Ölen nişanlısı ile evlendi(Gerçektir)

janet

Kayıtlı Üye
Aşka bak :D

adam evlenmeden dul kalmış :D

düşünsenize, başka bir kızla tanışma faslı: :D:D:D

- evli misin bekar mısın (göz süzen smiley)
+evliydim, karım öldü :(
- ciddimisin çok üzüldüm ne kadar evli kaldınız :(
+öldükten sonra evlenmiştik :(
-hönk (şaşkınlıktan küçük dilini yutmuş smiley)

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Aşka bak :D

adam evlenmeden dul kalmış :D

düşünsenize, başka bir kızla tanışma faslı: :D:D:D

- evli misin bekar mısın (göz süzen smiley)
+evliydim, karım öldü :(
- ciddimisin çok üzüldüm ne kadar evli kaldınız :(
+öldükten sonra evlenmiştik :(
-hönk (şaşkınlıktan küçük dilini yutmuş smiley)

Yazık evliliğin de böylesi. Geç bulmuş tez kaybetmiş. :D Ollldu size iyi günler diyerek en kestirme yoldan sevgili aday adayının bulunduğu mahalden kaçış. :D :driving:

gümüş

Kayıtlı Üye
Pattayadailynews internet sitesinin haberine göre, 28 yaşındaki Chadil Deffy, 10 yıldır beraber olduğu nişanlısı Sarinya Kamsook ile evlilik hazırlıkları yaparken, 29 yaşındaki kız trafik kazasında yaşamını yitirdi.

En büyük isteğinin nişanlısıyla evlenmek olduğunu belirten Deffy, kazadan dört gün sonra Kamsook'un gelinlik giydirilmiş cesediyle ülkenin kuzey doğusundaki Surin vilayetinde bir Budist tapınağında evlendi.

Kamsook'un beyaz tül eldiven giydirilmiş eline nikah yüzüğünü takan Deffy, "Aşkımız çok büyüktü. Ancak olacakları değiştiremeyiz. Bugün en büyük arzumu yerine getiriyorum. Ruhlarımız sonsuza dek birleşti" dedi.

Bir televizyon kanalı tarafından görüntüleri yayımlanan düğünün fotoğraflarına Deffy facebooktaki sayfasında da yer verdi.

Düğünün ardından gelin defnedildi.

Not: Alıntıdır

Haberi okumuştum ve sanki daha önce bir yerler benzer ritüeller duydumdu gibi ama sizin mesajı görünce hafıza tazelemekte fayda var oldum, teşekkürler :)

HAYALETLERLE EVLİLİK

Dünyaca ünlü antropologlar "hayalet evlilik"lerinin farklı çeşitlerini tespit etmiş. Bazen yaşayan bir kişi bir ölüyle evleniyor; bazen bir ölü Budist ermiş "Bodhisattva Jizõ"nun ruhunu taşıdığına inanılan oyuncak bir gelin-bebekle evleniyor. Kimi zaman ise iki ölmüş insanın ruhu evlendiriliyor. Çin'deyse karı- kocanın bedenleri aynı mezara gömülüyor; bu yüzden evlenemeden ölen genç erkeklere "ölü gelin" bulabilmek için cinayetler bile işleniyor!

Tim Burton'ın 2005 tarihli "Corpse Bride" (Ölü Gelin) filminde, mezarlıkta nikâh yüzüğünü bir ağacın dalına taktığı sanılırken ölü bir "gelin"in parmağına takıp evlenen ve Ölüler Diyarı'na çekilen Victor'un hikâyesi anlatılıyordu. Bu fantastik film aslında dünyanın bazı bölgelerinde uygulanan bir geleneğe işaret ediyor: Hayalet evlilikler! Bu evliliklerde, yaşayan bir kişi bir ölüyle evleniyor ya da ölmüş bir kişinin ruhu, Budist ermiş "Bodhisattva Jiz"nun ruhunu taşıyan bir oyuncak bebekle evlendiriliyor. İki ölmüş kişinin ruhunun "temsilen" evlendirilmesi de yaygın. Özellikle Çin'de bugün bile, bekâr ölmüş bir erkeğin bedeninin yanına bekâr ölmüş bir genç kızın bedeni gömülüyor. Hatta The Economist Dergisi'nde 26 Temmuz 2007'de yayımlanan bir makalede, ölü genç kızların bedenlerinin satışının yaygın olduğu, hatta bu uğurda cinayetler işlendiği belirtiliyor.

Hayalet evlilikleri bilimsel olarak araştıran ilk antropolog, Marjorie Topley. Topley konuyu, "Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland"in (İngiltere ve İrlanda Kraliyet Antropoloji Enstitüsü) Şubat 1955 tarihli "Man" Dergisi'nde yayımlanan "Ghost Marriages Among the Singapore Chinese" (Singapurlu Çinliler'de Hayalet Evlilikler) isimli makalesinde ele almış. Topley, "Yin Ch'ü" olarak adlandırılan bu evliliklerde iki ölünün, ender olarak ise yaşayan bir kişi ile bir ölünün evlendirildiğini belirtmiş. Topley, bu evliliklerin yapılmasının en önemli sebebi olarak Çin'de küçük erkek kardeşin abisinden önce evlenememesi geleneğinin etkili olduğunu gözlemlemiş.
Bazı örneklerde, ölmüş ağabey annesinin rüyasına girerek evlenmek istediğini söylemiş. Topley, bir örneğini fotoğraflarıyla sunduğumuz "iki ruhun evlendirilmesi" törenine de 2005 yılında bizzat katılmış.

