Metafizik Takıntısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sudecay

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhaba,benim bir sorunum var.Ben bir bakımdan metafizik takıntılı bir insanım.Yani sürekli "Biz neyiz?" " Amacımız ne?" "Zaman ve Uzay nedir?" "Farklı boyutlar var mı?" gibi sorularla kafamı kurcalıyorum.Bunu araştırırken aslında bunun bir hastalık olduğunu ve şizofreninin alt dalı olduğunu öğrendim.Yani şuan bir bakımdan şizofreni hastasıyım.Sürekli metafizik konularını düşünüyorum.Ve artık gerçekten bıktım.Bu yüzden son zamanlarda farklı sesler ve kokular duymaya başladım.Yani halisünasyonlar.Sizce ne yapmalıyım?
(Bunun tıptaki adı Obsesyon)

Ü

Üye silindi 15237

Herhangi bir psikiyatriste gittiniz mi ? Yoksa bu tanıyı kendinize internetteki bilgilerden yola çıkarakmı koydunuz ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Sizofren oldugunuzu siz mi söylüyorsunuz ?

bana normal geliyor bir insanin nerden gelip nereye gidecegini merak etmesi ve yasadigi su alem hakkinda daha cok bilgi edinmek istemesi, size saglam sizi tatmin edecek kaynaklar lazim, tatmin oldugunuzda zaten bir konu kapanir bir baskasi ile ilgilenirsiniz, insanin bir yigin düsüncesei olmasi yada merakini doyuramiyor olmasi onu hasta yaparmi ? Siz kendi kendinize tani koyuyorsunuz ve bu sekil ile kendinizi frenliyorsunuz, sarpa sarmanin bir anlami yokki.
Einstein gibi insanlar sizofrenmiydi, onlarda bir cok sorular sordu ve bunlari merakindan dolayi yaptilar, ve arastirtikca sonuclar elde ettiler, belki bir cok kisi kabul etmedi red etti fakat bu kisiler tatmine ulasmislardi ve önemli olan bu degilmi kisi adina.

Ama siz ben bu hali istemiyorum ve hastalikli buluyorum diyorsaniz ne yapilmasi gerektigini bende bilmiyorum.

sudecay

Kayıtlı Üye
İlk başlarda normaldi.Fakat zamanla artmaya başladı.Bunu durdurmak istedim ama olmadı.Sürekli düşünüyorum,herşeyi.Ve bu çok rahatsız edici.
Bu bilgiler sadece internetten edindiğim bilgiler ve o bilgilere göre şizofrenim.Ama en yakın zamanda psikolağa gideceğim.

MiraculaCorona

Kayıtlı Üye
Metafizik felsefenin diğer dalları gibi yığılarak ilerliyor. Hiçbir zaman bir sonuç elde edemiyorsunuz ve bazen tüm o sorular size ağır bir yük gibi geliyor. Ben de çoğu zaman senin gibiyim ama bunun bi şizofreni belirtisi olduğunu düsünmüyorum. Cevaplar buldukça ruhen rahatlayacaksın ve bunun icin de cok daha fazla kitap okumalisin. Sana önerim; Tanrı ile Sohbet serisini oku, cevaplarinin coğu orda bulacaksın:)

sudecay

Kayıtlı Üye
İşte ben tüm o soruların altında ezildim sanki.Bırakmak istiyorum ama olmuyor,daha fazlasını istiyorum.Bir sonuca ulaşmak.Olmuyor.Artık takıntı oldu.Sürekli birileri izliyor sanki beni.Bir çeşit paranoya, aşırı asosyallik, çevreye uyum sağlıyamama.

MiraculaCorona

Kayıtlı Üye
Ben o sorunları kitap okuyarak çözdüm, Richard Bach'ın Mavi Tüy kitabını da öneririm. Bi' yerden sonra sorularını rafa kaldırmayı öğreniyorsun. Ama bu asla bi hastalık değil sadece sorgulama aşamasının getirisi

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Öncelikle merhaba,benim bir sorunum var.Ben bir bakımdan metafizik takıntılı bir insanım.Yani sürekli "Biz neyiz?" " Amacımız ne?" "Zaman ve Uzay nedir?" "Farklı boyutlar var mı?" gibi sorularla kafamı kurcalıyorum.Bunu araştırırken aslında bunun bir hastalık olduğunu ve şizofreninin alt dalı olduğunu öğrendim.Yani şuan bir bakımdan şizofreni hastasıyım.Sürekli metafizik konularını düşünüyorum.Ve artık gerçekten bıktım.Bu yüzden son zamanlarda farklı sesler ve kokular duymaya başladım.Yani halisünasyonlar.Sizce ne yapmalıyım?
(Bunun tıptaki adı Obsesyon)
1- İlgi alanı olarak saydığınız alanların hepsi metafizikle alakalı değildir. Örneğin uzay-zaman gayet de fizik, astro fizik, kuantum fizik, matematik, geometri, astronomi vs. gibi bilim dallarıyla ilgilidir.
2- Sadece metafizikle ilgileniyor bile olsanız bunun şizofrenlikle ne alakası var, nasıl bir bağı var çözemedim. Bunu söyleyen bir uzmansa(!) önce kendisini bir kontrol etmelidir.
3- Obsesyon ile şizofreni, bir birinden bağımsızdır.
4- Her psikiyatristin dediğini de ciddiye almayın. Psikiyatri, psikoloji, nöropsikiyatri gayet gerekli olan ve bununla birlikte henüz emekleme çağında olan alanlardır. Bunu da her şekilde ispatlamak kolaydır.
5- Farklı ses ve kokulardan kastınız nedir bilmiyorum da buna üç şey neden olabilir: I/Beyindeki fiziki sorunlar, II/Varlıksal etkileşimler, III/Koku ve duyma yetinizdeki artış (evet artabiliyor ve henüz bütün nedenleri bilinmiyor, tam bilinse şuan süper askerlerle kurulu ordular görürdünüz)

teknik67

Kayıtlı Üye
kardeşim metafizikle ilgilenmeyen insan da bir anormallik aramak lazım .Çünkü insanı hayvanlardan ayıran özellik ,düşünmesi ,bilmediğinini merak edip araştırmasıdır.sen dünyanın en normal insanısın,çünkü bilimin henüz açıklayamadığı olayları sorguluyorsun ,düşünüyorsun merak ediyorsun bundan daha doğal daha insani ne olabilir. bu senin ne kadar meraklı ve düşünür insan olduğunu gösteriyor.metafizik ülkemizde bir nevi üfürükçülük gibi algılansada yurt dışında avrupada,amerikada üniversitelerde kürsüleri bulunmakta olan bir bilim dalıdır.işini gücünü yap,bunun dışında metafizik konuları boş zamanlarında istediğin kadar düşün,araştır.gayet normal bir durum.

Rahent

Kayıtlı Üye
Bir bilim kurgu dizisinde, walter white'ın bir lafı vardır; "delirenler delirdiklerinin farkında olmazlar, genellikle kendilerinin çok zeki olduklarını düşünürler" o yüzden sıkıntınız yok sadece fazla düşünmemeye çalışın. Sadece metafizik değil, herhangi bir konu üzerinde durmak, obsese olmak insanl yıpratır. Araştırmaya devam edin ama kesin bir sonuç almanız gerektiğine şartlamayın kendinizi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...