsın çünkü 3 katı yasası gereği tahmin edebileceğinden daha feci sonuçlar ile karşılaşabilirsin. Sakın bu kuralları hafife alma, bir inanca katıldığında ona ait diğer şeyleri de kabul etmiş sayılırsın. Wicca'lar enerjiyi doğa, canlılar ve evren için kullanır. Onların iyiliği, kendilerinin gelişimi temel alınır bu işleyişte. Ben druidlerin farklı bir versiyonu olarak görüyorum bu yüzden onları.

Büyü konusunda tekrar uyarmak istiyorum. Sağdan soldan oluşturulmuş bilgileri sakın kullanma. Hatta çember açma da belli bir seviyeye gelene kadar bulaşma bile derim. Çember senin koruyucu alanın ve perdenin sağlamlığını koruyan bir etkendir. Enerjini toplayarak daha da güçlendirir. Bazı alıştırmalar yapabilirsin belki o yüzden? Son olarak büyüler kesin tek bir tarife dayanmaz. Yeterince seviye kaydettiğinde, malzeme ekleme/çıkarma, yöntem değişikliği yapacaksın ve bunları yaparken sana en gelişmiş olan duyun yardımcı olacak.

Son düzenleme:

K_kop

Kayıtlı Üye
Wicca modern cadılık terimidir illa ki wicca olacağım diyorsan tutmam ama has cadılık daha güzel yahu :')Dinin pagan olmasa bile doğa ruhlarına,doğaya ve kendine saygı,sevgi olursa cadı olabilirsin.Musluman cadı tanıdıklarim bile var,büyü bilirler ama zor durumlar hariç uygulamazlar.Aslında hangi dine mensup olursan ol ne yaparsan yap yaydigin enerjinin karması bir gün geliyor sana.Unutmu bunu.Malzemeler çok fazla değil zaten ilk bașlar için enerjini, yukseltmeye bak.Türkiyedeki wicca,paganizm vb. sosyal medya gruplara katilmani tavsiye etmiyorum.Enerjini dusurecek kișiler olacak.Yalan yanlıș bilgi aktarımi zartzurt.Birde Kara buyuyle tehtid ederler???ama yapacak malzemeleri ve enerjileri yoktur cogunun... ☘️ ? Arastirman mutlaka gereken birkaç konu yazabilirim sana
1)Bitkiler,kristaller,renkler,tutsuler,4 element ile tanîșma meditasyonu,yaglar,ayın evreleri,gezegenler ve majikal enerji,gezegensel saatleri hesap lama, hangi saatte ne yapilir bunlar bilgi birikimi dir oku öğren.Karmayı asla ama asla unutma lütfen.Tanri ve tanriça yakın hissettiğim bir tanesiyle çalișabilirsin.Enerjilerini hisset.Sen onlari secmissin bir yerden sonra onlar seni secer...Sevgi ve ıșıkla Kal. images (7).jpeg ???????

