Matrix'teki 'Mucize' Gerçek Oluyor

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
Beyine dışarıdan bilgi yükleyebilen makine geliyor!

Matrix filminde Neo karakterinin sadece birkaç saniye içerisinde Kung Fu öğrendiği sahne gerçek oluyor. Bilim adamları beyne dışarıdan sinyal göndererek beyin aktivitesini etkilemeyi başaran bir makine geliştirdi

Önce Duke Üniversitesi’nde görevli Amerikalı bilim adamları, beynine mikroçipler takılan bir maymuna istenilen bilgiyi göndermeyi başardıklarını duyurdu. Ardından Rus bilimadamı Vitali Valtsev, düşünme yeteneği olan ve bir bebek gibi eğitilmezse suçluya dönüşebilecek bilgisayar icat ettiklerini öne sürdü. Tüm bu gelişmeler gişe rekorları kıran The Matrix filminde Keanu Reeves’in canlandırdığı Neo karakterinin bir bilgisayara bağlanıp birkaç saniye içinde milyonlarca sayfa bilgiyi ve beceriyi kazandığı o sahneyi akıllara getirdi. Dün Boston Üniversitesi uzmanlarıyla ortak çalışan Kyoto Nörobilim Akademisi’nin Japon bilim adamları bu rüyanın gerçek olmaya çok yakın olduğunu açıklayınca birkez daha bilim dünyasında heyecan yaşandı.

Hafıza hapı da geliyor

Uzmanlar ‘yakın gelecekte’ yeni bir yabancı dilin ya da uçak uçurma becerisinin uyanık olmaya bile gerek duyulmadan insanların beynine kısa sürede yüklenmesinin mümkün olacağını açıkladı. FMRI adlı bir cihaz geliştirdiklerini duyuran bilim adamları, bu cihazın beyne gönderdiği sinyaller ile beyin aktivitesini değiştirmeyi başardıklarını, bunun da teorik olarak beyne yeni bilginin dışarıdan aktarılmasına olanak verdiğini vurguladı. Saygın bilim dergisi Science, bilim adamlarının bu çalışmasını son sayısında geniş bir şekilde yayımladı. Ayrıca uzmanların, hafızayı dinç tutacak ve öğrenilen bilgilerin çok daha uzun süre beyinde zarar görmeden depolanmasını sağlayacak bir hafıza hapı üzerinde de çalıştıkları kaydedildi.

İlk deneme Neo’dan!

Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu filmi, 1999’da gösterime girmişti.. Filmde başrolü oynayan Keanu Reeves (Neo), bir bilgisayara bağlanıp birkaç saniye içerisinde milyonlarca sayfa bilgiyi beynine yüklemişti.

ALINTIDIR.

sarmaşık

Kayıtlı Üye
Hımmm..Desenize okullara gerek kalmayacak....Bunca mükemmel donanımlı insanlar dünyaya fazla gelmeyecek mi acaba? Düşünsenize herkes her şeyi biliyor...herkes her mesleğin bilgilerine hakim olabilecek...Canımız sıkılınca ya ben sıkıldım dur şu kafama bir format attırayım sonra da bir güzel yükleme yapsınlar ben doktor olmaya karar verdim...Yok Yok bir de falan falan bilgileri atsınlar ben şu işe atılayım şu dilleri bileyim gibi gibi gibi.....Düşünmesi bile yordu....Binlerce şey geçti aklımdan....Hadi hayırlısı....Hep filmler gerçek oluyor ya ...Android nesil geliyor o zaman diyebiliriz....Eskiler de yenilere hadi ordan çipli diye alay ederler artık...

gümüş

Kayıtlı Üye
Ama çok uzun süre hafizada kalmasını sağlamak için çalışıyorlarsa bu geçici. Bir an herşeyi bilmek ve bir an hiç bir şeyi bilmemek de bir etki yapmaz mı insanda ?

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Bu tür haberler nedense hiç inandırıcı gelmiyor. Sansasyon yaratma amaçlı gibiler. Nöroplastisite denen bir şey var, nöronların birbiriyle kurdukları ağın değişebilir olduğu konusu ama hangi nöronu nasıl bir etkiyle neye dayanarak diğer nöronlara bağlayacaklar? Ve beyin sıkça yaptığı şeyleri yeni nöronlarla bağlanarak ve o bölgedeki miyelinizasyonu arttırarak(iletişimin hızlı olmasını sağlar) yanıt verir. Bunu nasıl mümkün hale getirecekler? Dışarıdan bir şeyler aktarılsa bile istenen şeyi aktarmak nasıl olur orası meçhul? FMRI bildiğimiz FMRI ise fonksiyonel manyetik rezonans aleti, o da beynin belli bölgelerine giden kan akımını gösteriyor pek de yeni bir icat sayılmaz. Her şey bir yana insanlık böyle bir şeye hazır değil henüz. Böyle bir şey olsa insanlığın sonunu getirir kanaatimce.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
böyle bir buluş tüm dünyayı kaosa sürükleyebilir.
Düşünsenize herkes mükemmel olmak isteyecek..

