Varlıklarından Nasıl Emin Olabiliriz ki

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
janet: Keşke bir şeyler daha anlaşılır olsaydı, mesela neden bir şeyleri anlayamayacağımıza ikna olmuşuz, hani aklın sınırları yoktu. Birileri bir yerde yanlış yapıyor ve ben bunu bulmak istiyorum. Haddim olmasada kendimi tatmin etmem gerek. (Bir büyüyebilseydim)

perina: Evet korkunç içine düştüğüm durum dehşet verici bir yandan istemsiz bir sorgulama istemsiz bir düşünme bir yandan da günaha giriyorum hata ediyorum düşüncesi, çok kötü.

silverwings: ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sizde benim kusuruma bakmayın, amacım sadece bilmek.

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
Çekim yasasına bir kere inandıktan,
birkaç kere de işe yaradığını gördükten sonra
zaten çoğu kavram boşta kalıyor.

Çok hoşuma giden tavuklu saati bana Tanrı
mı armağan etti yoksa?
Bunu tabii ki de ben evrenden çektim.

Eğer Tanrı ise cidden kırılıyorum bu hallerine.

Kapalı bir uslubunuz var, tam olarak demek istediğiniz nedir?

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Çekim yasasına bir kere inandıktan,
birkaç kere de işe yaradığını gördükten sonra
zaten çoğu kavram boşta kalıyor.

Çok hoşuma giden tavuklu saati bana Tanrı
mı armağan etti yoksa?
Bunu tabii ki de ben evrenden çektim.

Eğer Tanrı ise cidden kırılıyorum bu hallerine.

Yazdığınızı harfi harfine anladığıma emin olun :)

janet

Kayıtlı Üye
Sevgili silverwings, :D ben şöyle yapardım böyle yapardım gibi gereksiz mesajlar yazmak tarzım değil. Hem kişi inançsız olsa bile bu ne seni, ne beni ilgilendirir. Konuyla ilgili yazacak yorumun varsa, yazarsın, yoksa gider uyursun. :D Kimse kimseye kendi bakış açısını ve düşüncelerini empoze edemez, bu iradeye müdahaleye girer ve evren böyle şeyleri sevmez, gün gelir senin yaptığın sana yapılır. Her konuya görüşünü yazmak zorunda da değilsin. Tamam sitede yeni ve heveslisin ama şunu da unutmamak lazım ki, burası her türlü düşünce tarzına sahip olan insanlara açık ve saygı gösterilen bir yer.
İyi uykular :D

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
janet: Keşke bir şeyler daha anlaşılır olsaydı, mesela neden bir şeyleri anlayamayacağımıza ikna olmuşuz, hani aklın sınırları yoktu. Birileri bir yerde yanlış yapıyor ve ben bunu bulmak istiyorum. Haddim olmasada kendimi tatmin etmem gerek. (Bir büyüyebilseydim)

perina: Evet korkunç içine düştüğüm durum dehşet verici bir yandan istemsiz bir sorgulama istemsiz bir düşünme bir yandan da günaha giriyorum hata ediyorum düşüncesi, çok kötü.

silverwings: ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sizde benim kusuruma bakmayın, amacım sadece bilmek.

Bilemezsiniz, size ne söylesek şüphe ile yaklaşacaksınız,aynı sizin gibi şüphe ile yaklaşan bir kardeşim vardı, ona da herkes yardımcı olmak istedi ama kimse yardım edemedi. Neyse amaç paylaşım olsun :D inşallah tüm soru işaretlerine cevap bulursunuz. :)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Bilemezsiniz, size ne söylesek şüphe ile yaklaşacaksınız,aynı sizin gibi şüphe ile yaklaşan bir kardeşim vardı, ona da herkes yardımcı olmak istedi ama kimse yardım edemedi. Neyse amaç paylaşım olsun :D inşallah tüm soru işaretlerine cevap bulursunuz. :)

Amaç paylaşım olsun. Peki çok teşekkür ederim.

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
Sevgili silverwings, :D ben şöyle yapardım böyle yapardım gibi gereksiz mesajlar yazmak tarzım değil. Hem kişi inançsız olsa bile bu ne seni, ne beni ilgilendirir. Konuyla ilgili yazacak yorumun varsa, yazarsın, yoksa gider uyursun. :D Kimse kimseye kendi bakış açısını ve düşüncelerini empoze edemez, bu iradeye müdahaleye girer ve evren böyle şeyleri sevmez, gün gelir senin yaptığın sana yapılır. Her konuya görüşünü yazmak zorunda da değilsin. Tamam sitede yeni ve heveslisin ama şunu da unutmamak lazım ki, burası her türlü düşünce tarzına sahip olan insanlara açık ve saygı gösterilen bir yer.
İyi uykular :D

