Lucifer

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Lucifer zaten Işığı getiren manasını taşır ve islam öncesine dayanır. Fakat şeytan denilen varlığın cennetten kovulan bir melek olduğu islam dinine göre kesindir. Bir cin in şeytanlık boyutunu kazanması insanında kazanabileceğini vurgular eğer cin ise. Bu da islamın taşlarını yıkar.
İyi Forumlar

siyahzühre

Kayıtlı Üye
Syn.erost ne demek istediğinizi tam anlayamadım.Rica etsem biraz açıklarmısınız?

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Syn.erost ne demek istediğinizi tam anlayamadım.Rica etsem biraz açıklarmısınız?
İslam inancında şeytanın bir cin olduğunu söylemişler fakat müslüman tanrısı Allah Kur'anda belirtmiştir ki şeytan ona karşı çıkan bir melektir. Eğer şeytan cindir denilir ise , insanında şeytanlaşma fırsatı sunulmuş olur çünkü insan cinden üstündür. E hal böyle olunca ebedi ahiret hayatı yerine önümüze şeytanlaşma fırsatı yani 2. bir şans çıkmış olur. Böylece islamiyet yanılgıda kalır.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kuranda ve İncil de Geçiyor kanatları yok dersen dinden çıkıyorsun
Kuran'da bahsedilen kanat şekli bizim bildiğimiz kuş kanadı mıdır buna evet diyen yok,meleklere sadece hız için ve tekâmül seviyelerine göre verilmiş,bu biçimselliği ancak yaratan ve peygamberler bilebilir.

reso

Kayıtlı Üye
Erost kuranda seytanin Allaha karsi cikan bir melek oldugu nerede yaziyor soylermisin? Islam hakkinda konusuyorsan delil getirmen gerekir.

reso

Kayıtlı Üye
Madem İslam dinine göre iblisin melek olduğu kesindir, kanyağın nedir ?

İslam kaynaklarına göre İblis cinnidir ve Allah'a asi olmasından ötürü Allah tarafından lanetlenmiştir, evet insanlarda şeytanlaşabilir. Bunun kanıtı ise Nas suresidir.

De ki: 'İnsanlardan ve cinlerden ve insanların gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden, insanların Tanrısı, insanların Hükümranı ve insanların Rabbi olan Allah'a sığınırım.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Madem İslam dinine göre iblisin melek olduğu kesindir, kanyağın nedir ?

İslam kaynaklarına göre İblis cinnidir ve Allah'a asi olmasından ötürü Allah tarafından lanetlenmiştir, evet insanlarda şeytanlaşabilir. Bunun kanıtı ise Nas suresidir.

De ki: 'İnsanlardan ve cinlerden ve insanların gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden, insanların Tanrısı, insanların Hükümranı ve insanların Rabbi olan Allah'a sığınırım.

Sayın reso

İsra 61 / Hani meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik, onlar da saygı ile eğilmişlerdi. Yalnız İblis saygı ile eğilmemiş, "Hiç ben, çamur halinde yarattığın kimse için saygı ile eğilir miyim?" demişti.

Kaynağı Kuran. Hem bilmiyorsunuz hemde bilgiçlik taslayıp insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

reso

Kayıtlı Üye
Senin anlayamadığın nokta, şeytanın bir kişi olmadığıdır. Cinlerin kafir olanlarına şeytan denir, İblis ise bu şeytanlardan biridir. Peygamberimiz sahih bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor:
Benim şeytanım bana teslim oldu.
Buda gösteriyor ki herkesin kendi şeytanı var.
Nefsimizden değil kaynaklara dayanarak konuşursak İslam ne yanılgıda kalır nede taşları yıkılır sen merak etme Erost.

Flood için özür dilerim, mesajı düzeltme kısmını bulamadım.

reso

Kayıtlı Üye
Demir

Kusura bakma ama verdiğin ayette İblisin meleklerden olduğu yazmıyor. Kuran-ı kerimin hiç bir yerinde İblisin meleklerden olduğuna dair bir ayet yoktur. Bu tamamiyle İsrailiyattır.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Sayın reso

İsra 61 / Hani meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik, onlar da saygı ile eğilmişlerdi. Yalnız İblis saygı ile eğilmemiş, "Hiç ben, çamur halinde yarattığın kimse için saygı ile eğilir miyim?" demişti.