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
böyle bir buluş tüm dünyayı kaosa sürükleyebilir.
Düşünsenize herkes mükemmel olmak isteyecek..

Böyle gelişmeleri insan birkaç gün sonra unutur.Tabii ki herkez bunu ister ama mümkün olmadığını düşündüğü için pek önemsemez.Örneğin;zeka hapları ilk çıktığı vakit senin dediğin gibi dediler.Herkez bu haplardan ister,insanoğlu kaosa sürüklenir denildi.Ama birkaç gün sonra unutuldu.O hapları herkez satın alabiliyordu.Kullandığın vakit anlık bir zeka patlaması yaşıyorsun.Bu haplar piyasaya çıktığında herkez bunu biliyordu.Ama kimse önemsemedi,mümkün görmedi.Limitless filmini izlediysen,evet o haplar piyasada mevcut.Ama kimse bunu bilmiyor.Çünkü vaktinde insanlara çok uçuk bir fikir gibi gelmişti.Gün geçtikçe unuttular.Yani diyeceğim o ki;bu matrix haberi de yakında unutulur.Kimse bunun devamını araştırıp,böyle bir teknolojiden faydalanmak istemez.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Belki inanmayacaksınız ama ; matrix filmlerini hayatımda hiç izlemedim.
Niye bilmiyorum ama hiç izleme ihtiyacı da hissetmedim.
Bu konuyu görünce izlemeyerek birşeyler kaçırdığımı hissettim.
Birkaç güne kadar izleyip ona göre yorum yazarım.

Warlord

Kayıtlı Üye
Yazıyı yazmışsınız ama gerçekcilik payı ne kadar var ? Kaynak yok. Bunlarada dikkat edelim.

Perina

Banlı Kullanıcı
Eğer bu gerçek bir haber ise insanlık için harika olur! Düşünsenize insanlar herşeyi öğrenmiş birkaç saat içinde..insan öğrenerek gelişen bir varlık olduğuna göre bu insanlığın gelişmesini hızlandıracaktır,ne güzel..herkesin bilgi sahibi olması neden anormal olsun..iş bilgi sahibi olmak değil ki..iş,bunu kullanma yeteneği..ve nerede ve nasıl kullanılacağı..gerçi bu açıdan bakınca her bilgiye herkesin ulaşması riskli de olabilir tabi..

juba

Kayıtlı Üye
Herkes kendine göre değerlendirmiş ama deneylerde istenilen bazı alışkanlıklarımızı,önyargılarımızı kırmak.Kaldı ki mükemmel insan çok uzun zaman önce aramızdan ayrıldı.

demented_

Kayıtlı Üye
Tabi işler bu kadar kolay olmuyor gerçek hayatta. Her ne kadar şuanda proje olsda gelecekte yapılabilir olduğu bir aşikar. Lakin, "ehh ben bi doktor olayım!" deyip çat kapı gidip doktor olabileceğini sanan varsa şimdiden hayal kırıklığına uğrarsa , bu program gerçekleşene kadar anca kendine gelir.

Bunun ücretlendirilme şekli, değişik belirtiler, kapasite bilmem ne ıvır zıvır gibi bir çok şey olacaktır yanında. Dolayısıyla, ben pilot olucam, cerrah olucam, estetisyen olucam, aynı zamanda hiç uğraşmadan kunkfu yapacağım, hatta biyolog olucam gibi istekler doğrultusunda gerçekleşmeyeceği şimdiden belli.

Evet belki Kungfu gibi hıbi sayılacak teknik bilgi gerektiren sporların bilgisi beyne aktarılabilir ancak bütün bunların bir maliyeti ve kişi tarafından sürerlilik göstermesi şartı olacaktır. Yani sen atom mühendisliği paketini satın alırsan ve hiç bir iş yapmazsan, eninde sonunda artık atom mühendisi olamayacaksındır. :)

Dex

Banlı Kullanıcı
Unutkanlığa engel olabilicek hapa katılırım ama sayfalarca bilgiyi beyne yüklemeye asla inanmam . Nöronların ve beynin yapısının kesinlikle buna uygun olmadığını ve alışkanlıklarımızında o bilgileri etkilediğini düşünüyorum .