Sitede yeni ve hevesli? Bana gereksiz konuşmayın demişsiniz ama tüm beyitleriniz gereksiz cümlelerden oluşuyor, en azından ben konuyla alakalı yazdım :) kimsenin inancına karışmam, Allah'a inanmıyorum filan dese saygı duyar çenemi kapardım ama şüphelerim var demesi ile ona bir nebze yardımcı oluruz diye düşündüm.
Yeni üye olabilirim ama boynuz kulak ilişkisi bu siteler için geçerli değil :sifone:
Ayrıca saygısızlık ettiğimi düşünüyorsan moderatör arkadaşlara şikayet edebilirsin, ben kardeşimle iyi kötü birşey paylaşmaya çalıştım, yeni üye eski üye ayrımı yapıp konuyu bölen sizsiniz :)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Sitede yeni ve hevesli? Bana gereksiz konuşmayın demişsiniz ama tüm beyitleriniz gereksiz cümlelerden oluşuyor, en azından ben konuyla alakalı yazdım :) kimsenin inancına karışmam, Allah'a inanmıyorum filan dese saygı duyar çenemi kapardım ama şüphelerim var demesi ile ona bir nebze yardımcı oluruz diye düşündüm.
Yeni üye olabilirim ama boynuz kulak ilişkisi bu siteler için geçerli değil :sifone:
Ayrıca saygısızlık ettiğimi düşünüyorsan moderatör arkadaşlara şikayet edebilirsin, ben kardeşimle iyi kötü birşey paylaşmaya çalıştım, yeni üye eski üye ayrımı yapıp konuyu bölen sizsiniz :)

Herhangi bir tarafı tuttuğumdan değil ama janeti tanımıyorsunuz tanışaydınız demek istediğini anlardınız, ama teşekkür ederim ilgilenmeniz hoş güzel bir durum.

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım
Herhangi bir tarafı tuttuğumdan değil ama janeti tanımıyorsunuz tanışaydınız demek istediğini anlardınız, ama teşekkür ederim ilgilenmeniz hoş güzel bir durum.

Yok canım ne tutması, takım mıyız biz? :biggrinjester: cici birine benziyorsunuz mutlu kalın, kafanıza takmayın :)

Katarina

Kayıtlı Üye
Sevgili silrerwings, sorgulamak inkar etmek değildir. Sorgulamak gerçekleri öğrenmeye atılan bir adımdır. İnandıklarına emin olma isteğidir. Öyle "ciddi olamazsın kardeşim" gibi gereksiz tepkiler yerine, bildiklerinini düzgün bir uslupla anlatmak sana hiç birşey kaybettirmez.

Sevgili blcknghtmr, bunları sorguladığın için seni gerçekten tebrik ediyorum. Araştır, oku, düşün, ve işin içinden çıkama :D Bu soruların cevabı ne yazık ki bizim kapasitemizin algılayabileceği çok dışında olan şeyler. Ama en azından bazı sorularına cevap bulabilirsin.

Ve lütfen. birbirinizi yanlış anlayıp kırmayın "kardeşim" :D

Sevgili janet'e tamamen katılıyorum.

Evreni sorgulamaya başladığınız anda kimsenin görmediklerini görmeye dikkat etmediklerini anlamaya başlarsınız.

Bu düşündüğünüz dönem tamamen geçicidir.Çünkü siz bu ayrıntıların farkına vardıkça sımsıkı sarılıyor olucaksınız evrene inançlarınıza.

Çok güzel bir şey yapmışsınız sorgulamakla.Siz nedenlerin sebeplerini aramaya başlamışsınız;gün gelecek sonuçlarından mutluluk duyuyor olucaksınız.Bir sürü insan neye neden inandığını bilmeden;öğretildiği için inanır.Sorguladığında günahkar olacağını düşünür.Tam o noktada düşünmekten vazgeçer.Vazgeçmeyin sevgili blcknghtmr...

silverwings

Banlı Kullanıcı
İş
grafik tasarım

Evreni sorgulamaya başladığınız anda kimsenin görmediklerini görmeye dikkat etmediklerini anlamaya başlarsınız.

Bu düşündüğünüz dönem tamamen geçicidir.Çünkü siz bu ayrıntıların farkına vardıkça sımsıkı sarılıyor olucaksınız evrene inançlarınıza.

Çok güzel bir şey yapmışsınız sorgulamakla.Siz nedenlerin sebeplerini aramaya başlamışsınız;gün gelecek sonuçlarından mutluluk duyuyor olucaksınız.Bir sürü insan neye neden inandığını bilmeden;öğretildiği için inanır.Sorguladığında günahkar olacağını düşünür.Tam o noktada düşünmekten vazgeçer.Vazgeçmeyin sevgili blcknghtmr...

