öfkemi kontrol edemiyorum

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Öncelikle geçmiş olsun.Belli ki çok zor bir dönem yaşıyorsunuz,kolay gelsin.Üye arkadaşlarımızın önerilerine ek olarak ben de bir kaç öneride bulunmak istiyorum.Tercih ve mücadele size kalmış,şimdiden başarılar dilerim.

Zihnin beden üzerindeki en olumsuz etkileri stres yoluyla ortaya çıkar.Ağzı kapalı bir diş macununu sıktığınızı düşünün,ne olur? Diş macunu dışarı çıkacak bir yer bulmak zorundadır.Sonuçta en zayıf noktasından fışkırır,bu nokta mide yada sindirim sistemi olabilir, bağışıklık sisteminiz veya uyku düzeniniz de olabilir.Kapağınızı açın,yani olup bitenleri anlamaya,içsel çatışmalarınızı çözmeye ve rahatlamaya gayret edin.Geçmiş yaşandı,bitti.Bizi sarsan,yıpratan olaylar yaşanmışsa bile geride kaldı.'An'ınızı geçmişte yaşayarak kaybetmeyin.Tırtıl kozada kelebek olabilmek için,bebek de anne karnından dünyaya gelebilmek için zorlu bir mücadeleden geçiyor.Hepimizin geçmesi gereken sınavlar var, bazılarımızınki biraz daha zorlu olsada almamız gereken dersi, özü kavrayamazsak o ders her zaman önümüze çıkacaktır.
Sitede 'geçmişi temizleme meditasyonu' başlıklı açtığım konuda da bahsetmiştim, geçmişteki yaşanan tatsız olayları ve kişileri affetmeliyiz.Sırtımıza boşuna yük bindirmemeli, sadece alınacak dersleri hatırlamalıyız.
Düdüklü tencere gibi olmalıyız,basınç gelince pısss diye yavaşça kendimizi ifade etmeliyiz.
Öfkelendiğinizde kızıp geçiyorsanız,hala onunla besleniyorsunuzdur.
Öfkeden kurtulmak istiyor veya utanıyorsanız, bu duygu artık sizi beslemiyordur.
Ayrıca,öfkeli yapısı olanların kırmızı rengini az kullanmaları önerilir.Hatta ateşi olanlara da önerilmez,ateşi daha da tetikler.
Niye kızdım,beni ne tetikledi diye kendinizi sorgulayın.Gün boyunca kaç kere öfkelendiğinizi kendinize sorun.Öfkelenme sebebinizi net olarak belirlediğinizde , artık içinizdeki düşmanınızı tanır, mücadelenizi daha kolay yaparsınız.Hatayı hep başkalarında aramamalıyız,asıl kızgınlığımızı besleyen kaynağı bulup,içimizden söküp atmalıyız.
Öfke sebebinizi bulup halletmediğiniz müddetçe ne yaparsanız yapın,belli bir süre sonra tekrar karşınıza çıkar.Bunu düşmanınız olarak düşünün,aranızdaki problemi çözmediğiniz müddetçe, sinsi bir şekilde pusuda zayıf anınızı kollayacaktır.
Ayrıca çok kolay her zaman ve her yerde yapabileceğiniz bir mudra önereceğim,değişik mudralar sitede mevcut.
Parmaklarla şifa yöntemi… - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Gyan Mudra (Bilgi Mudrası)
Yöntem:
Başparmak ucu ile işaret parmak ucuna dokunulur. Diğer üç parmak uzatılır.
Özellik:
Bilgi mudrası olarak bilinir, bilgiyi geliştirir.
Başparmak ucunda hipofiz ve endokrin bezlerinin merkezleri vardır.
Parmaklarınızı bastırdığınız zaman, bu iki bezin bulunduğu merkezleri aktifleştirirsiniz.
Süre:
Bu mudra için belirli bir zaman süresi yok.
Her yerde ve her zaman; otururken, ayakta veya yatakta yatarken uygulayabilirsiniz.
Faydaları:
Hafıza gücünü arttırır, beyni keskinleştirir, konsantrasyonu artırır ve uykusuzluğu önler. Eğer düzenli olarak uygulanırsa, tüm ruhsal zihinsel bozukluklar tedavi olur. (Histeri, öfke ve depresyon gibi.)

Ayrıca nefes tekniklerini deneyebilirsiniz.O an sadece nefesinize odaklanın,sesini dinleyin.
Zihninizle kavga etmeyi bırakıp,onu sakinleştirin.En kolay ve bence en etkili nefes tekniği,
sufi nefes tekniğidir.Nefes alırken diyaframdan alacaksınız,yani nefes alırken karnınızı şişireceksiniz, bu arada 4'e kadar içinizden sayın.Sonra iki katı süresinde, yani 8'e kadar sayarken nefesinizi bırakacaksınız.Zorlanırsanız 3 / 6 da yapabilirsiniz ama 4 / 8 daha etkilidir.

