kurandaki bu ayetlerde müslüman bir devlet için ne gibi ibretler vardır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KillerHarpooN

Kayıtlı Üye
Rum 36:
Ve onlar, Allah'ın dilediğine rızkı genişlettiğini ve (dilediğine) takdir ettiğini (daralttığını) görmediler mi? Muhakkak ki bunda, mü'min bir kavim için âyetler (ibretler) vardır.

rum 37:

Ve onlar, Allah'ın dilediğine rızkı genişlettiğini ve (dilediğine) takdir ettiğini (daralttığını) görmediler mi? Muhakkak ki bunda, mü'min bir kavim için âyetler (ibretler) vardır

bu ayet üzerine çok düşündüm mümin bir kavim için ayetler(ibretler vardır) yani mümin bir kavim derken müslüman devlet olarak düşündüm ve bu ayette müslüman bir devlet için ne gibi bir ibret olabilir.bu konuda bilgili arkadaşlardan bilgilerini paylaşmalarını istiyorum.

aşk1

Banlı Kullanıcı
gayet sade ve açık başka ne duymak istiyorsunuz ki?

KillerHarpooN

Kayıtlı Üye
mümin bir kavim deyince akla mümin insanlar geliyor hemen ben müslüman bir devlet olarak düşündüm ve şuanda dünyada birçok müslüman devletininin zulüm görmesinin niçin olduğunu bu ayet söylüyor olabilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
mümin bir kavim deyince akla mümin insanlar geliyor hemen ben müslüman bir devlet olarak düşündüm ve şuanda dünyada birçok müslüman devletininin zulüm görmesinin niçin olduğunu bu ayet söylüyor olabilir.
Müslüman ülkeler zulüm görüyor da, %90 yine Müslüman ülkelerden bu zararı görüyor. Müslümanlık bugün Dünya'nın çok yerinde olması gerektiği gibi mi? Kaç tane gerçek Müslüman ülke var? Benim bildiğim kadarıyla yok. Önünde arkasında İslam yazınca o ülke tamamen veya gerçekten Müslüman olmuyor ne yazık ki. Sen daha kendi dayandığın temele uygun davranmazsan olmaz sırıtır, mekanik falan kalmaz, gevşer sallanır yıkılır. Başka ülkeler de üflemekten geri kalmaz yıkılman için. Olay çok çok basit. Her şeyi Allah'a ve vereceği rızka vs. bağlamayın. Bazı şeyler de çalışarak kazanılır bunun lamı cimi yok. Tabii ki ilahi karar mekanizması başka bir konu, burada bahsettiğimiz şey önce kendi işini tam ve eksiksiz yapmak sonra da hatırlarsan Allah'a dua ile şükredip emanet etmek. Almanlar ve Japonlar 2. Dünya Savaşında yer yeksan oldular. Koca Alman şehirlerinin bazılarında iki elin parmağı kadar binalar ayakta kalmıştı. Japonya'nın ise koca 2 şehri yıkılmadı, tam olarak buharlaştı. Bugün teknikte Alman kalitesi, ar-ge'de Japon üstünlüğü tartışılamaz ve bunu yine sıfırdan yaptılar. İkisinin de dini farklı bir birinden, insanları farklı, kıtası bile farklı, demek ki mevzu hem gerçekten çalışmak hem de neye inanıyorsa inansın hakkını vermektir. Gerisi teferruat.

La-edri

Kayıtlı Üye
Mümin kavimden kasit bu ayette tek bir mümin insan. Ayni biz hic bir kavim birakmadikki icinden bir resul cikartmis olmayalim ayeti. Her iki ayettede kavim kavrami tek bir insandir.
Cünki, Allah insani bir topluluk olarak yaratti ve ona kahinat der, bu duruma cinler melekler dahildir hücreleri organlari ile bir insan bir kavimdir.

Toplu halde olsaydi bir devlet kompile müslüman olsa bile mümin olmus anlamina gelmez zira herkezin iman derecesi farlidir, mümin bir kavim varmi ayrica yeryüzünde mümin olmk oldukca zor bir seydir bu yüzden kisi ancak kendinden sorumludur. Ahiret icin denilir ya kisinin kendi gözü kulagi ayagi sikayette bulunacak, iste bu sekilde insan bir topluluk olusturur her uzuvu organi ile. Insanin kendisi iyidir hostur fakat bir sorunu vardir mesela harama bakmaktan kendini alamaz iste bu insanin gözü icin mümin denilmiyor. vs vs vs... Yani yukaridaki ayette gecen kavim kavrami bir gurub degildir, mümin olan bir insandir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...