Takıntı hastalığı ya da vesvese

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bundy

Kayıtlı Üye
Takıntı hastalığı (okb) dediğimiz şey yani vesvese... Bunun için son 4 yıl içinde 5-6 kere doktora gittim ancak ilaca başladıktan bir süre sonra bıraktım. Çünkü ilaçların etkisinden çok yan etkisini gördüm. Daha önemli nedeni ise ilaç kullanmaya sıcak bakmıyorum. İlacı en son çare olarak görüyorum diyelim. Takıntılarım sürekli birşeyleri biriktirmekle ilgili. Ve hatırlayamadığım birşey üzerine saatlerce belki günlerce düşünmekle ilgili. Dönem dönem oluyor bazen birkaç gün bazen 1-2 hafta sürüyor ve uzun bir süre olmuyor. Takıntılarımın psikolojik sebeplerden değil başka sebeplerden kaynaklandığını düşündüğüm için buraya yazıyorum. Son 3-4 gündür yine aynı takıntıları yaşıyorum. Ve iki gün önce de akşama doğru uykuya yattığımda garip kabuslar gördüm. Rüyada yattığım odadayım yine ve sanki gözlerim açıkmış gibi herşey çok netti. Korku hissediyordum. Sonra uyandığımı sandım bu kez içerdeki kanepedeydim "buraya nasıl geldim" diye düşündüm ve yine korku hissettim. Sonra yine uyandığımı sandım, bu kez banyodayım, banyo aynı ama küçük ayrıntıları farklı. Sanki aynı binada başka birinin dairesine girmiş gibi hissedip kendimi dışarı attım ve başka bir daireden çıkan sarışın bir adam gördüm. Ondan tam yardım isteyecekken onun üç harfli olduğunu anlıyorum ve bağıra bağıra üzerine Ayetel Kürsi okuyorum. Sonra tekrar kendi evimdeyim. Kendimi yine uyanmış sanıyorum.Yüzü hastalıklı gibi beyaz bir kadın var ona rüyamı anlatmaya kalkıyorum ve yine o an farkediyorum ki hâlâ rüyadayım ve o da bir üç harfli... Ve nihayet uyandım. İşte böyle 5-6 kez rüya içinde rüya gördüm. Ama herşey o kadar netti ki. Rüya diye bahsettim ama hissettiğim şey sanki başka bir aleme girmişim ve ordan çıkamayacakmışım korkusuydu. Bu garip şeyin takıntılarımla aynı döneme gelmesi beni bir kez daha yaşadığımın psikolojik değil başka sebeplerden kaynaklandığı düşüncesine itti. Zaten vesvesenin bu varlıklarla alakası olduğu söyleniyor. Sizin bu konuda yorumunuz nedir?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Zamanında ben de böyle bir konu açmıştım kimse yorum yapmadı siz de benim gibi gariban kalmayın diye yorum yapayım bari. Aynı şeyleri ben de çok yaşadım. Ve nedeninin sadece bu tür şeyleri düşünmek ve aynı zamanda korkup onları üzerine çekmek olduğunu düşünüyorum

shado

Banlı Kullanıcı
Zamanında ben de böyle bir konu açmıştım kimse yorum yapmadı siz de benim gibi gariban kalmayın diye yorum yapayım bari. Aynı şeyleri ben de çok yaşadım. Ve nedeninin sadece bu tür şeyleri düşünmek ve aynı zamanda korkup onları üzerine çekmek olduğunu düşünüyorum

Kesinlikle pelerine katılıyorum.Bana da oluyor zaman zaman hiç akliniza getirmeyin başka şeylerle uğraşın üzerine düşünmeyin.Bakalim ne olacak.iyi forumlar dilerim:)

bundy

Kayıtlı Üye

Ben de böyle düşünüyorum. O yüzden kabusların üzerinde durmuyorum. Bu gece de olacak mı diye kaygı etmiyorum. Ama takıntıların 2-3 ay belki daha uzun süre olmazken birden tekrar ortaya çıkması beni düşündürüyor neden diye. Takıntılar birkaç ayda yoklayıp 3-4 gün en fazla da 1-2 hafta sürdüğü için dediğim gibi ilacı gerekli görmüyorum. Ama bu sefer sondu diye düşünüp aynı şeylerin birden ortaya çıkması sinirlerimi bozuyor.

bundy

Kayıtlı Üye
Kesinlikle pelerine katılıyorum.Bana da oluyor zaman zaman hiç akliniza getirmeyin başka şeylerle uğraşın üzerine düşünmeyin.Bakalim ne olacak.iyi forumlar dilerim:)

Kısır döngüde gibi hissediyorum. Birkaç ayda bir takıntılar yoklayınca doktora gidip ilaç yazdırıyorum. Bazen o ilaçtan 1 kez bile almama gerek kalmadan kendimi birden çok iyi hissediyorum. Çünkü dediğim gibi uzun süre etkilemiyor. Birkaç gün sürüyor.Ama aylar sonra tekrar ortaya çıkıyor. Son seferinde bu anlattığım kabusla eş zamanlı ortaya çıkması beni korkuttu. Çünkü bu vesvese hastalığı varlıklarla ilişkilendiriliyor. Bu ihtimal beni rahatsız ediyor.

shado

Banlı Kullanıcı
Kısır döngüde gibi hissediyorum. Birkaç ayda bir takıntılar yoklayınca doktora gidip ilaç yazdırıyorum. Bazen o ilaçtan 1 kez bile almama gerek kalmadan kendimi birden çok iyi hissediyorum. Çünkü dediğim gibi uzun süre etkilemiyor. Birkaç gün sürüyor.Ama aylar sonra tekrar ortaya çıkıyor. Son seferinde bu anlattığım kabusla eş zamanlı ortaya çıkması beni korkuttu. Çünkü bu vesvese hastalığı varlıklarla ilişkilendiriliyor. Bu ihtimal beni rahatsız ediyor.