Sorgulamak iyidir tabi (çevir kazı yanmasın :D) sonucu önemli :Angel_anim:
Haklısınız biraz ağır cümleler kurdum :hang:

blcknghtmr

Kayıtlı Üye

Ben vazgeçmiyorum, o benden vazgeçerse başka ama sanmıyorum o da benden vazgeçmeyecek ve bu işin sonucunda tatmin olacağım. Bazı şeyler daha var ama iyice araştırıp onun hakkında ayrı bir konu açacağım. Tabi afaroz edilmem umarım.

bendekiben

Elit Üye
Amaç paylaşım olsun. Peki çok teşekkür ederim.

Hayır amaç sadece paylaşım değil burda anlatılmak istenen okadar çok şey varki benim abim ateist ama ben inançlı bir insanım aynı ailede yetiştik ama insanların aileden aldığı eğitim onun inançlarıyla doğru orantılı gitmiyor.blcknghtmr sen daha öncede paylaşmış olduğum bir yazının fikrinde gidiyorsun yani bakış açını değiştiriyorsun Sen inancına olan bakış açını değiştirip bazı sorunları görmek için perspektifine başkabir açı katıyorsun inan bana islamda da tasavvuf dada bu geçer araştır araştır öğren gerçekleri bul der İnan bana yarım inançlı olmaktansa bu sorunu kabul edip başka bir çıkış yolu aramak ve bulup ondan sonra inandığın şeye tam inançla bağlanmak kadar güzel birşey yok Sana tavsiyem bu aralar kafan karışık olduğu için hiç birşey için kesin hükümlü olma araştır ve kendini dinle eminim aradığın yolu bulacaksın ben yanındayım sevgiler...

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Hayır amaç sadece paylaşım değil burda anlatılmak istenen okadar çok şey varki benim abim ateist ama ben inançlı bir insanım aynı ailede yetiştik ama insanların aileden aldığı eğitim onun inançlarıyla doğru orantılı gitmiyor.blcknghtmr sen daha öncede paylaşmış olduğum bir yazının fikrinde gidiyorsun yani bakış açını değiştiriyorsun Sen inancına olan bakış açını değiştirip bazı sorunları görmek için perspektifine başkabir açı katıyorsun inan bana islamda da tasavvuf dada bu geçer araştır araştır öğren gerçekleri bul der İnan bana yarım inançlı olmaktansa bu sorunu kabul edip başka bir çıkış yolu aramak ve bulup ondan sonra inandığın şeye tam inançla bağlanmak kadar güzel birşey yok Sana tavsiyem bu aralar kafan karışık olduğu için hiç birşey için kesin hükümlü olma araştır ve kendini dinle eminim aradığın yolu bulacaksın ben yanındayım sevgiler...

Yazdıklarımın bir yerlere ulaşmış olması beni mutlu etti, hiçbir şey için kesin hüküm veremem zaten, aklımın aldığı yere kadar öğrenmeye çalışacağım. Bunun için tavsiyeler bekliyorum çünkü bazen her yer duvar oluyor yol yok yani :)

janet

Kayıtlı Üye
Önce öğreneceğin şeylere hazır olman lazım, korkmadan. Diğer dinleri ve kozmogoni ile ilgili kitaplardan başlayabilirsin. Zecharia Sitchin - "Kozmik tohum" kitabı başlangıç için iyi bir seçim olabilir. ve devamında Erich Von Daniken, Candan ergün v.s

bendekiben

Elit Üye
Yazdıklarımın bir yerlere ulaşmış olması beni mutlu etti, hiçbir şey için kesin hüküm veremem zaten, aklımın aldığı yere kadar öğrenmeye çalışacağım. Bunun için tavsiyeler bekliyorum çünkü bazen her yer duvar oluyor yol yok yani :)

Ayrıca bunun için kendine zaman tanımalısın bu belki çok uzun zaman alıcak sabırlı olmalısın insanların inançları öyle hemen pat diye oturmuyor sabır isteyen bir şey ilk başta ispatlanmış şeylerle yola çık o yol seni ikna ederek sonuca ulaştırsın belki bu söylediklerimden bir anlam çıkartamıyorsundur. İnançla şüphe arasındaki ayrımı iyi bildiğim için aklına takılan birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

janet

Kayıtlı Üye
Unutmadan, Tibet budist ve rahiplerini de araştırmanı öneririm. :D

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Kozmik tohumla başlıyorum ozaman, elimde şuan Dan Millman Hayatınızın Amacı var ama pek umduğum gibi değilmiş, aynı şeyler her zaman ki gibi. Ben başka şeyler arıyorum :) bendekiben inanç ile şüphe arasındaki ayrım sanırım şuan en emin olarak bildiğim şey :)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Unutmadan, Tibet budist ve rahiplerini de araştırmanı öneririm. :D

Budist astrolojisi okuyordum Jhampa Shaneman ve Jan V.Angel in olan kitap orada astrolojiye girmeden önce bahsetmişti ama bunun dışında çok çok merak ettiğim meselelerden birisidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...