Panik Ataklı arkadasım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nikotin-34

Kayıtlı Üye
merhaba. Aynı işyerinde çalıştığım bir arkadaşımda panik atak dediği bir hastalık var. Dururken birden kitleniyor, krize giriyor. Kasılınca ne cevap veriyor ne algılıyor bizi. Bunun için doktora da gidiyor tabiki ama Çoğumuzun bildiği gibi antidepresan verip geçiştiriyorlar. Say'ın urum'a mesaj atacaktım belki sizler de bir şey önerirsiniz diye konu açmaya karar verdim. Sevgi ve Işıkla

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Uruma mesaj attıysanız konu açmanıza gerek yoktu bence :) urumun uyguladığı panik atak terapisi var bende bir panik ataklı olarak kendisinden bu terapiyi alıcam.

yare-i yarim

Moderator
İş
Pardon yanlış okumuşum kusuruma bakmayın.

yare-i yarim

Moderator
İş
Flod yapmış olcam kusura bakmayın.

Arkadaşınız bir madde kullanıyor mu ? sigara gibi mesela,panik atak ankisiye bozukluğundan geliyor sigara içenlerdede ankisiye bozukluğu çok yaygındır
hatta bazı araştırmalarda sigaranın ankisiye bozukluğuna yol açtığı %100 ıspatlanmış

AJA

Elit Üye
Panik atakta kilitlenme gibi bir durum söz konusu nadir olur.Kişi genelde yerinde duramaz panik halinde olur.Bu kilitlenmeyi açarmısınız biraz ?

kıvep

Banlı Kullanıcı
Arkadaşınıza yardım etmek istiyorsunuz anlıyorum da, bu arkadaşınızın kolu bacağı kırılsa bir yada ameliyat gecirmek zorunda kalsa doktora götürmeye calışırsınız.
Sorun fiziki değilde ruhsal bir hastalık olunca neden durum değişiyor, doktor dışında çareler aranıyor. Ruhsal hastalıklarda, fizikseller kadar ciddidir,
Benim önerim, arkadaşınız için para toplayıp maddi yardımla daha iyi doktorlara görünmesini sağlayabilirsiniz.
Hani tıpta hiç bir caresi olmayan bir dert olsa, alternatif tıppa yönelelim, ama antidepresan verip geciştirmeyen bir doktor elbet bulunur.

AJA

Elit Üye
Burada panik atak hastalığını yaşamış insanlar oldukça fazla.Üyede altarnetif tıp ve araştırma adına konu açmış ki bu da olağan.Zaten kendisi başa çıkamadığı zaman dr.a gidecektir . Bir çok yöntem var artık.Ki bu illeti ben yıllar önce yaşamış biri olarak bu hastalık hakkında bu kadar bilgim bile yoktu.Bırakalımda isteyen istediğini sorsun .Artı antidepresan hapları kaçınılmaz.İlaç tedavisnde verilenlerin yan etkilerini biliyormusunuz bilmiyorum ama korkunç.Bir antidepresanın yan etkisinde ''intihar etme girişimi'' yazıyor.Eh düşünün artık hastanın nasıl o ilacı o ruh haliyle alabileceğini.Dolaısıylsa anlık krizleri geçirebilecek haplar dışında alınanlar hiç işe yaramıyor bence.Üstelik o anlık geçirenlerde 6 aydan fazla kullanıldığında fena bağımlılık yapabiliyor.En iyisi güçlü bir terapi.
İyi forumlar.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Sn. Aja öncelikle gecmiş olsun, bu hastalıkla başaçıkabildiğiniz için. İsteyen istediğini sorabilir elbet, bende soruya yardımcı olmak amacıyla tıpta hiç çaresi olmayan bir durum olsa alternatif tıppa yönelinmesini ve antidepresan verip geçiştirmeyen bi doktora başvurulmasını yazdım mesajımda. En iyisini uzmanlar bilir ama, kısaca hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan iyi bi tedavi olsun istedim.
Antidepresanlarında iyi bir şey olduğunu düşünmediğim için, ilaçla geciştirmeyen (terapi vs.) bir doktor tavsiye ettim.

