Şeytan mısınız ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

buzprensi89

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar şuan Allah tüm insanları toplasa ve karşınıza bir hayvan getirse hepiniz buna secde edin dese edermisiniz ? Yada sizde şeytan gibi itiraz edermisiniz ? Ateist değlim müslümanım fakat aklıma takıldı bu sorayım dedi size... Ve şeytan neden yanacağını bile bile asi oldu o kadar ilim sahibi biri iken akılsız davranmasının sebebi nedir ?

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Biliyorsa Şeytan'ın kötülük yapacağını ve yetiyorsa bilgisi İblis'in içini bilmeye ve her şey onun bilgisi dahilindeyse, kendi dediği gibi. Ama gücü yetmiyorsa Şeytan'ın kötülüğünü engellemeye ve onu değiştirmeye ve insanları korumaya ve dünyada fesat çıkartmamaya, o zaman değil midir bu herşeye güya gücü yeten tanrı.

Yaratmışken Tanrı, melek ve Şeytan'ı, insan için kötülük ve azap da istememiştir İblis. Kovmaya da gücü yetmez Şeytan'ı herhangi bir krallıktan; şayet varolsaydı bile -asla varolmayan- hayali cennetten.

http://tr.scribd.com/doc/2538411/Ayetler-Kitabi Ayetler kitabını oku cevaplarını vermiş zaten bunlar benim sözlerim değildir şeytanın ayetleridir. Ve sen bir hayvana secde edermisin doğru yol senin içindedir syn avea oku, araştır gör bu soruların cevapları var zaten herşeyin bi cevapı vardır.

yusuf-zuleyha

Kayıtlı Üye
Eğer Müslümansan sende bilmelisin ki Allah'ın (c.c) emrettiği herşey yapılır anlamsız bi soru :S

biard

Kayıtlı Üye
Ben tanrının böyle şeyler yapacak olmasına inanmıyorum bana çok saçma ve gereksiz geliyor tıpkı küçük bir çocuk gibi.

albus

Kayıtlı Üye
bir saattir bu soruya ne cevap versem diye düşünüyorum. o kadar çok komik cevap varki :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Öncelikle çok güzel bir soru. Konuyu açanı zekasından dolayı tebrik ederim.
Musa zamanı buzağı olayı gözümde canlandı nedense.

Cevabım şöyle; böyle birşey oldu insanlar toplandı.
Burada benden önce müslümanlar, hristiyanlar, ateistler itiraz eder.
Böylece sıra önce bana gelmez. En azından onların başına geleni görüp ne yapacağımı
düşünme şansım olur.

Zaten böyle birşey olsa tek tek sorulması gerekir. O da olmazsa dinine göre topluluklar halinde sorulmalı.
yerel seçimler bile gizlilikle yapılıyor ne de olsa.

Ben müslüman değilim onlar gibi. ben hayvanların da kutsallığına bilgeliğine zaten inanırım.
o yüzden saygıyla eğilirim.

secde etmek burada nedir? yani onu tanrı yapıp ibadet etmek değil di mi?
bir üstünlük belirtisi olarak eğilmekse tamam eğileyim.

bugün de bir hayvan önünde eğilebilirim. hayvan aç olunca öldürür.
istediği için vahşi olmaz. önüne gelen şeye saldırmaz.

işte bu özellik bile bir üstünlüktür.

bazı hayvanın dostluğu sadakati insanı geçti.

işte bu özellik bir üstünlüktür.

tamam çok zorlamaya gerek yok. üstünlüklerini kabul ediyorum.

hele de zevkine başkalarına zarar veren insanlar varken. getirin başımda taşıcam o hayvan ne ise.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hiç polimik yapmam eğilmekle belim kopmaz ya hem tatlı bir hayvanın önünde on takla attığımız olmuyor mu? :)
Tek secde etmekse iyi ama soru sevmekse kim yapabilir ki bunu? Biri size şunu sev dediğinde yapabiliyormuyuz, en basitinden sevmediğimiz bir yemeği bile hatır için yerken beğeniyormuyuz...

striker

Kayıtlı Üye
İnsanların fıtratı ile özgür irade sahibi meleklerin fıtratı aynı mıdır. Daha doğrusu hangi meleklerin özgür iradeleri vardır sadece şeytana mı ait bu fıtrat bu da bilinmiyor.
Şeytan diye adlandırılan varlık, insana has özellikler ile mi donatılmıştır bu da bilinmiyor. Dolayısıyla nasıl bir fıtrat üzerine bir seçim yapılıyor biz sadece insani bakış ile anlayabiliyoruz. Şeytanın bir ifade ettiği bir de içinde sakladığı düşünceler olduğu aşikar, bundan dolayı bu durumun 2 farklı yorumu olduğuna inanıyorum.
1.si bizim tahmin ettiğimiz isyan etme
2. si ise bilemediğimiz takdir-i ilahi diye açıkladığımız bilinmeyen durumdur.