gökay1

Kayıtlı Üye
Wicca modern cadılık terimidir illa ki wicca olacağım diyorsan tutmam ama has cadılık daha güzel yahu :')Dinin pagan olmasa bile doğa ruhlarına,doğaya ve kendine saygı,sevgi olursa cadı olabilirsin.Musluman cadı tanıdıklarim bile var,büyü bilirler ama zor durumlar hariç uygulamazlar.Aslında hangi dine mensup olursan ol ne yaparsan yap yaydigin enerjinin karması bir gün geliyor sana.Unutmu bunu.Malzemeler çok fazla değil zaten ilk bașlar için enerjini, yukseltmeye bak.Türkiyedeki wicca,paganizm vb. sosyal medya gruplara katilmani tavsiye etmiyorum.Enerjini dusurecek kișiler olacak.Yalan yanlıș bilgi aktarımi zartzurt.Birde Kara buyuyle tehtid ederler???ama yapacak malzemeleri ve enerjileri yoktur cogunun... ☘️ ? Arastirman mutlaka gereken birkaç konu yazabilirim sana
1)Bitkiler,kristaller,renkler,tutsuler,4 element ile tanîșma meditasyonu,yaglar,ayın evreleri,gezegenler ve majikal enerji,gezegensel saatleri hesap lama, hangi saatte ne yapilir bunlar bilgi birikimi dir oku öğren.Karmayı asla ama asla unutma lütfen.Tanri ve tanriça yakın hissettiğim bir tanesiyle çalișabilirsin.Enerjilerini hisset.Sen onlari secmissin bir yerden sonra onlar seni secer...Sevgi ve ıșıkla Kal. Ekli dosyayı görüntüle 8 ???????
Müslüman cadı olması mantıken mümkün gözükmüyor. Cadılık için insiye alması ve genlerinin yatkın olması lazım aynı anda iki inancın ritüellerini nasıl yapabilir bir insan? İyi forumlar.

K_kop

Kayıtlı Üye
Müslüman cadı olması mantıken mümkün gözükmüyor. Cadılık için insiye alması ve genlerinin yatkın olması lazım aynı anda iki inancın ritüellerini nasıl yapabilir bir insan? İyi forumlar.
Cadılık bir inanç değildir.Her toplulukta cadi vardır.Musluman cadılarında yetenkleri vardır bunu unutma.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Cadılığın gensel bir durum olduğuna inanmıyorum. Tabii ki ailesinde veya atalarında cadılık olan kişilerin bonus durumları olabiliyor, ama normal bir kişinin cadılığa adanmasını engelleyen bir durum yok. Zaten bu tür konulara ilgi duyuyorsa ve bir sıcaklık hissediyorsa potansiyel öğrenci bile diyebiliriz.

Cadılık genel olarak bir yaşam felsefesi gibi empoze edilebiliyor ama ben bu fikre de karşıyım. Cadılık inanç kavramı ile eş değer bir biçimde ilerler. Müslümanlık dininde sadece Allah'a ibadet edilmesi - bu ibadetin sınırlandırılışı vardır zaten - ve dinin öğütlediği şekilde ilerlemek vardır. Kişinin yetenekleri olsa bile bunu kullanması ne kadar doğru olur tartışılır. Tabii ben batı majisi üzerinden konuşuyorum. Eğer bahsettiğiniz şeyler de doğu majisine ait noktalar varsa zaten tam cadılık denemez. Bunların dışında bir ritüel yaparken başka bir ilaha adak sunmanız gerekiyor, veya ona yakarmanız gerekiyor. İslam'da böyle bir esneklik olduğunu sanmıyorum. Kadim ve eski yöntemler bireye göre alt üst edilemez. Bu tıpkı namaz ibadetini başka bir ilaha gerçekleştirmek gibi olur. Bir güce veya hayata sahip olmak istiyorsanız, feda etmeniz gereken şeyler vardır. İki özelliği de aynı anda ilerletemezsiniz.

Son düzenleme:

Seraphine

Kayıtlı Üye
Cadıların inançları seçtikleri yola göre farklılık gösterebilir. Tıpkı diğer dinler gibi cadılığında kendi alt bölümleri vardır. Bir cadı kendisini dediğiniz gibi doğa temelli bir yola adayabilir. Şifacı olabilir, güçlerini başkalarına yardım etmek için kullanabilir veya evrensel/dünyasal gelişime katkıda bulunabilir. Ama sadece bu olacak demek değildir bu. Güçlerini kötülük için kullananlarda vardır, tam ortada durup iki tarafında özelliklerini deneyimleyenlerde. Cadının bu hayatta ki misyonu ve karakterine göre eninde sonunda bir taraf seçmesi gerekir ve o yoldan ilerler. Yani bu konularda sınırlama yapmayın lütfen, seçenekler her zaman çok fazladır. :)