nikotin-34

Kayıtlı Üye
arkadaşlar kusura bakmayın iş çok yoğundu şimdi çıkabildim. hemen cevaplandırayım:

1- kendisi sigara kullanıyor
2- kilitlenme derken, gözlerini kapatıyor bacakları, kolları, ensesi her yeri kasılıyor ki zaten dokununca anlıyorsunuz. panik atak diyor hastalığına ama panik atak geniş bir alan sanırım benim çok fikrim yok, panik atak üst başlığı bence bu hastalığın. muhakkak bilinen başka bir ismi de vardır. kilitlenme durumu 15-20 dk sürüyor daha sonra gün boyu kolunu kaldıracak hali olmuyor.
3-doktora gittiğini yazdım zaten. bir kaç farklı doktora. ilaçlarını da 3 yıldır kullanıyor. yani tıbbı ciddiye almadığımız, atladığımız yok şuan için. konuyu açma sebebim psikolojik rahatsızlıklarda alternatif tıbbın rolü çok büyük. belki bir umut olur diye.

yare-i yarim

Moderator
İş
Arkadaşınıza yardım etmek istiyorsunuz anlıyorum da, bu arkadaşınızın kolu bacağı kırılsa bir yada ameliyat gecirmek zorunda kalsa doktora götürmeye calışırsınız.
Sorun fiziki değilde ruhsal bir hastalık olunca neden durum değişiyor, doktor dışında çareler aranıyor. Ruhsal hastalıklarda, fizikseller kadar ciddidir,
Benim önerim, arkadaşınız için para toplayıp maddi yardımla daha iyi doktorlara görünmesini sağlayabilirsiniz.
Hani tıpta hiç bir caresi olmayan bir dert olsa, alternatif tıppa yönelelim, ama antidepresan verip geciştirmeyen bir doktor elbet bulunur.

toplam 6 senedir panik atağım ve modern tıp benim paramı almaktan başka bir işe yaramadı şunu kabul etmek lazım tıp panik atağa çare bulamadı
60.000 tl para harcadım hiç bir derman sunamadı bana sadece antidepresan vermekle yetindi anti depresanda beni bunalıma soktu ( ilacın yan etkisi )
o bunalımlar bir süre sonra intihar eyilimine dönüşmeye başladı şükür bu ilacın bu özelliği hakkında bilgim vardıda bıraktım bu ilacı sonrasında bu intihar eyilimide bunalımda gitti şu an rahat rahat yaşıyorum.

Şunu kabul edelim doktorlar bu hastalığa çare bulamıyor fazla zorlamaya gerek yok olmuyosa olmuyo yani motoru fazla zorlamaya gerek yok
olurda birgün bir çare bulunursa ozaman tekrar modern tıbba yöneliriz ama illa modern tıp diyede tutturmaya gerek yok şifa neredeyse oraya gitmek lazım
Allah her hastalığın şifasınıda yaratmış arayıp bulmak lazım ve bu konuda şifa alternatif terapideyse neden diretelim ki ?

yare-i yarim

Moderator
İş
Burada panik atak hastalığını yaşamış insanlar oldukça fazla.Üyede altarnetif tıp ve araştırma adına konu açmış ki bu da olağan.Zaten kendisi başa çıkamadığı zaman dr.a gidecektir . Bir çok yöntem var artık.Ki bu illeti ben yıllar önce yaşamış biri olarak bu hastalık hakkında bu kadar bilgim bile yoktu.Bırakalımda isteyen istediğini sorsun .Artı antidepresan hapları kaçınılmaz.İlaç tedavisnde verilenlerin yan etkilerini biliyormusunuz bilmiyorum ama korkunç.Bir antidepresanın yan etkisinde ''intihar etme girişimi'' yazıyor.Eh düşünün artık hastanın nasıl o ilacı o ruh haliyle alabileceğini.Dolaısıylsa anlık krizleri geçirebilecek haplar dışında alınanlar hiç işe yaramıyor bence.Üstelik o anlık geçirenlerde 6 aydan fazla kullanıldığında fena bağımlılık yapabiliyor.En iyisi güçlü bir terapi.
İyi forumlar.