La-edri

Kayıtlı Üye
Seytan icinn zaten Adem bir mahluktu yani hayvanda denilebilinir, insan bir mahluktur, bu bakis acisi ile tabiki seytan hakli olurdu davasinda, ama Allah hic bir zaman bir hayvana (beser) secde emri vermediki, bu seytan icin olan emirde de böyle. O Adem'i yaratti o halinde Adem hayvandi yani mahluk, ama ne zaman ruhu nef etti secde emri öyle geldi.
Ruh Allah'in, secde Allah'a burada, seytan bunu anlamadiki.

Söyle bir misal vermek istiyorum cunki bu konu bu forumda onlarca kez islendi.
Bir Sezen Aksu hayranina ben basit bos bir CD versem bu CD nin bir önemi olmaz, ama ne zaman o CD ye Sezen Aksu sarkilarini en orjinal hali ile yuklesem iste o zaman bu CD bu hayran icin cok degerli olur, zira ben o CD ye ruh yuklemis oluyorum, calindiginda Sezen'in sesi tarzi tonu misralari sarkilari onun yorumu cikar aciga. CD nin bir önemi yokki ama cikardigi ses Sezen'in aynisi olacak ve degerinide o hayran icin ordan aliyor, yani CD'yi ruhlandirmis oluyorum.

Insanda bundan baska bir mantikda degilki, Adem Allah'in aynasidir, Allah görülmekden tutulmaktan anlamaktan münezzeh, ona bir ayna lazim oldu buda insan oldu.
Seytan'da meleklere göre ZAT ilmi vardir bu cok yüce bir ilimdir, meleklerde yok bu ilim zaten onlar emre itat ederler ve Seytan'da bu ilim oldugu icin o kendini büyüksedi ve ben secde etmem dedi, Seytan Allah'a karsi degil o Adem'e karsi, derdi adem seytanin. Ve Seytan kendi konumunda süperde bir kulluk ediyor zaten, bunu böyle okumak bir cok kisiye ters gelebilir ama Seytan kullugunu iyi yapan biri, Insan'da Allah'in zati var o kapasitede bir yaratilisi var insanin, ve Seytan'da da bunun ilmi var yani ne oldugunu bilior belki tadip yasamiyor ama bilgisi var o yuzden kibirlenior ben laikim bu nimete ADem degil diyor, ilmi olunca öyle olur saniyor.

Oysa Ademde ilmi degil bizatihi Zati var Ruhundan dolayi, ruhsuz bir cd nasil cöp ise ruhsuz bir insanda hic birsey degildir, zaten ona Allah igreneceginiz bir sivi der ( sperm)ve bu hayvan konumundadir, Yani söylemek istedigim sey su, baslikta hayvana secde etmesini isteseydi sizde seytan olurmuydunuz demis arkadas, bu soru birkere cok yanlis belki akillica ama yanlis olayin özüne uymayan bir soru hatta Allah'a hakarete kadar gider, O Secdeyi ancak ve ancak kendine has kildi

Insanlar arasi ask bu durumun bir getirisidir, insan kendi türüne asik olur cünki bir baskasinda kendini görmüs olur ceker cezb eder ve asik olmak secde etmenin es analamidir. Kimse bir hayvana tasa yada bir cisime asik olmaz ama kendi türüne cünki ayna durumu buradada etkendir,secdenin hakikati asktir, ve insanlar bir köpege asik olmaz olmasi icin o köpeke kendisinde barinan ruhun ayna konumu bir ruh olmasi gerekir, insanlar disinda hic bir varlikta Kutsal ruh yada Sultan ruh yada Kutsi Ruh diye adlandirdigimiz ruh yoktur. Hayvanlarda can var ama bu ruh degildir, iste bu yaratilis sebebinden ötürü soru zaten bastan asagi yanlis, akillca belki ama kisir.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Ona secde etmek demiyoruz, saygıyla selamlamak diyoruz.