Sevgi ve ışıkla kalın :)

_evr_

Banlı Kullanıcı
Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.. emin olun uygulayacağım. Siteyi keşfettikçe daha alacağım çok yol olduğunu görebiliyorum.
sayın embriyo minnet duyarım . işe yarayacağına inanıyorum.Benim dışımda öfke problemi yaşayanlara da denemelerini öneririm

çatıCini

Kayıtlı Üye
karşına çıkan her olumsuz olayın seni geliştirecek bi nimet olduğunu varsayarsan.. dünyanın bi oyun olduğunu unutmaz ve gelen sorunların sana level atlatacağının bilincine varırsan.. karşına çıkan herkesin senden bi parça olduğunu bilir, düşman sıfatını yakıştırdığımız kişilerin aslında bizi ileriye götürecek yanılsamalardan ibaret olduğunu anlayabilirsen.. onlara kızmak yerine gülümsemeyi başarırsın.. ve yavaş yavaş farkedersin ki bilinçli olarak sakinliğini koruduğun her olumsuz olay sonsuza kadar silinecek ve bi daha başına gelmeyecektir aslında..

bu senin dünyan.. ve onun nasıl işlediğini anladığında görürsün ki başına gelen herşey senin güzelliğin ve senin kötülüğün aslında.. oyunu farket.. o zaman herşey dilediğin gibi olucaktır..

eğer gelişmek istiyosan seni inciten herşeyin sadece senin bütünlüğün için olduğunu bileceğin, onları sevmeyi öğreneceğin yeni bi yolu keşfetmen gerek.. o farkındalık yoluna girdiğinde ve içinde sükunetini kazanmaya başladığında olumsuzlukların sihirli bi değnek dokunmuş gibi yok olduklarını görürsün..

ve sonrasında herşey için şükredersin..

sükunet kaostan daha değerlidir.. eğer koca bi kavgayı şşşt diyerek susturabilme gücümüzü bilebilseydik, asla bi yumruk çakmak istemezdik.. eğer bi yumruk yediğimizde ondan zarar görmeyecek kadar güçlü olabilseydik yüzümüzde bi tebessümle diğer yanağımızı da dönerdik.. hadi bebeğim bi kere daha vursana.. hadi vur.. baaak.. baksanaaa! bana bişey olmuyor.. hadiii! çıkar acısını :)

sakin kalmak güzeldir..

keşfet güzelliği..

zamanla en büyük kavgalardan bile yara almadan çıkarsın o zaman.. zaten o büyük kavgalar da sadece sen bunu tescille diye olur :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Dalganın içinde boğulabilirsiniz,ya da üstünde sörf yapabilirsiniz.

Seçim sizin:)

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
Se4nh4x deneyeceğim bunu 25 defa sağa sola.. umarım şaşı olmam.
La-edri yardımlarınız için teşekkür ederim gerçekten işe yarayacağına inanıyorum.

Yanlız gözlerinizi çok hızlı değil yavaş yavaş sağa sola çevirmeniz gerekiyor. Yoksa faydası olmaz -.-

foxx

Banlı Kullanıcı
sinirli anınızda kırmak yada hırpalamak istediginiz şeyi kırmış farzedin gözünüzü kapatın kendinizi izleyin biran,gözünüzü actıgınızda ise vucudunuz bir şekil almıssa sert ve özellikle ayak parmaklarınız bu hiçde iyi degil öfkenizi kontrol edemiyeceginiz anlamına gelir vucudunuz serbers bir şekilde ise sakinleştirilebilir bir insan anlamına gelir ,dediklerim teselli olmadıysa örnegin vazoyu alın yere fırlatın beni iyi anlıyacaksınız saygıyla

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Oncelikle gecmis olsun.
Bende asiri sinirliyim.Ve simdiye kadar bir cozum bulamadim.Ozellikle askerlik hayatimdan sonra daha da agresif (tabiri caizse vahsi) oldum.
Umarim cozum bulursunuz.Cunku insani katil olmaya kadar goturebilecek bir problem bu ...

whitedemon

Kayıtlı Üye
Hayatımda neredeyse hiç sinirlenmedim,haksızlığa uğradığımda bile sinirlenmedim.Melek gibi insanım yani bi anlamda :D Benim sinirlenememdeki sebep karşımdakileri sevmem,onların iyi yanlarını görmem,mesela sinirlendiğim kişiyle ilgili güzel anılarımı hatırlıyorum bu hatırlama esnasında dikkatim ve sinirm dağılıyor.Örneğin bana iyilik yapan birine sinirleniceksem,yaptığı iyiliği şimdi yapmış gibi düşünyorum ve aklıma şöyle bir şey geliyor;Bana iyilik yapan birine nasıl kızabilirim.Çözüm basit uygulama zor :D

animax

Kayıtlı Üye
Konuyu yanlış yere açmış olabilirim özür dileyerek başlamak istiyorum

Ben öfkemi kontol edemiyorum.Sinirlendiğim zaman etrafımdaki her şeye bazen kendime zarar veriyorum. elimle camı kırmak gibi ya da masadakileri yere oraya buraya fırlatmak gibi karşımdaki kişiye saldırmak gibi.. Elimde o kadar çok dikiş izi var ki..
Bunun için psikolojik tedavi gördüm. psikiyatristimin verdiği ilaçları kullandım. kısa süreli etki sağladılar.Artık bu halimden kurtulmak istiyorum.

Sinirlendiğim zaman kendime sakin olmam konusunda telkin versem de başaramıyorum bazen sakin olmaya çalışmak aklıma bile gelmiyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

öncelikle ümitsiz vaka değilsin bunu bilmeni isterim sinir anını kontrol altında tutmak öyle her babayigidin harcı değildir ama en azından sinir anında bir nebzede olsun kendini frenlemeyi bilinç altına yerleştirmen gerekiyor kendi kendini şartlandırmalısın kişi kendinin doktorudur derler bol bol selavat getir bunu dilinden hiç düşürme adet haline getir bunu başarabilirsen ki başarırsın sonuçta irade sahibi birisin sinir anında bile sen istesende istemesende bu getireceğin selavatlarda seni frenler yeterki iste