Yazınızdan anladığım kadarıyla siz bu hastalığa yakalanmış ve yenmiş birisisiniz,nasıl başardığınızı bizlerle paylaşabilirmisiniz ?

Rahent

Kayıtlı Üye
Panik atak rahatsızlığını bende yaşadım, yaklaşık bir sene. Dışarı çıktıgımda darlanıyor, terliyor ve eve gitmek istiyordum. Sebepsiz baş dönmeleri, bayılacak gibi olmalar, kalp çarpıntısı vs tüm belirtiler. Bir süre sonra olayı zihnimde bitirdim, düşündüm ve dedim ki her seferinde aynı şey fakat sonucunda birşey oldugu yok, normal hayatıma devam ediyorum kriz sonraları ve kafaya takmamaya başladım, kriz anlarında telkinlerde bulundum. Nefes alamadıgımı sandıgım zamanlar olmuştu ve içimden nefes alamazsan ölürdüm iki dakika içinde diyerek kendimi o stres anından çıkarmayı başardım ve çok şükür iki senedir hiçbir sıkıntım yok

AJA

Elit Üye
İlk yakalandığımda yıl 2002 idi.İlk kriz bir anda elm kolum tutmadı bir sinir boşalması sanırım.İstemdışı ağlamaya başlamıştım.Tarifsiz bir duygu bu sanki o an nefes alamıyacaksınız ve öleceksiniz gibi.Sonra dr.a gittim.Bir şurup bir kriz anı için hap verdi.O dönem çok sıkı calışıyordum üstelilk.Sabah altı aksam 7-8.Sanırım genç olduğum için o dönemi işimi bırakmadan atlatabildim şuan olsa yapamazdım .İŞ yerinde kriz geliyordu günde en az ik kez.Bir köşeye çekilp geçmesini bekliyordum.Tabi yaşayan bilir o anı.Defalarca kendimi acil servise attım .Sakinleştiriciden başka bir şey verilmiyor tabi.Sırf içim rahat etsin diye defalarca ekg vs.İlaçları ilk aldığımda propestüklerini okuduğumda şoka girdim tabi intihar eğilimi beni çok rahatsız etti.O an o şurubu çöpe attım direk.Kriz anı için verilen malum hapıda çok zor durumda kaldığımda acile gitmemek için içeceğim dedim.Onuda çok nadir alıyordum iş yerinde almam zaten mümkün değil çünki onu içnce uyutuyor.Yani tıp beni iyileştirmedi.Ben üzerine çok gittim.Tabiri caizse o bana ben ona.Krizler bir anda başlar ve 10 dk da max. üst sınıra ulaşır.Kimse ölmez yada çok kötü olmaz.Sadece o an.O 10 dk yı atlatırsanız gerisi kolay.İmkanınız varsa kendinizi hemen dışları atın.Yürüyün yavaş yavaş.Nabız yükseliyor genelde bu yüzden çok zorlamayın kendinizi 180 nabıza çıktığımı bilirim.2-3 yıl kadar bu şekide yaşadım.Kriz geldiğinde genelde hastalar sıkılır kimseye o an demez anlatmak istemez çünki anlaşılmayacağını düşünür.Bence söyleyin o an rahatlayın.O an sizi neyin rahatlattığını keşfedin ki onu yapın.

Durum tamamen duygusal yanı fiziksel birşey yok.Beynın yanlış alarm vermesi zaten kriz anı.Yani birşeyden korkuyor yada hastalanıcak ölücek nefes alamıyacak gibi beyin bedene o komutu veriyor.Yanlıs alarm :) Panik atak hastaları genelde dışarda düşüp bayılıcak zanneder ki bayılanlar çok az.Tam geçti diye düşürsünüz aradan bir iki yıl bile geçebilir tekrar nüksedebiliyor.Aman korkmayın :) Yine o .

