seçilmiş kişiler

kapliyagos

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar, Allah bazı ruhları, üstün olarak yaratmıştır...Benim merak ettiğim bu yarattığı üstün ruhlardan, günümüzde yer yüzünde olan var mıdır yoksa bu seçilmiş ruhlar tükenmiş midir?

janet

Kayıtlı Üye
Evet, seçilmiş ruhlar var...

merlinx

Kayıtlı Üye
Bana kalırsa, yaradan hiç kimseyi diğerinden üstün yaratmamıştır. Peygamberler ya da diğer kutsal kişiler hariç.

kapliyagos

Kayıtlı Üye
Benim de demek istediğim bu...Peygamberlerin son peygamber hz.muhammet (s.a.v) den biliyoruz...Siz diğer kutsal kişiler diyorsunuz, ben seçilmiş kişiler diyorum onlara...

Peki bu seçilmiş ruhlar, seçildiklerini nasıl anlıyorlar? Mesela bedenleri hiç hasta olmaz mı? Duaları ve istekleri hep kabul olur mu?

janet

Kayıtlı Üye
Bana kalırsa yaradan hiç kimseyi diğerinden üstün yaratmamıştır. peygamberler yada diğer kutsal kişiler hariç

Evet aynen öyle fakat yeryüzüne gönderilen bazı ruhların diğerlerine nazaran biraz daha fazla sorumluluğu var ve onlar iç güdüleriyle hareket eder, bilmezler özel olduklarını. Örneğin Da Vinci, Hitler, Pastor v.s

La-edri

Kayıtlı Üye
Seçilmiş olanlar Peygamberlerdir yani Nebiler, kitap verilmiş olanlardır, onların dışında "seçilmiş" yoktur..
Şöyle ki her Ümmet peygamberinin yolunda gittiği sürece ve yolun başı sonu ortaları nispetinde Peygamberine benzer.
Yani şartlar eşittir !
Aksi takdirde bir kul diğerine göre kötü ise, kıyamet gününde "Sen beni seçmedin ki" tarzında bir fikir ile kendini savunabilirdi.
Oysa Allah adildir, ve her kula bu imkanı vermiştir..
Muhammed (sav) in ümmetini göz önüne tutarak söyle diyebiliriz,
Kul ne kadar Peygamberine benzemiş ise Ahlaki ve kulluğu ile o kadar seçilmiştir, yada önde gidenlerden olur,
Tek mesele kulun yerini belirleyip yola koyulmasıdır..
O'nun ruhunun daha kuvvetli olmuş olması falan değil mesele, onun nefsinin sirkinden arınması nispetindedir gücü..
Ruhani güç her kulda vardır ama çoğu bu gücü yok yasar..
Ve elbette günümüzde de vardır böyle yardımcı kişilikler.
Ve seçilmişler denildiğinde Allah’ın Adil sifatini yok saymış oluruz, seçilmişlerden kasıt şudur.
Siz kendiniz seçiyorsunuz Allah'a yakınlığı bu ısrar üzere yolunuzu yürüyorsunuz ve seçilmişlerden oluyorsunuz.
Allah bir kulunu diğerinden üstün tutmuş olsa idi, ben sizin kalplerinize bakarım demezdi.
İnsanın kalbi iman yatağıdır..İmanınıza bakar imanınız arttıkça Siz zaten seçilmişlerden oluverirsiniz.
Şöyle ki iman görmediğinize inanmaktır, şahadet ise iman ettiklerinizi görmektir.
şahadet imanın üstündedir..Yani bir insanin seçilmiş olması sırf imanının kuvvetinden doğar...
Ve evet günümüzde vardır böyle kişiler.. Yoksa hayat hakikaten çok sıkıcı olurdu
:)

kapliyagos

Kayıtlı Üye
Allah'ın adaletinden şüphe duyamayız elbette...Allah(cc) seçmişse bunun yorumunu da yapamayız....kaldıki Allah(cc) bizim arkadaşımız değil yaratıcımızdır...ondan hesap soramayız herhangi bir yerde...Mesela Allah(cc) bizi müslüman olarak yaratmış bu ülkede...Bir de Afrika'nın en ücra köşesinde her hangi bir kabilenin her hangi bir üyesi olarak yaratabilirdi.... Bu bir nebze de olsa seçilmişlik galiba...

yalan

Kayıtlı Üye
Öyle kendi başına seçilmiş olduğunu düşünen insan, şeytanın tuzaklarına düşmüştür ve
seçilmiş bir insan kendini, başkalarından üstün görmez hem de.. bence..

kapliyagos

Kayıtlı Üye
Ben seçilmiş olduğumu veya olduğumuzu iddaa etmiyorum...Bunu İsrailliler iddia ediyorlar...Ben sadece fikrimi beyan ettim...Yani mantık yürüttüm...