Kan vermenin faydaları

Ansolo

Kayıtlı Üye
Kan verirseniz eğer vücut uyarılır ve temiz kan üretimine başlar hücreler yenilenir.bunun bir de psikolojik tarafı var tabi.. Kan verdiğinizde direnciniz artacaktır. Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşer.Kalp krizi olasılıklarınız %90 oranında azalır.
Kan verebilmek için sağlık taramasından geçmek gerekmektedir. Çünkü eğer sağlıklı değilseniz kan vermek size faydadan çok zarar verebilir. Kişide yorgunluk stres yüksek tansiyon gibi durumlar meydana gelebilir. Diyabet hastaları kalp hastaları gibi ciddi rahatszlıkları olan kişiler kan verme konusunda hassas olmalıdır. Çünkü bu hastaların vücutları kan üretimini sadece kendilerine yetebilecek kadar üretebilir. Bunun haricinde kan vermenin bir zarar yoktur.
Kan bağışçısı her kan verdiğinde : AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz, Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

ALINTIDIR.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bir de bağışladığınız kanın kullanıldığını, o anda size gönderilen kısa mesajla öğrenmenizin verdiği güzel duygu paha biçilemez.. Bağış yaptığınızda Türk Kızılay'ı bu şekilde sizi bilgilendiriyor haberiniz olsun.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Korkmasam seve seve verirdim de o iğne beni deli ediyor.Keşke başka yolu olsa.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hazar, örümcek besleyen insan nasıl iğneden korkar :D
Bende korkuyorum gerçi :) bıçaklasalar daha iyi, o soğuk metal çubuk iğne yerine...

Hiç kan vermediğim için utanıyorumda ama, sanki kanımı biri alırsa ona kıveplik geçer diye saçma bir korkumda var. :(
Vazgeçmeyeceğimden emin olduğum zaman kan vermeyi istiyorum tabi, cesur ve onurlu insanlar kan versin lütfen :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İğne korkum hiç olmadı,ne küçükken ne şimdi.Sanki iğne olmak için yaratılmışım.;) İğne ve aşı olduğum sağlık görevlileri,dövme yaptırdığım arkadaş,diş doktorum hepsi beni çok sever.Zira iğne ve kesici aletlere karşı hiç tınlamayan bir yapım var .Acı eşiğim çok yüksek bununda payı vardır herhalde cesaretimde..

Kan vermenin vücuda yararı dışında o an ki manevî güzelliği anlatılmaz.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Benimde acı eşiğim aşırı yüksektir ama iğneler ayrı konu. bugünde kan aldırdım mesela, Her tüpü değiştirken iğne daha çok derine saplandı tak pat bişiler orda, kemiğime kadar ağrıyor şu an,****
Bacak ve kaburga kırığı, ****koL çıkığı, kafa delinmesi, ameliyatı gibi pek çok acı verici deneyim yaşadım ama hiç biri iğnenin yerini tutmaz yani :D
Kaburganı kırdığında midenden boğazına kadar yanar, ama şu küçüçük iğne daha çok acı verir, mantıksız ama iğne korkusu olmasa eminim daha çok kan verilirdi dünyada :(

QUOTE=lviv angeles;309571]İğne korkum hiç olmadı,ne küçükken ne şimdi.Sanki iğne olmak için yaratılmışım.;) İğne ve aşı olduğum sağlık görevlileri,dövme yaptırdığım arkadaş,diş doktorum hepsi beni çok sever.Zira iğne ve kesici aletlere karşı hiç tınlamayan bir yapım var .Acı eşiğim çok yüksek bununda payı vardır herhalde cesaretimde..

Kan vermenin vücuda yararı dışında o an ki manevî güzelliği anlatılmaz.[/QUOTE]

EbruA

Kayıtlı Üye
Kan verdiğim zaman bayılıyorum :(