Kaynağı Kuran. Hem bilmiyorsunuz hemde bilgiçlik taslayıp insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

Şimdi bu surede iblisin melek olduğu yazmıyor mu gerçekten ???

reso

Kayıtlı Üye
Müfessirler İblisin cinni olduğunu söylerken, Kuranı mealinden okuyan birinin bana sırf bir ayet gösterip "işte" demesi gerçekten çok komik. Ayetin arapça metninde إِلاَّ إِبْلِيسَ geçer. İlla iblis, o melekler zümresine dahil olup onunda onlardan olmasını gerektirmez. Bu konu ile ilgili tafsilatlı bilgiyi İmam Kurtubinin Bakara süresinin 34. ayetinin tefsirinde bulabilirsin.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
İsra 61-Taha 116

Bakara 34 / Hani meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Hicr 28;31- Sad 71;74 Hani Rabbin meleklere, "Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin" demişti. Bunun üzerine bütün melekler saygı ile eğildiler. Ancak İblis, saygı ile eğilenlerle beraber olmaktan kaçındı.

Ama haklısınız herkes yanlış çeviriyor biz yanılıyoruz. Sizin çeviriniz doğru olan. İyi forumlar,

Suqernatural

Kayıtlı Üye
iblis melek değil cinlerden idi ama her kılığa girebildiği için melek kılığınada girebiliyordu ve girdiği melek şekli tüm meleklerden en güzeli en şereflisiydi

Suqernatural

Kayıtlı Üye
ama bağzı nedenlerden dolayı melek gibi oyüzden melek olarak biliniyor söyle diyelim yarı melek yarı cin.

reso

Kayıtlı Üye
Yazdiğimi anlamakta zorlanıyorsunuz anlaşılan. Vermiş olduğunuz bütün ayetlerde "illa iblis" geçer. Ben size tefsirleri açın bakın diyorum. Orada müfessirler kelime kelime anlatıyor.

Bu ayette kullanılan "illa"ya arabcada istisna munkatı denir.

Kehf suresi 50. ayeti kerime buna açıklık getiriyor.

illa iblise kane minel cinni. Yani illa iblis o cinlerdendi...

İblisin meleklerden olduğu İslama sokulmaya çalışılan yahudi/hristiyan iftirasından başka bir şey değildir !

Ehli sünnet itikad kitaplarındada iblisin cinni olduğu yazar. İblisin melek olduğu düşünülemez zira melekler Allah'ın buyruğuna karşı gelemez. Eğer melekler insanlar gibi irade sahibi olsaydılar, o zaman vahiy meleği Cibril istediğini yapardı, tabiat işleri emrinde olan Mikail istediği gibi hareket ederdi, İsrafil istediği zaman sura üflerdi, yazıcı melekler olan kiramen katibin istediğini yazardı, koruyucu melekler olan hafaza melekleri istediği gibi hareket ederdi. Allah melekleri irade sahibi kılmamıştır, onların ne iradesi, ne nefsi, ne cinsiyti vardır. Onlar Allahın buyruklarını yerine getirmekle görevli nurdan yaratılmış ve Allahın emirlerinin dışına çıkma gibi bir luksu olmayan varlıklardır. İblis için bu geçerli değildir, zira o ayettede belirtildiği gibi cinnidir. Cinler ise ateşten yaratılmış ve insanlar gibi irade sahibi yaratıklardır.

Kuran kafamıza göre tefsir edilemez vesselam...

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Lucifer hakkında forumda ne kadar çok bilgi sahibi insanlar varmış cidden biri cin diyor birisi demon diyor, müslümanlıkta iblis, şeytan bu 2 isim geçer her din kendi öğretisini ve takmış olduğu isimleri yakıştırdı asla kimse gerçek ismini bilemedi veya görüntüsünü bide yarı melek yarı cinmi oldu gerçekten bakalım daha neler yapıcaksınız onu biri gelip yarı melek yarı insan der birazdan, Lucifer bi cin değildir demonda değildir araştırın okuyun kutsal kitaplarıda okuyun incili vb okudum kur'anı-kerimi okumadım, Lucifer bi cin olucak kadar düşük bi varlıkmı sizce bence değil araştırıp okuyun kendiniz görün anlayın bazı şeyleri. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
lucifer hakkında forumda ne kadar çok bilgi sahibi insanlar varmış cidden biri cin diyor birisi demon diyor, müslümanlıkta iblis, şeytan bu 2 isim geçer her din kendi öğretisini ve takmış olduğu isimleri yakıştırdı asla kimse gerçek ismini bilemedi veya görüntüsünü bide yarı melek yarı cinmi oldu gerçekten bakalım daha neler yapıcaksınız onu biri gelip yarı melek yarı insan der birazdan, lucifer bi cin değildir demonda değildir araştırın okuyun kutsal kitaplarıda okuyun incili vb okudum kur'anı-kerimi okumadım, lucifer bi cin olucak kadar düşük bi varlıkmı sizce bence değil araştırıp okuyun kendiniz görün anlayın bazı şeyleri. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.
kuran bizi kandiriyormu ozaman ? Cin yaziyor ama bence yari cin yari melek di şuan şeytanlaşti

Suqernatural

Kayıtlı Üye
incil değiştirildi biliyorsun şuan yazdıkları nekadar doğru olabilirki.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...