O ihtimali düşünmemeye çalışın ama söz konusu OKB olunca biraz zor olabilir tabi.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Burdan bakınca durumunuz tamamen psikolojik görünüyor.İnsan biraz bunalınca bile aşırı yoğun kabuslar görüyor yani kabuslar görmenizi başka birşeye yormaya gerek yok.Bu konuda kullanılan ilaçlar azalan serotonin maddesini dengeye sokmak içindir ve az yada çok bir yan etkisi olur tabiki.Bu konuda ilaçsız tedavilerde genelde sorunun varlığına göre tedavi metodu geliştirilir OKB'ta en bilindik tedavi alıştırma terapisidir.

Cmrnz

Kayıtlı Üye
Geçmiş olsun rüyalarla benim de başım dertte artık uyumak istemiyorum gecelerden nefret ediyorum düşünmemeyr çalışın diycem ama zor inşallah size yardım eden çıkar

nira

Kayıtlı Üye
Okb %100 iyileşsen bile tetikleyici bir durum sonunda 5 sene de olsa misal tekrarlanabilir. Düzenli ilaç kullanımı şart. Okb çeşitleri var. Ama geneli kişinin bir zorlantı durumunda olması. Zorlantılar da takıntılı durumları ortaya çıkarıyor. Kendimden biliyorum. Senin önce bu durumu ortadan kaldırman gerek. Seni zorlayan durumları ortadan kaldır. Görmezden gel bir süre. Dikkatini başka yöne çek. Başka birşeylerle ilgilen. Etrafındaki kişilerin de sana yardımcı olması gerek. Ailene de çok iş düşüyor. Takıntılı insan gamsız olamaz ama biraz da gamsız olmak iyidir :) takıntılarımız aynı biriktirme ve düşünceler. Bende tekrarlanan hareketler de vardı. El yıkama sürekli. Sayma. Şimdi küçük izler taşısam da geçti. Biriktirdiğim ne varsa attım. Çok zor oldu. Şimdi de elime ne geçiyorsa atıyorum yada veriyorum o derece. Çok sıkıntılı sancılı bir şey bu Okb. İlaçlar önemli. Düzenli almalısın. Rüyalarını bilemem ama :)

bundy

Kayıtlı Üye
Okb %100 iyileşsen bile tetikleyici bir durum sonunda 5 sene de olsa misal tekrarlanabilir. Düzenli ilaç kullanımı şart. Okb çeşitleri var. Ama geneli kişinin bir zorlantı durumunda olması. Zorlantılar da takıntılı durumları ortaya çıkarıyor. Kendimden biliyorum. Senin önce bu durumu ortadan kaldırman gerek. Seni zorlayan durumları ortadan kaldır. Görmezden gel bir süre. Dikkatini başka yöne çek. Başka birşeylerle ilgilen. Etrafındaki kişilerin de sana yardımcı olması gerek. Ailene de çok iş düşüyor. Takıntılı insan gamsız olamaz ama biraz da gamsız olmak iyidir :) takıntılarımız aynı biriktirme ve düşünceler. Bende tekrarlanan hareketler de vardı. El yıkama sürekli. Sayma. Şimdi küçük izler taşısam da geçti. Biriktirdiğim ne varsa attım. Çok zor oldu. Şimdi de elime ne geçiyorsa atıyorum yada veriyorum o derece. Çok sıkıntılı sancılı bir şey bu Okb. İlaçlar önemli. Düzenli almalısın. Rüyalarını bilemem ama :)

Evet biriktirme, sayma, gereksiz şeyleri not etme gibi takıntılarım var. Hemen hemen aynı. Mesela bu konuyu açtığımda çok yoğundu zihnim, şu an rahat hissediyorum. Ara ara yokladığı için ve genelde 1 haftadan az sürdüğü için ilaç kullanmak da istemiyorum. Siz ilaç kullandınız mı? Takıntılarınız süreklilik mi gösteriyordu yoksa benimki gibi arada mı yokluyordu?

altena

Kayıtlı Üye
Her vesvese OKB yaratmayacağı gibi, her OKB vesvese sonucu değildir. OKB kişinin yaşantı geçmişi ile ilgili bir takım çözülmemiş ya da organize edilmemiş meselelerin su yüzeyine çıkması ile ilgili deniyor bazı ye. Fiziksel olarak beynin ön lobundaki bir fonksiyonel bozukluktan ileri geldiği öne sürülüyor. Beyindeki serotonin salgılarının sinaps aralıklarında (nöronlar arası iletişimi sağlayan sıvılar) yeterince uzun süre tutulamayıp iletişimin düzensizleşmesi sonucu serotoninin ilgili olduğu, huzur, sükunet ve neşe kaybolur. Dolayısıyla bu takıntı şeklinde kendini gösterir. Yani vesvese vardır, ama takıntı yapan ve yapmayan arasındaki farkı vesvese değil, kişinin metabolizması belirler. Ayrıca günlük yaşantıdaki mantıksız takıntı zorlantılar da vesvese ürünü değildir çoğu zaman. (Kapıyı defalarca kontrol etmek gibi)

nira

Kayıtlı Üye
Evet kullandım. 2 yıl boyunca düzenli ilaç kullandım. Zaman zaman ağır ilaçlar da oldu ki düz çizgide yürüyebilmek imkansızdı. Sadece ilaç değil çevredekilerin yardımları çok işe yaradı. Biriktirdiğim ne varsa (çer çöp değil, resimler hoş şık kutular sevimli objeler) gözünün yaşına bakmadım. Hatta dolabı da attım sonra. 3 seneden fazla oldu. Herşey yolunda.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...