Sudan'daki örnekler

Berkeley Üniversitesi Öğretim Üyesi antropolog Prof. James Howe ise Sudan üzerine araştırmalarıyla tanınıyor. Prof. Howe, halen üniversitede verdiği derslerinde Sudan'ın Nuer toplumunda hayalet evliliklerinin normal evlilikler kadar yaygın olduğunu belirtiyor. Yaşayan bir kadının ölmüş bir erkekle "evlendiği" bu evliliklerde, ölü babanın çocuklarının olabilmesi için yaşayan "yasal" bir baba bulunuyor. Doğan çocuklar ölü babanın sayılıyor ve böylece ölmüş erkeğin soyu devam ettiriliyor. Howe, bu evliliklerin özellikle savaşlarda ölen erkekler için yapıldığına dikkat çekiyor. Palomar Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nden Dr. Dennis O'Neil, 2007 yılında yayımladığı "Sex and Marriage- An Introduction to The Cultural Rules Regulating Sexual Access and Marriage" (Seks ve Evlilik-Cinselliği ve Evliliği Düzenleyen Kültürel Kurallara Giriş) araştırmasında Nuer'lerde bir erkeğin ölmüş kardeşinin yerine bir kadınla evlenmesinin de yaygın olduğunu belirtmiş. Nuer'lerde kadınlar mal sahibi olamıyor, tüm malvarlığı erkeğe ait. Fakat ölü bir erkeğin karısı, kocasının yerine malvarlığına ve çocuklarına bakıyor.

Ölüm ayırsa bile...

Howe'a göre işin ilginç yanı, Fransa'da da Nuer'lerdeki geleneğe benzer bir uygulamaya rastlanması. Fransa'da evlenmek üzere olan iki insandan biri ölürse diğerinin talebiyle bu evlilik gerçekleşebiliyor.
Fransa'da bir kadının ölü bir erkekle evlenmesi, yasal açıdan mümkün. Yasa, 1959'da Malpasset Barajı'nın yıkılarak iki köyü sular altında bıraktığı ve yüzlerce kişinin ölümüne sebep olduğu faciadan sonra çıkmış. Bu olayda nişanlısını kaybeden IrJodard adlı genç kadın, zamanın Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'e nişanlısının ölmesine karşın evlenme hayallerini gerçekleştirmek istediğini belirtmiş. Kısa süre sonra Fransa Parlamentosu, ölen nişanlıyla evlenilebileceği yönünde bir yasa çıkarmış. Yasa günümüzde de uygulanıyor ve erkekler de ölmüş nişanlılarıyla evlenebiliyor. 171 nolu bu yasaya göre, yaşayan eşin miras hakkı yok, yaşayan eşe hiçbir finansal fayda sağlamıyor. The Guardian Gazetesi'nde, 28 Şubat 2004'te yayımlanan bir makalede, polis memuru olan nişanlısıyla, nişanlısı bir trafik kazasında öldükten sonra evlenen 35 yaşındaki Christelle Demichel'in öyküsü anlatılıyor. Demichel, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a talebini iletmiş. Prosedüre göre Chirac talebi Adalet Bakanı'na haber veriyor, bakan bir müfettiş görevlendirip çiftin erkeğin ölümünden önce gerçekten evlilik planları olup olmadığını ve iki tarafın ailelerin onayını araştırıyor. Son karar yine cumhurbaşkanına bırakılıyor. Yasanın suiistimal edilmemesi için ciddi bir araştırma yürütülüyor. Örneğin bir başka erkek arkadaşından hamile kalan, ancak çocuğun babasının ölen nişanlısı olduğunu iddia eden ve ölü nişanlısıyla evlenmek istediğini söyleyen kadın, gerçek ortaya çıkınca reddedilmiş. Demichel'in avukatı Fransa'da her yıl bu tarz yaklaşık 20 evliliğin yaşandığını, ancak gizli kaldığını söylüyor.

Gökçen Beyinli Dinç / AKTÜEL

Not :Hayaletle evlilik olarak arama yapılırsa daha detaylı derlemelere de ulaşmak mümkün.

LURTZ

Kayıtlı Üye
iyiki gerdeğe girmekte istememiş adam :D

pentagle

Kayıtlı Üye
İş
Yazar
evet ben facebook sayfasıa baktım gerçekten ölen nişanlısıyla evlenmiş çok üzüzcü

LETEREFURU

Banlı Kullanıcı
çok ilginç geldi bana ben çözemedim nasıl öper ölüyü.ama sevgisi bu kadar gercekmiş...

Ori

Kayıtlı Üye
Ölen biriyle ruhlarınız nasıl birleşsin be adam. Sen şimdi sadece cesetle evlendin oldu mu şimdi.

albus

Kayıtlı Üye
Kızda güzel olsa bari :p
Aşkında fazlası zarar ..​

Mecnun'un Leyla'ya olan aşkını duyan devrin padişahı Leyla'yı çağırtır ama gördüğünde beğenmez. Dillere destan aşkın kahramanı zayıf, kara kuru bir kızdır. Mecnun'a bunu ima ettiğinde ondan şu cevabı alır; "Efendim siz ona bir de benim gözümle bakın."

Sende ölü kıza onu öpenin gözüyle bakabilseydin....

phusey

Kayıtlı Üye
10 yıl nerdeymişsin be adam ben de aynı dertten muzdaribim herhalde ben de öldükten sonra evleneceğim bu gidişle 6 yılı geçtik hala ne teklif var ortada ne birşey. benimkisi ölüden farksız zaten öyle ot ot dursun...