Malesef hastaların çoğu iyileşse bile bir yada bir kaç fobi mhakkak kalıyor üzerlerinde.Ben örneğin kalabalık yerlerde uzun süre duramam.Uçağa artık binemiyorum.Yüksek virajlı yollardan gidemiyorum :) Arada yoklar ufak ufak ama ben onunla nasıl başa çıkacağımı biliyorum artık dolayısıyla panik yapmıyorum.Rahatlatıcak bir şeyler içiyorum mesela..Beyni kontrol etmek genelde zordur.Ama bu yine hastanın elinde.Yanlıs verilen komutları siz yanlış diye verdiğinizde sakin olduğunuzda zamanla şiddetide hafifliyor.Sakın ha o kriz anı için aldığınız hapları 6 aydan fazla kullanmayın.Ne olursa olsun.Çünki sonrasında o hapların bağımlısı oluyorsunuz ve uyuşturucuya bağımlı olmak kadar kötü.Ki bunlar özel reçete ile satıldığından her zaman bulunmuyor.Bu hapı bulamayıpta odasında çarşafları parçalayan fena bir krize girenleri duydum okudum.
Ben kendim atlattım dolayısıyla.Bu hastalığa yakalanıpta tıbbın (tedavi süresi 1 yıldır min.) iyileştirdiğini duymadım.Bu hastalıklarla başa çıkmayı öğrenirkende şifacılığa başladım :) Hayatta en kötü şey bile birlikteliğinde büyük bir hediye yada gelişmeyle gelebiliyor.Eskisi gibimiyim ? Hayır :) Hastamıyım şuan ? Hayır.Sosyal hayatı berbat duruma getiriyor.Özel hayatı da öyle.Karşınızda sizi anlamayan biri varsa yandınız zaten.En önemlisi yolun başında önlemler almak.Bu hastalık birikimin bedenden yoluyla atılması gibi birşey.
Urumun hipnozla vs seanslar yaptığını biliyorum fakat ben o dönemde kendilerini tanımıyordum.Hatta bu hastalık o yıllarda pek bilinmiyordu.Piyango vuranlardanım :)
Eğer başa çıkamadığınız bir an yada bir davranış hali yada krizlerde çözemediğniz birşey var ise ve özelse özel mesajla paylaşabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum severek.
Sevgiyle kalın,hayat o kadar kısa hiç bir konu hç bir insan hiç bir olayı gereğinden fazla ciddiye alıp yorulmaya değmez.Değmiyor :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Bu hastalıktan kendi iradenizle kurtulmuşsanız ne mutlu size inanın sizin adınıza çok sevindim.Bunu çok az kişi başarabiliyor bende o başaramayanlardanım malesef,bakalım zaman bana ne göstericek.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Modern tıp diye tutturan, direten kim? Sakin olun, bunun doğru yöntemi tıptır zaten, Alternatif tedaviler son çaredir, bunun bilincinde olalım. Tıppın çare bulamadığı dertler için yazdım, çünkü konuyu okuyanlar yanlış yönlenip, tedavilerini sarkıtabilirler, nasıl olsa tıp işe yaramıyor diye düşünebilir değil mi?
Konu ilaçlar, verilen paralar, harcanan yıllar değil, doğru tedavi yöntemidir
Uygun tedavi yöntemi bulmanız dileğiyle...

QUOTE=yare-i yarim;282062]toplam 6 senedir panik atağım ve modern tıp benim paramı almaktan başka bir işe yaramadı şunu kabul etmek lazım tıp panik atağa çare bulamadı
60.000 tl para harcadım hiç bir derman sunamadı bana sadece antidepresan vermekle yetindi anti depresanda beni bunalıma soktu ( ilacın yan etkisi )
o bunalımlar bir süre sonra intihar eyilimine dönüşmeye başladı şükür bu ilacın bu özelliği hakkında bilgim vardıda bıraktım bu ilacı sonrasında bu intihar eyilimide bunalımda gitti şu an rahat rahat yaşıyorum.