Hem dediğin gibi toplanmaya felanda gerek yok şu an bile;

Gecenin zifiri karanlığında siyah bir leoparın gözlerini görsem,

50 Santigrat derecede bir devenin 9 gün çölde sadece havadaki nemle hayatta kaldığını bilsem,

Bulunduğu her ortamda renkten renge girip kaybolan bir bukalemun görsem,

Bir karıncanın kendi ağırlığının 50 katı kadar bir yükü kaldırabildiğini bilsem,

Bir pirenin kendi boyunun 150 kat yüksekliğinde zıplayabildiğini bilsem,
.
.
.

Tabiki saygıyla selamlarım. Çünkü onlar düşünemeyen akıllarıyla bile beni gördüğünde selamlıyor, ben sırf bir kelimeyi yanlış anlıyorum diye bu mucizeleri görmezden gelip isyan mı edecem.

İyi forumlar

codzombi

Kayıtlı Üye
belki de şeytan sınanıyordur, sadece Allah'a secde mi edecek yoksa Allah'tan başkasına da secde edecek mi ? Yan belki de kendisinin sınandığını düşünüyor , Allah'tan başkasına secde etmeyeceğini söylemiş, caferiler de benzer düşüncelere sahiptir.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
ALLAH (C.C) iradeyi bahşedip imtihan etmiştir. Şeytanda da bulunan iradeye Yüce ALLAH (C.C) ilimide eklemiş ve onuda imtihan etmiştir. Şeytan kaybetmiştir ve herkesin onun gibi kaybetmesini istemiştir. Çünkü asla cehennemden çıkamayacaktır. O orada yanarken diğerlerinin cennet nimetlerinden yararlanmasını istmememiştir ve de insanı da yanında yanması için kandırmaya uğraşmıştır.

Şimdi soracaksınız ALLAH neden şeytanla insanı deniyor çok ağır değil mi diye

Sorunuzun cevabı şudur ki ALLAH (C.C)'ın verdiği irade çok büyük ve kudretlidir.
ALLAH (C.C) 'da bize bahşettiği bu nimeti kaldırıp kaldıramayacağımızı imtihanla ( belalar şeytan vesvesesi v.b gibi şeylerle) deniyor.
İnanmak inanmamak sizin seçiminiz dinde zorlama yoktur.

La-edri

Kayıtlı Üye
... ama bir gercek daha var sorulan soruya ek bilgi olarak, Allah seytan ile insanada dedi ademe secde et diye, yani ayette gecer Bana degil ona ( Muhammed'e) tabi olunsun istedim. Muhammed sav'a tabi olmak onu vekil varis veli edinmektir, yani bir yerde ben yokum Muhammed var demektir, bu secde emrinin aynisi, cünki Muhammed Adem balcik iken o peygamberdi. Ve Müslümanlar aslinda secde etmistir, söyleki bunun isbati La ilahe illallah Muhammeden rasulullah demektir, yani Allah'in tekligini kabul edip Rasulunu de emrettigi üzere kabul etmenin isbatidir bu sehadet olayi.Seyatn ise ne Adem ne Muhammed ne Isa nede Musa taniyor kibirde tavan yapmis :)

partos

Kayıtlı Üye
insan haric neye secde etmemi isterse ederim :)

veli219

Kayıtlı Üye
benim görüsüm seytan ilim sahibi olabilir ama allah onu cinlerden yaratti yani dumansiz atesten yaratti allah cinlerle insanlari sadece bana kulluk etsin diye yaratmis bu demek onlarda insanlar gibi kibir duygusu manfaat nefsine hakim olma duygusu var diyebiliriz insanlar nasil günah islemis ise cinlerde isliyor o yuzden nefsine yenik dusmus olabilir .
evet böyle konular biraz kafa karistirici ama bence siz gercek ilim sahibiden sormanizi tavsiye ederim .
eger allah gercekten dediginiz gibi haywanlara secd et dese bende beni yaratanin bir bildigi vardir diye ben secde ederim

edwird

Kayıtlı Üye
Evet ederim. Allah cc değil hayvana ota secde etmemi emretseydi ederdim. Biz kabeye doğru secde ederken kabeye niyetle secde etmiyoruz orası kıble olarak belirlendiği için secde ediyoruz. İbadetimiz kabeye değil Allaha yani. Mevla isteseydi farklı biryeri kıble yapardı kabeninde değeri olmazdı.

şeytan yanacağını değil affedileceğini düşünüyor. Güneş batıdan doğmadan evvel tövbe edeceğinden ümitli. Hadislerle bu detaylı anlatılmış.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...