Şunu kabul edelim doktorlar bu hastalığa çare bulamıyor fazla zorlamaya gerek yok olmuyosa olmuyo yani motoru fazla zorlamaya gerek yok
olurda birgün bir çare bulunursa ozaman tekrar modern tıbba yöneliriz ama illa modern tıp diyede tutturmaya gerek yok şifa neredeyse oraya gitmek lazım
Allah her hastalığın şifasınıda yaratmış arayıp bulmak lazım ve bu konuda şifa alternatif terapideyse neden diretelim ki ?[/QUOTE]

yare-i yarim

Moderator
İş
Modern tıp diye tutturan, direten kim? Sakin olun, bunun doğru yöntemi tıptır zaten, Alternatif tedaviler son çaredir, bunun bilincinde olalım. Tıppın çare bulamadığı dertler için yazdım, çünkü konuyu okuyanlar yanlış yönlenip, tedavilerini sarkıtabilirler, nasıl olsa tıp işe yaramıyor diye düşünebilir değil mi?
Konu ilaçlar, verilen paralar, harcanan yıllar değil, doğru tedavi yöntemidir
Uygun tedavi yöntemi bulmanız dileğiyle...

QUOTE=yare-i yarim;282062]toplam 6 senedir panik atağım ve modern tıp benim paramı almaktan başka bir işe yaramadı şunu kabul etmek lazım tıp panik atağa çare bulamadı

Allah her hastalığın şifasınıda yaratmış arayıp bulmak lazım ve bu konuda şifa alternatif terapideyse neden diretelim ki ?
[/QUOTE]

Evet bu konuda tıp işe yaramıyor
yapabildikleri sadece antidepresan vermek
panik atak şu an için tıbbın çare bulamadığı hastalıklar kategorisindedir

panik atak konusunda şimdiye kadar 34 tane araştırma raporu okudum ve hiçbirisi kesin sonuç bulunabildiğini belirtmemiş
34 araştırmadan uğlaşılan tek sonuç sigara ve alkolün panik atağı tetiklediğidir
bunun dışında uğlaşılan hiçbir sonuç yok
olmayan şeyi varmış gibi göstermenin ne gereği var ?
Benim maddi durumum iyidi giden sadece para oldu
ama maddi durumu iyi olmayanlar bir çok fedakarlıkta bulunarak doktora gitçekler
çare olmayacağı halde gidicekler,iyileşemeyince onlarda giden sadece para olmayacak
maddi sıkıntıda olucak hayatlarında eksiklikler olucak ve buna bağlı olarak artan depresyon olucak.
Burada tıbbı bir kenara atalım diyen yok ama henüz bir çare bulunamamışsa panik atağa
çare bulmuşlar gibi davranmanında gereği yok.
Ben bunun canlı örneğiyim 5 senedir gitmediğim doktor kalmadı ve tıp beni iyileştiremedi.

AJA

Elit Üye
Genellemeye gerek yok bazı cümleleri cımbızlamayalım.Eğer panik hastaları kendi tecrübelerine dayanarak tıp iyileştirmedi beni diyorsa öyledir.Kendi yaşamış kafadan atmıyor.İkincisi ''bende işe yaramadı '' demek bu ''sizde'' de yaramaz anlamına gelmiyor.Yani tıp bir işe yaramıyor denmemiş ve denmedi , panik atakta kesin tedavide başarısız diye altı çizildi.Konuyu tartışma haline sokmadan evvel ben açıklıyim dedim.Lütfen sizde taşımayın.
Sayın Yare-i yarim de kendi tecrübesi doğrulutusunda yazmış zaten ,kimseye dr.a gitmeyin boşuna demiyor.Panik hastası bir vatandaş dr.a gitmeden duramaz :) Defalarca gider.İyileşene kadar yada kendi çözümü bulana kadar.Altarnetif tıbbı hafife almayın :) Yurtdışında altarnetif tıp muayeneleri Türkiyede ki diş dr.larından fazla.. :) En çokta konuşma ve şifa terapileri uyguluyorlar.
Maddi duruma gelince :) sosyal güvencesi olan bir hastada aynı tedaviyi görüyor.Özel para dökenlerde.Size extra bir hap üretilmiyor :) En fazla konuşma terapileri farklılık gösterebilir hepsi bu.Kriz gelince dr. size aynı hapı veriyor yaptığı artı bir şey yok.

Konuyu açan arkadaşımızda yazdıklarımızdan payına düşeni alarak arkadaşına destek olucaktır inşallah.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...